آشنايي اوليه با كارتهاي صدا و نحوه عملكرد آن

وضعیت
موضوع بسته شده است. (فقط مدیران امکان ارسال پست جدید در ادامه تاپیک را دارند)

Omid-Mohebbi

تیم مدیریت
مدیر کل
29/5/09
7,851
8,300
113
45
بندرعباس
www.omidmohebbi.com
با سلام


کارت صدا يکی از عناصر سخت افزاری استفاده شده در کامپيوتر است که باعث پخش و ضبط صدا( صوت) می گردد. قبل از مطرح شدن کارت های صدا ، کامپيوترهای شخصی برای پخش صدا ، صرفا" قادر به استفاده از يک بلندگوی داخلی بودند که از برد اصلی توان خود را می گرفت . در اواخر سال 1980 استفاده از کارت صدا در کامپيوتر شروع و همزمان با آن تحولات گسترده ای در زمينه کامپيوترهای چند رسانه ای ايجاد گرديد. در سال 1989 شرکت Creative labs کارت صدای خود را با نام Creative Labs soundBlaster Card عرضه نمود. در ادامه شرکت های متعدد ديگری توليدات خود را در اين زمينه عرضه نمودند.
مبانی کارت صدا
يک کارت صدا دارای بخش های متفاوت زير است :
• يک پردازنده سيگنال های ديجيتال (DSP) که مسئول انجام اغلب عمليات( محاسبات ) مورد نظر است .
• يک مبدل ديجتيال به آنالوگ (DAC)
• يک مبدل آنالوگ به ديجيتال(ADC) برای صوت ورودی به کامپيوتر
• حافظه ROM و يا Flash برای ذخيره سازی داده
• يک اينترفيس دستگاههای موزيکال ديجيتالی (MIDI) برای اتصال دستگاه های موزيک خارجی
• کانکنورهای لازم برای اتصال به ميکروفن و يا بلندگو
• يک پورت خاص " بازی" برای اتصال Joystick
اغلب کارت های صدا که امروره استفاده می گردد از نوع PCI بوده و در يکی از اسلات های آزاد برد اصلی نصب می گردند. کارت های صدای قديمی عمدتا" از نوع ISA بودند. اکثر کامپيوتر های جديد کارت صدا را بصورت يک تراشه و بر روی برد اصلی دارند. در اين نوع کامپيوترهای اسلاتی برروی برد اصلی استفاده نشده وبدين ترتيب يک اسلات صرفه جوئی شده است ! SoundBlaster Pro بعنوان يک استاندارد در دنيای کارت های صدا مطرح است .
اغلب توليد کنندگان کارت صدا از مجموعه تراشه های مشابه استفاده می نمايند.پس از طراحی تراشه های فوق توسط شرکت های مربوطه توليد کنندگان کارت صدا، امکانات و قابليت های دلخواه خود را به آنها اضافه می نمايند.
کارت صدا را می توان به يکی از دستگاههای زير متصل نمود :
• هدفون
• بلندگو (Speaker)
• يک منبع ورودی آنالوگ نظير : ميکروفن راديوضبط صوت و CD player
• يک منبع ورودی ديجيتال نظير CD-Rom
• يک منبع آنالوگ خروجی نظير ظبط صوت
• يک منبع ديجيتال خروجی نظير CD-R
عمليات کارت صدا
يک کارت صدا قادر به انجام چهار عمليات خاص در رابطه با صدا است :
• پخش موزيک های از قبل ضبط شده ( از CD فايل های صوتی نظير mp3 و يا Wav ) بازی ويا DVD
• ضبط صدا با حالات متفاوت
• ترکيب نمودن صداها
• پردازش صوت های موجود
عمليات دريافت و ارسال صوت (صدا) برای کارت صدا از طريق بخش های DAC و ADC انجام می گيرد. پردازش های لازم و مورد نياز بر روی صوت توسط DSP انجام می گيرد و بدين ترتيب عمليات اضافه ای برای پردازنده اصلی کامپيوتر بوجود نخواهد آمد.توليد صوت
فرض کنيد، قصد داشته باشيم که از طريق ميکروفن صدای خود را به کامپيوتر انتقال دهيم . در اين حالت کارت صدا يک فايل صوتی با فرمت wav را ايجاد و داده های ارسالی توسط ميکروفن در آن ذخيره گردند.فرآيند فوق شامل مراحل زير است :
• کارت صدا از طريق کانکنور ميکروفن سيگنال های پيوسته و آنالوگی را دريافت می دارد.
• از طريق نرم افزار مربوطه نوع دستگاه ورودی برای ضبط صدا را مشخص می نمائيم .
• سيگنال آنالوگ ارسالی توسط ميکروفن بلافاصله توسط تراشه مبدل آنالوگ به ديجيتال (ADC) تبديل و يک فايل حاوی صفر و يک توليد می گردد.
• خروجی توليد شده توسط ADC در اختيار تراشه DSP برای انجام پردازش های لازم گذاشته می شود. DSP توسط مجموعه دستوراتی که در تراشه ديگر است برنامه ريزی برای انجام عمليات خاص می گردد. يکی از عملياتی که DSP انجام می دهد فشرده سازی داده های ديجيتال به منظور ذخيره سازی است .
• خروجی DSP با توجه به نوع اتصالات کارت صدا در اختيار گذرگاه داده کامپيوتر قرار می گيرد.
• داده های ديجيتال توسط پردازنده اصلی کامپيوتر پردازش و در ادامه برای ذخيره سازی در اختيار کنترل کننده هارد ديسک گذاشته می شوند.. کنترل کننده هارد ديسک اطلاعات را بر روی هارد و بعنوان يک فايل ضبط شده صوتی ذخيره خواهد کرد.
شنيدن صوت
مراحل شنيدن ( گوش دادن ) به صوت بشرح زير می باشد ( برعکس روش گفته شده در ارتباط باضبط صوت)
• داده های ديجيتال از هارد ديسک خوانده شده و در اختيار پردازنده اصلی قرار می گيرند.
• پردازنده اصلی داده ها را برای DSP موجود بر روی کارت صدا ارسال می دارد.
• DSP داده های ديجيتال را ازحالت فشرده خارج می نمايد.
• داده های ديجيتال غيرفشرده شده توسط DSP بلافاصله توسط مبدل ديجيتال به آنالوگ(DAC) پردازش و يک سيگنال آنالوگ ايجاد می گردد. سيگنال های فوق از طريق هدفوق و يا بلندگو قابل شنيدن خواهند بود.
 

Omid-Mohebbi

تیم مدیریت
مدیر کل
29/5/09
7,851
8,300
113
45
بندرعباس
www.omidmohebbi.com
در ادامه بحث فوق و لزوم آشنايي با برند ها و ماركهاي كارت صدا به چند مارك و مدل كه در ايران و جهان مورد استفاده قرار ميگيره رو براتون ذكر ميكنم.

1- digi desgin
اين شركت يكي از خوشنام ترين ها در اين زمينه هستش كه كيفيت بسيار خوب و عالي و البته شناخته شده و جهاني داره. و با 3 نوع محصول كار ميكنه و نرم افزار اين كارتها هم به اسم protools توليد ميشه كه البته فقط با كارت صداي digi desgin و كارتهاي سازگار با اون ( m-audio كه بعدا راجع بهش توضيح ميدم ) كار ميكنه. اين نرم افزار به سه بخش تقسيم ميشه :
1- protools hd كه شامل hd-1 hd -2 و hd-3 ميشه. يك نرم افزار بسيار قدرتمند و البته سنگين و اين نرم افزار با كارتهاي hd كار ميكنه عكس زير :


و :


سري دوم اون به pro tools le شهرت داره كه نسخه ها و سخت افزارهايي هستن كه از نظر قيمت اقتصادي تر هستن و به خانواده 002 و 003 شهرت دارن :
عكسها :


