آموزش Quantizing

  • شروع کننده موضوع jigsaw
  • تاریخ شروع

jigsaw

هنرمند
28/7/09
287
133
0
37
SYNAESTHESIA
با اجرای این فرمان,نت های میدی به طور خودکار جابه جا شده و در موقعیت های دقیق نت قرار میگیرند.فرض کنید یک سری نت های یک هشتم ضبط کرده اید اما تعدادی از آنها در موقعیتی کمی متفاوت از آنها قرار گرفته اند.با اجرای فرمان Quantizing آن نت ها نیز جا به جا شده و در موقیت دقیق یک هشتم قرار میگیرند.
فرمان Quantizing midi فقط برای نت های میدی و نه سایر رویدادهای میدی تاثیر دارد.البته میتوان فرمان Quantize را برای رویدادهای صوتی نیز اجرا نمود به خصوص هنگام اجرای برشهای لوپ این فرمان بسیار مفید است.

کافی است داخل یکی از پنجره های ویراستار midi در فیلد Quantize کلیک نموده و مقدار دلخواه نت های دقیق را انتخاب کنید.
اگر لازم است تا تنظیمات این فرمان را با جزییات بیشتری انجام دهید, به ترتیب midi >> quantize setup را کلیک کنید.
در فیلد Grid مقدار دلخواه برای نت های دقیق را انتخاب میکنید.در فیلد Type نوع اجرای عملیات را اتخاب میکنید.در قسمت میانی یک کیبرد مشاهده میکنید,در این کیبرد هر یک Bar چهار Beats نشان داده میشوند.خط های آبی نشانگر تقسیم بندی اجرای عملیات Quantize میباشد.

Swing: این لغزنده زمانی قابل استفاده است که در فیلد Type گزینه streight را انتخاب کنید.به کمک این لغزنده میتوانید موقیت های مکانی دوم را برای عملیات Quantize تنظیم کنید و نوعی صدای طنین به نت ها اظافه کنید.هنگامی که این لغزنده را جابه جا میکنید خط های آبی داخل کیبورد مجازی جابه جا میشوند.

Magnetic area: به کمک این لغزنده تعین میکنید که فقط نت هایی که در فاصله مجاز از خطهای آبی قرار داشته باشند تحت تاثیر فرمان Quantize قرار گیرند.هنگامی که این لغزنده را بطرف راست جابه جا میکنید پایین هر خط آبی یک ناحیه آبی آشکار میشود که دامنه تحت تاثیر را نشان میدهد.

روش های اجرای عملیات Quantize :

به ترتیب Midi > over quantize در نوار منو را کلیک کنید.
به ترتیب Midi quantze setup را کلیک نموده و تنظیمات را به دلخواه تغییر داده و سرانجام دکمه apply quantize را کلیک کنید.

فرمان iterative quantize
فرمان quantize نت هایی که موقعیت دقیق ندارند را جا به جا نموده و به نزدیک ترین مکان دقیق منتقل میسازد.اما گاهی لازم است نت هایی که موقعیت دقیق ندارند را فقط تا حدودی جابه جا کنید.
در این شرایط لازم است از فرمان Midi > interative quantize استفاده کنید.
برای اینکه این فرمان را با تنظیمات دلخواه اجرا کنید,به ترتیب Midi > interative setup در نوار منو را کلیک کنید سپس پایین پنجره در فیلد interative strenght درصد مناسب برای جابه جایی نسبی نت ها را وارد کنید.

فرمان Quantize lengths
با اجرای این فرمان به جای اینکه مکان شروع نت ها تغییر کند طول نت ها تغییر میابد.
به ترتیب Midi >aadvanced quantize >quantize lengths در نوار منو را کلیک کنید تا این فرمان اجرا شود.فرمان به طور خودکار طول نت ها را معادل مقدار Lengths quantize قرار میدهد.این مقدار در فیلد length q در پنجره های ویراستار میدی قابل تغییر است.
اما اگر در فیلد Length q گزینه quantize link را انتخاب نمایید و سپس فرمان quantize length را اجرا کنید این فرمان بر اساس تنظیمات موجود در پنجره quantize setup اجرا میشود.

فرمان quantize ends
با اجرای این فرمان میتوانید نقات استقرار انتهای نت ها را دستکاری کنید به ترتیب Midi > advanced quantize > quantize ends در نوار منو را کلیک کنید.

فرمان های Freeze و undo
هنگامی که فرمانهای quantize را جرا میکنید,همواره مکان و موقعیت و طول اصلی نت ها نگهداری میشوند.به همین دلیل پس از اجرای این فرمان ها با اجرای فرمان Midi > advanced quantize > undo quantize میتوانید مکان و طول نت ها را دوباره به وضعیت اولیه برگردانید.در عین حال گاهی لازم است تغییرات ایجاد شده در مکان و موقعییت و طول نت های میدی را دائمی نمایید.در این شرایط پس از اجرای فرمان های quantize به ترتیب Midi > advanced quantize > freeze quantize در نوار منو را کلیک کنید.به این ترتیب اطلاعات مربوط به مکان و موقعیت و طول اصلی نت ها حذف میشود و اطلاعات جدید جایگزین اطلاعات قبلی میشود.
 
  • تشکر
واکنش‌ها: _Shahab_, h@midreza و hako