آخرین ارسال‌ها

آموزش گام و آرپژ دو ماژور روی پیانو

با سلام خدمت دوستان
بخاطر اهمیت زیاد گام ها و آکوردها (آرپژها) در موسیقی تصمیم گرفتم نحوه اجرای گام/آرپژ دوماژور رو در این فروم به اشتراک بذارم. به طور کلی یکی از مؤلفه های تعیین سطح تکنیک نوازنده های پیانو همین موارد ذکر شده هست که البته مسلط شدن بر آنها زمان و تمرین نسبتاً زیادی رو احتیاج داره! من در اینجا ترتیب صحیح انگشت گذاری رو میگم، بقیه موارد از جمله استقلال دست ها، انگشتان و غیره با خودتون هست! ((جلد اول کتاب هانون برای این کار خیلی مفیده)) ضمناً در موسیقی تونال 2 مد ماژور و مینور داریم که هر کدوشون 12 تونالیته مختلف داره و هر تونالیته خودش به انواع طبیعی، هارمونیک و ملودیک تقسیم میشه، مثلاً دو مینور طبیعی، دو مینور هارمونیک و دو مینور ملودیک! بگذریم.. در ابتدای آموزش اجراهای خودم رو از گام/آرپژ دوماژور قرار میدم و بعد انگشت گذاری ها رو توضیح خواهم داد.

گام/آرپژ دو ماژور

مشاهده پیوست C Major Arpegio.mp4
مشاهده پیوست C Major Scale.mp4

(عدد ها رو از چپ به راست بخونید)

گام دو ماژور:

برای دست راست در حالت بالارونده محدوده اکتاو،،، ترتیب انگشتان ((5-4-3-2-1-3-2-1))
برای دست راست در حالت پایین رونده محدوده اکتاو،،، ترتیب انگشتان دقیقاً برعکس هست یعنی باید از 5 شروع کرده و به 1 رسید
.
برای دست راست در حالت بالارونده محدوده دو اکتاو،،، ترتیب انگشتان ((5-4-3-2-1-3-2-1))-(4-3-2-1-3-2-1)
برای دست راست در حالت پایین رونده محدوده دو اکتاو،،، ترتیب انگشتان دقیقاً برعکس هست یعنی باید از 5 در اکتاو بالا شروع کرده و به 1 در اکتاو پایین رسید

مشاهده پیوست C Major Scale Right Hand.mp4

برای دست چپ در حالت بالارونده محدوده اکتاو،،، ترتیب انگشتان ((1-2-3-1-2-3-4-5))
برای دست چپ در حالت پایین رونده محدوده اکتاو،،، ترتیب انگشتان دقیقاً برعکس هست یعنی باید از 1 شروع کرده و به 5 رسید
.
برای دست چپ در حالت بالارونده محدوده دو اکتاو،،، ترتیب انگشتان (1-2-3-1-2-3-4)-((1-2-3-1-2-3-4-5))
برای دست چپ در حالت پایین رونده محدوده دو اکتاو،،، ترتیب انگشتان دقیقاً برعکس هست یعنی باید از 1 در اکتاو بالا شروع کرده و به 5 در اکتاو پایین رسید

مشاهده پیوست C Major Scale Left Hand.mp4

آرپژ دو ماژور: در آرپژ برای رفتن از یک اکتاو به اکتاو دیگر باید از حرکت مچ استفاده کرد و آرنج باید ثابت بماند (تذکر: در صورتی که مچ و انگشتان شما انعطاف لازم را ندارند فعلاً این تمرین را انجام ندید)

برای دست راست در حالت بالارونده (5-3-2-1)-(3-2-1)-(3-2-1)-(3-2-1)
برای دست راست در حالت پایین رونده دقیقاً برعکس هست یعنی باید از انگشت 3 به سمت انگشت 1 حرکت کرد
1-2-3 = سل - می - دو
1-2-3-5 = دو - سل - می - دو

مشاهده پیوست C Major Arpegio Right Hand.mp4

برای دست چپ در حالت بالارونده (1-2-3)-(1-2-3)-(1-2-3)-(1-2-3-5)
برای دست چپ در حالت پایین رونده دقیقاً برعکس هست یعنی باید از انگشت 1 به سمت انگشت 3 حرکت کرد
3-2-1 = سل - می - دو
5-3-2-1 = دو - سل - می - دو

مشاهده پیوست C Major Arpegio Left Hand.mp4

آخرین ویرایش:
10/4/10
248
کار خیلی خوبی رو شروع کردی.برای کسانی که تازه دارند شروع میکنند خیلی مفید هست.فقط کاشکی دوربین رو جایی میگذاشتی که بهتر بشه کلاویه ها رو دید.(بعضیاش برعکس فیلم گرفتی).
به غیر از هانون کتاب گام و ارپژ از اسکار برینگر هم خیلی خوبه. و نکته ای دیگه برای کسایی که دارند تازه شروع میکنند همون اول با مترونوم کار کنند و باهاش دوست بشن چون خیلی زودتر به نتیجه ی دلخواهشون میرسند.پیروز باشید...

به غیر از هانون کتاب گام و ارپژ از اسکار برینگر هم خیلی خوبه
باهات موافقم! راستی خیلی جاها متد هانون رو غیر موسیقایی، خسته کننده و منسوخ شده میدونن، در حالی که به نظرم یکی از بهترین کتاب ها برای تقویت انگشتان همین کتاب هانون هست

10/4/10
248
آره هانون کتاب کاملتری هست.برینگر هم مثل هانون غیر موسیقی هست و خسته کننده.من که از هر دو دارم استفاده میکنم.و یه جورایی بهشون اعتیاد پیدا کردم:smile:

20/1/16
227
35
تبریز
اجراهای خودم رو از گام/آرپژ دوماژور قرار میدم و بعد انگشت گذاری ها رو توضیح خواهم داد.
کار خوبی میکنی و موفق باشی. و اگر هم به پیشنهاد دوستمون محل دوربین رو تغییر بدی بهتر میشه.منتظر کارهای بعدی میمونیم.

سلام دوستان
در این پست میخوام طریقه اجرای گام کروماتیک رو آموزش بدم. همونطور که اطلاع دارید سنگ بنای موسیقی کلاسیک غربی بر اساس گام های دیاتونیک بنا نهاده شده ولی در بعضی مواقع آهنگساز برای ایجاد تنوع و رنگ آمیزی صوتی غنی تر از کروماتیسم استفاده میکنه، مانند نمونه زیر از بتهوون :

مشاهده پیوست Diatonic-Chromatic Scale Example.mp4

این هم اجرای خودم از گام کروماتیک :

مشاهده پیوست Chromatic Scale.mp4

گام کروماتیک:

برای دست راست در حالت های بالارونده و پایین رونده،،، نت های دو و فا با انگشت 2 و مابقی نت ها با انگشتان 1 و 3

مشاهده پیوست Chromatic Scale Right Hand.mp4

برای دست چپ در حالت های بالارونده و پایین رونده،،، نت های می و سی با انگشت 2 و مابقی نت ها با انگشتان 1 و 3

مشاهده پیوست Chromatic Scale left Hand.mp4

بالا