آموزشِ چه حالی داره-کاری از سیروان خسروی

شروع موضوع توسط poorya nadery ‏2/4/12 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک آموزشِ چه حالی داره-کاری از سیروان خسروی تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. poorya nadery

poorya nadery عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +677 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    سلام اموزشی که می خوام برای شما بگم اموزش ساخت اهنگ چه حالی داره از سیروان خسروی هستش
    دوستان لطف کنید و جای کپی نکنید اگر هم کردید اسم من و پرژین موزیک رو به عنوان منبع بنویسید
    دلیل انتخاب این اهنگ اینه که اهنگ پر تکنیک و جالبیه و چه خوبه سرمشق ما خوبان باشند
    حالا فرقی
    نمیکنه سیروان باشه یا کوشان باشه و یا...اما هدف من برای ساخت این اهنگ با اف ال استدیو:

بر خلاف افکار مخرب و به قول خودم ویرانگر بعضی از دوستان که اف ال رو یک نرم افزار بی خاصیت میدونن
    باید بگم که اف ال برای خیلی از ما ثابت شده هستش اما برای بعضی از دوستان که تازه می خوان با اف ال کار کنن و یا بعضی دیگر که هنوز هم در جهالت خود موندن
    باید بگم که دوستانی که چنین تصورات غلطی رو در مورد اف ال دارند در 90 درصد مشکل از خودشون هستش
    دوستان بر عکس فکر می کنن فکر می کنن که خودشون کامل و اف ال ناقص هستش
    در صورتی که اف ال کامل و اونها ناقص هستند و یا بعضی ها نداشتن امکانات و تجهیزات رو علل و سبب کارهای ضعیفشون میدونن درست است که داشتن امکانات خیلی بهتر از نداشتنشونه اما نداشتن امکانات دلیلی برای ایستادن و ادمه ندادن
    نیست

اما هدف دوم اینه که بعضی ها فکر می کنن که فلان اهنگساز چطوری تونسته فلان اهنگ رو بساز ؟یعنی فکر می کنن چیزی فراتر از نتهای 7گانه است در صورتی که او هم مثله ماست و با همین نتها و با همین اف ال گاها اهنگ میسازه چیزه غیره ی جز علم او بیشتر از ما نیست و وجود نداره پس بی خودی دنبال بهانه نباشید و به کارتون ادامه بدید.خب بگذریم در ابتدا می خوام بگم ما تنها 50%از کار سیروان رو می تونیم بسازیم چون امکانش نیست بالاتر از این بریمبه هر حال سیروان دارای علم و تجربه خیلی بیشتر از ماست

اما بریم سراغ ساخت اهنگ شما باید قبل از هر چیزی سمپلی که سیروان ازش استفاده کرده رو دانلود کنید

http://files.persian-music.org/download.php?filename=12982708251.rar
    این سمپل باید کارهای زیادی انجام بدیم از جمله تغیر جنس صدا و تغیر بعضی از نتهاش که اصلا نگران نباشید تمام اینها با اف ال انجام میشه و شما نیازی به نصب برنامه کمکی نداریدخدا رو شکر اف ال کامله البته کامل در لفظ و در ارطبات با بقیه نرم افزارها البته سوتفاهم نشه نرم افزارهای خوب دیگه ی رو هم مثله ریزن داریم

شروع کار1

.خب ما باید کارمون رو با سمپلی که در دست داریم شروع کنیم اولین کاری که باید بکنیم
    تغیر جنس صدای سمپل به جنس صدای که سیروان ساخته SLICER رو از CHANNELS>ADD ONE انتخاب کنید و سمپل رو بکشید توش یا از دکمه ی لود سمپل استفاده کنیدخب به محض اینکه SLICERما سمپل رو لود می کنه می بینیم که اتوماتیک مارکها رو میزاره یعنی تمام اجزای صداهای منقطع رو که تشکیل یک سری نت رو دادند خودش جدا جدا کرده خب در اینجا ما از اهرم یا دکمه یا لغزاننده ی که در زیرشPSنوشته شده استفاده می کنیم دوستان این لغزاننده در نمای SLICER که باز کردید وجود داره
    با کشیدن لغزاننده به پایین صدا بم و با کشیدن رو به بالا صدا زیر تر میشه
    تا جای که به صدای اصلی نزدیک می شه به بالا بکشیدمنظورم از صدای اصلی صدای که شبیه یا خود صدای باشه که سیروان ساخته به زودی نمونه های اموزشی این بخش رو میزارم این جلسه زیاد از درس اصلی منحرف شدیم نرسیدم بقیه مطالب رو بنویسم دوستان گرامی در جلسه بعد اموزش رو ادامه میدیم تا اهنگ کامل بشه و چیزی شبیه به این بشه این کاری که من انجام دادم دوستان اگه سعی کنید خیلی بهتر می تونید کار کنید

