آموزش فارسی برنامه کیوبیس Cubase 5 بخش اول

شروع موضوع توسط Light ‏3/2/10 در انجمن برنامه کیوبیس Cubase

تاپیک آموزش فارسی برنامه کیوبیس Cubase 5 بخش اول تالار برنامه کیوبیس Cubase در persian-music.org.

وضعیت موضوع:
موضوع بسته شده است. (فقط مدیران امکان ارسال پست جدید در ادامه تاپیک را دارند)
  1. Light

Light تیم مدیریت وبمستر

شغل :
    آچار فرانسه
    امتیازات:
    +6,478 / 3 / -1
    نرم افزار:
    cubase
    سلام دوستان عزیز

طبق قولی که دادم از امروز آموزش 5 Cubase رو از پایه شروع می کنم
    برای درک بهتر آموزش ها رو همراه با تصویر قرار خواهم داد :smile (19):
    متاسفانه تا به حال منبعی فارسی برای آموزش کامل این برنامه وجود نداشته بنابراین سعی می کنم تمام بخش ها رو با ساده ترین لحن ممکن و به صورت کامل توضیح بدم

به دلیل زیاد بودن مباحث این سری آموزش ها رو در چند بخش تقدیم شما می کنم
    هر بخش در یک تاپیک جدا قرار خواهم داد
    بخش اول شامل عناوین زیر هست که به شرح انها می پردازم :

MIDI Setup
    Audio Setup
    New Project
    Tracks
    Track Presets
    The Transport
    The Project Page
    Tools 1
    Tools 2
    Customizing

برای شروع قسمت های MIDI Setup و Audio Setup رو شرح خواهم داد

قسمت اول : MIDI Setup

بعد از نصب برنامه Cubase 5 قبل از هر کاری MIDI و Audio رو باید تنظیم کنیم
    برای تنظیم MIDI از منو Devices وارد قسمت Device Setup میشیم ( عکس زیر )

آموزش فارسی برنامه کیوبیس Cubase 5 بخش اول-5ndj66mm3efujpwvd1v_thumb.jpg

در سمت چپ منو های مربوطه رو مشاهده می کنید
    وارد قسمت MIDI port Setup میشیم
    در این قسمت ورودی و خروجی های MIDI رو مشاهده کنیم ( عکس زیر )

آموزش فارسی برنامه کیوبیس Cubase 5 بخش اول-zn2nqd9h7eqq99noz03_thumb.jpg

طبق مواردی که در عکس مشخص کردم توضیح بیشتری میدم

قسمت I/O مشخص می کنه که کدوم یکی از port ها input ( ورودی ) و کدوم یکی Outout ( خروجی ) هستند

قسمت Port System Name اسامی که سیستم port ها رو با اون نام شناخته نشون داده میشه

قسمت Show As می تونیم نام دلخواهی برای port ها انتخاب کنیم ( با کلیک بر روی نام Port )

قسمت visible می تونید مشخص کنید که کدام Port نمایش داده بشه ( اگر علامت x رو بردارید port مخفی میشه )

قسمت State وضعیت port ها رو نمایش میده Port های فعال ( active ) و غیر فعال ها ( inactive )

All midi input اگر دستگاه ها و ورودی های Midi مختلفی دارید از طریق این قسمت می تونید مشخص کنید که کدام port قادر به ارسال اطلاعات Midi از طریق All midi input باشه ( عکس زیر )

در پایین تنظیمات گزینه ایی به نام Use System Timestamp for 'Windows MIDI' Inputs مشاهده می کنید توصیه میشه در صورتی که سیستم عامل ویندوز دارید برای کارایی بهتر midi این گزینه رو فعال کنید

گزینه reset تمام تغییراتی که اعمال کردید رو به حالت اول بر می گردونه

-------------------------------------------------------------------------------------

قسمت دوم Audio Setup

باز هم از منو Devices وارد قسمت Device Setup میشیم
    از منو سمت چپ وارد قسمت VST Audio system میشیم ( عکس زیر )

آموزش فارسی برنامه کیوبیس Cubase 5 بخش اول-8y7i6cvzmrfzz5v735j_thumb.jpg

ASIO Driver در این قسمت ما باید کارت صدا رو مشخص کنیم تا برنامه بتونه از ASIO Driver اون برای از بین بردن تاخیر ( Latency ) استفاده کنه
    همونطور که مشاهده می کنید من کارت صدای خودم رو انتخاب کردم

دوستانی که کارت صدای مناسب ندارند می تونن برنامه ASIO 4 ALL رو نصب کنند و در این قسمت به برنامه معرفی کنند ( این برنامه در تالار دانلود قرار داده شده )

در زیر قسمت ASIO Driver گزینه ایی به نام "Release Driver when Application is in Background" وجود داره اگر این گزینه رو فعال کنید وقتی که Cubase رو minimize کنید یا برنامه دیگری رو اجرا کنید که روی cubase قرار بگیره cubase به طور اتوماتیک کارت صدا رو آزاد می کنه
    ( برای تست این موصوع می تونید یک فایل صوتی وارد cubase کنید و play رو بزنید در هنگام پخش cubase رو minimize کنید مشاهده می کنید که صدا قطع میشه )

قسمت Advanced Options
    در اینجا ما چند گزینه رو مشاهده می کنیم که به شرح اونها می پردازم

Audio Priority در این قسمت می تونید به cubase اولویت استفاده از CPU رو بدید
    که دارای دو حالت normal و boost هست ( اگر CPU قویی دارید می تونید این گزینه رو روی Boost قرار بدید )
    در این قسمت گزینه ایی به نام Multi Processing وجود داره ( در صورتی که CPU دو هسته ایی یا بیشتر دارید این گزینه رو فعال کنید )

Disk Preload این گزینه برای کم کردن تاخیر در اجرای فایل های صوتی استفاده می شه ( به طور پیشفرض نیازی به تغییر نداره ولی می تونید حالات مختلف اش رو برای بهترین کارایی در سیستم خودتون امتحان کنید )

در زیر این قسمت 2 گزینه به نام های Adjust for Record Latency و Record Shift وجود داره که مربوط به کنترل و کم کردن تاخیر در هنگام ضبط و پخش هست
    ( اگر مشکلی ندارید نیازی به تغییر تنظیمات این قسمت نیست )

-------------------------------------------------------------------------------------

دوستان عزیز به دلیل اینکه این تاپیک صرفا آموزش هست قفل میشه تا همه مباحث پشت سر هم درش قرار داده بشه اگر سوال خاصی داشتید تاپیک جدید باز بفرمایید .

فایل های ضمیمه:

آخرین ویرایش: ‏31/3/10
    • خوشم اومد خوشم اومد x 17
    • مفید مفید x 1
بارگذاری...
وضعیت موضوع:
موضوع بسته شده است. (فقط مدیران امکان ارسال پست جدید در ادامه تاپیک را دارند)

عبارات جستجو شده:

1. آموزش کیوبیس 5

,
  2. آموزش cubase

,
  3. آموزش cubase 5

,
  4. آموزش کیوبیس,
  5. برنامه کیوبیس ,
  6. آموزش cubass 5,
  7. بخش ورود به کیوبیس,
  8. کیوبیس 5,