1. رد اعلامیه
 2. بخش مرکز دانلود افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
  رد اعلامیه
 3. بخش مقالات افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
  رد اعلامیه

آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم

شروع موضوع توسط Nima Golestan ‏24/7/10 در انجمن برنامه کیوبیس Cubase

تاپیک آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم تالار برنامه کیوبیس Cubase در persian-music.org.

 1. Nima Golestan

  Nima Golestan Gold User

  تاریخ عضویت:
  ‏11/6/09
  ارسال ها:
  1,879
  محل سکونت:
  شيراز
  امتیازات:
  +329 / 1 / -2
  نرم افزار:
  cubase, nuendo
  کلید های میان بر یا Shortcut :


  در اکثر برنامه ها با فشار دادن کلید های خاصی در روی صفحه کلید( کیبورد کامپیوتر ) می توان دستورهایی از برنامه را اجرا کرد . این کلیدهای تائین شده را , کلیدهای میان بر یا Shortcut می نامند . استفاده از کلیدهای میان بر , در مقایسه با دستورها از منوی برنامه و یا کلیک کردن دکمه هایی توسط ماوس می تواند سرعت و روانی کار را افزایش دهد . برای تنظیمات دلخواه و ساخت کلیدهای میان بر از دستور زیر استفاده کنید :


  Menu>>File>>Key Commands
  آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم-ves6s9fh9p2um9gksoo5_thumb.jpg
  بعد از طی کردن این مرحله با پنجره زیر رو به رو می شوید :


  آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم-qnzepx0r4xzkk3d2yqi_thumb.jpg


  1 . در این قسمت لیست تمام عملکردها و دستورهای موجود در کیوبیس وجود دارد . دستورها در گروه های مختلف بر حسب نوع عملکرد و منویی که در آنها قرار دارند دسته بندی شده اند .
  2 . پس از انتخاب دستور دلخواه برای تعیین کلید میان بر در این قسمت کلیک کنید و کلید های مورد نظر را روی صفحه کلید فشار دهید . نام کلید های فشار داده شده در این قسمت ظاهر می شود .
  3 . پس از ظاهر شدن نام کلید های فشار داده شده ( در قسمت 2 ) برای اختصاص دادن آنها به دستور انتخاب شده در لیست سمت چپ روی دکمه Assing کلیک کنید . اگر کلیدهای فشار داده شده از قبل به دستور دیگری اختصاص داده شده باشند نام دستور در زیر قسمت 2 ظاهر می شود و با کلیک کردن Assing پنجره تذکر ظاهر می شود :


  آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم-7gs999arv3rnz1xpsr_thumb.jpg

  برای حذف کلیدهای میان بر از دستور قبلی و اختصاص آنها به دستور انتخاب شده کنونی , دکمه Assing و برای انصراف دکمه Cansel را کلیک کنید .


  4 . در این قسمت کلیدهای میان بر تعیین شده که در لیست سمت چپ انتخاب شده باشد نوشته می شوند . ممکن است به یک دستور چند کلید میان بر اختصاص داده شده باشد . در این صورت نام تمام آنها در این قسمت نوشته می شود . برای حذف یک میان بر , آن را در این قسمت انتخاب کرده و روی دکمه سطل آشغال در قسمت 3 کلیک کنید .
  5 . شما می توانید آرایش کلید های میان بر خود را به صورت یک تنظیم آماده ( preset ) به حافظه بسپارید . برای این کار از این قسمت استفاده کنید .
  6 . برای برگرداندن تمام کلیدهای میان بر به حالت اولیه , یعنی تنظیم آغازین , بر روی این دکمه کلیک کنید .
  7 . نمایش بخش ماکروها , که بعدا در موردش توضیح خواهم داد .


