آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه چهارم

شروع موضوع توسط Nima Golestan ‏18/7/10 در انجمن برنامه کیوبیس Cubase

تاپیک آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه چهارم تالار برنامه کیوبیس Cubase در persian-music.org.

1. Nima Golestan

Nima Golestan Gold User

امتیازات:
    +320 / 1 / -1
    نرم افزار:
    cubase, nuendo

سازهای مجازی دیگر :

انواع بی شماری از ساز های مجازی توسط تولید کنندگان نرم افزار های صوتی تولید می شود و قابل تهیه و نصب در سیستم می باشد . این ساز ها مانند برنامه های دیگر در ویندوز نصب می شوند و بعد از نصب خود به خود به منوی ساز های مجازی در کیوبیس اضافه می شوند که همگی همانطور که در جلسات قبل گفته شد مورد استفاده قرار می گیرند :

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه  چهارم-v9djzb586xgqygzs08em_thumb.jpg

A : لیست تعدادی ساز مجازی یا همون Vst و یا سمپل در پنجره Vst Instrumet من , بعد از نصب .

سازهای مجازی چند کاناله :

بسیاری از سازهای مجازی می توانند همزمان چند صدا تولید کنند . این صداها در کانال های مختلف قرار می گیرند . معمولا در صفحه کنترل ساز مجازی می توان برای هر کانال صدای مورد نظر را از لیست صدا ها انتخاب کرد . در تصویر زیر یکی از همین ساز های چند کاناله به نام هایپرسونیک (
    Hypersonic ) نشان داده شده است . در سمت چپ خانه های کانال های 1 تا 16 قرار دارند و در سمت راست لیست صداها که میتوان برای هر کانال یک صدا از لیست صداها انتخاب کرد :

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه  چهارم-9u6ho9mxg356xetmtpi0_thumb.jpg

B : لیست کانال ها به همراه اسم صداهای انتخاب شده که در این تصویر چند تا از این کانال ها پر هستند .
    C : لیست عظیمی از بانک صداها که با کلیک کردن روی هر کدام انواع صداها با حالتهای نوازندگی در زیرشاخه آن دیده خواهند شد .
    D : به کمک این کیبورد که بر روی خود نرم افزار هست می توان قطعه هایی را اجرا و ضبط کرد .

اکنون من 2 ترک MIDI دیگر را به لیست ترک های خود اضافه و نام آنها را به نام صدای مورد نظرم تغییر خواهم داد . من ترکی را با نام Bass و ترک دیگر را با نام Pad در قسمت ترک لیستم میسازم . تصویر زیر بهتر نشانگر این امر خواهد بود :

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه  چهارم-epnjzm85hrsj454vx54p_thumb.jpg

حالا من دو ترک به نام های Bass و Pad دارم که باید به این دو ترک صدایی نسبت دهم که با نام ترک همخوانی داشته باشند . ابتدا در این قسمت از پنجره Vst Instrument ساز مجازی هایپرسونیک که در بالا معرفی شد را به لیست سازهای مجازی خود اضاف می کنم :

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه  چهارم-3dkc62mw3jsvg1jt7yf_thumb.jpg

و طبق آموزش های جلسه قبل کانال های ساخته شده از قبل را به این ساز مجازی معرفی کرده و یک کانال خروجی به او و ساز مجازی اختصاص می دهم :

معرفی ساز مجازی به ترک :

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه  چهارم-tn0u2kuh8nqgb84wh71_thumb.jpg

انتخاب یک کانال برای خروجی گرفتن از ساز مجازی برای ترک :

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه  چهارم-2s4ncjatljvg9t3hublm_thumb.jpg

اکنون با استفاده از دکمه Open Device Panel ساز مجازی ساخته شده در Vst Instrument رو باز می کنم :

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه  چهارم-o245zi43e3ekbv3hd7h9_thumb.jpg

ساز مجازی ما باز شده و آماده انتخاب یک صدای مناسب از لیست صداها برای ترک MIDI ساخته شده می باشد . از آنجا که ترک ما به نام Bass ثپت شد , پس از لیست صداها در
    سمت راست ساز گشته و صدای مناسب را انتخاب کرده :

در اینجا من از لیست صداها , در زیرشاخه صدای Electric Basses صدای Finger Bass New را انتخاب کرده ام و از آنجا که من به ترک ساخته شده , کانال 1 این ساز رو معرفی کردم , پس انتخاب هر نوع صدا فقط باید از کانالی که معرفی شده صورت بگیره . در غیر اینصورت به هیچ عنوان صدا در ترک میدی خود نداریم .

