آموزش نواختن آرپژ گیتار

شروع موضوع توسط SuShiaNT ‏4/12/10 در انجمن گیتار

تاپیک آموزش نواختن آرپژ گیتار تالار گیتار در persian-music.org.

1. SuShiaNT

SuShiaNT عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +381 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, protools
    سلام خسته نباشید امیدوارم که خوب باشین این تاپیک رو ایجاد کردم تا بهتون آموزش نواختن

آرپژ رو بدم.من خودم بلد نیستم و عددی هم نیستم بلاخره دوستان کمک کنید هر چی که ما میدونیم میگیم

شما هم هر چی میدونید بگین تا همه استفاده کنن از این مطالب مهم.

اول از همه با انگشتان دستمون آشنا میشیم همون طور که تحصیل میکنی الفبا یاد میگیری اسم درس ها رو یاد میگیری

موسیقی هم همین گونه هست الفبا داره و درس ها و ساز ها و شاخه بندی های متفاوتی هم داره.

همون طور که یه ابزار مثل خودکار نیاز دارین برای نوشتن مطالب برای موسیقی هم به پنجه و انگشتان و دستانتون

نیاز دارین برای نواختن.این ابزاری که میخواهیم باهاش نت ها ( الفبا ) رو ادا کنیم واسه ی خودش اسم داره نمیگیم

با اون انگشت موچیکت یا با شستت......بزن پس برای هر کدوم از انگشتانمون اسمی رو معرفی کردیم.

(سعی کردم با مثال و خیلی عامیانه و بطوری که سر کلاس خصوصی درس میدم و توضیح میدم براتون توضیح بدم که همه

متوجه بشن چون اینترنت هست و همین طوریش هم خیلی بهم پیام میدن میگن بابا ما خوندیم ولی نفهمیدیم چیکار کنیم؟؟)

میریم سر ادامه بحثمون الفبا رو که همگی بلد هستین ( دو - ره - می - فا - سل - لا - سی )

خوب این مطلب رو نمیخوام ادامه بدم چون ربطی به بحث ما نداره اگر هم بلد نیستین به قسمت آموزش

تئوری موسیقی و هارمونی مراجعه کنید مطالب رو اونجا کامل توضیح دادن.

میریم سراغ ادامه بحثمون :

دست چپ

آموزش نواختن آرپژ گیتار-k8nbna5hyjpairyb6y.png

همین طور که درون عکس میبینید انگشت ها رو نام گذاری کردیم پس شستمون چی شد؟؟!!

دسته ی گیتار رو تویه ذهنمون به دو نیم کره ی شمالی و جنوبی تقسیم میکنیم و بند وسط شستمون خط مرکز

(خط تقارن) دسته گیتار قرار میگیره.پس شستت روی دسته گیتار آویزون نباشه یا از دسته گیتار بالا نزده باشه.

خوب اسم انگشتانمون رو هم فهمیدیم طریقه گرفتن ساز هم میدونیند اگر نمیدونین به یک کتاب و یا........... مراجعه کنید.

من خیلی سریع و واضح میگم نشستن عامیانش راحت میشینن رو صندلی و گیتارو میزارن رویه پای راست ولی برای

سبک کلاسیک یکمی متفاوت هست وقاعد و قوانین خواص خودش رو داره برای سبک های دیگه هم همین طور.

میریم سراغ ادامه بحثمون معرفی دست راست :

آموزش نواختن آرپژ گیتار-wu0zywthzegm5v4ujaj.png

دست راست هم معرفی شد :

(نکته انگشت e در سبک فلامنکو e نمایش داده میشود ولی در سبک کلاسیک با علامت x نمایش داده میشود ).

بله برای حفظ کردن انگشت شست به ترتیب کلمه ی Pimax رو حفظ کنین.

خوب ادامه میدیم بحثمون رو گیتار از 6 سیم گردآوری شده 3 سیم فلزی باس و 3 سیم نایلون و زیر.

ترتیب بندی نام سیم ها :

آموزش نواختن آرپژ گیتار-w4shcb33c33fi0pyx98.png

از سیم اول گیتار در حالتی که ساز در دستتون هست
    ترتیب نام گذاری میشه.

خوب میریم سراغ آرپژ نوازی با تمامی تجهیزات لازم آشنا شدیم و شناخت پیدا کردیم که فعلا مورد نیازمون بودن.

برای حل مشکل هر درسی یه فرمولی لازم بود اینجا هم فرقی نمیکنه یه فرمول لازم هست برای نواختن آرپژ

پس ما شروع میکنیم به پرداختن به فرمول ها.

در درس بعدیم میریم سراغ فرمول آرپژ نترسین دیفرانسیل نیست من شاگرد خوبی هستم هوا اساتیدم رو دارم

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏4/12/10
    • خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. SuShiaNT

SuShiaNT عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +381 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, protools
    ((ادمه ی مطلب در نشریه ی بسامد))

بارگذاری...