آشنایی با برند b & w

شروع موضوع توسط Farhood ‏20/4/13 در انجمن Sound Monitor ( مانیتورهای صدا )

تاپیک آشنایی با برند b & w تالار Sound Monitor ( مانیتورهای صدا ) در persian-music.org.

1. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,226 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    شاید دوستان با این برند آشنایی قبلی داشته باشن، مطمئن نیستم، ولی من عید امسال برای اولین بار دیدم. دوستهای موزیسین و آدیومن خودم هم اسم این برند رو نشنیده بودند. خوندن بعضی از پستهایی که در این سایت، بعضی از دوستان در ارتباط با مانیتورها نوشته بودند (و گاهاً هم عصبی شده و از کنترل خارج شده بودند!) انگیزه ای شد تا این برند رو برای دوستان علاقمند معرفی کنم، و احیاناً برای اون گروه از دوستانی که پستهای حمله ای مینویسند، خوراک رو بیشتر کرده باشم!!

برند B & W یا همون Bowers & Wilkins

آشنایی با برند b & w-1.jpg آشنایی با برند b & w-2.jpg

این محصول همکاری چند کشور اروپاییه که ساخت و تست نهاییش در انگلستان انجام میشه. درصد عمده ای از مراحل ساختش دستی صورت میگیره. در مدل سری 800 با این دیزاین عجیب که در تصویر میبینید، بخشهای سه گانه ی تویتر، میدرنج و ووفر کاملاً مستقل از هم طراحی شدند که بعد از ساخت در کنار هم ست میشن. تویتر که در بالاترین بخش مانیتور طراحی شده، در داخل یک تیوب هورنی شکل قرار داره و جالب تر اینکه در آلیاز حباب دیافراگم تویتر، ترکیبات الماس بکار رفته. چوب کابینت این مانیتور از درختهای جنگلی خاصی که بومی کشورهای شرق اروپا هست، تهیه و پروسه ی ساختش در کشور دانمارک انجام میشه. رنگ بدنه ی کابینتش از رزین خاص گیاهی که از برزیل خریداری میشه، استفاده شده که بصورت دستی هم پولیش میخوره. پایه هایی براش طراحی شده که مانع از انتقال ارتعاشات به محل کف استودیو بشه.

شرکت Bowers & Wilkins مدلهای متنوعی از اسپیکرها، مانیتورها و هدفونها رو تولید میکنه که سری 800 به رغم گرانترین بودنش در بین بقیه مدلها، پر استقبال ترین اونها هم بوده. من نوروز امسال، این مدل رو در استودیو Real World در لندن دیدم. دپارتمان فیزیک دانشگاه کمبریج هم یک عدد از این مدل رو برای لابراتوار فیزیک ارتعاشات خودشون خریداری کرده. استودیو Abbey Road هم ظاهراً از همین مدل خریداری کرده و استفاده میکنه که من متاسفانه نتونستم برم ببینم. این مدل در سه رنگ قهوه ای روشن، آلبالویی و مشکی تولید شده که بدنه ی کابینت فقط نوع مشکی اون پولیش میخوره و مثل بدنه ی پیانو براقه.

مشخصات فیزیکی و فنی اون هنوز بدستم نرسیده ولی در اولین فرصت سرچ خواهم کرد. در ارتباط با کیفیت صدای اون فقط یک چیز میتونم بگم: جادوئیه! من در استودیوهای زیادی در نقاط مختلف دنیا بودم و تا دلتون بخواد، مانیتور تست کردم. ولی به جرأت میتونم این مدل رو بعنوان یک مدل High Fidelity به مفهوم حقیقی اسم ببرم. اونجا یک تست ریل تایم انجام دادم، صدای صحبت پسره در دد روم که در حال صحبت کردن قرار داده بودم، در اتاق کنترل بصورت کاملاً حقیقی حس میشد! با وضعیت پراسس کاملاً فلت. مثل اینکه حقیقتاً در اتاق کنترل در کنار ما باشه و صحبت کنه شنیده میشد! یکی از قطعات خودم رو وقتی از این مانیتور شنیدم، دیتیلهای جدیدی در فرکانسهای بالا میشنیدم که قبلاً نشنیده بودم!

قیمت هر یک عدد از مدل سری 800 هجده هزار و پانصد پوند انگلیس بود! حالا ضرب و تقسیم و چهار عمل اصلی اون برای بدست آوردن ریال، با خودتون!

با دیدن این مانیتور ذهنیت جدیدی برای من بوجود اومد. به این فکر کردم که در دنیا استودیوهای معتبر بسیاری وجود دارند که چه بسا از این مانیتور استفاده نمیکنند، ولی بخوبی کار ارائه میکنند و اعتبار جهانی هم دارند. پس هیچ استاندارد مطلقی که بشه ازش آویزون شد وجود نداره. اصولاً استانداردها "مطلق" نیستند. و گذشته از این، فاکتور "استودیو مانیتور" فقط یکی از فاکتورهائیه که در ارائه ی صدای High Fidelity نقش داره. دهها فاکتور در پروسه ی کار میتونه روی فیدلیتی صدا موثر باشه. حتی کالیبراسیون گوش آدیومن ها با هم متفاوته! پس متغیرها بسیارند. بنابر این داشتن دید ایده آلیستی در این مقوله، بیشتر از اینکه کاربردی داشته باشه، وسواس برانگیزه. در واقع ذهن وسواس، بیشتر به دنبال رفع مشکل شخصی خودشه، تا مشکل صوتی و فیزیکی کار.

