آموزش تکنیکهای آهنگسازی با اف ال

شروع موضوع توسط Farhad Mahdavi ‏30/8/09 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک آموزش تکنیکهای آهنگسازی با اف ال تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. Farhad Mahdavi

Farhad Mahdavi عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +95 / 0 / -0
    سلام
    یک تکنیکهایی هستند که در اف ال میتوان انجام داد اما یه عده ای بلد نیستند این کارارو چون زیاد تو چشم نیستن . من سعی میکنم چیزهایی که اینجورینو واسه آموزش بزارم و شماهم همراهخی بفرمایید .
    در کل این تایپیک در مورد حقه های آهنگسازی در اف اله .
    البته من نمیدونم چیارو دارم میگم شاید شما بلد باشید شایدم نه .
    به هر حال من شروع میکنم :
    مثلا ما دوتا استرینگ داریم . برای ولوم استرینگ یک اوتومیشن کلیپی درست کردیم و ولوم استرینگ دوم رو به اون اوتومیشن کلیپ لینک کردیم . در نتیجه هر تغییری که در اون اوتومیشن کلیپ انجام بدیم بر هر دو ولوم استرینگ تاثیر گذاره . یعنی با هم میرن بالا و باهم میان پایین . حالا من یک آموزشی میزارم که تاثیر استرینگ دوم بر عکس استرینگ اول باشه . برای این کار زمانی که داریم استرینگ دوم را لینک میکنیم در قسمت پایین پنجره Mapping Format را بر روی Inverted تنظیم میکنیم . عکس زیر را ببنید بهتر متوجه میشوید :

آموزش تکنیکهای آهنگسازی با اف ال-reb0rzathri50umfs02s_thumb.jpg

حال برای اینکه بهتر درک کنید یک پروژه ی نمونه میزارم .
    به میزان ولوم دو استرینگ در پروژه هنگام پخش توجه کنید که چگونه با یک اوتومیشن کلیپ هر دو تغییر میابند به طوری که برعکس هم دیگه عمل میکنند :

مشاهده پیوست Tutorial.zip

در ضمن به غیر از Inverted گزینه های دیگه ای هم هستند که کاربردهای دیگه ای دارند :
    Default : دقیقا مثل اوتومیشن کلیپ
    Inverted : بر عکس اوتومیشن کلیپ
    Log Scale : بین هشتاد درصد تا بیست درصد یک مقدار دیرتر از اوتومیشن کلیپ
    Inverted Log Scale : بر عکس مورد بالا
    Switch : فقط وقتی اوتومیشن بر روی 50 برسد عمل میکند
    Steppy : فقط زمانی که اوتومیشن به اعداد روند مثل ده و بیست برسد عمل میکند
    Steppy cent to semitones : دقیقا مثل بالاس اما کمی دقیقتر
    Frist Half : پنجاه در صد عقبتر از اوتومیشن کلیپ است
    Last Half : پنجاه در صد جلوتر از اوتومیشن کلیپ است

4x Smaller Incerement : چهار برابر عقبتر از اوتومیشن کلیپ است
    4x Bigger Incerement : چهار برابر جلوتر از اوتومیشن کلیپ است
    2x Smaller Incerement : دقیقا مثل Frist Half است
    2x Bigger Incerement : دقیقا مثل Last Half است

منتظر آموزشهای شما هم هستم . با تشکر

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏26/9/09
    • خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. Farhad Mahdavi

امتیازات:
    +95 / 0 / -0
    سلام
    این آموزش بیشتر برای راحت تر کردن کار شماست .
    در قسمت اوتومیشنها بر روی نوار پیمایش یا اسکرول بار یا همون چیزی که صفحه رو جابه جا میکنه ، افقیشو میگم . به جای کلیک راست کلیک چپ کنید و اونو نگه دارید . حالا صفحه اوتومیشنها به همه سمت حرکت میکنه . هم عمودی و هم افقی
    از آموزشهاتونم بسیار ممنوم !!!:smile (22):

