1. بخش مرکز دانلود افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
  رد اعلامیه
 2. بخش مقالات افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
  رد اعلامیه

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم

شروع موضوع توسط Nima Golestan ‏24/7/10 در انجمن برنامه کیوبیس Cubase

تاپیک آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم تالار برنامه کیوبیس Cubase در persian-music.org.

 1. Nima Golestan

  Nima Golestan Gold User

  تاریخ عضویت:
  ‏11/6/09
  ارسال ها:
  1,879
  محل سکونت:
  شيراز
  امتیازات:
  +329 / 1 / -1
  نرم افزار:
  cubase, nuendo
  کلید های میان بر یا Shortcut :


  در اکثر برنامه ها با فشار دادن کلید های خاصی در روی صفحه کلید( کیبورد کامپیوتر ) می توان دستورهایی از برنامه را اجرا کرد . این کلیدهای تائین شده را , کلیدهای میان بر یا Shortcut می نامند . استفاده از کلیدهای میان بر , در مقایسه با دستورها از منوی برنامه و یا کلیک کردن دکمه هایی توسط ماوس می تواند سرعت و روانی کار را افزایش دهد . برای تنظیمات دلخواه و ساخت کلیدهای میان بر از دستور زیر استفاده کنید :


  Menu>>File>>Key Commands
  آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم-ves6s9fh9p2um9gksoo5_thumb.jpg
  بعد از طی کردن این مرحله با پنجره زیر رو به رو می شوید :


  آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم-qnzepx0r4xzkk3d2yqi_thumb.jpg


  1 . در این قسمت لیست تمام عملکردها و دستورهای موجود در کیوبیس وجود دارد . دستورها در گروه های مختلف بر حسب نوع عملکرد و منویی که در آنها قرار دارند دسته بندی شده اند .
  2 . پس از انتخاب دستور دلخواه برای تعیین کلید میان بر در این قسمت کلیک کنید و کلید های مورد نظر را روی صفحه کلید فشار دهید . نام کلید های فشار داده شده در این قسمت ظاهر می شود .
  3 . پس از ظاهر شدن نام کلید های فشار داده شده ( در قسمت 2 ) برای اختصاص دادن آنها به دستور انتخاب شده در لیست سمت چپ روی دکمه Assing کلیک کنید . اگر کلیدهای فشار داده شده از قبل به دستور دیگری اختصاص داده شده باشند نام دستور در زیر قسمت 2 ظاهر می شود و با کلیک کردن Assing پنجره تذکر ظاهر می شود :


  آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم-7gs999arv3rnz1xpsr_thumb.jpg

  برای حذف کلیدهای میان بر از دستور قبلی و اختصاص آنها به دستور انتخاب شده کنونی , دکمه Assing و برای انصراف دکمه Cansel را کلیک کنید .


  4 . در این قسمت کلیدهای میان بر تعیین شده که در لیست سمت چپ انتخاب شده باشد نوشته می شوند . ممکن است به یک دستور چند کلید میان بر اختصاص داده شده باشد . در این صورت نام تمام آنها در این قسمت نوشته می شود . برای حذف یک میان بر , آن را در این قسمت انتخاب کرده و روی دکمه سطل آشغال در قسمت 3 کلیک کنید .
  5 . شما می توانید آرایش کلید های میان بر خود را به صورت یک تنظیم آماده ( preset ) به حافظه بسپارید . برای این کار از این قسمت استفاده کنید .
  6 . برای برگرداندن تمام کلیدهای میان بر به حالت اولیه , یعنی تنظیم آغازین , بر روی این دکمه کلیک کنید .
  7 . نمایش بخش ماکروها , که بعدا در موردش توضیح خواهم داد .


