آموزش رکورد وکال ( تصویری و اختصاصی برای سایت )

شروع موضوع توسط Omid-Mohebbi ‏21/5/13 در انجمن Recording ( ضبط صداها )

تاپیک آموزش رکورد وکال ( تصویری و اختصاصی برای سایت ) تالار Recording ( ضبط صداها ) در persian-music.org.

1. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    سلام دوستان
    این تاپیک رو ایجاد کردم که رکورد وکال رو اموزش بدم و نکاتی رو بگم که ممنکه برخی دوستان اطلاعی ازش نداشته باشن
    کار رو در دو برنامه سونار و کیوبیس آموزش خواهم داد.
    و اگه دوستان با این دو برنامه کار نمیکنند میتونند که این تکنیکها رو در برنامه مورد نظر خودشون هم پیاده و استفاده کنن.

• خوشم اومد خوشم اومد x 7
  2. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    دوستان لینک ویدئو اول
    پرشین گیگ - دانلود - vocal-REC.rar
    فعلا فقط در سونار آموزش داده شده و انشالله اموزش دوم مربوط به کیوبیس خواهد بود.
    فعلا اموزشها فقط در حد رکورد در برنامه و تنظیمات برنامه س.
    انشالله در اولین فرصت نحوه میکروفون گذاری و تنظیمات اون رو هم آموزش خواهم داد. امید وارم مفید بوده باشه

• خوشم اومد خوشم اومد x 13
  3. pe32_64

pe32_64 کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +2,133 / 1 / -2
    دوتا سوال از خدمتتون داشتم:
    1-چرا با بافر 32 رکورد و با بافر 2048 میکس نمی کنید؟(گه دلیلش غیر از نکشیدن سیستم هست بگید)
    2-گفتید که دوستان زمان رکورد کمپرسور و eq رو قرار میدن که تاثیری نداره.
    منی که پلاگین سخت افزاری ندارم، (شما فرض کن کارت صدا و میکروفون و اکوستیک تکمیل هستش)اگه یک پلاگین کمرسور نرم افزاری (با تنظیمات ملایم)رو جوری قرار بدم که سیگنال خروجی امپ کارت ازش عبور کنه میتونه تا حدی کار پلاگین سخت افزاری رو بکنه؟یا چون داخل داو هستش دیگه دیره و اگه صدا دیستورت بشه ،دیگه کاری از دستش بر نمیاد؟

4. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    بافر 32 رو هم میشه استفاده کرد اما ممکنه سیستم دیگه زیادی زور بزنه. اما اگه شما تست کردید و موردی نداشتید استفاده ش اشکالی نداره
    برای مثال روی سیستم من 128 مناسبه و برای یک خط موسیقی و یک خط وکال کفایت میکنه و هیچ تاخیری نخواهیم داشت مگه asio کارت ما قوی نباشه که شاید با 128 هم تاخیر داشته باشیم که بعید میدونم.
    برای میکس بهتره از 1024 شروع کنیم. چون هم فایلهای ویو داریم و هم پردازش پلاگینها و اگه کم اومد میشه اون رو افزایش داد.
    چون اگه شما با 128 هم کار کنید ناچارید که بعد از چند ترک ببرید بالاتر ضمن اینکه در میکس کردن دیگه نیازی نیست که تاخیر و هم در نظر داشته باشیم چون رکوردی نداریم اون موقع
    دوست عزیز اگه صدای شما بعد از پری امپ از کامپرس عبور کنه و رکورد بشه مشکلی ندارید ولی بعد از وکال و رکورد اون هیچ کاری نمیشه کرد و در واقع همه کامپرس ها و اکولایزرها فقط شنیده میشن و روی سیگنال اون تاثیری رو که باید داشته باشند ندارند.
    شما میتونید یا کامپرس سخت افزاری تهیه کنید یا اینکه موقع رکورد وکال با میکروفون گذاری مناسب و گین مناسب از دیستورتی ها جلوگیری کنید.
    چون در واقع کار اصلی کامپرسور سخت افزاری جلوگیری از این مورد هستش.
    و حتی گاهی استفاده ش هم میتونه مخرب باشه چون ممکنه شما با کامپرس شدید رکورد کنید و بعد نمیتونید کاری بکنید.
    برای مثال من برای رفع این عیب با یه کامپرس خفیف رکورد میکنم و اگه لازم به تشدید بود اون رو با پلاگینها تشدید میکنم.

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
    • قدیمی قدیمی x 1
  5. pe32_64

امتیازات:
    +2,133 / 1 / -2
    ممنون از توضیحاتتون
    امید خان من طبق عکس همیشه یه لیمیتر (یا کمپرس با ریت و ترشولد بالا) رو سیگنال ورودی قرار میدم که فقط دیستورت نشه.
    آموزش رکورد  وکال ( تصویری و اختصاصی برای سایت )-v.jpg
    واین نکته رو هم که فرمودید در نظر میگیرم و پلاگین ها روی ترک قرار نمی گیرن.رو ورودی سیگنال قرار میدمشون .
    روش درسته دیگه؟

و اینکه اگه کمپرسور سخت افزاری داشته باشیم و اونرو قبل از پری امپ بلافاصله به میکروفون وصل کنیم،چه مشکلی پیش می آد؟
    من فکر میکنم اگه صدا دیستورت(مثلا خیلی بلند باشه) درصورتی که کمپرسور بعد از امپ باشه، دیگه امپ دیستورت می شه و فایده ای نداره!
    پس امپ باید بعد از کمپرسور(کمپرسور نمی ذاره سیگنال ازحدی رد شه و دیستورت شه)باشه !
    حتی تو گیتار هم یونیت دیستورت رو قبل از امپ قرار میدن(البته میدونم اونجا هدف دیستورت شدنه).اما مثلا نویز گیت هم که تقریبا مثل اینجا برای رخ ندان مسئله ای استفاده میشه هم قبل امپ هستش.
    واقعا نمی دونم درست میگم یا غلط ؟شایدم فرق انچنانی نداره؟
    ممنون از اینکه کمک می کنید.

6. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    ورودی ترک همینه دیگه.. تاثیری نداره
    معمولا بعد از پری امپ به کامپرسور میدن و اون دیستورتی ها که گفتم دیگه نخواهند بود و توصیه اینه نه اینکه اول کامپرسور باشه ( ممکنه برخی ها هم استفاده کنند. اما من اینجوری ندیدم) دلیلش هم اینه که امپ تقویت کننده میکروفون هستش و لازمه که قبل از کامپرسور قرار بگیره تا میکروفون ما به توان لازم و قدرت مناسب برای استفاده برسه .

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  7. studio.1

studio.1 عضو سایت

امتیازات:
    +24 / 0 / -0
    نرم افزار:
    protools
    دستتون درد نکنه هم به خاطر آموزشها وتشکربابت اینکه توی پرشین گیگ آپلودکردین .اگه اون یکی اموزشها راهم توی پرشین گیگ قرار بدین لطف میکنید.

8. pe32_64

امتیازات:
    +2,133 / 1 / -2
    ممنون از توضیحات کاملتون -کاملا درک کردم.
    اما یه سوال برام پیش اومد:
    حالا که میکروفون به توان کامل خودش رسید،اگه خواننده یا حتی ساز دیستورت کنه صدا رو جوری که از امپ به صورت دیستورت شده صدا خارج شه،کمپرسور می تونه با تنظیمات مناسب دیستورتشن ایجاد شده رو بگیره؟
    اگه جواب مثبته:
    در انجام این کار بین کمپرسور های سخت و نرم افزاری فرق زیادی هست؟این فرق چقدره که خیلی ها سخت افزاری رو می خرن.میگن که امروزه اختلاف نرم و سخت افزار خیلی کم شده.نظر و تجربی شما چی میگه؟تا حدی که تاپیک از بحث دور نشه بگین یا تاپیک یا سایتی معرفی کنید عزیز.من تجربه ی زیادی ندارم.
    اگه جواب منفیه:
    کمپرسور چه کاره ست؟
    ----------------------
    بله ورودی هستش.اینکه میگید تاثیر نداره -من فکر میکنم که منظورتون کمپرسور برای جلوگیری از دیستورتشن هستش دیگه؟
    چون بقیه ی پلاگین ها مثل ریورب که خوب مشخصع تاثیر رو به record میدن.
    در ضمن در صورت نبود کمپرسور سخت افزاری هم فکر کنم راه بهتری نیست.
    و اینکه من تست کردم و تاثیرش هم مشهوده ، اما به استناد علم و تجربه ی بیشتر شما پذیرفتم حرفتون رو .

9. Arash.E

Arash.E عضو سایت

امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, logic
    خسته نباشی امید جان مرسی از زحماتت و اموزش های مفیدت
    امید جان توی این اموزش یه ترک رو ایجاد کردین واسه رکورد صدا بعد یه افکت reverb هم دیدم دادین میخواستم بدونم دلیلش چیه؟
    بعد اینکه امید جان من سونار رو تازه نصب کردم ولی این پلاگینی که شما استفاده کردی واسه ریورب فرق میکنه با این چیزی که توی سونار هست به اصطلاح استاندارد سونار هست.

10. pe32_64

امتیازات:
    +2,133 / 1 / -2
    برا اینکه خواننده صدای خودش رو خشک نشنوه.
    از هر ریوربی که مایلید استفاده کنید.حتی میتونین از ریورب کارت صدا بهره ببرید.

11. Arash.E

Arash.E عضو سایت

امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, logic
    سلام
    خوب من ویدیو رو دیدم و خشک شدنم شنیدم ولی درست متوجه نشدم reverb چجوری جلوی خشک شدن و یا شاید یکنواختی) رو میگیره؟

12. pe32_64

امتیازات:
    +2,133 / 1 / -2
    یه حسی شبیه طراوت میده به صدا.
    جفتشو رو گوش کنید متوجه میشید-صدا رو زیبا تر به گوش می رسونه

13. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    بله کاملا جلوگیری میکنه کار پری امپ د واقع تقویت سیگنال اولیه هستش و بعدش که به کامپرسو وارد میشه بسته به نوع تنظیمات این دیستوریشنهای احتمالی میتونن برطرف بشن
    شما حتی اگه صدا رو بدون پری امپ و مستقیما هم به کامپرس بدید دیستورتی ها رو کنترل خواهد کرد.
    جتی اگه داد بزنی با فاصله خیلی نزدیک به میکروفون.
    البته بستگی به مقدار تنظیمات کامپرسور هم داره که شدید باشه یا صعیف. و اگه صعیف باشه مقدار کنترل کردن اونها هم کمتر میشه
    ببینید دو بحثه
    1- پردازش قبل از رکورد ( همون کامپرسور سخت افزاری برای مثال یا پری امپ )
    2- پردازش بعد از رکورد ( پلاگینهای )
    در واقع پلاگینهای روی برداشت ما بعد از رکورد تاثیر میگذارند. نه هنگام رکورد
    فاصله این دو به هم نزدیک شده. اما بیشترشون در مرحله بعد از رکورد هستش کماکان برای یک رکورد خوب ما به پری امپ برای توقیت اولیه میکروفون نیاز مندیم که اون رو پلاگینهای هنگارم رکورد نمیتونن انجام بدن اگه اینجوری بود اصلا پری سخت افزاری ساخته نمیشد
    بله دقیقا.
    ریورب برای این بود که خواننده صداش رو خشک نشونه. و بعدا هم میشه اون رو برداشت یا با پلاگین دیگه عوض کرد.
    این ریورب هم در سایت موجوده باید دانلود و نصب کنید.

14. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    سلام.ببخشید من یه سوال دارم.اینکه ما وقتی داریم رکورد میکنیم و افکتهایی رو مثل ریورب و اکولایزر و اینجور چیزا رو میزاریم رو کانال میکروفونمون تو میکسر خوب وقتی رکورد انجام میشه صدای ریورب و اکولایزر شده شده رکورد میشه.وقتی کمپرسور هم بزاریم صدا کمپرس شده ضبط میشه دیگه؟نمیشه؟

15. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    خیر اینها فقط در واقع با اون افکتها شنیده میشن. یعنی بعد از رکورد این افکتها روشون اعمال میشه و روی سیگنالها نمیشینه
    اما اگه از سخت افزارها و قبل از رکورد استفاده کنید بله همراه با سیگنالها رکورد میشن و نمیشه بعدا اونها رو جدا کرد

16. Mil4d

Mil4d عضو سایت

امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام خدمت آقای محبی سوالی داشتم اونم اینه که چرا با همون سونار x2 وکال را رکورد نکردید
    آخه بنده هم دیدم کسانی که با سونار رکورد می کنند اکثرا با ورژن 8.5 این کار را انجام میدهند اگر امکان دارد دلیلش را می خواستم بدونم

17. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    دلیل خاصی نداره فرقی هم نمیکنه. چه با 8 چه با ایکس 2.
    اصول یکیه

18. khiyari

khiyari عضو سایت

امتیازات:
    +72 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio
    نه توی رکورد تاثیری نداره. شما خودت میتونی امتحان کنی. دو تا لاین واسه رکورد انتخاب کن. روی یکی یه کمپرسور شدید بزار. روی لاین دیگه هیچ پلاگینی نذار. رکورد که کردی موج صدا ها رو نگاه کن اندازشون مثل همه. ولی وقتی سولو پلی میکنی..
    (قبلا یکی دونفر رو دیدم هنگام ضبط کمپرسور میزاشتن روی لاین رکورد!)

19. pe32_64

امتیازات:
    +2,133 / 1 / -2
    درود
    دلیلش اینه که نرم افزار ها این امکان رو دارن و واقعا هم کار میکنه.
    اما برای پلاگین هایی مثل کمپرسور که برای جلوگیری از دیستورتشن قرار میدن ، اون کارایی لازم رو نداره و نمونه ی سخت افزاری خیلی بهتر عمل میکنه.
    این قسمتی از راهنمای استدیو وان 2 هستش که این قابلیت رو نشون میده.و من با کمک این راهنما تونستم با ریورب نرم افزاری صدا رو بهتر ضبط کنم .(حتی یه شبیه ساز تیوب هم قرار میدم تا کمی صدا گرم تر record شه )
    آموزش رکورد  وکال ( تصویری و اختصاصی برای سایت )-S1.jpg

- - - - - - - - - -

امید خان از مونیتورینگ zero-latency خود کارت ها اگه استفاده کنیم، بهتره یا بد تر؟

20. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    متوجه فرمایشتون نشدم.!
    واضح تر بیان بفرماید.

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. نحوه رکورد صدا در سونار