آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه پنجم

شروع موضوع توسط Nima Golestan ‏19/7/10 در انجمن برنامه کیوبیس Cubase

تاپیک آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه پنجم تالار برنامه کیوبیس Cubase در persian-music.org.

1. Nima Golestan

Nima Golestan Gold User

امتیازات:
    +320 / 1 / -1
    نرم افزار:
    cubase, nuendo

پردازش زنده اطلاعات MIDI :

تا کنون با نحوه عملکرد سیستم میدی , ضبط , پخش و ادیت آن آشنا شدید . در ادامه به توضیح امکانات پردازش زنده اطلاعات میدی در کیوبیس می پردازیم . پردازش های زنده فیلتر ها , افکت ها و پردازش های دیگری هستند که بر خلاف روش هایی که تاکنون ذکر شده اطلاعات میدی را در هنگام اجرا و به صورت زنده تحت تاثیر و تغییر قرار می دهند .

مشخصات پارت های MIDI در نوار اطلاعات :

در صفحه اصلی مشخصات پارت یا پارت های میدی انتخاب شده ( متشکل از نام پارت , موقعیت ابتدایی پارت , موقعیت انتهای پارت , طول پارت و غیره ) در نوار مشخصات نمایش داده می شوند :

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه پنجم-77isapef4zn5gise1ojy_thumb.jpg

این مشخصات را می توات در نوار اطلاعات تغییر داد و ادیت کرد . برای تغییر دادن یک مقدار , بر رو آن کلیک کنید و مقدار جدید را تایپ کنید .

پارت های میدی در نوار اطلاعات عبارتند از :

Name : نام پارت ضبط شده .

Start : موقعیت ابتدای پارت . طبق واحد خط کش .

End : موقیت پایان پارت .

Length : طول پارت .

Offset : میزان جابجایی محتویات پارت ( نت های ضبط شده در پارت ) .

Mute : ساکت کردن پارت .

Lock : قفل کردن پارت انتخاب شده . با کلیک کردن در این قسمت منویی باز میشود شامل گذینه های زیر :

• Position : جابجا نمی شود .

• Size : اندازه آن تغییر نمی کند .

• Other : نمی توان آن را ادیت کرد ( در ادیتور ها ) .

Transpose : توسط این پارامتر می توان تعیین کرد که نت های پارت انتخاب شده از نظر ارتفاع به میزان دلخواه بالاتر یا پائینتر پخش شوند .

Velocity : افزایش یا کاهش شدت نت های پارت در اجرا .

تنظیمات مهم ترک MIDI در بازبین :

هر ترک میدی تنظیم هایی دارد که عبارتند از انواع فیلتر ها , افکت های میدی , و غیره که به صورت زنده روی اجرای نت ها و اطلاعات ترک تاثیر می گذارند .

تصویر شماره 2
    آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه پنجم-28e3w27zmoius4qiedeh_thumb.jpg

قسمت اول : در این قسمت تنظیمات اصلی ترک قرار دارند . در بالای این قسمت دکمه هایی وجود دارند مانند میوت (Mute ) . سلو ( Solo ) آماده باش برای ضبط ( Record Enable ) و غیره . این دکمه ها اکثرا روی خود ترک هم وجود دارد .

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه پنجم-newu6qytpnd17uvvo129_thumb.jpg

1. نام ترک : برای تغییر نام ترک در اینجا دبل کلیک کنید .
    2. دکمه سلو : سلو کردن ترک . ساکت کردن سایر ترک ها .
    3. دکمه میوت : ساکت کردن ترک .
    4. دکمه رکورد : آماده باش برای ضبط . تنها ترک هایی که در حالت آماده باش برای ضبط باشند , ضبط خواهند شد .
    5. Input Monitor : پخش اطلاعات ورودی . برای شنیدن نت های اجرا شده توسط کیبورد میدی -بدون ضبط کردن آنها این دکمه را روشن کنید .
    6. دکمه Lock Track : قفل کردن ترک . کل پارت های ترک قفل می شوند و نمی توان آنها را ادیت کرد .
    7. Open Device Panel : با انتخاب این دکمه ساز مجازی انتخاب شده برای ترک میدی باز می شود .

در زیر این دکمه ها تنظیم های ولوم . پن . و تاخیر پخش ترک قرار دارند :

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه پنجم-nj0upr0l65foepkuiqt_thumb.jpg

1. ولوم Volume : تنظیم قدرت صدا برای ترک .
    2. پن Pan : تنظیم نسبت تقسیم صدای ترک در کانال چپ و راست استریو .
    3. تاخیر پخش ترک Delay : ایجاد تاخیر در پخش . بر حسب هزارم ثانیه . با انتخاب مقدار منفی ترک زودتر پخش می شود .