3. Farhad Mahdavi

امتیازات:
    +95 / 0 / -0
    شاید خیلی وقتا میخواید ملودی یک آهنگی رو بدونید که در چه گامیه و چیدمانش در پیانو رول به چه شکله . از برنامه های تبدیل کننده Wave 2 midi استفاده میکنید تا نت اون قطعه رو بدست بیارید .
    احتیاجی به این کار نیست . خود اف ال این برنامه رو داره !
    1. در یکی از اینسرتهای میکسر Edison رو باز کنید .
    2. فایل مورد نظر را به ادیسون انتقال بدید .
    3. حالا روی امواج صدا کلیک راست کنید و مسیر زیر را دنبال کنید :
    Tools --> Convert To Score And Dump To Piano Roll
    وقتی روی این گزینه کلیک کنید به صورت اتوماتیک نت اون آهنگ به پیانو رول شما انتقال پیدا میکنه .
    توجه : قبل از این کار تمپو پروژه رو با تمپو آهنگ مورد نظر یکی کنید .
    شاید دقیق در نیاره نتشو . اما خوب مفیده و حداقل مشخص میکنه که در چه گامیه .

4. Alimusic

Alimusic عضو سایت

امتیازات:
    +6 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio
    گاهی پیش امده شما یه قطعه ملودی زدین و اون رکورد نگرفتین..حالا هم هر کاری میکنید نمی تونید اون قطعه ملودی رو به خوبی بر اول که رکورد نگرفتین بزنین.
    اف ال قابلیتی داره که نت های نواخته شده رو توسط شما رو تا حدودی تو حافظه خودش ذخیره میکنه بدون اون که شما اون نت رو رکورد کرده باشید
    کافی شما روی یه پد خالی برید و از دکمه های بالا که به ترتیب ( file---edit---channel---view---options ---tools---help) است به قسمت tools برید و دکمه Dump score log to selected pattern رو انتخاب کنید.
    امیدوارم براتون مفید بوده باشه!:smile (69):

5. Mat

Mat عضو سایت

امتیازات:
    +20 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    ببخشيد اين تاپيك رو بالا آوردم.دوستان كاش بشه ادامه اش بدين

6. Farhad Mahdavi

امتیازات:
    +95 / 0 / -0
    چشم Mat جان
    این یکم حالت آموزشی داره تا حقه . اما معمولا ما به این قسمت از میکسر اف ال که خیلی میتونه مفید باشه توجه نمیکنیم :
    http://img4.************/files/0kwb29rez2lz26tmkhby.jpg

به قسمت درون مستطیل توجه فرمایید ...
    با استفاده از این قسمت میتونیم به مقدار دلخواه در خارج شدن صدا در یک کانال از میکسر تاخیر بندازیم .
    گزینه ی اول Reset مقدار رو به 0 میرسونه . گزینه ی دوم Set in ms میتونیم مقداری بدیم و اون بر اساس میلی ثانیه تاخیر میندازه . گزینه های Samples و sBeats هم دیگه خودتون تست کنید آسونه .
    حتما با این قسمت کار کنید . به درد بخوره

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏4/12/09
  7. Farhad Mahdavi

امتیازات:
    +95 / 0 / -0
    یکی از ویژگی های جدید اف ال 9 این است که می توان فهمید که چه مدت زمان روی پروژتون کار کردید .
    از منوی Option گزینه ی Project info رو بزنید . در قسمت پایین پنجره ی جدید نمایان است که چه مدت بر روی پروژه باز شده کار کردید . :)

8. hamis

hamis

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio
    من یه تازه کارم و با اف ال 9.کار می کنم.یه مشکل بزرگم اینه که نمی تونم ریتمو هماهنگ با صدایی ک می خونم در بیارم.یه چیزایی از نت سرم میشه ولی اگه می شه تویح بدین من چی کار کنم

9. pejvak

pejvak عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام دوستان میشه خواهش کنم قسمت های مشخص شده در عکس رو توضیح بدید
    و اینکه برای ذخیره موسیقی با بهترین کیفیت کدام گذینه ها رو باید انتخاب کرد؟

{username}-{filename}

10. Rooz-beh

Rooz-beh عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +146 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, reason
    سلام