http://upload.persian-music.org/images/9mq1o0qgtdsglypdizfr.mp3

هیچ گونه صدای اماده ای به جز سمپل وکالی که بهتون دادم استفاده نکنیدمی تونید ازاینترو اهنگ هم استفاده کنیددر ضمن لطف کنید چیزی ننویسید تا این پست نظم خودش رو حفظ کنه و مطالب پشت سر هم باشه دوستان گلی هم که لطف می کنن تشکر می کنن فقط دکمه لایک یا همون خوشم امد رو بزنن و دیگه نیازی به نوشتن و پست دادن نیست
    اف ال رو باور کنید تا باورتون کنه و با شما را بیاد
    دوستان برای اینکه مشکلاتی دارم در اپلود نمونه ها هنوز نمونه صداهای ساخته شده رو نتونستم اپ کنمو همینطور چون اپلود سنتر سایت مشکل داره فعلا از اپلود سنتر سایت استفاده نکردم

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏2/4/12
    • خوشم اومد خوشم اومد x 15
  2. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,807 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    دوست عزیز
    لطفا موقع ارسال و تایپ متنها و خطوط رو درست تایپ کنید تا در هم نشند. و مطالعه اونها راحتتر باشه
    ارسال ویرایش شد.
    اپلود سنتر سایت مشکلی نداره میتونید از این آدرس استفاده کنید :
    http://files.persian-music.org/

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. poorya nadery

امتیازات:
    +677 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    دوستان بحث ما میکس نیست! پس در مورد میکس کار هیچ حرفی زده نمیشه و اگر هم میبینید کار بنده میکس نشده به همین دلیله
    منتظر قسمت دوم باشید

سلام
    امید جان اولش که ارسال کردم به هم چسپیده بود اما بعدش ویراریشش کردم
    حالا شما هم در همون زمان ویرایشش کردی
    ممنون

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  4. poorya nadery

امتیازات:
    +677 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    سلام
    جلسه2دوستان سعی می کنم هر وقت که وقت داشتم یک جلسه رو بگم امکان داره امروز یه جلسه دیگه هم بگم
    جلسات رو کوتاه تر می کنم خب
    تا اینجای کار ما تونستیم که جنس صدای سمپل خودمون رو تغیر و به نتیجه دلخواه برسونیم
    خب تمپوی کار 128 هستش یعنی تمپوی که سیروان در نظر گرفته
    خب ما تمپویه کار رو در اف ال به 128 کاهش میدیم(معمولا تمپویه پیش فرض اف رویه 130)اگر شما جلسه قبل رو تونسته باشید پشت سر بزارید و انجام داده باشید الان باید slicer شما اماده باشه
    چون قبلا سمپل رو لود کردید به محض لود کردن سمپل می بینید که نتهای در پیانرول نوشته شده
    اما مشکل اینجاست که نتها از ریتم افتاداند یعنی سر ضرب و رو نت نیستند و اگه مترنم رو بزنیم بهتر مشخص میشه
    خب برای اینکه نتهای سمپلمون رو به ریتم بر گردونیم باید از alt+qکلید استفاده کنیم با زدن این دو کلید پنجره quantizer باز میشه که ما می تونیم کنترل بیشتری داشته باشیم
    در سرنت اجرا شدن نتها .
    اما ما کاری انجام نمیدیم در این پنجره فقط تنظیمات خودش رو قبول می کنیم acceptرو میزنیم خب باز دن این دکمه ظاهرا مشکل ما حل میشه اما هنوز یک مشکل دیگه وجود داره اون هم اینه که ریتم اصلاح شده
    اما چیدمان نتها مشکل پیدا کرده با زدن پلی این و به خوبی متوجه می شیدخب در اینجا باید ما به طور دستی شروع به اصلاح نتها بکنیم برای این کار باید نتها رو گوش بدیم و سکوتهای که تو کار هستش رو بر طرف کنیم
    برای این کار بایدما سراغ نتهای کشیده بریم و اونها رو کوتاه کنیم ساده بگم به اندازه نصف نتی که وجود داره کوتاش می کنیم و وقتیکه نت رو کوتاه کردید نت بعد رو پشت سرش میزاریم تا سکوت بر طرف بشه
    شاید یکم گیج شده باشید ببینید هر نتی به اندازه چند لحضه صدا میده اگه ما اون نت رو بکشیم و دیرندش رو بیشتر کنیم هیچ تفاوتی نمی کنه و همون چند لحضه صدا میده و بقیه کشش نت میشه سکوت چند slicer صدا رو قطعه قطعه کرده
    و شما اگه نت رو نگه دارید یه بار به صدا در میاد و زود قطع میشه حتی اگه دستتون بازم رو کلاویه پیانو مجازی اف ال باشه
    بعد از اینکه تمام سکوتها رو بدین شکل شناسای و بر طرف کردید وقتش میرسه که بعضی از نتها رو دستکاری کنیم یعنی جاشون رو عوض کنیم چون دقیقا همون نتهای که تو سمپل هست در اهنگ
    سیروان اجرا نمیشه بلکه قسمتیش بر داشته و از همون نتهای قبلیش به جای اون قسمت گذاشتهاین
    دستکاری نتها رو جلسه اینده توضیح میدمنمونه کار رو نمیزارم تا خودتون انجام بدید

