Farhood

Stroh Violin

توضیحات تکمیلی
عموم مردم، نوآموزان و علاقمندان موسیقی که بجای خود، حتی نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران هم فکر نمیکنم آشنایی ای با این ساز داشته باشن.

اسم این ساز ویولن استرو (Stroh Violin) هست. همون ویولن هست، با این فرق که جعبه رزونانس ویولن کلاسیک رو حذف کردند و بجای اون شیپور نصب کردند که کار تقویت صدا رو انجام بده. حجم صدای این ساز بلند تر از ویولن کلاسیک هست، ولی رِنج صوتی اون در Mid تشدید شده تره. برای همین یک تغییر رنگ صوتی هم در این ساز در مقایسه با ویولن کلاسیک شنیده میشه.

از آنجایی که ویولن استرو صدای ساز رو جهت دار پخش میکنه، یک شیپور کوچک هم رو به گوش نوازنده تعبیه شده که صدا رو براش مانیتور کنه.

این ساز جدید هم نیست. اولین ویولن استرو شاید حدود 120 سال پیش ساخته شد. در اوایل قرن گذشته از آنجاییکه استودیوهای ضبط صفحه واینل جدید بودند و با استفاده از میکروفونهای میکانیکیِ شیپوری صدا ضبط و ثبت میشد، صدای ویولن های کلاسیک خیلی ضعیف ضبط میشدند. برای همین ویولن استرو ها ساخته شدند که ضمن اینکه حجم صداشون قوی تر بود، پخش صدا هم جهت دار بود و صدا با حجم بیشتری روی واینل ها ثبت میشد. بعدها با تولید میکروفونهای قوی الکتریکی، دیگه ویولن استرو هم استفاده ی خودشو از دست داد.

از این ساز امروزه بسیار کم و بصورت دست ساز تولید میشه و صرفاً بعضی از نوازندگان موسیقی محلی در بریتانیا و سایر کشورهای اروپایی استفاده میکنند و همینطور بعضی نوازندگان کانتری در امریکا بجای فیدل.

در ویدئوی بالا میتونید تفاوت صدای ویولن کلاسیک و استرو رو بخوبی بشنوید. در این ویدئو هم یک استفاده ی بسیار زیبا که صدای ساز با ارکستر تنظیم شده رو میتونید بشنوید و لذت ببرید.

این ساز برای عموم تقریباً ناشناسه و شنیدنِ اولین اسم از ساز، برای همیشه در ذهن ها باقی خواهد ماند! پبشنهاد میکنم یک اسم فارسی برای این ساز پیدا و ثبت کنید، قبل از اینکه فرهنگستان زبان پارسی سراغش بیاد و معادل هایی مثل "رایانک مالشی" (تبلت) یا "خویش یار" (سلف سرویس) برای ویولن استرو بسازه! یا شاید هم طبقه ی کثیرِ "لفّاظ" مردمِ ما دوست داشته باشه با تلفظ غلط از همون اسم غربی (مثل لاکچری!!)، بخواد زبان نمایی بکنه و مثلاً بگه "ویالن استچرو"! :dead-95: نمیدونم!
  • تشکر
  • هاها
واکنش‌ها: Psymfonius, Light و stefan
من تو کتاب دایره المعارف سازهای جهان هم همچین سازی رو نخوندم.جالب بود.
 
  • تشکر
واکنش‌ها: Farhood

اطلاعات کلی رسانه

دسته‌بندی
معرفی ساز
ارسال توسط
Farhood
تاریخ انتشار
بازدید
70
نظرات
3
امتیاز کاربران
0.00 star(s) امتیازها 0

اشتراک‌گذاری این رسانه