Looping mode واسه تنظیم اینه که اون نشونه لوپی که توی پلی لیست قرار میدی رو چجوری باهاش برخورد کنه
    Quality هرچه اون عددی که روی 64 هست رو بیشتر کنی بهتره
    Options از این منو اینو میدونم که اگه بخای ترک های میکسرت جداجدا اکسپرت بشن گزینه Split mixer tracks رو باید فعال کنی

اصل کار کیفیت مربوط به دو گزینه Depth و Bitrate هست که من معمولا 24 و 192یا320 قرار میدم

11. Psymfonius

Psymfonius هنرمند ارشد Gold User

شغل :
    آزاد
    امتیازات:
    +164 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio, StudioOne
    سلام.
    Looping mode: شامل سه حالت زیر است: (البته فکر کنم عکس ضمیمه گویای همه چیز باشد)
    1-Leave remainder تا آخرین فرکانس صوتی که در اف ال پخش میشه رندر گرفته میشه (البته با کمک Repeat marker میتونید انتهای آهنگ (Song end) را مشخص کنید)
    2-Wrap remainder برای رندر لوپ هایی که افکت دارند (با انتخواب پترنهایی از پلی لیست)
    3-Cut remainder برای لوپهای خام (بدون افکت) کارایی دارند
    -------------------------------------------------------------------------------------------
    Sample Interpolation :این گزینه دقت تناسب بین wave shape ها رو مشخص میکنه که هر چقدر بیشتر باشه دقت رندر بالاتر میرود و البته مدت زمان رندر هم افزایش می یابد.(از 512 point -sincبرای خروجی نهایی استفاده کنید)
    Dithering :برای موقعی که شما با فایلهای 32 بیت سروکار دارید و در نهایت اگه آهنگ قرار باشه روی سی دی قرار بگیره و یا کلا دستگاه هاتیی که توان پشتیبانی از فایلهای 24 یا 32 بیت را ندارند باید فایل 32 بیت و یا 24حتی بیت به 16 بیت تبدیل شود.این کار یه سری نویز هایی که در هنگام تبدیل از 32 یا 24 به 16 بیت انجام میشه خنثی شوند.
    Alias-free TS404:فعال کردن این گزینه باعث میشه که شکستگیهایی که هنگام خروجی گرفتن بوجود میاد از بین بروند.(البته هنگامی که از سینتی سایزر TS404 استفاده میکنید.)
    HQ for all plugins:این گزینه برای فعال کردن حالت کیفیت بالا(High Quality) برای سینتی سایزرها و افکتهاست
    Disable Max Poly:برای رفع محدودیت مقدار Polyphony اصوات که شما از قسمت Miscellaneous Channel Settings میتونید تنظیم کنید.
    -------------------------------------------------------------------------------------------
    Split Mixer Tracks: برای خروجی گرفتن هر یک از کانلهای میکسر به صورت جداگانه با فورمت wav
    Save ACIDized: برای حفظ اصلاعات لوپ ها هنگامی که در نرم افزار Save ACIDized از قبل خروجی گرفتید و قصد استفاده مجدد در برنامه را دارید.
    Save Slice Markers : با فعال کردن این گزینه هنگام خروجی بخشهای لوپهایی که در آهنگ استفاده کردید (مارکرهای مربوط به لوپ) باقی خواهند ماند.(مثل عکس دوم ضمیمه)
    Delay compensation : فعال کردن این گزینه باعث میشه که تاخیری که هنگام افکت دادن (در قسمت Plugin Delay Compensation در میکسر)به صدای مورد نظر بوجود میاد تعدیل بشه (بیشتر هنگام ساخت لوپ ها کاربرد دارند)

فایل های ضمیمه:

• آموزش تکنیکهای آهنگسازی با اف ال-1.jpg
      1.jpg
      اندازه فایل:
      48.1 KB
      نمایش ها:
      30
    • آموزش تکنیکهای آهنگسازی با اف ال-2.jpg
      2.jpg
      اندازه فایل:
      44.7 KB
      نمایش ها: