1. بخش مرکز دانلود افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
    رد اعلامیه
  2. بخش مقالات افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
    رد اعلامیه
  3. گزارش تصویری از نمایشگاه NAMM 2018
    رد اعلامیه

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه چهارم

شروع موضوع توسط Nima Golestan ‏18/7/10 در انجمن برنامه کیوبیس Cubase

تاپیک آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه چهارم تالار برنامه کیوبیس Cubase در persian-music.org.

1. Nima Golestan

Nima Golestan Gold User

امتیازات:
    +329 / 1 / -1
    نرم افزار:
    cubase, nuendo

سازهای مجازی دیگر :

انواع بی شماری از ساز های مجازی توسط تولید کنندگان نرم افزار های صوتی تولید می شود و قابل تهیه و نصب در سیستم می باشد . این ساز ها مانند برنامه های دیگر در ویندوز نصب می شوند و بعد از نصب خود به خود به منوی ساز های مجازی در کیوبیس اضافه می شوند که همگی همانطور که در جلسات قبل گفته شد مورد استفاده قرار می گیرند :

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه  چهارم-v9djzb586xgqygzs08em_thumb.jpg

A : لیست تعدادی ساز مجازی یا همون Vst و یا سمپل در پنجره Vst Instrumet من , بعد از نصب .

سازهای مجازی چند کاناله :

بسیاری از سازهای مجازی می توانند همزمان چند صدا تولید کنند . این صداها در کانال های مختلف قرار می گیرند . معمولا در صفحه کنترل ساز مجازی می توان برای هر کانال صدای مورد نظر را از لیست صدا ها انتخاب کرد . در تصویر زیر یکی از همین ساز های چند کاناله به نام هایپرسونیک (
    Hypersonic ) نشان داده شده است . در سمت چپ خانه های کانال های 1 تا 16 قرار دارند و در سمت راست لیست صداها که میتوان برای هر کانال یک صدا از لیست صداها انتخاب کرد :

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه  چهارم-9u6ho9mxg356xetmtpi0_thumb.jpg

B : لیست کانال ها به همراه اسم صداهای انتخاب شده که در این تصویر چند تا از این کانال ها پر هستند .
    C : لیست عظیمی از بانک صداها که با کلیک کردن روی هر کدام انواع صداها با حالتهای نوازندگی در زیرشاخه آن دیده خواهند شد .
    D : به کمک این کیبورد که بر روی خود نرم افزار هست می توان قطعه هایی را اجرا و ضبط کرد .

اکنون من 2 ترک MIDI دیگر را به لیست ترک های خود اضافه و نام آنها را به نام صدای مورد نظرم تغییر خواهم داد . من ترکی را با نام Bass و ترک دیگر را با نام Pad در قسمت ترک لیستم میسازم . تصویر زیر بهتر نشانگر این امر خواهد بود :

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه  چهارم-epnjzm85hrsj454vx54p_thumb.jpg

حالا من دو ترک به نام های Bass و Pad دارم که باید به این دو ترک صدایی نسبت دهم که با نام ترک همخوانی داشته باشند . ابتدا در این قسمت از پنجره Vst Instrument ساز مجازی هایپرسونیک که در بالا معرفی شد را به لیست سازهای مجازی خود اضاف می کنم :

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه  چهارم-3dkc62mw3jsvg1jt7yf_thumb.jpg

و طبق آموزش های جلسه قبل کانال های ساخته شده از قبل را به این ساز مجازی معرفی کرده و یک کانال خروجی به او و ساز مجازی اختصاص می دهم :

معرفی ساز مجازی به ترک :

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه  چهارم-tn0u2kuh8nqgb84wh71_thumb.jpg

انتخاب یک کانال برای خروجی گرفتن از ساز مجازی برای ترک :

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه  چهارم-2s4ncjatljvg9t3hublm_thumb.jpg

اکنون با استفاده از دکمه Open Device Panel ساز مجازی ساخته شده در Vst Instrument رو باز می کنم :

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه  چهارم-o245zi43e3ekbv3hd7h9_thumb.jpg

ساز مجازی ما باز شده و آماده انتخاب یک صدای مناسب از لیست صداها برای ترک MIDI ساخته شده می باشد . از آنجا که ترک ما به نام Bass ثپت شد , پس از لیست صداها در
    سمت راست ساز گشته و صدای مناسب را انتخاب کرده :

در اینجا من از لیست صداها , در زیرشاخه صدای Electric Basses صدای Finger Bass New را انتخاب کرده ام و از آنجا که من به ترک ساخته شده , کانال 1 این ساز رو معرفی کردم , پس انتخاب هر نوع صدا فقط باید از کانالی که معرفی شده صورت بگیره . در غیر اینصورت به هیچ عنوان صدا در ترک میدی خود نداریم .