و :دسته سوم كه به تازگي و بعد از خريد سهام شركت m-audio توسط شركت digi design متولد شدن به pro tools m-powerd معروفن و با كارتهاي شركت m-audio سازگاري پيدا كردن.
اين شركت سازنده كنسولهاي عظيم icon نيز هست كه پر مصرف ترين در جهان هستن ( لااقل تا جايي كه من شنيدم )
اينم عكس :2- m-audio
اين شركت يكي از پر فروش ترين هاست به لحاظ قيمت و كيفيت خوب در ايران هم بسيار طرفدار داره براي مثال كارت audio phile 2496 هنوز هم فروش داره و طرفدار. مثلا كارت delta 1010 براي 2 سال متوالي به عنوان بهترين كارت صدا در رنج قيمت 1000 دلار از طرف نشريات و موسسات صدابرداري انتخاب شده بود. كارتهاي اين شركت همه جور سليقه ايي رو هم از نظر تيپ و قيافه هم از نظر كيفيت تامين ميكنه به لحاظ توليدات زيادش فقط عكس كارتهاي پر مصرف تر رو براتون ميذارم.


شركت tc electronics

اين شركت همه فن حريف هم يكي از معتبر ترين هاست.. كارتهاي صدا و سخت افزارهاي اين شركت توي هر استوديوي مجهز پيدا ميشن.
از كارت صدا تا سخت افزارهاي ميكس و مسترينگ و افكت توليد ميكنه :
mastring 6000شركت motu :

محصولات بسيار خوبي داره در همه نوع رنج قيمت يكي از ويژگي هاي اون پري امپهاي خوبيه كه روي كارتهاي صداي اين شركت قرار داره و در ايران هم خيلي طرفدار داره. اين شركت هم توليدات hd داره :


edirol
يكي از شركتهاي زير مجموعه roland هستش كه كارش توليد كارتهاي صدا و مانيتور و البته نرم افزار و وي اس تي....
در اين كارتها به نظر من كه كمي باهاش كار كردم شما صداي آشنا و خوب محصولات roland رو ميشنويد كه همه جا به زيبايي و طبيعي بودن ( مخصوصا كيبوردهاش ) مشهوره..
اينم يه عكس از يكي از كارتهاي edirol :و :
ميبينيد كه اين شركت هم مثل ساير شركتها توليداتي مطابق با همه نوع سليقه و كاربري داره..

شركت Alesis

اين كمپاني هم توليدات بسيار زيادي داره كه شامل : ميدي كنترلر - كارت صدا - انواع ميكسرها - مانيتور و حتي درامز الكتريك هستش
در ايران خيلي ها از مانيتورهاي اين شركت كه قيمت نسبتا گروني هم داره استفاده ميكنن. كه البته كيفيت خوبي هم دارن.

اينم يه مدل كارت صداش :هدف از ذكر اين شركتها آشنايي دوستان با شركتهاي توليد اين محصولات ( لااقل بهترين هاشون ) بود. البته شركتهاي ديگه ايي هم در اين زمينه فعاليت دارن. اما من شركتهايي رو كه امكان خريد محصولاتشون در ايران فراهم بود رو ذكر كردم.

مواردي كه من در مورد اين كارتها نوشتم اطلاعاتي بودن كه گاها خودم باهاشون كار كردم يا در موردشون اطلاعاتي از قبل داشتم و منابع عكسها هم از اينترنت بود.

براي آشنايي بيشتر با ساير محصولات اين سازنده ها و انتخاب سيستم مورد نظرتون و البته اطلاعات تكميلتر ميتونين از سايتهاشون بازديد كنيد.:

برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید

برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید

برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید

برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید

برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید

برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید
 
آخرین ویرایش:
وضعیت
موضوع بسته شده است. (فقط مدیران امکان ارسال پست جدید در ادامه تاپیک را دارند)