  مثال :

  در اینجا می خواهم به دو عملکرد خود , کلید میان بری را اختصاص دهم . ابتدا وارد پنجره مربوطه می شوم و به اینصورت تغییرات را اعمال می کنم که , از منوی باز شده در قسمت شماره 1 , روی گذینه Add Track کلیک می کنم تا زیرشاخه های مربوط به این گذینه باز شوند :


  آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم-820735szvhvba8wlc0bw_thumb.jpg  همانطور که مشاهده می کنید در قسمت زیر شاخه , بر روی Audio کلیک کرده و از سمت راست در خانه Type In Key نامی را برای این دستور انتخاب کرده ام اما مطمئن نیستم که آیا قبلا از همچین نامی برای دستوری استفاده شده یا نه . در هر صورت روی دکمه Assing کلیک می کنم تا نام تایپ شده به این دستور اختصاص داده شود . با این پیغام رو به رو شده ام :


  آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم-7gs999arv3rnz1xpsr_thumb.jpg

  همانطور که در بالا اشاره شد .  اکنون این نام انتخاب شده از قبل مربوط به دستور دیگری بوده است . به تصویر زیر دقت کنید :


  آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم-lp18hgjb3p1qxkag0nov_thumb.jpg

  و ناچارم از نام دیگری استفاده کنم . من از نام Ctrl + Shift + F برای این دستور استفاده می کنم :

  آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم-p3yl33a1as6zcfjycoto_thumb.jpg

  خوشبختانه با نام وارد شده مشکلی نداشتم و این نام را به دستور فوق اختصاص دادم . می خواهم باز هم نام دیگری را برای دستور Add Midi Track اختصاص دهم . باز هم از روش های بالا برای این کار استفاده می کنم و نامی مناسب و آزاد را به این دستور می دهم :

  آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم-gjkh48pr7g5xr7hwhxa_thumb.jpg

  در اینجا دیگر مجبور نیستم که با کلیک راست کردن در قسمت لیست ترک ها و با انتخاب ترک مورد نظر , ترک مربوطه را انتخاب کنم . اکنون دو نام را برای دو دستور Add Midi Track و Add Audio Track انتخاب کرده ام :

  آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم-prgzt3k94084bgrulhl_thumb.jpg

  فقط کافی است در پروژه ام برای اضافه کردن این دو ترک , میان بر مربوط به خودشان را اجرا کنم . با اجرای این دستور ترک های مورد نظر به قسمت لیست ترک ها اضاف می شوند .


  میکسر  با فشردن کلید F3 پنجره میکسر پروژه باز می شود . در پنجره میکسر تمام کانال های پروژه مانند یک میکسر واقعی نشان داده می شوند . از طریق میکسر می توان , شدت صدا , پن و بسیاری از پارامترهای دیگر را برای کانال ها تنظیم کرد :


  آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم-qwhsycqon6l7jxw7zq8q_thumb.jpg


  A : در این قسمت کانالهای ورودی ( Input ) قرار دارند . این کانالها در واقع نماینده های ورودی های کارت صوتی هستند . صدای وارد شده به کارت صوتی , ابتدا وارد این کانالها می شوند و بعد برای ضبط به کانال های صوتی وارد می شود .

  B : قسمت وسط میکسر , در این قسمت کانال های پروژه قرار دارند . در کیوبیس هر ترک مربوط به یک کانال است .

  C : کانال های خروجی ( Output ) , این کانال های در واقع نماینده های خروجی های کارت صوتی هستند . صدای پخش شده توسط کانال های صوتی از طریق این کانال ها برای پخش به خروجی های کارت صوتی فرستاده می شود .  استفاده از مارکر ها


  برای پیمایش سریعتر پروژه می توان نقاط خاصی از پروژه را نشانه گذاری کرد و به حافظه سپرد و با کلیک کردن یک دکمه , سریعا به آن محل رفت . برای اینکار از مارکرها استفاده کنید :


  آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم-m6wzcf4i52omp4d1rsh8_thumb.jpg

  برای به حافظه سپردن یک موقعیت , ابتدا موقعیت کنونی را مشخص کرده و بعد از طریق همین شماره ها در قسمت نشانه ها آن موقعیت را به مارکر ها بسپارید .
  با کلیک کردن روی هر شماره و انتخاب گذینه Show در بالای دریچه مارکرها یا این پنجره رو به رو میشوید :


  آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم-ne4ctl1dp697j8ycud4_thumb.jpg


  1 . نشان آبی رنگ در جلوی مشخصات هر مارکر مشخص می کند که هم اکنون خط پخش در موقعیت کدام مارکر است و با دوبل کلیک کردن در این قسمت می توان خط پخش را به محل مارکر برد .