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه  چهارم-87jrig2gk922ghhduuzo_thumb.jpg

E : همانطور که قبلا گفته شد , بعد از ایجاد کردن یک ترک , تنظیمات مربوط به آن در سمت راست ترک دیده میشود که برای معرفی سازهای مجازی و ... از این تنظیمات استفاده شده .

در تصویر زیر مشاهده می کنید که بعد از انتخاب صدا , شروع به اجرا و ضبط صدای باس کرده ام . اکنون این ترک در حالت ضبط قرار دارد , با معرفی صدایی از هایپرسونیک که از کانال یک گرفته شده :

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه  چهارم-636clqtzsmfwwr4c7y4_thumb.jpg

نکته مهم : حتما بعد از اجرا و ضبط , فراموش نشه که نت های ضبط شده ادیت شه !!! به تصویر زیر دقت کنید :

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه  چهارم-7lucfvzwupnh7wyzs9q_thumb.jpg

حالا نوبت به ترک بعدی یا همان ترک MIDI که با نام Pad در لیست ترک ها ایجاد شد می رسد . باز هم طبق تنظیمات قبل یک ساز مجازی و یک صدای مناسب را برای این ترک انتخاب می کنیم :

معرفی ترک MIDI با نام Pad به ساز انتخاب شده . که باز هم در اینجا من از هایپرسونیک استفاده کرده ام :

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه  چهارم-bhbr4s4cp9pxp7bonqn_thumb.jpg

بعد از نسبت دادن ( معرفی کردن ) ساز مجازی به ترک MIDI , نوبت به خروجی گرفتن از این ساز هست که مثلا این صدای ترک از چه کانالی گرفته شود :

در این قسمت به جز کانال 1 که مربوط هست به ترک قبل ( همان صدای باس ) هر کانل دیگر را می توان انتخاب و از همان کانال صدای ترک را انتخاب کرده :

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه  چهارم-2b9o5pnmzhtcp7vfasu_thumb.jpg

در اینجا من از زیر شاخه Soft Pad صدای Basic Blue Pad رو برای کانال 2 که به ترک Pad نسبت داده شده انتخاب کرده ام :

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه  چهارم-ap09riu1dur9997de64g_thumb.jpg

زمان ضبط ترک بعدی ( Pad ) فرا رسیده . به این صورت :

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه  چهارم-ivh34y8yat7ksbooa0g_thumb.jpg

حالا ما 4 ترک توی پروژه داریم که تشکیل شده از :

2 Lost Trumpet
    Peace Piano
    Bass
    Pad

کل پروژه رو تا به اینجا می تونید به صورت فشرده شده با حجم 16 کیلو از لینک زیر دانلود کنید :

http://upload.persian-music.org/images/1v7gih98cqtt2czocz80.rar

امیدوارم تا این قسمت از مراحل آموزش رو به خوبی پشت سر گذاشته باشید .

انتخاب رنگ و یا رنگ آمیزی ترک های پروزه :

خیلی از دوستان فکر می کنند که این رنگ ها صرفا جهت زیبایی پروژه هست , در صورتی که اصلا اینطور نیست . این رنگ ها برای بهتر و زودتر پیدا کردن ترک های مورد نظر هست . مثلا سری گیتارها رو یک رنگ و پیانو رنگی دیگه و ...

برای اعمال تغیرات رنگ به ایصورت عمل کنید :

1 . کلیک کردن بر روی این نقطه :

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه  چهارم-qzfwcx6bw8xn05oclktk_thumb.jpg

2 ( F ) : انتخاب رنگی از میان این رنگ ها :

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه  چهارم-lo8orlikyfysrjsmukn_thumb.jpg

و این هم تصویر کاملی از نمای پروژه تا به اینجای آموزش :

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه  چهارم-gchy78uuh7gjpqczuoo_thumb.jpg

ادامه دارد ... :smile (75):

فایل های ضمیمه:

• خوشم اومد خوشم اومد x 13
  2. m_s2

m_s2 عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    آقا ممنون .. اما این هایپر سونیک رو خود نرم افزار ما نداره از کجا دانلود کنیم؟ لینک سالم و کامل لطفا مرسییییییییییییییییی

بارگذاری...