آشنایی با هدفون ها کاربرد و نکات مهم

شروع موضوع توسط Mehrdad Art ‏7/10/09 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک آشنایی با هدفون ها کاربرد و نکات مهم تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. Mehrdad Art

Mehrdad Art عضو سایت

امتیازات:
    +59 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase, reason
    سلام بچه.
    خوب همیشه بحث در مورد هدفون زیاده و هیچ کدوم درست به نتیجه نرسیدیم چون هدفون رو نمیشناسیم و نمیدونیم برای چه کاری میخایم ازش استفاده کنیم. .واسه همین من این تاپیک رو زدم که چیزایی رو که میدونم که خیلی هم نیست با شما به اشتراک بزارم و دوست دارم شما هم اگه مطلبی رو میدونید و یا من مطلب اشتباهی رو گفتم بیاید و مطالبتونو به اشتراک بذارید.
    اول تایتل میدم بعد روشون آروم آروم با هم صحبت میکنیم.
    چون خودم هم بعضی هاش رو نمیدونم چیه.
    انواع هدفون:
    در مورد نوع هدفون نکته مهم اینه که برای چه کاری میخایم ازش استفاده کنیم در وکال روم یا برای میکس و ...
    Open Circumaural
    Open Supraaural
    Closed Circumaural
    Closed Supraaural
    و ...

بعد از انواع به یه سری مولفه ها تویه هدفون ها برخورد میکنیم که خیلی مهم اند واسه انتخاب هدفون
    1- Frequency Response (Hz) ، جوابگویی فرکانسی (محدوده ی فرکانسی که هدفون مورد نظر ساپورت میکنه )
    2- Impedance (ohms) ،مقاومت ظاهرى
    3- Isolation (dB) ایزولیشن

خوب این از مسائل و سر فصل های مهم که حال اگه چیزی کم داره بگید تا اضافه کنیم بعد کم کم رو هر کدوم گفتگو کنیم و مطلب رو کامل کنیم.
    متاسفانه دیر انجمن پیدا کردم یکی دو هفته ای نیستم برگردم ادامه میدیم. ماشاا.. که همه بچه های میوزکس ام اینجان به ما خبر ندادید مثله اینکه من منتظر بود میوزکس برگرده که این مطلب رو اونجا شروع کنیم ولی خوب فرقی نمیکنه هر وقت برگشت اونجا هم میزاریم این مطلب رو.

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏7/10/09
    • خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. AdroiT

AdroiT عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +32 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    ممنون از مقاله خوبتون!

فقط من این نکته رو بگم که استفاده هدفون در دراز مدت اصلا توصیه نمیشه و مضر هست یکی از ضرر های

هدفون ترویج باکتری ها در گوشه.پس مواضب گوش هاتون باشین.و هیچ وقت از هدفون برای میکس و

مسترینگ استفاده نکنین مگر در بعضی مواقع نیاز مثل شنیدن pan.

و همهیشه وقتی از هدفون استفاده میکنین صدا رو به صورت آهسته بلند کنین و وقتی

هدفون رو می خواین بردارین آهسته صدا رو کم کنین تا به سلامتتون بیشتر رسیدگی کرده باشین.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. Mehrdad Art

Mehrdad Art عضو سایت

امتیازات:
    +59 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase, reason
    خوب بحث رو از این قسمت بیشتر ادامه میدیم. با عنوان خصوصیت های هدفون ها که 3 موردش رو گفتم.
    1- Frequency Response (Hz)
    2- Impedance (ohms)
    3- Isolation (dB)
    که که البته در مورد ایزولیشن مطمئن نیستم جزء خصوصیتهای هدفون ها باشه. و مساله ی ایزولشن فقط در مورد هدفون های close وجود دارد و در هدفون های open ایزولشن صفر هست.
    3 مورده دیگه
    4- Sensitivity (میزان حساسیت)
    5- Distoriton
    6- Diffuse Field Equalization

در مورد اول که همه آشنایی داریم Frequency Response و در انتخاب یه هدفون خوب با توجه به کاری که انجام میدیم خیلی مهم و موثره. بازه یا محدوده ای که هدفون مورد نظر شما میتونه پوشش بده مثلا هدفون Beyerdynamic DT770 (2005) محدوده فرکانس های 5 تا 35000 هرتز رو ساپورت میکنه که خیلی عالیه یا AKG K181DJ محدوده 5 تا 30000 هرتز رو جواب میده. که برای انتخاب یه هدفون خوب باید به این مساله خیلی خوب دقت کرد.
    اما در زمینه ی محدوده ی فرکانس ها یه سوالی خودم دارم که وقتی ما تویه یه کار از 30 هرتز به پایین رو داریم کات میکنم lo cut چقدر مهمه که هدفون فرکانس های پایین تر رو ساپورت کنه؟؟ امیدوارم به این شکل که دارم تاپیک رو پیش میبرم راضی باشید که در موردی که میخایم صحبت وبحث کنیم دوستانی که هستن اینجا کمکمون کنن که همگی بیشتر یاد بگیریم. (در این مورد (بازه فرکانسی) کسی توضیحی دارم حتما بگه که بعد بریم روی مولفه های دیگه.)

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. کاربرد هدفون