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه  چهارم-87jrig2gk922ghhduuzo_thumb.jpg

E : همانطور که قبلا گفته شد , بعد از ایجاد کردن یک ترک , تنظیمات مربوط به آن در سمت راست ترک دیده میشود که برای معرفی سازهای مجازی و ... از این تنظیمات استفاده شده .

در تصویر زیر مشاهده می کنید که بعد از انتخاب صدا , شروع به اجرا و ضبط صدای باس کرده ام . اکنون این ترک در حالت ضبط قرار دارد , با معرفی صدایی از هایپرسونیک که از کانال یک گرفته شده :

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه  چهارم-636clqtzsmfwwr4c7y4_thumb.jpg

نکته مهم : حتما بعد از اجرا و ضبط , فراموش نشه که نت های ضبط شده ادیت شه !!! به تصویر زیر دقت کنید :

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه  چهارم-7lucfvzwupnh7wyzs9q_thumb.jpg

حالا نوبت به ترک بعدی یا همان ترک MIDI که با نام Pad در لیست ترک ها ایجاد شد می رسد . باز هم طبق تنظیمات قبل یک ساز مجازی و یک صدای مناسب را برای این ترک انتخاب می کنیم :

معرفی ترک MIDI با نام Pad به ساز انتخاب شده . که باز هم در اینجا من از هایپرسونیک استفاده کرده ام :

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه  چهارم-bhbr4s4cp9pxp7bonqn_thumb.jpg

بعد از نسبت دادن ( معرفی کردن ) ساز مجازی به ترک MIDI , نوبت به خروجی گرفتن از این ساز هست که مثلا این صدای ترک از چه کانالی گرفته شود :

در این قسمت به جز کانال 1 که مربوط هست به ترک قبل ( همان صدای باس ) هر کانل دیگر را می توان انتخاب و از همان کانال صدای ترک را انتخاب کرده :

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه  چهارم-2b9o5pnmzhtcp7vfasu_thumb.jpg

در اینجا من از زیر شاخه Soft Pad صدای Basic Blue Pad رو برای کانال 2 که به ترک Pad نسبت داده شده انتخاب کرده ام :

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه  چهارم-ap09riu1dur9997de64g_thumb.jpg

زمان ضبط ترک بعدی ( Pad ) فرا رسیده . به این صورت :

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه  چهارم-ivh34y8yat7ksbooa0g_thumb.jpg

حالا ما 4 ترک توی پروژه داریم که تشکیل شده از :

2 Lost Trumpet
    Peace Piano
    Bass
    Pad

کل پروژه رو تا به اینجا می تونید به صورت فشرده شده با حجم 16 کیلو از لینک زیر دانلود کنید :

http://upload.persian-music.org/images/1v7gih98cqtt2czocz80.rar

امیدوارم تا این قسمت از مراحل آموزش رو به خوبی پشت سر گذاشته باشید .

انتخاب رنگ و یا رنگ آمیزی ترک های پروزه :

خیلی از دوستان فکر می کنند که این رنگ ها صرفا جهت زیبایی پروژه هست , در صورتی که اصلا اینطور نیست . این رنگ ها برای بهتر و زودتر پیدا کردن ترک های مورد نظر هست . مثلا سری گیتارها رو یک رنگ و پیانو رنگی دیگه و ...

برای اعمال تغیرات رنگ به ایصورت عمل کنید :

1 . کلیک کردن بر روی این نقطه :

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه  چهارم-qzfwcx6bw8xn05oclktk_thumb.jpg

2 ( F ) : انتخاب رنگی از میان این رنگ ها :

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه  چهارم-lo8orlikyfysrjsmukn_thumb.jpg

و این هم تصویر کاملی از نمای پروژه تا به اینجای آموزش :

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه  چهارم-gchy78uuh7gjpqczuoo_thumb.jpg

ادامه دارد ... :smile (75):

فایل های ضمیمه:

• خوشم اومد خوشم اومد x 13
  2. m_s2

m_s2 عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    آقا ممنون .. اما این هایپر سونیک رو خود نرم افزار ما نداره از کجا دانلود کنیم؟ لینک سالم و کامل لطفا مرسییییییییییییییییی

بارگذاری...