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه پنجم-1z88e9dvj2cwlmeucyl_thumb.jpg

1. In : انتخاب ورودی ترک . معمول ترین انتخاب , ورودی کارت میدی برای ضبط نت های اجرا شده روی کیبورد میدی ( متصل به کارت میدی ) است .
    2. Out : انتخاب خروجی . حالت های معمول عبارتند از انتخاب خروجی کارت میدی برای فرستادن نت ها به ساز میدی یا کیبورد یا سازهای مجازی که من در اینجا چون از ساز مجازی استفاده کرده ام , پس ساز مجازی به خروجی ترک من نسبت داده شده است .
    3. Cannel : انتخاب کانال میدی خروجی ترک , که من از کانال 2 ساز مجازی خود برای ترک میدی استفاده کرده ام .
    4. Program یا Bank صدا : که من از این صدا برای ترک استفاده کرده ام .
    5. Edit Instrument : برای باز کردن و ویرایش صدا از پنل ساز مجازی استفاده میشود .

2 , قسمت Insert ( تصویر شماره 2 ): در این قسمت می توان روی ترک میدی افکت های میدی وارد کرد . افکت های میدی بر خلاف افکت های صوتی نه خود صدا - بلکه اطلاعات میدی را در هنگام اجرا پردازش و فیلتر می کنند .

• به عنوان مثال من به ترک چهارم پروژه , که از صدای Pad گرفته شده افکتی می دهم :
    در اینجا من بعد از باز کردن قسمت MIDI Inserts با کلیک کردن روی یکی از خانه ها با تصویر زیر روبرو شدم , که تعدادی گذینه در پنجره باز شده مشاهده می کنم که این گذینه ها همان افکت های میدی هستند برای اعمال تغیرات بر روی نت های ضبط شده . که در اینجا من برای ترک خود از اولین افکت یعنی Arpache 5 استفاده کرده ام :

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه پنجم-koogf7w7h8mzn44ugcj_thumb.jpg

بعد از انتخاب افکت مورد نظر با پنل افکت برای تنظیمات تغییراتی روبرو خواهیم شد . این تصویری از پنل افکت
    Arpache 5 هست :

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه پنجم-ievbo7zfddueqc1m12r_thumb.jpg

A : محلی برای انتخاب افکت برای ترک ضبط شده . همانطور که در تصویر مشاهده کردید .

B :
    پنل افکت انتخاب شده .

C : قسمت هایی برای تنظیم افکت داده شده بر روی ترک .

این افکت ها هر کدام به نوعی قابلیت ویژه ای دارند . که در بالا با یکی از این قابلیت ها آشنا شدیم . در جلسه های بعدی بیشتر با این افکت ها و نوع تغییراتشون آشنا خواهیم شد .

در اینجا ما به ترک خود یکی از این پردازش ها را اعمال کرده ایم که نت های ضبط شده ترک را به صورت آرپژ اجرا می کند . بعد از اینکه این افکت به ترک مربوطه نسبت داده شد دکه Insert State بر روی ترک با رنگ آبی روشن شد :

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه پنجم-wvxdk3hlm1ot0xilf0i_thumb.jpg

و همچنید در قسمت بازبین بر روی کانال MIDI Insert :

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه پنجم-s26fn9acg9ilu253od4j_thumb.jpg

برای غیر فعال کردن این افکت کافیست که دکمه Insart State را خاموش کرده تا به این حالت در آیند :

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه پنجم-emgvo5fpc8yxavaw4dj_thumb.jpg

متوجه می شوید که رنگ آبی به زرد ( یعنی غیر فعال ) تغییر کرده است :

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه پنجم-qn5oy1niq9h7uzcgc7y_thumb.jpg

3 , Midi Folder ( تصویر شماره 2 ) : [COLOR=Black]در این قسمت ولوم اصلی کانال + دکمه هایی برای تغیرات ترک , مثل Solo . Mute . و غیره وجود دارد . [/COLOR]

4 , NotePad ( تصویر شماره 2 ) : [COLOR=Black]برای یاداشت هایی مهم کاربرد بسیاری دارد . من معمولا اعمالاتی را که بعدا قرار هست روی ترک ایجاد کنم رو می نویسم تا فراموش نکنم .[/COLOR] :smile (71):

5 , Edit Instrument Cannel Seting ( تصویر شماره 2 ) : [COLOR=Black]مربوط به تنظیمات و تغیرات ساز مجازی می باشد . [/COLOR]که در جلسه بعد توضیح خواهم داد . :smile (61):

ادامه دارد ... :smile (75):

فایل های ضمیمه:

آخرین ویرایش: ‏19/7/10
    • خوشم اومد خوشم اومد x 4
بارگذاری...