تخصصی آخرین مرحله، لیمیتینگ

شروع موضوع توسط ایمان احمدزاده ‏9/3/13 در انجمن آموزش ، سوال و جواب درباره میکس و مسترینگ

تاپیک آخرین مرحله، لیمیتینگ تالار آموزش ، سوال و جواب درباره میکس و مسترینگ در persian-music.org.

1. ایمان احمدزاده

ایمان احمدزاده مدیر ارشد مرجع تخصصی موسیقی ایران تیم مدیریت مدیر ارشد

شغل :
    آهنگساز٬ تنظیم کننده٬ صدابردار
    امتیازات:
    +2,603 / 1 / -2
    نرم افزار:
    cubase, logic
    سلام دوستان

برای داشتن پاور خوب و قابل قبول آخرین مرحله لیمیتینگ هست که هر کس با یه روشی سعی میکنه میکس و همچنین پلان مسترینگش رو آماده ی این مرحله کنه
    شما برای این مرحله چیکار میکنید؟
    قبل از این مرحله چه کارهایی رو پیش نیاز لیمیتینگ میدونید؟
    (البته با فرض داشتن میکس خوب و منطقی)

دوستان خواهشاً از سوالات بی ربط و یا سوالاتی که نیاز به توضیح مباحث مقدماتی داره خودداری کنید، مدیران این بخش پستهای بی ارتباط رو حذف میکنن

• خوشم اومد خوشم اومد x 9
  2. محمد-بیگوردی

محمد-بیگوردی عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +404 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, studio_one
    من زمانی که میخوام لیمیت کنم کار رو تو لاین یکی مونده به اخر که تو اف ال میشه لاین 7 لیمیتر رو لود میکنم و اول تو یه سطحی قرار میدم مثلا 3-
    بعد میرم سراغ کانال 6 که ماکسیمایزر هستش و با توجه به عکس العمل های لیمیتر پاور کار رو میکشم بالاتر و روی تنظیمات ماکسیمایزر و لیمیتر هم زمان کار میکنم

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  3. ایمان احمدزاده

شغل :
    امتیازات:
    +2,603 / 1 / -2
    نرم افزار:
    cubase, logic
    ممنون محمد جان، مقدار ریلیز رو توی هر دوی اونها، هم لیمیتر هم ماکسیمایزر چطور انتخاب میکنی؟ یعنی تغییری میدی یا همون تتنظیمات Default؟
    نتیجه ای که از این کار میگیری چطوره؟ آنالایزرت دیستورشن نشون نمیده؟

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  4. محمد-بیگوردی

امتیازات:
    +404 / 0 / -0
    نرم افزار:
    بعضی وقتا میشه که انالایزر دیستورت نشون میده ولی من هیچ صدای بدی بگوشم نمیرسه و تا خودم هم نشنوم که صدا خراب شده لولش رو پایین تر نمیارم. راجبه ریلیز هم بگم که تو لاین مستر وقتی تنظیمات مربوط به ریلیز رو تو کامپرسور انجام میدم سعی میکنم برای لیمیتر و ماکسیمایزر حالت دیفالت رو در نظر بگیرم ولی وقتی میبینم تو بعضی قسمت ها انالایزر دیستورت نشون میده یکم ریلیز رو دستکاری میکنم
    شما چطور ایمان جان؟ راستشو بخوای من زیاد با ریلیز روی لیمیتر و ماکسیمایزر کار نکردم و شما هم که از بنده وارد تری یه توضیحی در موردش بده تا بنده و دوستان نظیر من بیشتر با این قسمت اشنا بشیم

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  5. ایمان احمدزاده

شغل :
    امتیازات:
    +2,603 / 1 / -2
    نرم افزار:
    cubase, logic
    مخلصم محمد جان، برادر شما خودت که استادی
    میخوایم یه جمع بندی کنیم، این سوال بارها و بارها توی ذهنمون میاد که بقیه چی کار میکنن، هر کس به یه روشی کار میکنه که سعی میکنیم نتیجه ی همش یه چیز قابل قبول باشه
    اون ریلیز هم هر چی کند تر باشه باعث میشه از دیستورت شدن جلوگیری بشه که البته لودنس رو هم تحت تاثیر قرار میده

در مورد اون کلیپ که توی آنالایزر نشون میده چون معمولاً توی فرکانسهای بم هست (70 هرتز که معمولاً مربوط به کیک هست) به نظر من هم تا زمانی که به گوش نرسه ایجاد مشکل نمیکنه، البته توی سبکهای الکترونیک
    توی سبکهای دیگه معمولاً مشکلساز میشه

دوست دارم نظر بقیه ی بچه ها رو هم بدونم

6. WhiteStudio

WhiteStudio عضو سایت

امتیازات:
    +91 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, maxmsp, reason
    ایمان عزیز سلام .