  مثال :

  در اینجا می خواهم به دو عملکرد خود , کلید میان بری را اختصاص دهم . ابتدا وارد پنجره مربوطه می شوم و به اینصورت تغییرات را اعمال می کنم که , از منوی باز شده در قسمت شماره 1 , روی گذینه Add Track کلیک می کنم تا زیرشاخه های مربوط به این گذینه باز شوند :


  آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم-820735szvhvba8wlc0bw_thumb.jpg  همانطور که مشاهده می کنید در قسمت زیر شاخه , بر روی Audio کلیک کرده و از سمت راست در خانه Type In Key نامی را برای این دستور انتخاب کرده ام اما مطمئن نیستم که آیا قبلا از همچین نامی برای دستوری استفاده شده یا نه . در هر صورت روی دکمه Assing کلیک می کنم تا نام تایپ شده به این دستور اختصاص داده شود . با این پیغام رو به رو شده ام :


  آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم-7gs999arv3rnz1xpsr_thumb.jpg

  همانطور که در بالا اشاره شد .  اکنون این نام انتخاب شده از قبل مربوط به دستور دیگری بوده است . به تصویر زیر دقت کنید :


  آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم-lp18hgjb3p1qxkag0nov_thumb.jpg

  و ناچارم از نام دیگری استفاده کنم . من از نام Ctrl + Shift + F برای این دستور استفاده می کنم :

  آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم-p3yl33a1as6zcfjycoto_thumb.jpg

  خوشبختانه با نام وارد شده مشکلی نداشتم و این نام را به دستور فوق اختصاص دادم . می خواهم باز هم نام دیگری را برای دستور Add Midi Track اختصاص دهم . باز هم از روش های بالا برای این کار استفاده می کنم و نامی مناسب و آزاد را به این دستور می دهم :

  آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم-gjkh48pr7g5xr7hwhxa_thumb.jpg

  در اینجا دیگر مجبور نیستم که با کلیک راست کردن در قسمت لیست ترک ها و با انتخاب ترک مورد نظر , ترک مربوطه را انتخاب کنم . اکنون دو نام را برای دو دستور Add Midi Track و Add Audio Track انتخاب کرده ام :

  آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم-prgzt3k94084bgrulhl_thumb.jpg

  فقط کافی است در پروژه ام برای اضافه کردن این دو ترک , میان بر مربوط به خودشان را اجرا کنم . با اجرای این دستور ترک های مورد نظر به قسمت لیست ترک ها اضاف می شوند .


  میکسر  با فشردن کلید F3 پنجره میکسر پروژه باز می شود . در پنجره میکسر تمام کانال های پروژه مانند یک میکسر واقعی نشان داده می شوند . از طریق میکسر می توان , شدت صدا , پن و بسیاری از پارامترهای دیگر را برای کانال ها تنظیم کرد :


  آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم-qwhsycqon6l7jxw7zq8q_thumb.jpg


  A : در این قسمت کانالهای ورودی ( Input ) قرار دارند . این کانالها در واقع نماینده های ورودی های کارت صوتی هستند . صدای وارد شده به کارت صوتی , ابتدا وارد این کانالها می شوند و بعد برای ضبط به کانال های صوتی وارد می شود .

  B : قسمت وسط میکسر , در این قسمت کانال های پروژه قرار دارند . در کیوبیس هر ترک مربوط به یک کانال است .

  C : کانال های خروجی ( Output ) , این کانال های در واقع نماینده های خروجی های کارت صوتی هستند . صدای پخش شده توسط کانال های صوتی از طریق این کانال ها برای پخش به خروجی های کارت صوتی فرستاده می شود .  استفاده از مارکر ها


  برای پیمایش سریعتر پروژه می توان نقاط خاصی از پروژه را نشانه گذاری کرد و به حافظه سپرد و با کلیک کردن یک دکمه , سریعا به آن محل رفت . برای اینکار از مارکرها استفاده کنید :


  آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم-m6wzcf4i52omp4d1rsh8_thumb.jpg

  برای به حافظه سپردن یک موقعیت , ابتدا موقعیت کنونی را مشخص کرده و بعد از طریق همین شماره ها در قسمت نشانه ها آن موقعیت را به مارکر ها بسپارید .
  با کلیک کردن روی هر شماره و انتخاب گذینه Show در بالای دریچه مارکرها یا این پنجره رو به رو میشوید :


  آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم-ne4ctl1dp697j8ycud4_thumb.jpg


  1 . نشان آبی رنگ در جلوی مشخصات هر مارکر مشخص می کند که هم اکنون خط پخش در موقعیت کدام مارکر است و با دوبل کلیک کردن در این قسمت می توان خط پخش را به محل مارکر برد .

