آموزش صدا سازی و سلفژ - جلسه دوم

Masoud-A

عضو سایت
8/11/09
668
296
63
ایران
آموزش صداسازی و سلفژ – جلسه دوم

با سلام خدمت دوستان عزیز و گل !
شرمنده که در ادامه ی بحث یه خورده تاخیر بوجود اومد.

خب در جلسه ی قبل کل حرف ما موارد زیر بود :
از این هفته پرهیز کنید ، از دود ، آب یخ و داغ ، تندی ها و ترشی ها ! و...
خوب و اصولی نفس بکشید و به نفس کشیدن از بینی عادت کنید و دیگر از دهان نفس نکشید و هرگاه نیاز به حبس نفس بود ، هوا را از بینی وارد کنید.
یک موزیک استاندارد را خوب گوش کنید و خوب بخوانید اما تقلید نکنید.

که امیدوارم خوب تمرین کرده باشین...

اما وارد بحث جدید میشیم – امیدوارم که روش خوب نفس کشیدن رو متوجه شده باشین – خوب نفس کشیدن در یک جمله یعنی تنفس از راه بینی.
اما در جلسه ی قبل گفتیم که باید بخونید – حالا این جلسه میخوایم بگیم چطوری بخونیم !
هرکسی میتونه بخونه و همه هم گاه و بی گاه و خواه و ناخواه برای خودشون میخونند اما ما میخوایم حرفه ای بخونیم و طوری بخونیم که دیگران لذت ببرند – برای اینکه دیگران از صدای شما لذت ببرند تنها داشتن جنس صدای خوب کافی نیست – بلکه اگر با تکنیک بخونید میتونه مخاطب رو جذب کنه – ما توی همین ایران خیلی اساتید آواز رو داریم که رنگ صدای خوبی ندارند اما واقعاً حرفه ای میخونند و آدم رو مجذوب میکنن – پس نگران جنس و رنگ صداتون نباشید چرا که صدا قابل ارتقا هست و جنس صدای شما میتونه از یه جنس بد به یه جنس خوب ارتقا پیدا کنه – به قول یکی از دوستان صدا اکتسابی هست.حالا بعضیها از اول جنس صدای خوبی دارند – اما آیا تنها صدای قشنگ میتونه باعث زیبایی بشه؟یعنی بدون تکنیک هم پیشرفت ممکنه؟البته ممکن هست اما پیشرفت خوبه که در قالب تخصص باشه.
پس خودتون رو ارتقا بدین و امیدوار باشین به اینکه جنس صداتون خوب میشه – آموختن تکنیک هم فراموش نشه.

اما قبل از وارد شدن به مبحث اصلی باید خدمت یکسری دوستان عرض کنم که توانایی شما در اجرای صداهای زیر و بم قابل ارتقا هست .
اما عزیزان سوال کردن که آیا میشه صدا رو از زیر به بم و یا از بم به زیر تبدیل کرد و یا خیلی ها از بازه ی صوتیشون ناراضی بودن که باید خدمت تمام این عزیزان عرض کنم که بازه ی صوتی شما قبل از تمرین مکرر آواز کمی ضعیف و کم هست اما اگه خوب و اصولی تمرین کنید مسلماً بازه ی صوتیتون افزایش پیدا میکنه چه در صداهای زیر و چه در صداهای بم و اینکه میفرمایید صدا رو میشه تغییر داد چیز درستی نیست بلکه اگه شما صداتون زیر باشه خیلی جاها میتونه بهتون کمک کنه و حالا شما صدای زیر رو دارید و باید برای کسب صداهای بم نیز تلاش کنید تا بهش برسید و هردو رو داشته باشین و حتماً به خاطر بسپارید که صدا قابل رشده...!

خب و حالا بحث اصلی – چگونه بخونیم ؟
خوندن حرفه ای یک سری اصول کاربردی ، مهم اما ساده داره که با دونستن اون اصول و تمرین بر طبق اون اصول شما میتونید تمرینات آواز رو انجام بدین – بعبارتی تمرین های آوازی که میدم رو باید بر طبق این اصولی که الان عرض میکنم اجرا کنید – در جواب یکی از دوستان که پرسیدن تمرینات اصلی رو کی میزارین باید بگم تو این جلسه فقط این اصول خوندن رو میگم و از هفته های بعد تمرینات رو میدم که شما باید مبتنی بر این قواعد اونا رو اجرا کنید.

اما درست خواندن :
اولین نکته در درست خوندن اینه که از راه بینی نفس بکشی و به این امر عادت کنی.
حالا برای خوندن آماده بشین.
خوندن دو حالت داره یا ایستاده و یا نشسته.
1.حالت ایستاده :
که این حالت برای اجراهای استودیویی هست و در اجراهای ظبط موسیقی که زنده نیستن باید از حرکت اضافی پرهیز کرد و حتی برای تمریناتتون هم حرکت اضافی نداشته باشین.
باستید – طوری که احساس راحتی کنید – خیلی خوب و ریلکس و عادی باستید و اصلاً ژست رسمی نگیرید.به هیچ کدوم از اندامتون فشار نیارید و نکته ی مهم اینه که برخلاف تصور برخی دوستان که میگن باید شکمتون رو بدین به طرف داخل این اصلاً کار درستی نیست و شما باید حتی اگر کمربندی دارین که به شکمتون فشار میاره اون رو باز کنید – یعنی به هیچ کدوم از اندامتون به خصوص شکم فشار نیارین.
حالت سروگردن در روش ایستاده :
به سمت مقابل نگاه کنید و سرتون رو بیش از حد بالا نیارین و بیش از حد هم پایین نیارین – یعنی سر خیلی راحت به طرف مقابل نگاه کنه.
و همینطور سر رو به طرف چپ و راست هم نچرخونید و فقط صاف نگه دارین...!
دقت کنید – اگه سرتون رو به هر طرفی (بالا-پایین-چپ و یا راست) بچرخونید صداتون به مقدار قابل توجهی تغییر میکنه – امتحان کنید !
پس متوجه شدین که چطوری باستید.

حالت نشسته :
تمام نکاتی که در حالت ایستاده بود رو رعایت میکنیم – یعنی راحت بودن و فشار نیاوردن به اندام ها به خصوص شکم و همینطور سر و گردنتون رو به طوری که در حالت ایستاده گفتم ، نگه دارید.
اما توی حالت خواندن نشسته یه نکته هست و اونم اینه که باید روی صندلی بشینید و ستون فقراتتون زیاد قوس بر نداره – یعنی راحت بگم که رو صندلی لم ندین – راحت باشین اما خودتون رو ولا نکنید !!!!
و پاها تون رو روی پایه هایی که زیر اکثر صندلیهاست قرار ندین چرا که که اگر پاهاتون رو به طرف صندلی بیارین در اصل همین پاها به شکمتون فشار میاره.یعنی شما باید پاهاتون رو از صندلی جدا کنید و بزارین روی زمین و طوری نباشه که شکم با پاهاتون زاویه ی 90 درجه بسازه – بلکه شکم باید با پاهاتون زاویه ی باز بسازه و پا نباید به شکم فشار بیاره.

این دو حالت – استاندارد های نشستن و یا ایستادن در خواندن بودن.
چگونه بخوانیم :
حالا که درست و با کیفیت ایستادیم و یا درست نشستیم میرسیم به بحث اصلی یعنی چگونه خواندن...
باز هم تاکید میکنم از بینی نفس بکشید.
در کل اینکارا رو بکنید :
اول حالت ماندنتان را انتخاب کنید – یا ایستاده یا نشسته.
دوم نفستان را از راه بینی در ریه ها حبس کنید – دقت کنید که طوری نفستون رو حبس نکنید که دیگه راه حرف زدن و خواندن نداشته باشید و به بیان خودمونی تا دهانتان نفس رو جمع نکنید – بلکه به یک اندازه ی استاندارد نفس رو در ریه ها حبس کنید که به راحتی بتونید بخونید و اگر زیاد و بیش از حد نفستون رو ذخیره کنید به شکم فشار میاد و حالت خوندنتون از ابتدا خراب میشه.
در مرحله سوم باید یاد بگیرید که چگونه نفس رو خرج کنید – یعنی اصلا نمیخواد در این مرحله آواز بخونید بلکه فقط نفستون رو کم و آروم از ریه و از راه دهان خارج کنید و سعی کنید به یک میزان خاص نفستون رو بیرون بدین – یعنی به یکباره تمام ذخیره ی نفستون رو بیرون ندین بلکه کم کم و با یک میزان معین و طی 15 ال 30 ثانیه نفستون رو خارج کنید.برای مهارت در این تمرین با چسب یک نخ رو از پیشونیتون آویزون کنید – طول نخ باید تا چانه ی شما باشه – حالا که نخ رو آویزون کردین ، نفستون رو از راه دهان در مدت 15 تا 30 ثانیه بدین بیرون و به نخ نگاه کنید و اینقدر تمرین کنید که این نخ با هوای دهان شما بلند بشه و تو این 15 یا 30 ثانیه فقط یک زاویه ی معین با صورت شما بسازه یعنی همش در حال بالا و پاینن شدن و یا تغییر زاویه نشه و از اول که شما نفستون رو میدین بیرون بلند بشه و تا زمانی که نفستون تموم شد یکجا بمونه و تکون نخوره – امیدوارم متوجه شده باشین – با این تمرین شما میتونید در حین آواز خوندن 15 تا 30 ثانیه که استاندارد هم همینه صداتون رو بکشید و همینطور یاد میگیرین چطوری نفستون رو خرج کنید و از همه مهمتر اگر اون تمرینی که با نخ گفتم رو انجام بدین میتونید در هنگام خوندن ، 15 تا 30 ثانیه ژوست و بدون فالشی بخونید و به صداتون موج ندین.
خب در مرحله ی چهارم صدا رو هم به تمریناتتون اضافه کنید،یعنی نفس بگیرید و بخونید اووووووووووو – حالا چطوری؟اولاً فریاد نزنید و با یه صدای متعادل و ترجیحاً با صدای نت دو در اکتاو پنجم این تمرین رو انجام بدین.
یعنی نفس بگیرید و دندون هاتون رو هم از هم فاصله بدین و دهانتون رو زیاد باز نکنید و لبهاون رو هم خیلی عادی از هم باز کنید و خروجی دهان شما باید یه حالت بیضی بگیره – فرض کنید میواین یه قوطی کبریت داخل دهانتون بزارید و فقط همونقدر دهانتون رو باز کنید که میشه شبیه یه بیضی.حالا صدایی که میخواین تمرین کنید چیه ؟ یه صدا بین آ و او – که میشه اووووووووو که متاسفانه اینجا نمیشه اون صدا رو نوشت !!!!
شما باید بتونید این صدا رو حداقل 15 ثانیه و حداکثر 30 ثانیه با یکبار نفس گیری و به صورت ژوست بخونید و بی دلیل به صدا موج و انعطاف ندین.و به عبارت دیگه اگه دارین رو نت دو در اکتاو پنجم تمرین میکنید در انتهای 15 یا 30 ثانیه روی همون نت دو باقی بمونید – یعنی مثلاً من هنرآموز داشتم که در پاین 15 ثانیه روی سل بود یعنی از دو رسید به سل که این غلطه !!!!!
همونطور که درجلسه قبل گفتم باید یادبگیرین که همون چیزی رو که میشنوین بخونین و برای این منظور یه روش ساده هست – اف ال استودیو رو نصب کنید و با یکی از پلاگین ها – برین داخل پیانو رول و صدای نت دو در اکتاو پنجم رو بگیرین که میشه همون c5 و خوب به صدای سی پنج یا همون دوی پنجم گوش بدین و در همون بازه صوتی ، صدای اوووووووو رو بخونین و ژوست 15 تا 30 ثانیه این رو ادامه بدین و انتظار میره که دوستان برای جلسه ی بعدی بتونن تا حداقل 15 ثانیه صداشون رو بکشن – زیاد به حنجره فشار نیارین و روزی نیم ساعت تا یک ساعت تمرین کنید و تمریناتتون رو به پارت های 10 دقیقه ای تقسیم کنید و بین هر پارت هم چند دقیقه استراحت کنید.

اما پرده ی دیافراگم که مطمئنم سوال خواهد شد – باید بگم این پرده یه پرده هست از جنس ماهیچه که در داخله شکم قرار داره و اگه میگم به شکم فشار نیارین واسه اینه که به این پرده فشار نیاد – محل این پرده هم تقریباً نزدیک ناف شماست !!!!!!!!!!!!!!!!!! اما یه نکته اینکه اگه شما به شکم فشار نیارید و همونطور که گفتم نفس بگیرین و همونطور که گفتمم بخونید در اصل دارین از اعماق وجود یا همون از پرده ی دیافراگمتون میخونید جایی که منشا بوجود اومدن صدا هست.این پرده معده رو از روده و تهال جدا میکنه – یعنی اجزای بالای شکم شما که سینه نامیده میشه رو از کلیه و روده و تهالتون جدا میکنه و موقع خوندن به سمت بالا کشیده میشه.

خب دوستان جلسه ی بعد یکسری اتود ساده ی آوازی رو بهتون میدم که بهش میگن جاذبه ی سلفژ – یه تمرین جالبه – لطفاً اینا رو خوب تمرین کنید تا موفق بشید.
ضمناً اگر تئوری بنیادین رو تا حالا کار نکردین حتماً توی همین تالار برید و مطالبش رو بخونید که از جلسات بعدی حتماً لازم میشه.

اگر سوالی بود من در خدمتم اما خواهشاً خوب بخونید و راجع به همین بحث گفت و گو کنید.

از اساتید عزیز میخوام که این بحث رو کامل کنن.

با تشکر

پایان جلسه دوم !
 

Mahaam Farhang

Recording Artist
هنرمند
عضو سایت
21/9/09
182
158
43
تهران
با تشکر از مطالب زیبا و مفید و جالبتون...
یه نکته ای که توجه بنده رو جلب کرد نفس بود...
به عقیده بنده وسط خوندن لزومی نداره حتما با بینی نفس بکشیم و نفس بگیریم
همون طور که میدونید حجم هوایی که از طریق دهان وارد ریه میشه خیلی بیشتر از بینیه
و همونطور که میدونید وسط خوندن زمان کافی نداریم واسه نفس گرفتن...
به نظر شما بهتر نیست وقت خوندن از طریق دهن نفس بگیریم؟؟؟؟؟:smile (74):
 

Masoud-A

عضو سایت
8/11/09
668
296
63
ایران
!!!!
ممنون از شما که وقت گذاشتین ، پیشنهاد میکنم جلسه ی اول آموزش صداسازی رو هم مطالعه کنید ، من دلیل علمی تنفس از بینی رو در جلسه اول گفتم . دلیلش اینه که شما زمانی که از بینی نفس میکشید هم هوای تسویه شده به بدنتون وارد کردین و هم هوای وارد شده به ریه ها هم دمای بدن شماست و به سادگی میتونین اون رو در آواز خواندن خرج کنید.
دوست من - خداوند هیچ چیزی رو بی دلیل نیافریده ! دهان برای خرج کردن نفس هست نه برای تنفس - دهان یه خروجیه و ورودی بینی هست و کلاً برای سلامتی مهمه که از بینی نفس بکشید - بدترین چیز بعد از دود برای صدای شما تنفس از راه دهان هست.
ضمناً ما موقع خوندن به حجم زیادی از نفس احتیاجی نداریم - همونطور که من در بحث بالا توضیح دادم اصلاً احتیاجی به این نیست که اونقدر نفس بگیرید که راهی برای خوندن نداشته باشید - اگه بیش از اندازه هوا وارد ریه ها کنید باعث میشه به محضی دهانتون رو باز کنید کل نفستون خارج بشه و همینطور اگه هوای غیر تسویه شده رو از طریق دهان وارد کنید باعث میشه که نتونید صداتون رو 15 تا 30 ثانیه بکشید - دوست خوبم سلفژ و صداسازی چیزی نیست که با چند روز و چندجلسه آموخته بشه بلکه باید چندیییییییین سال تمرین داشته باشی - نگران نباش وسط خوندنم کم نخواهی آورد چرا که همونطور که توی درس بالا گفتم شما باید با یکبار نفس گیری 30 ثانیه بخونی....
اونوقت حرفه ای شدی - حالا تو این مدت که نمیتونی اینقدر بخونی اگه تو استودیو ظبط میکنی که به راحتی میشه ظبط رو متوقف کرد و نفس گرفت یا اگه حرفه ای تر بشی میتونی همون موقع نفس بگیری و ظبطتم قطع نکنی اما اگه اجرای زنده داری و واقعاً نمیتونی بلافاصله از بینی نفس بگیری هرطور راحتی بخون !!!!
من راه حل آکادمیک و اصولیش رو گفتم.
شما همون زمانی که میخوای سریع از دهان نفس بکشی با همون سرعت از بینی نفس بکش - تکرار و تمرین کن تا به سرعت بتونی بینی رو جایگزین دهان کنی و حتماً هم میتونی - من 10 ساله دارم کار میکنم و تا حالا هم به مشکلی که شما گفتی برنخوردم.
ضمناً بازم تاکید میکنم که به تنفس از دهان اصلاً فکر نکن.
چراکه هوای تسفیه نشده و هوایی که دمای اون با دمای بدن شما اختلاف داره باعث شکست شما میشه و نمیتونید اونطوری که باید بخونید.

با تشکر
بازم اگه سوالی بود من در خدمتم.
 
  • تشکر
واکنش‌ها: 2 کاربران

theone

هنرمند
4/12/09
45
7
0
مرسی بابت مطلب !! یه سوال به هنگام خوندن با گیتار آدم ناخودآگاه گاهی رو به جلو خم میشه و اون زاویه باز رو که گفتین رو نمیشه رعایت کرد !
 

Masoud-A

عضو سایت
8/11/09
668
296
63
ایران
...

مرسی بابت مطلب !! یه سوال به هنگام خوندن با گیتار آدم ناخودآگاه گاهی رو به جلو خم میشه و اون زاویه باز رو که گفتین رو نمیشه رعایت کرد !
دوست عزیز زیاد سخت نگیر - ببینید دوست من شما میتونید با گیتار هم اونطوری که عرض کردم بزنید و بخونید و برای اینکار پاهاتون رو بندازید روی هم - یا حتی اگه روی سازتون تسلط دارین میتونید باستید و ساز رو بگیرین دستتون و حتی اگر هم بشینید به راحتی میشه از حرکت اضافی خود داری کرد.
اما یه نکته اینکه شما که قصد ضبط تکنوازی نداری ! داری ؟ اگه داری بازم مشکلی نیست تمرین کن که روی حرکاتت مسلط بشی و اگرم منظورت موقع تمرینه باید بگم حالا اون یه کوچولو حرکتت زیاد به چشم نخواهد اومد و اگه دقت کنی توی کنسرتها اکثر خواننده ها که میخوان تکنوازی کنن و بخونن سازشون رو میگیرن دست و سر پا می ایستن.

با تشکر
 
  • تشکر
واکنش‌ها: 1 نفر

hmd_kro

هنرمند
عضو سایت
15/11/09
392
69
28
Rasht
soundcloud.com
با تشکر از شما دوست عزیز.

برای دوستانی که مشکل سینوسی دارند و گاهی اوقات تنفس از راه بینی براشون مشکله چه باید کرد؟
 

Masoud-A

عضو سایت
8/11/09
668
296
63
ایران
دوست عزیز شما باید از راه بینی نفس بگیرید و اگه از این طریق مشکلی براتون پیش میاد ، از روی اجبار در حالت طبیعی از دهان نفس بکشید اما موقع خوندن از طریق بینی نفس بگیرید - یعنی سعی کنید که همیشه برای حبس نفس برای خوندن از طریق بینی نفس بگیرید.
اما نکته دیگه اینکه به شما پیشنهاد میکنم که در هوای مرطوب تنفس کنید - همینطور اگه میخواین از راه دهان نفس بگیرید یه راهی هست و اونم اینه که دمای هوای بیرون رو با دمای داخل بدنتون یکی کنید و برای اینکار باید هوا رو با بخار داغ مرطوب کنید که هم هوا خشک نباشه و هم دمای هوا با بدن شما متناسب باشه.

خیلی دوست دارم بیشتر کمکتون کنم و راههای راحتتر رو پیشنهاد کنم اما تا اونجا که من میدونم هین تنها راه اصولیه و اگه دوستان روش مفید دیگه ای رو برای دوستمون دارن - حتماً بگن.

با تشکر
 
  • تشکر
واکنش‌ها: 1 نفر

Masoud-A

عضو سایت
8/11/09
668
296
63
ایران
سلام دوستان !
جلسه ی سوم آموزش صداسازی و سلفژ آمادست ، لطفاً اگر راجع به مطالب بالا سوالی دارین زودتر مطرح کنید تا جلسه ی بعدی رو بزارم.

با تشکر
 
  • تشکر
واکنش‌ها: 2 کاربران

poya 268

عضو سایت
19/10/09
97
8
8
تهران
نه آقامسعودسوالی نیست
لطفا به مطالب خوبتون اضافه کنید مشتاقانه منتظریم
دمت گرم:smile (2):
 
20/1/10
12
1
3
مشهد
اقا مسعود سلام
خیلی قشنگ و جالب توضیح دادی
مخصوصا تیکه دیافراگم رو (اینطوری اناتومیکال تر میشه !!) ((دیافراگم حفره توراکس را از حفره ابدومن جدا می کند!))
:smile (35):
 
  • تشکر
واکنش‌ها: 1 نفر