1. رد اعلامیه
 2. بخش مرکز دانلود افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
  رد اعلامیه
 3. بخش مقالات افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
  رد اعلامیه

آشنایی با Gate

شروع موضوع توسط Porya ‏2/10/10 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک آشنایی با Gate تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

 1. Porya

  Porya عضو سایت Gold User

  تاریخ عضویت:
  ‏16/10/09
  ارسال ها:
  623
  محل سکونت:
  رشت انجلس
  امتیازات:
  +285 / 2 / -1
  نرم افزار:
  cubase, sonar
  آشنایی اولیه با پردازشگر گیت که امیدوارم مفید واقع بشه .

  میتوان گفت پردازشگر گیت ، بعد از کامپرسور از رایج ترین پردازشگر های رنج دینامیکی صوت می باشد که به آن نویز گیت (noise gate) هم می گویند . امروزه گیت کاربرد های متنوعی دارد یکی از موارد استفاده از گیت ها، استفاده از آن هنگام ضبط ادوات موسیقی ای است که بعد از به صدا در آمدن دارای ارتعاشات اضافی میباشند . به عنوان مثال سازهایی مانند درام . ارتعاشاتی اضافی که بعد از به صدا درامدن اجزای درام ، ادامه پیدا میکنند را با استفاده از گیت حذف میکنند تا صدای ضبط شده خیلی tighte و به اصطلاح محکم و فشرده تر ، و همچنین تمیز تر به نظر برسد . از گیت همچنین در وکال برای حذف صدای نفس گرفتن خواننده استفاده می شود . از دیگر کاربرد های آن میتوان به اضافه کردن پانچ ، نرم و یا سفت و محکم کردن صدا اشاره کرد .

  طرز کار گیت به این صورت است که ابتدا یک حد معیین برای گیت مشخص میشود و به گیت دستور داده میشود که هنگامی که دامنه سیگنال از حد معیین بیشتر باشد صدا عبور داده شود و هنگامی که دامنه سیگنال کمتر از حدی که مشخص شده برسد ، سیگنال را قطع کند . با استفاده از این روش ، سیگنال هایی که گینشان کمتر از حد معمول است و وجودشان باعث بروز اختلال در سیگنال های مختلف میشود از بین میروند . عکس این عمل هم امکان پذیر است و بعضی از گیت ها این امکان را دارند که وقتی دامنه سیگنال از حد معیین بالاتر باشد ، سیگنال قطع و وقتی دامنه سیگنال از حد معیین کمتر باشد سیگنال را عبور دهند .

  گیت ها معمولا همیشه یکسری از پارامتر های کلیدی را بر روی خودشان دارند که در زیر شرح هر کدام از این پارامتر ها آمده است .

  Threshold : ترشلد مهمترین پارامتر در تنظیم گیت است . در واقع حد معیینی است که آستانه شروع به کار گیت را تعیین می کند .

  آشنایی با Gate-2qehvm2s5wdt0wbhugo2.jpg

  همانطور که در شکل مشاهده میکنید ، ترشلد دامنه سیگنال را به دو بخش تقسیم کرده است . بخش پایینی سیگنال (signals below) بخشی است که با توجه به تنظیماتی که برای گیت انجام شده ، تضعیف یا به کل mute میشود و بخش بالایی سیگنال (signals above) بخشی است که بدون اعمال پروسس ، عبور داده میشود . به عبارت دیگر هنگامی که دامنه سیگنال در بخش پایینی ترشلد باشد ، گیت مسیر را میبندد تا سیگنال عبور نکند و هنگامی گه دامنه سیگنال به بخش بالایی ترشلد برود ، گیت مسیر را باز میکند تا سیگنال عبور داده شود .

  با این تفاسیر برای تنظیم دامنه ترشلد ، باید آن را در بالای دامنه آن قسمت از سیگنال که مورد نیاز ما نیست ، و در پایین دامنه آن قسمت از سیگنال که مورد نیاز ما است تنظیم کنیم .

  Range : پارامتر رنج یا depth برای تعیین مقدار تضعیفی است که بر سیگنال هایی که در قسمت پایینی ترشلد قرار دارند اعمال می شود . به عنوان مثال اگه مقدار رنج را -20db در نظر بگیریم ، قسمت هایی از سیگنال که در بخش پایینی ترشلد قرار دارند 20 دسیبل مورد تضعیف قرار می گیرند . در این حالت سیگنال های مورد نظر تضعیف میشوند . اگر بخواهیم سیگنال هایی که در قسمت پایینی ترشلد قرار دارند را mute کنیم تا هیچ اثر از آنها باقی نماند ، مقدار رنج را در حالت Infinite قرار میدهیم که کمترین مقدار رنج است و معمولا هنگام میکس بیشتر از این رنج استفاده می شود . در شکل زیر میتوانید سیگنال صوت را قبل و بعد از اعمال گیت با رنج بینهایت ، مشاهده کنید .