من بعد از اینکه کار رو از نظر میکس تموم شده دونستم در Ableton برای Export گزینه Wav 24/48 یا 24/44 رو با No Dither برای Export انتخاب می کنم . بعدش فایل Export شده یا همون فاینال میکس داون رو توی audition ( الان ۲ ساله با مک کار می کنم اما در ویندوز با soundforge) باز می کنم و با پلاگین های ویوز مستر می کنم . ریلیز رو معمولا بر اساس کاراکتر موزیک تنظیم می کنم. و بر اساس تجربه ام موزیک های ریتمیک تر مثل درامز اند بیس رو با ریلیز کمتر و موزیک های آرومتر مثل Ambient رو با ریلیز بیشتر لیمیت می کنم.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  7. HECTRUM

HECTRUM مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +2,036 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, wavelab
    رفقا به هیچ وجه نذارید سیگنال پیک بزنه کلیپ بشه و در نهایت باعث دیستورشن بشه. دیستورشن رو خودتون بوسیله Saturation بوجود بیارید. کنترل شده و مناسب.
    خیلی راحت هم میتونید در حد یک موزیک تجاری و کامرشال موزیک رو بکشونید بالا بدون اینکه لبه ی پیکتون به چراغ کلیپینگ گیر کنه :) اما Chain تون یکم طولانی تر و عجیب تر میشه اما شدنیه.

شخصا هیچ نظر ثابتی ندارم. همه چیز بستگی به میکسم داره.
    من هدف رو میگم: نگه داشتن Transient ها، جلوگیری از pumping Effect در نتیجه ی تنظیم نادرست Release Time، داشتن DR و RMS مناسب بر اساس ژانری که موزیک داره، خوب صدا دادن موزیک قبل از اینکه کار به ماکسیمایزینگ برسه و ...

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏10/3/13
    • خوشم اومد خوشم اومد x 4
  8. محمد-بیگوردی

امتیازات:
    +404 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام اقا حامد
    میشه بگی منظورت از chain عجیب چیه؟ و اینکه رو چه حسابی میگین خیلی راحت میشه موزیک رو در حد کارای تجاری بالا کشید؟ چون این کار برای بنده که نسبت به شما و بقیه ی اساتید کم تجربه تر هستم مقداری مشکله و در اخر هم با نرم افزار هاییی که استفاده میکنم نمیتونم بگم در حد کار تجاری شده... یکم راهنمایی میکنید؟ اینکه چجوری ویو فرم رو بلوکی میکنی منظورم اینه که بدون پیک و نقط خیلی پایین؟

9. HECTRUM

HECTRUM مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +2,036 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, wavelab
    محمد جان ویوفورم اصلا نباید مثل یک بلوک صلب باشه این چیزیه که همیشه گفتم. اصلا هم کار سختی نیست پایین آوردن داینامیک رنج و RMS.

FX Chain مسترینگ خیلی ها رو ساده تر از اون چیزی دیدم که فکر میکردم. حتی کسانی که دم از حرفه ی چندین و چند سالشون میزدن، اما خیـــلی خلاصه یعنی کامپرشن صحیح. نه اینکه بقیه اجزا دخیل و مهم نباشن اما کامپرسورها جز معدود پلاگین هایی هستند که حتی با داشتن هزاران پریست دردی رو برای شما دوا نخواهند کرد. تا زمانی که کامپرسورها رو دقیقا نشناسید خیلی سخت میتونید به اون چیزی که در ذهنتون هست برسید.
    هر کسی میدونه Threshhold چیه، Soft Knee یا Hard Knee چه معنی میده! اما هر کسی نمیدونه چرا برای فلان صدا Attack 0 گرفتیم و Release رو مثلا 200. هر کسی نمیدونه هدفش از استفاده از Comp چیه و چگونه هدفش رو پیاده کنه؟
    از بین بردن داینامیک صدا؟ اضافه کردن به داینامیک صدا؟ تغییر پوش و انولوپ صدا؟ لودنش؟ و ...
    و یا از طرفی چرا و کی و چه نوع از کامپرسورها رو استفاده کنیم؟
    Single Band Compressor، Multiband ..., Tape Or Tube Saturation و ...
    تا اینها رو ندونید David Pensado هم که باشید کاری از دستتون بر نمیاد. شاید بتونبد به کمک آزمون و خطا، پریست ها و ... کاری بکنید اما همیشه شرایط مثل هم نیست.

10. nkaq

nkaq Gold User

امتیازات:
    +941 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools, reason
    من شخصا برای آخرین پروسسور سیگنال چینم از اوزون استفاده میکنم.الگوریتم مورد علاقه من برای کار های معمول intelligent I ,III هستش.الگوریتم سه اتک و ریلیس سریع تری نسبت به حالت یک داره و حس برایت تری نسبت به حالت یک داره و لودنسشم با تنظیمات یکسان کمی بیشتره ولی در عوض حالت 1 حس قدرت و یکمی پامپینگ بیشتر نسبت به حالت 3 میده.من معمولا سرعت ماکسیمایزرو بین 2.5 تا 4 در نظر میکیرم و ترش هولدو جوری تنظیم میکنم که لیمیتینگم برای پیک های متوسط آهنگ حدود 3 دسیبل باشه.safety margin رو هم معمولا حدود 0.3 میزارم

بارگذاری...