  2 . با وارد کردن عدد در این ستون , میتوان مکان مارکر هار ا تغییر داد .

  3 . با استفاده از این دکمه ها در بالای صفحه می توان به ترتیب مارکر های جدید ایجاد کرد .

  4 . برای هر مارکر می توان در این ستون نام مورد نظر را تایپ کرد .  پرچم های چپ و راست Locators و چرخه Cycle


  دو پرچم چپ و راست در روی خط کش محدوده ای را با نام محدوده چرخش مشخص می کنند . محدوده چرخش با رنگ آبی در روی خط کش و آبی روشن در صفحه پائین اجزاء مشخص می شوند :


  آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم-3zw0im8pr7idivev9g24_thumb.jpg


  با روشن کردن دکمه Cycle پخش در محدوده چرخش ( بین دو پرچم ) مرتبا تکرار میشود . معمولا این عملکرد در هنگام ادیت کردن قسمتی از پروژه کاربرد بسیاری دارد .

  آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم-79ttsvwcgw97ofwimilj_thumb.jpg

  D : دکمه Cycle .


  اگر پرچم ها جا به جا قرار گیرند , محوطه بین پرچم ها در روی خط کش قرمز می شود . در این حالت با فعال کردن دکمه Cycle به جای تکرار شدن این قسمت , محوطه بین پرچم ها از پخش حذف شده و خط پخش از روی آن میپرد :


  آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم-fvpwzx4ddlro654v4jjd_thumb.jpg


  چند نکته در مورد ضبط و پخش

  شروع ضبط در محل پرچم چپ ( Start Record at Left Locator ) :

  با فعال کردن این عملکرد ضبط همیشه از محل پرچم چپ شروع می شود . این عملکرد را می توان در منوی Transport فعال کرد :


  Menu>>Transport>>Start Record at Left Locator


  آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم-rinbxqdx3711tit48iy_thumb.jpg


  بازگشت به محل آغاز پس از ایست ( Return To Start Position On Stup ) :

  فعال کردن این عملکرد باعث می شود پس از توقف , خط پخش به آغاز پخش باز گردد . این عملکرد را می توان از قسمت Transport در پنجره تنظیم های برنامه ( Prferences ) فعال یا غیر فعال کرد :


  Menu>>File>>Prefences


  آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم-r6htomqyafimkz32gk0c_thumb.jpg


  در پنجره مربوط به تنظیمات برنامه , از لیست سمت چپ گذینه Transport را انتخاب کنید و در تنظیمات سمت راست صفحه , گذینهReturn To Start Position On Stup را به دلخواه فعال و غیر فعال کنید :


  آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم-da6s9m81f5m6fhtmbg_thumb.jpg


  ورود و خروج بی وقفه به ضبط


  مانند اکثر دستگاه های حرفه ای ضبط , در کیوبیس می توان بدون وقفه از پخش به ضبط وارد شد و مجددا از ضبط خارج شد . به این عمل اصطلاحا " پانچ این " و " پانچ اوت " می گویند . این کار به طور خودکار هم میتواند انجام شود . برای اینکار پرچم چپ ( Left Locater ) محل ورود به ضبط ( Punch In ) و پرچم راست ( Right Locator ) محل خروج از ضبط را مشخص می کنند . آنها را در نقاط مورد نظر برای ورود و خروج از ضبط قرار دهید و در روی صفحه پیمایش ( Transport Panel ) در قسمت پرچم ها دکمه های Punch In و Punch Out را روشن کنید . با روشن کردن این دکمه ها در هنگام پخش , با رسیدن خط پخش به پرچم چپ , برنامه به طور اتوماتیک وارد ضبط و بلافاصله بعد از پرچم راست از ضبط خارج می شود .


  آموزش آهنگسازی و ضبط در Cubase جلسه نهم-q1q7i8r264ehch06b_thumb.jpg
  ادامه دارد ... :smile (75):

   

  فایل های ضمیمه:

  • خوشم اومد خوشم اومد x 6
بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

 1. استفاده از دکمه های کیبرد در کیوبیس