5. behnam1982

behnam1982 عضو سایت

امتیازات:
    +52 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    این PSکجای Slicex هستش؟ میشه با عکس نشون بدید؟

6. poorya nadery

امتیازات:
    +677 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    بفرماید
    آموزشِ چه حالی داره-کاری از سیروان خسروی-20201.jpg

7. M@JiD

M@JiD عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +179 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, nuendo
    اگه میشه یه سری دوباره بزنید.

8. poorya nadery

امتیازات:
    +677 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    بله مشکلی نداره
    من اول خواستم نمونه کار بزارم اما بعدش تصمیمم عوض شده دادن نمونه کار ادم تمبل بار میار:smile (57):
    در اخر اموزش خود شما نمونه کارهات رو بزار هر چی که بود مهم نیست فقط تلاشت رو کرده باشی
    برای من کافیه من بعدش نمونه کارهای اصلی خودم رو میزارم

9. poorya nadery

امتیازات:
    +677 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    سلامی دوباره
    [highlight]
    ساخت بیس!
    [/highlight]جلسه سوم هستش قرار که نتهای رو که تغیر داده سیروان بگم اما بهتر که چیزی در مورد تغیر نتهای نگم
    چون معلوم که از جلسه قبل چیزی نمیدونید
    و متوجه نشدید این و هم بگم بدتر میشه

فقط مختصر مفید بگم که شما نمی تونید بعد از تغیر جنس صدا مستقیم اون سمپل رو بزارید
    تو کار بعضی از نتهاش اکتیو نیست و باعث میشه
    کار بی نظم بشه به همین دلیل سیروان اون نتهای بی نظم رو برداشته و جاش نتهای دیگه گذاشته خوب به
    اهنگ سیروان گوش بدید و سعی کنید که بدونید کدوم نتهاست تغیر نت هم سادست دیگه شما سمپل رو مگه تو slicer باز نکردید
    خیلی ساده می تونید به پیانورول اون slicer برید و نتهای چیده شده رو تغیر بدید
    .....................................................................................
    به چیدمان بیس گوش بدید و سعی کنید همچین بیسی بسازید

http://upload.persian-music.org/images/hp7tr5lsf5affmt6pc1.mp3
    برای اینکه جنس صدای بیس شما همانند جنس صدای بیس اهنگ اصلی باشه
    باید وی اس تی wasp با نام vsinth2رو انتخاب کنید

اگه بخوام بهتر بگم باید شما مسیر زیر رو دنبال کنید تا به wasp مورد نظر برسید
    browser>plugin present>generators>wasp>vsinth2

و بعدش بعضی از پیچهاش رو عوض می کنیم من این تنظیمات رو انجام دادم
    شما می تونید از رویه تنظیماتی که من انجام دادم به اون بیس برسید
    آموزشِ چه حالی داره-کاری از سیروان خسروی-amoozesh.jpg
    بعدش یه اکولایزر روش اعمال کنید و فرکانسهای 3020hzرو بالاتر ببرید تا یکم جنس صداش به صدای بیس اصلی نزدیکتر بشه
    و همچنین فرکانس 4969hzرو هم کمی بالاتر ببرید
    اینجا کار بیس ما تقریبا تموم شده

