آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه یازدهم

شروع موضوع توسط Nima Golestan ‏3/8/10 در انجمن برنامه کیوبیس Cubase

تاپیک آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه یازدهم تالار برنامه کیوبیس Cubase در persian-music.org.

1. Nima Golestan

Nima Golestan Gold User

امتیازات:
    +320 / 1 / -1
    نرم افزار:
    cubase, nuendo
    فصل دوم , صدا Audio

تا این مرحله از آموزش ها با سیستم میدی و کار کردن با آن در کیوبیس تا حدود زیادی آشنا شدید . میدی با قابلیت های گستر دهاش امکان نت نویسی , ضبط سازهای مجازی , ادیت و پردازش نت ها یک به یک و دسته جمعی و بسیاری امکانات دیگر را در اختیار کاربر قرار می دهد . امکانات میدی بیشتر در در هنگام تنظیم موسیقی به کار گرفته میشود . در کنار میدی امکانات صوتی شامل ضبط صدا همچنین ادیت , پردازش , افکت گذاری و میکس آن را به مجموعه اضافه می کند تا یک استودیوی کامل و فوق حرفه ای برای تنظیم و ضبط موسیقی را در اختیار کاربر قرار دهد .
    در کیوبیس می توان صدا را ( مثلا آواز , ساز , صحبت و ... ) مانند یک ضبط چند بانده با باند های نا محدود ضبط , با امکاناتی فوق العاده پیشرفت ادیت , و سپس در یک میکسر با کانال های نا محدود و افکت های صوتی حرفه ای و امکانات ضبط تغیرات دکمه ها و ولوم های میکسر ( اتومیشن ) و غیره میکس کرد .

فایل های صوتی :

با ضبط كردن صدا در روي حافظه اصلي رايانه ( هارد ديسك ) يك فايل صوتي به وجود مي آيد . ين فيل ها انواع مختلف دارند و فايل هاي حجيمي هستند . معروف ترين و پر استفاده ترين فايل هاي صوتي فايل هاي wave با پسوند « wav . » و فايل هاي AIFF با پسوند « aif . » هستند . در سيستم عامل ويندوز
    ( windows ) استفاده از wave ها متداولتر است و AIFF بيشتر درسيستم هاي مك ( Macintosh_Apple ) ورد استفاده قرار مي گيرند . هر چند از نظر كيفيت اين دو فايل تفاوتي با هم ندارند .

فايل هاي wave 64 هم نوعي wave هستند كه قابليت حجم هاي فايل بالاتر از 2 GB را دارند براي ضبط هاي طولاني با كيفيت هاي بالا , مثلا كنسرت هاي طولاني ( كه به چند ساعت ضبط بي وقفه نياز است , به طوري كه حجم فايل ها از 2 GB بالاتر رود ) از اين فايل ها استفاده ميشود .
    wave Brodcast هم نوع ديگري wave است كه مي تواند مشخصاتي را از صاحب اثر و صدابردار , تاريخ ضبط و غيره در خود ذخيره كند .

معمول ترين فرمت فايل هاي فشرده Mpeg Layer 3 يا همان Mp3 است اين فايل ها نسبت به حجم كم خود كيفي مطلوبي دارند .

نوع ديگر فايل هاي فشرده Wma است كه فرمت استاندارد Windows است و از نظر كيفيت هم پاي Mp3 است .

فايل هاي Real Audio هم نوعي ديگر از فايل هاي فشرده اند كه براي پخش زنده در اينترنت استفاده مي شود .

فايل هاي ميدي ( Midi File ) نوعي فايل هاي استاندارد هستند . حاوي موسيقي به صورت نت هاي ميدي و اطلاعات ديگر , پسوند اين فايل ها mid است .

تنظیم های صوتی پروژه :

در کیوبیس برای هر پروژه فرمت و دقت صوتی قابل تنظیم است . این تنظیم در پنجره تنظیم های پروژه یعنی پنجره Project Setup تعیین می شود . برای باز کردن پنجره تنظیم های پروژه دستور Project Setup را اجرا کنید :

Menu >> Project >> Project Setup

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه یازدهم-v8ybpgbtqyw5jju8ij7_thumb.jpg

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه یازدهم-466cowvixazhdrl0h4ky_thumb.jpg

1 . هر چه دقت فایل های صوتی بالاتر باشد حجم فایل هم بیشتر میشود . به طور مثال حجم یک فایل 96khz/16Bit دقیقا دو برابر یک فایل 48khz/16Bit با همان طول است . بنابراین برای اجرای فایلهای با دقت بالاتر , حافظه اصلی هارد دیسک و پردازنده Cpu باید با سرعت بیشتری کار کنند .

2 . قابلیت ضبط و پخش و گزینه های موجود در Project Setup بستگی به قابلیت کارت صوتی مورد استفاده دارد . مثلا اگر یک کارت صوتی بتواند سمپل ریت های از 44.1khz تا 96khz ضبط و پخش کند , در خانه Sample Rate هم گزینه های 44.1 khz تا 96khz موجود خواهد بود .

3 . کیفیت ضبط و پخش یک کارت صوتی تنها به دقت آن بستگی ندارد . در کارت های صوتی تبدیل موج الکتریکی به اطلاعات دیجیتال توسط قطعه الکترونیکی مبدل انجام می شود . مرغوبترین و کیفیت مبدل در درجه اول تعیین کننده کیفیت ضبط کارت صوتی است . ممکن است کیفیت ضبط و پخش یک کارت با دقت 44.1khz بسیار از کارت صوتی دیگری کهتا سمپل ریت 96khz می تواند پخش کند بالاتر باشد .

... :smile (75):

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  2. alihekmat

alihekmat عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    logic
    سلام آقای نیما ، من تازه این سایت رو پیدا کردم ، میخواستم بدونم که این اموزشه کوبیس چقدر طول میکشه ، پیچیده تر هم میشه ، رسیدن به میکسر و غیره . تا چند قسمت پیشبینی کردید که ادامه بدید ؟ خیلی ممنون

3. Nima Golestan

Nima Golestan Gold User

امتیازات:
    +320 / 1 / -1
    نرم افزار:
    cubase, nuendo
    این آموزش در 30 جلسه خلاصه میشه که بعد از پایان این 30 جلسه به صورت ویدئویی هم با تکنیک ها و ترفند های بسیاری حتی در زمینه مسترینگ آشنا خواهیم شد .

4. m_s2

m_s2 عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    آقا این جلسه 12 مش چی شد پس آقا نیما؟

5. topviolinist

topviolinist عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام میدونی من چقدر عاشقه این برنامه هستم اصلا هم بلد نبودم باش کار کنم تا این که این سایتو پیدا کردم تو رو خدا ادامه بدبد تا 11 بیشتر پیدا نکردم تا این جاش که خیلی چیزا یاد گرفتم دست گلت درد نکنه من هر شب سر میزنم واسه ادامه اموزش امید وارام که بازم ادامه بیدید اموزشت تکه 20

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. طرز کار کردن با کیو بیس