آموزش ربع پرده کردن یک vst در مواقع اضطراری

inferno

مدیر تالار / مترجم
تیم مدیریت
مدیر تالار
5/3/10
677
463
63
گراش
سلام به همه
برای یک پروژه مجبور بودم با وی اس تی هام نت هایی رو ربع پرده (کرون) اجرا کنم. یکی از راه حل های ساده ای که می تونه توی موارد خاص به کمکتون بیاد بدین ترتیبه

فرض کنیم می خواید صدای یک پیانو رو ربع پرده کنید. این کار با استفاده از پیچ بند انجام می گیره.

1- اولین قدم انتخاب یه پیانو هست که پیچ بند رو ساپورت کنه مثلا هایپرسونیک.
2- یک بار دیگه همون پلاگین رو لود کنید تا 2 تا ترک پیانو با 2 پلاگین مجزا از هم ولی یکسان داشته باشید.
3- در این مرحله هر دو ترک رو برای رکورد انتخاب کنید. تا هر چیزی می نوازید روی هر 2 ترک ضبط بشه
4- توجه داشته باشید که نه میدی کنترل شما ربع پرده داره و نه پلاگین. پس هر چیزی که دارید اجرا می کنید با صدای نت های استاندارد می شنوید. به همین خاطر اگر نت هایی که می خواید بزنید رو ندونید چی هستند یکم اذیت می شید. در بهترین حالت اینه که اگه با کیبوردی می زنید که ربع پرده ساپورت می کنه می تونید ترک های پیانو رو در برنامه mute کنید و صدا رو از کیبوردتون بشنوید . اما به هر حال در هر دو ترک هنوز هیچ نتی ربع پرده نیست.
5- بعد از اینکه رکورد با موفقیت انجام شد یکی از ترک ها رو باز کنید و تمامی نت هایی رو که زدید بجز نت هایی که می خواید ربع پرده شه رو پاک کنید. مثلا در یک ملودی نت فا باید ربع پرده باشه . پس باید تمامی نت ها رو بجز نت فا پاک کنید.
6- در ترک دوم تمام نت های فا تون رو پاک می کنید.
* در واقع ما با این کار نت های کرون شده رو در یک ترک و بقیه ی نت ها رو در ترکی مجزا قرار می دیم.
7- حالا می ریم سر وقت ترکی که نت هایی که قراره ربع پرده بشه رو توی اون گذاشتیم. منوی تغییرات پیچ بند رو باز می کنیم. (در برنامه کیوبیس در پایین سمت چپ پیانو رول منوی پارامترهای ترک midi قرار گرفته از اونجا میشه انتخاب کرد)
8- این قسمت به یه گوش قوی یا یک نت مرجع نیاز دارید. که البته اکثر کسایی که با سازهای سنتی آشنایی دارن و گوششون به ربع پرده عادت داره خیلی راحت می تونن تنظیم کنند.
مقدار پیچ بند رو اگه به چهار بخش تقسیم کنیم به راحتی به نتیجه می رسیم. یک سوم اول از نصفه ی پایین همون ربع پرده ای هست که دنبالشیم. به این تصویر نگاه کنید (الان کیوبیس اینجا ندارم یه تصویر از نت گرفتم)
همون جایی که نشانگر موس (به شکل قلم) قرار داره مقدار دلخواه ربع پرده خواهد بود حالا یکم بالا یا پایین تر به صورت جزئی که باگوش می تونید دقیق در بیارید.

9- حالا ملودی رو اجرا کنید . می بینید که مشکلی نداره. حالا می تونید این تغییرات رو ذخیره کنید و هر ملودی دیگه ای هم خواستید اجرا کنید. یک بار برای همیشه

سئوالی بود در خدمتم.
امیدوارم به دردتون بخوره
موفق باشید
 

فایل های ضمیمه