10. mohsen afrasiab

mohsen afrasiab عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +120 / 2 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, protools
    این سمپل ها مدل های دیگه ای هم دارن ؟ از کجا میشه دانلود کرد یا خرید ؟

11. poorya nadery

امتیازات:
    +677 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    من همیشه می گم خودتون بسازید چیز زیاد سختی نیست اما دوستان تا این حرف من و می شنون شاکی می شن :smile (29):
    یکی از دوستان یه سایتی گذاشته بود سمپلهای مجانی !
    اگه پیدا کردم میدم خدمتتون اما خودتون هم سری به بخش سمپلهای همین سایت بزنید خیلی چیزای خوب پیدا می کنید

12. A.T.B

A.T.B عضو سایت

امتیازات:
    +141 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    یعنی سیروان اینو خودش درست کرده بود یا آماده بود؟

13. poorya nadery

امتیازات:
    +677 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    نه سیروان خودش نساخته اما خدایش خیلی خوب تغییرش داده اما خب قرار نیست که هر کاری که این بزرگان انجام میدن درست باشه من فکر می کنم که کسی که در حد سیروانه اصلا نباید از سمپل اماده استفاده کنه به این کار هم لیبلها خیلی گیر میدن

14. A.T.B

A.T.B عضو سایت

امتیازات:
    +141 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    آره واقعا منم فکر نمیکردم آماده استفاده کرده باشه و بقوله شما هم خوب تغییرش داده

15. MR.FOG

MR.FOG عضو سایت

امتیازات:
    +154 / 4 / -1
    نرم افزار:
    flstudio
    کار خیلی خوبیه مو شکافیه یه آهنگ ولی خوب گذاشتن سورس هم به درد میخوره ، اینجا بحث یادگیریه و چه خود کاربر سورس رو بسازه یا شما بسازید هدف فرد یادگیری هست و به هر حال باید همه چیز رو به دقت یاد بگیره ، یه بحث دیگه هم هست که شاید یکی نتونست کار ها رو انجام بده و نیاز داشت پروژه رو ببینه تا بفهمه جریان چیه . یا پروژه بذارید یا آموزش تصویری خیلی بهتر میشه مطلب رو به مخاطب فهموند
    خیلی ممنون

16. poorya nadery

امتیازات:
    +677 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    سلام
    خودم با اموزش تصویری خیلی موافقم و متاسفانه وقتش رو تا حالا نداشتم !!
    وگر نه بدون تعارف یک پست رو هم نمیزدم که اموزش تصویری نداشته باشه
    البته در اینده نزدیک احتمالا اموزش تصویری رو تو برنامه هام جا بدم
    و در مورد بحث دیگه شما که در مورد سورس بود باید بگم که بهتر این که اگر کاربر مشکل داره مشکلش رو مطرح کنه
    تا مشکلش رو حل کنیم اگر نشد سورس هم میزاریم
    اما وقتی کسی سوالی نداره به اینطوری محسوب میشه برای من که همه مطلب رو گرفتن و نیازی به سورس ندارن
    وگر نه سورس هم میزارم رو چشم:smile (72):

17. mo-hammad

mo-hammad عضو سایت

امتیازات:
    +569 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition
    سورس رو هم لطفا بگذاريد ممنون

18. niihat

niihat عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    godlike عزیز اگه میشه آموزش رو ادامه بده سورس نمیخواد

19. MR.FOG

MR.FOG عضو سایت

امتیازات:
    +154 / 4 / -1
    نرم افزار:
    flstudio
    چرا سورس می خواد ، فقط با تکست که نمیشه همه چیز رو یاد گرفت
    خود من اصلا قسمت Slice رو نفهمیدم ، هر نت نصف اندازه ی واقعی بشه باز هم مشکل داره
    اگه آموزش بدون سورس قابل اجرا بود چرا بعد از چند روز حتی 1 نفر هم سورس خودشو نذاشته ؟

20. MR.FOG

MR.FOG عضو سایت

امتیازات:
    +154 / 4 / -1
    نرم افزار:
    flstudio
    حالا تا ما سوال بپرسیم شما جواب بدید کلی پست الکی زده بشه و وقتمون هم این وسط به تباهی کشیده بشه با یه سورس همه ی این دردسر ها حل میشد

بارگذاری...