« زندگینامه عطار نیشابوری»

  • شروع کننده موضوع neda
  • تاریخ شروع
17/8/09
55
12
0
نوشهر
نام اصلی او "فرید الدین ابوحامد" بوده است و اطلاع دقیقی از سال تولد او در دست نیست و تاریخ ولادتش را از سال 513هجری قمری تا 537 هجری قمری دانسته اند.
عطار در روستای "کدکن" که یکی از دهاتنیشابور بود به دنیا آمد و از دوران کودکی او جزئیات خاصی در دست نیست.
پدرعطار به شغل عطاری (دارو فروشی) مشغول بوده و "فریدالدین" هم پس از مرگ پدرش بههمین شغل روی آورد.
عطار علاوه بر دارو فروشی به کار طبابت هم مشغول بود و خوددر این مورد می گوید:
به داروخانه پانصد شخص بودند ----- که در هر روز نبضم می نمودند
آنچهمسلم است عطار در اواسط عمر خود دچار تحولی روحی شد و به عرفان روی آورده است.
در مورد چگونگی این انقلاب روحی داستانهایی وجود دارد که درستی آنها از نظرتاریخی معلوم نیست ولی معروف ترین آنها این است که روزی عطار در دکان خود مشغول بهمعامله بود که درویشی به آنجا رسید و چند بار با گفتن جمله چیزی برای خدا بدهید ازعطار کمک خواست ولی او به درویش چیزی نداد .
درویش به او گفت : ای خواجه توچگونه می خواهی از دنیا بروی؟
عطار گفت : همانگونه که تو از دنیا می روی . درویش گفت :تو مانند من می توانی بمیری؟ عطار گفت : بله ، درویش کاسه چوبی خود رازیر سر نهاد و با گفتن کلمه الله از دنیا رفت.
عطار چون این را دید شدیدا" منقلب گشت و از دکان خارج شد و راه زندگی خود را برای همیشه تغییر داد.
او بعداز مشاهده حال درویش دست از کسب و کار کشید و به خدمت عارف رکن الدین رفت که در آنزمان عارف معروفی بود و به دست او توبه کرد و به ریاضت و مجاهدت با نفس مشغول شد وچند سال در خدمت این عارف بود.
او در حالي كه در دكانش به داروفروشي اشتغال داشت تدوين الهي نامه و مصيبت نامه را آغاز كرد. عطار در دوران دراز زندگي پربار خود بسياري از اكابر و مشايخ را دريافت و چهارصد جلد كتاب اهل طريقت را جمع كردو بر خواند و در آخر حال ، به مرتبه عالم فنا رسيد. مرتبه اش عالي بود و مشربش صافي و سخنش تازيانه اهل سلوك. در شريعت و طريقت يگانه بود و در شوق و نياز و سوز وگداز شمع زمانه . عطار مريدمجد الدين بغدادي و ركن الدين اسحق و شيفته شخصيت ابو سعيد ابوالخير بود و با مولانا جلاالدين بلخي ارتباط معنوي و وابستگي روحاني داشت.
عطار سپس قسمتی از عمر خود را به رسم سالکانطریقت در سفر گذراند و از مکه تا ماورالنهر به مسافرت پرداخت و در این سفرها بسیاریاز مشایخ و بزرگان زمان خود را زیارت کرد.
در مورد مرگ عطار نیز روایت هایمختلفی وجود دارد و بعضی می گویند که او در حمله مغولان به شهر نیشابور به دست یکسرباز مغول کشته شد و زمان مرگ او احتمالاً بین سالهای 627 یا 632 هجری قمری بودهاست.
آرامگاه عطار در نزدیکی شهر نیشابور واقع شده است.
منابع:

1)
برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید

2)
برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید