آموزش ساخت پروژه 6/8 (پیشرفته)

شروع موضوع توسط daviddavid ‏7/12/13 در انجمن برنامه اف ال استودیو FL Studio

تاپیک آموزش ساخت پروژه 6/8 (پیشرفته) تالار برنامه اف ال استودیو FL Studio در persian-music.org.

1. daviddavid

daviddavid عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    نرم افزار:
    با سلام خدمت دوستان

مدتی بود توی سایت(کلا توی اینترنت)جستجو کردم و آموزش جامعی رو ندیدم برای این عنوان ،تصمیم گرفتم یک آموزش کامل و جامع در سطح پیشرفته توسط برنامه اف ال استدیو قرار بدم بلکه بتونم خدمتی به سایت خوبمون کرده باشم.آموزش به این صورت هست که یک پروژه میسازیم و با همون پروژه جلو میریم.

از تمام کسانی که انتقاد،پیشنهاد و یانظری دارند خواهش میکنم بسیار سازنده عنوان کنندو چه خوب میشه که روی همون پروژه عقیدشون رو اعمال کنندو توی این صفحه قرار بدند(نه اینکه فقط بگن چرا اینکارو کردی و در جواب پرسشها بگن باجستجو خودتون پیدا کنید).

این کار باعث میشه هم آموزش کامل تر بشه(چون بالاخره هرکسی یک دیدگاهی داره)و هم اینکه سوالات کمتری برای کسانی که این آموزش رو دنبال میکنندو میخونن پیش میاد.
    خیلی خوبه که در این صفحات سوالات فرعی و بحث های حاشیه ای پیش نیاد(مثلا اف ال خوبه کیوبس بده و...).

از دوستان خواهش میکنم اگر سوالی دارید و اون رو با ذکر مثال عنوان کنید(مثلا بجای آهنگ x اون قسمت از آهنگ مورد نظرتون رو کات کنید و در سایت قرار بدید).

در آخر هم عنوان کنم که من این آموزش رو شروع میکنم و فقط متعلق به شخص من نیست و متعلق به همین سایت و تمام اعضای اون هست و چه خوب میشه که دست به دست هم بدیم تا یک آموزش خوب به آرشیو این سایت اضافه بشه.

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏7/12/13
    • خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. daviddavid

daviddavid عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    نرم افزار:
    فصل اول (ساخت ریتم پایه)

بنام خدا
    فصل اول (ساخت ریتم پایه)
    ابتدا قبل از اینکه برنامه اف ال رو باز کنیم هدفمون رو بررسی میکنیم که بدونیم چه نتیجه ای مد نظرمون هست ، همین باعث میشه سردر گم نباشیم و در طول ساخت پروژه ایده های جالب و سازنده به ذهنمون برسه.
    هدف ما ساخت یک پروژه 6و8 انرژیک هست.ابتدا برنامه اف ال (fl studio 11) رو باز میکنیم.به دو شکل میتونیم میزان پروژه رو 6و8 کنیم.
    1-Snap to grid:در پیانو رول 1/6 یا 1/3 رو انتخاب کرده و بلافاصله میتونیم تغییرات رو مشاهده میکنیم.
    2-Time division:عدد beat رو به 6 تغییر میدیم.
    من حالت دوم رو انتخاب میکنم .
    تمپوی کار رو 130 انتخاب میکنیم(کاملا سلیقه ای که معمولا برای این فضا از127تا130 انتخاب میشه ).
    برای ساختن ریتم پایه باید یک ساز کوبه ای مناسب رو انتخاب کنیم که اکثرا برای این فضا تمپو یا تومبا رو انتخاب میکنن ، میشه از ساز تمپک هم استفاده کرد که البته بیشتر برای کارهای اسلو تر انتخاب میشه.این ریتم رو توسط برنامه Fruity Slicer وارد پروژه میکنیم.دلیل این کار اینه که بتونیم ریتممون رو ویرایش کنیم.این ریتم در آخر کار بسیار کمرنگ خواهد شد(باز هم سلیقه ای)هرچی ریتم کمرنگ تر بشه کار ما الکترونیک تر و هرچی بیشتر به گوش برسه کار ایرانی تر بنظر میاد.
    کیک . کلپ . های هت مناسب رو هم انتخاب میکنیم و همونطور که در پروژه میشه دید میچینیم.
    ساز کوبه ای مون رو هم از طریق Fruity Slicer میچینیم و یه اکولایزر بهش میدیم و فرکانس های پهن و تیز اون رو کور میکنیم چون کیک و های هت قراره اونها رو پر کنند.خوب این ریتم ،ریتم پایمون هست و هدفمون از ساختش، این هست که بتونیم ملودیمون رو به همراه کوردها و لید مناسب روش سوار کنیم،که در ادامه جنس و چینش اجزای تشکیل دهنده ریتممون دستخوش تغییرات خواهد شد.

فایل های ضمیمه:

• a1.zip
      اندازه فایل:
      2.3 MB
      نمایش ها:
      243
    • خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. arei

arei عضو سایت

امتیازات:
    +370 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio
    پاسخ : آموزش ساخت پروژه 6/8 (پیشرفته)

خوب اگه میشه dawa cubase و هم بگین-اخه بعضا مثل خود من cubase هستن
  4. daviddavid

daviddavid عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    نرم افزار:
    پاسخ : آموزش ساخت پروژه 6/8 (پیشرفته)

دوست خوبم اصول کار دقیقا به یک شکل هست و daw ها تماما ابزاری هستند برای کاربر مثل این میمونه که شما یک رمان رو با یک خودکار بنویسی، یا با یک روانویس ،مهم خلاقیت،سلیقه و علم نویسنده هست،ولی خوب من تا جایی که بتونم یک مقدار عمومی تر بیان میکنم که شما هم بتونید بهرده برداری کنید، البته من فکر میکنم این آموزش برای کیوبیس تو سایت باشه.

5. ahmadmas

ahmadmas

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    سلام دوستان...
    من تازه رفتم تو کار 6/8... اولا تو time division میتونیم بیت رو به جای 6 به 3 تغییر بدیم...دوما من دقت کردم بعضی ریتمای بندری یه لنگی خاصی دارن یعنی 6/8 کامل کامل نیستن.خب بعد از تغییر بیت به 3 تو time division هر beat از 3step تشکیل شده.اگه همه ی استپ های بیت رو پر کنیم سه تا خونه ی مساوی داریم.حالا snape grade رو میذاریم رو 1/3step.حالا 9 تا خونه داریم که به 3 قسمت مساوی تقسیم شده.ولی برای لنگ کردنش به ترتیب خونه هارو از راست به چپ اینجور پر میکنیم...5-4-3 ... بقیه بیت های bar رو هم همینجور پر کنید اینی ک گفتم سعی کنید روی shaker و hat یا snare انجام بدین...ببخشید سرتونو درد اوردم و اینکه اگه تونستم عکس میذارم چون اینجور پیچیدس

6. sinasaeidi

sinasaeidi عضو سایت

شغل :
    دانشجو
    امتیازات:
    +6 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    خب شاید بد نباشه من هم به سهم خودم روشی که برای ساخت 6,8 استفاده میکنم رو خدمت دوستان بگم. بعضی از افراد (مثل من!) تئوری رو دنبال نکردن (به هر دلیلی) خب ما میخوایم میون بُر بزنیم، من برای ساختن هر ریتمی (کسرِ میزان) بجای تغییر Snap و عددهای Beat و Bar از تغییر تمپو استفاده میکنم و فواصل زمانی مورد نظرم رو این شکلی روی میزان 4-4 میسازم. مثلا برای ساخت ریتم 6-8 فقط کافیه تمپو رو بسته به نیاز و سلیقه تون از 170 تا 220 تنظیم کنین. توی این حالت دیرند (کشش زمانی) نتها روی میزان 4-4 و بصورت پشت سر هم حالت 6-8 رو براتون ایجاد میکنه :) به همین سادگی، به همین خوشمزگی :D

بارگذاری...