  آشنایی با Gate-hldp7yek1bewqamx7bk.jpg

  Attack : Release ، Attack و Release برای تعیین مدت زمان (در حد میلی ثانیه) که گیت از حالت باز به حالت بسته ، و بلعکس میرود به کار میروند .
  attack برای تعیین مدت زمانی است که هنگامی که گیت از حالت بسته به حالت باز میرود به طول می انجامد و در واقع سرعت انتقال را تعیین می کند و release برای تعیین مدت زمانی به کار میرود که هنگام تغییر حالت گیت از حالت باز به حالت بسته به طول می انجامد .
  به عنوان مثال اگر attack را در حالت 10 میلی ثانیه قرار دهیم و release را در حالت 200 میلی ثانیه ، و رنج تضعیف را هم در وضعیت -10 دسیبل قرار دهیم ، هنگامی که گیت در حالت بسته باشد ، (دامنه سیگنال در بخش پایینی ترشلد باشد) سیگنال 10 دسیبل مورد تضعیف قرار می گیرد . هنگامی که گیت از حالت بسته به حالت باز برود ، 10 میلی ثانیه طول میکشد تا 10 دسیبل تضعیف به سمت صفر حرکت کند (تضعیف خنثی شود) و گیت در حالت باز قرار بگیرد . حال اگر گیت از حالت باز به حالت بسته برود ، 200 میلی ثانیه طول میکشد تا رنج تضعیف از حالت صفر دسیبل (گیت باز) به سمت -10 دسیبل حرکت کند و گیت بسته شود . در کل Attack و Release برای این منظور می باشند که تغییر حالت گیت از حالت بسته به حالت باز و بلعکس ، به یکباره صورت نگیرد و با اندکی نرمی تغییر حالت دهد . هر چه زمان attack را بیشتر در نظر بگیریم ، سیگنال بیشتر خاصیت ضربندگی خود را از دست میدهد و هر چه مقدار release رو بیشتر در نظر بگیریم ، صدا حالت کشدار بودن خود را بیشتر حفظ میکند .

  در حالت استاندارد محدوده زمانی که معمولا برای attack و release میتوان در نظر گرفت ، از 10 میکرو ثانیه تا 100 میلی ثانیه برای attack و از 5 میلی ثانیه تا 3000 میلی ثانیه برای release می باشد .


  hold : پارامتر hold برای ایجاد یک فاصله زمانی بین تغییر حالت گین از حالت باز به بسته به کار میرود . این پارامتر تاخیری در این تغییر وضعیت ایجاد میکند تا هنگامی که دامنه سیگنال از بخش بالایی ترشلد به بخش پایینی میرود ، گیت به یکباره به حالت بسته نرود و بعد از گذراندن سیکل زمانی hold به حالت بسته برود . به عنوان مثال اگر hold را در وضعیت یک ثانیه قرار دهیم ، گیت یک ثانیه بعد از انتقال دامنه سیگنال به قسمت پایینی ترشلد بسته میشود .

  Hysteresis : در بعضی از گیت ها امکان به وجود آوردن محدوده ای به نام هیسترسیس وجود دارد . در این نوع از گیت ها دو پارامتر ترشلد به نام های open threshold و close threshold وجود دارد . open threshold ، ترشلد اصلی مدار است برای مشخص کردن نقطه باز شدن گیت میباشد و close threshold که در زیر open threshold قرار میگیرد (دامنه close threshold کمتر از open threshold است) برای مشخص کردن نقطه بسته شدن گیت به کار میرود ناحیه ای که در بین این دو ترشلد قرار دارد ناحیه هیسترسیس نام دارد. برای محاسبه دامنه هیسترسیس کافی است دامنه close threshold را در open threshold تفریق کنیم و عدد بدست آمده شده بدون احتساب علامت منفی ، دامنه هیسترسیس است .
  در بعضی از گیت ها هم ناحیه هیسترسیس را با پارامتر hysteresis تعیین میکنند .

  از این ناحیه بدین منظور استفاده میشود تا هنگامی که دامنه سیگنال به مقدار خیلی کم به قسمت پایینی ترشلد تجاوز کرد ، گیت بلافاصله بسته نشود . به عبارت دیگر ، گیت در حالت باز به سیگنال اجازه میدهد آزادانه در ناحیه هیسترسیس حرکت کند و تا هنگامی که از از این ناحیه پایین تر نرود ، گیت بسته نمیشود . ولی در صورتی که گیت بسته باشد سیگنال با ورود به ناحیه هیسترسیس موجب باز شدن گیت نمیشود بلکه برای باز شدن گیت ، دامنه سیگنال حتما باید به قسمت بالایی open threshold انتقال پیدا کند .

  Look-Ahead : از این پارامتر برای ایجاد تاخیر در ورود سیگنال به مدار استفاده میشود . در این حالت عملکرد مدار گیت هیچ تغییری نکرده و بدون تاخیر عمل می کند . موارد استفاده از Look-ahead در اصواتی می باشد که حالت ضربه ای داشته باشند مانند درامز .

  معمولا در گیت ها پارامتر های دیگری هم وجود دارند مانند input level و output level که برای تقویت و تضعیف گین سیگنال ورودی و خروجی استفاده میشود و stereo link که برای تعیین مونو یا استریو بودن سیگنال کاربرد دارد .
   
  • خوشم اومد خوشم اومد x 3
 2. Ramtin Shabanian

  Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

  تاریخ عضویت:
  ‏11/4/10
  ارسال ها:
  1,971
  جنسیت:
  مرد
  شغل :
  Music producer
  محل سکونت:
  G Studio
  امتیازات:
  +2,277 / 5 / -7
  نرم افزار:
  StudioOne
  بسیار بسیار بسیار عالی پوریا جان خیلی استفاده کردیم آقا.

  حالا فقط این پلاگین کدومشون تکمیل هست اگه میشه اسم ببرید یا برای دانلود بزارید ممنون.
   
 3. Porya

  Porya عضو سایت Gold User

  تاریخ عضویت:
  ‏16/10/09
  ارسال ها:
  623
  محل سکونت:
  رشت انجلس
  امتیازات:
  +285 / 2 / -1
  نرم افزار:
  cubase, sonar
  پلاگین ویوز c1 compander گیت تقریبا کاملی داره .
  sonnox oxford dynamic هم خوبه .
   
  • خوشم اومد خوشم اومد x 1
بارگذاری...