ضمناً به یک مورد هم در ارتباط با واژه ی "اعتبار" در مقوله ی مدیریت استودیو میخوام اشاره کنم: اعتبار یک استودیو، به سخت افزارهاش نیست، بلکه به آدیومن هاش هست. در محافل موسیقی ریکوردی و لایو پلاگد، وقتی در کنار صدابردارها و سایر اهالی فن مربوطه راجع به مثلاً استودیو Abbey Road صحبت میکنی، تنشون میلرزه! این بخاطر این نیست که Abbey Road بهترین سخت افزارها و نرم افزاها و یا بهترین فضای معماری اکوستیکی دنیا رو داره. این بخاطر 9 نفر ریکوردینگ انجینیری هست که با این استودیو کار میکنند. این غولهای صدا متخصصینی هستند که از کشورهای مختلف ازشون وقت گرفته میشه تا برای ضبط یک قطعه ای به کشور میزبان بره و در مقابل دستمزدهای بالا، توی استودیوی اونها براشون کار انجام بده. هر یک از این افراد در ژانرهای خاصی متبحرتر هستند، راک، ساندترک، ووکال و . . . جالبتر اینکه اینها حین کار کردن، هرکدومشون ستینگ ها و کالیبراسیون خاص خودشون رو در استودیو دارن و از ستینگهای همدیگه استفاده نمیکنند! خب برای همینه که همه شون در کارشون صاحب سبک شناخته میشن و همین ها هستند که به اسم استودیو اعتبار میدن. وگرنه اگه در فاکتورهای دیگه ای دنبال اعتبار برای استودیو Abbey Road بگردیم، نه تنها وضعیت خاصی نمیبینیم بلکه به یکسری مشکلات هم برمیخوریم. مثلاً استودیوی شماره 2 Abbey Road مشکل انعکاس خیلی بدی داره. کف استودیو پارکت و دیوارهاش کاملاً سیقلی هست. استودیوی شماره 3 Abbey Road مشکل ایزولاسیون داره و صدای بیرون میاد داخل! از این مشکلاتی که گفتم، فایلهای ویدئویی و آدیدیویی دارم که میتونه سند باشه و هرکسی خواست میتونم اونها رو براش میل کنم.

لینک سایت Bowers & Wilkins رو براتون میذارم یه سری بزنید:
    http://www.bowers-wilkins.com/Speakers/Home_Audio/800_Series_Diamond/explore.html

موفق باشید

• خوشم اومد خوشم اومد x 7
  2. Meysam Damyar

Meysam Damyar عضو سایت

امتیازات:
    +91 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools, reason
    سلام واقعا دس خوش عزیز
    این مانیتورها تو ایران هست اگه نیست کدوم یک از کشورهای همسایمون اینو دارن
    با تشکر فراوان از farhood عزیز

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  3. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,226 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    بعید میدونم تو ایران باشه میثم جان. حتی قدیمی های این حرفه هم توی ایران اینو نمیشناسن. در حالی که این شرکت توسط جان باورز در انگلستان سال 1966 بنیان گذاری شد! یعنی به عبارتی درست هم سن منه!!

بعضی از محصولات در نقاطی از دنیا توزیع دارند، و بعضی جا ها ندارند. و این برای سالها، دیگه ادامه پیدا میکنه و جا میافته. این طبیعت تولید و توضیع در صنعت هست. وقتی سالهای ساله که یکسری شرکتهای دیگه فروششون رو بر طبق وضعیت مشتریهای نقاط خاصی تولید محصول کرده و جوابگوی نیاز اونجا هستند، دیگه یکسری شرکتهای دیگه هم بدون تلف کردن وقت، جای دیگه ای سرمایه گذاری تولیدی و توزیعی انجام میدند. برای همینه که وقتی میری یه کشور دیگه و میبینی مصرف کننده یه برند دیگه ای رو نامبر وان میشناسه، اولش تعجب میکنی.

در دوبی قطعاً میشه گیر آورد. میتونی سرچ کنی و آدرس دیستریبیوتر خاورمیانه رو گیر بیاری. ضمناً تبریک میگم ازاینکه جرأت کردی که بفکر خریدش بیافتی!

اگه خواستی بری دوبی، زمانی برو که نمایشگاه PALME رو هم از دست ندی. دقیقاً از الآن یک ماه بعد هست. یه نمایشگاه در ارتباط با سیستمهای الکترو اکوستیک و موزیک هست که هر سال برگزار میشه. شاید B & W هم غرفه داشته باشه و بتونی از همونجا خرید کنی. من پارسال رفتم و یه آدیو اینترفیس RME Babyface خریدم.
    سایت مربوط به نمایشگاه:

PALME Middle East 2013(Dubai) - International Exhibition on Pro Audio, Light, Music & Technology - newMaker.com

موفق باشی

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  4. Meysam Damyar

Meysam Damyar عضو سایت

امتیازات:
    +91 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools, reason
    بازم ممنونم که این برندو معرفی کردی حتما میخرمش اولش از استادم تو ترکیه میپرسم اگه پیدا کنه که عالی میشه اگه نه حتما تابستون میرم دوبی

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
بارگذاری...