  2 . با وارد کردن عدد در این ستون , میتوان مکان مارکر هار ا تغییر داد .

  3 . با استفاده از این دکمه ها در بالای صفحه می توان به ترتیب مارکر های جدید ایجاد کرد .

  4 . برای هر مارکر می توان در این ستون نام مورد نظر را تایپ کرد .  پرچم های چپ و راست Locators و چرخه Cycle


  دو پرچم چپ و راست در روی خط کش محدوده ای را با نام محدوده چرخش مشخص می کنند . محدوده چرخش با رنگ آبی در روی خط کش و آبی روشن در صفحه پائین اجزاء مشخص می شوند :


  آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم-3zw0im8pr7idivev9g24_thumb.jpg


  با روشن کردن دکمه Cycle پخش در محدوده چرخش ( بین دو پرچم ) مرتبا تکرار میشود . معمولا این عملکرد در هنگام ادیت کردن قسمتی از پروژه کاربرد بسیاری دارد .

  آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم-79ttsvwcgw97ofwimilj_thumb.jpg

  D : دکمه Cycle .


  اگر پرچم ها جا به جا قرار گیرند , محوطه بین پرچم ها در روی خط کش قرمز می شود . در این حالت با فعال کردن دکمه Cycle به جای تکرار شدن این قسمت , محوطه بین پرچم ها از پخش حذف شده و خط پخش از روی آن میپرد :


  آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم-fvpwzx4ddlro654v4jjd_thumb.jpg


  چند نکته در مورد ضبط و پخش

  شروع ضبط در محل پرچم چپ ( Start Record at Left Locator ) :

  با فعال کردن این عملکرد ضبط همیشه از محل پرچم چپ شروع می شود . این عملکرد را می توان در منوی Transport فعال کرد :


  Menu>>Transport>>Start Record at Left Locator


  آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم-rinbxqdx3711tit48iy_thumb.jpg


  بازگشت به محل آغاز پس از ایست ( Return To Start Position On Stup ) :

  فعال کردن این عملکرد باعث می شود پس از توقف , خط پخش به آغاز پخش باز گردد . این عملکرد را می توان از قسمت Transport در پنجره تنظیم های برنامه ( Prferences ) فعال یا غیر فعال کرد :


  Menu>>File>>Prefences


  آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم-r6htomqyafimkz32gk0c_thumb.jpg


  در پنجره مربوط به تنظیمات برنامه , از لیست سمت چپ گذینه Transport را انتخاب کنید و در تنظیمات سمت راست صفحه , گذینهReturn To Start Position On Stup را به دلخواه فعال و غیر فعال کنید :


  آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم-da6s9m81f5m6fhtmbg_thumb.jpg


  ورود و خروج بی وقفه به ضبط


  مانند اکثر دستگاه های حرفه ای ضبط , در کیوبیس می توان بدون وقفه از پخش به ضبط وارد شد و مجددا از ضبط خارج شد . به این عمل اصطلاحا " پانچ این " و " پانچ اوت " می گویند . این کار به طور خودکار هم میتواند انجام شود . برای اینکار پرچم چپ ( Left Locater ) محل ورود به ضبط ( Punch In ) و پرچم راست ( Right Locator ) محل خروج از ضبط را مشخص می کنند . آنها را در نقاط مورد نظر برای ورود و خروج از ضبط قرار دهید و در روی صفحه پیمایش ( Transport Panel ) در قسمت پرچم ها دکمه های Punch In و Punch Out را روشن کنید . با روشن کردن این دکمه ها در هنگام پخش , با رسیدن خط پخش به پرچم چپ , برنامه به طور اتوماتیک وارد ضبط و بلافاصله بعد از پرچم راست از ضبط خارج می شود .


  آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم-q1q7i8r264ehch06b_thumb.jpg
  ادامه دارد ... :smile (75):

   

  فایل های ضمیمه:

  • خوشم اومد خوشم اومد x 6
بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

 1. نحوه ی استفاده از markers در کیوبیس