توضیحات تکمیلی
مارتا سی گونزالز (Marta C Gonzalez) بالریَن نامدار اسپانیایی رو که در دهه ی 60 میلادی از فعال ترین و موفق ترین بالرین های کلاسیک دنیا محسوب میشد و در نقاط مختلف دنیا پرفورمنس داشت، در این ویدئو در یک خانه ی سالمندان در والنسیای اسپانیا میبینیم. مارتا در این ویدئو که سال گذشته گرفته شده، دچار الزایمر هست.

موزیک تراپیستِ مارتا از طریق هدفون قطعاتی از بالتِ دریاچه ی قو (چایکوفسکی) که سالها پیش در جوانی با اون قطعه اجرا داشت رو پخش میکنه. و همونطور که میبینید، با یادآوریِ سریع، همون حرکات رقص دریاچه ی قو رو شروع میکنه انجام دادن! (البته اون تکه های کات شده به تصویرِ یک بالرینِ جوان، مارتا نیست).

حافظه ی انسان مثل یک هارد دیسک با ظرفیتِ بی انتها میمونه که هر حرکت عضلانی رو که در زندگی انجام داده، ثبت میکنه. مشکل بیماران الزایمر، نداشتن یا از بین رفتنِ اون دیتاها در حافظه شون نیست. مشکل در عدم توانایی دسترسی به اون دیتاها هست. و این عدم توانایی بدلیل قطع اتباطات نورونی هم نیست، چون در واقع ارتباط قطع نیست. مشکل در تعدد عظیم مسیریابی و تشخیص اون دیتا ها هست (بعلت کمیت بالای خاطراتِ حفظ شده) که موسیقی میتونه دستیابی به اون دیتا ها رو سرعت بده.

این ویدئو سال گذشته (2019) از مارتا تصویربرداری شده بود که چند ماه بعد از این ویدئو، درگذشته.

با فوتِ این بالرین، ابهاماتی در ارتباط با سال و محل تولد این شخص برای همیشه به جا مونده! شناسنامه ی مارتا محل تولدش رو هاوانای کوبا نشون میده. ولی همیشه خودش میگفته که در مادرید اسپانیا متولد شده! با توجه به شواهد، سالهای زیادی هم در دهه ی 70 در کوبا و نیویورک زندگی کرده و در مادرید اسپانیا هم موسسه ی آموزش باله داشته.

تارخ تولد این بالرین هم یک معماست. تاریخِ تولد موجود در شناسنامه ی مارتا 1949 قید شده که با توجه به شواهد، این یک تاریخِ جعل و دستکاری شده هست! خودش همیشه در جواب اینکه چند سال داره، همیشه میگفته "40 سال دارم"! مارتا در تمام اسناد شخصی، از جمله کارت شناسایی ها و مجوز آموزشگاه تدریس باله و غیره، تاریخ ها رو با اعداد مختلف و متفاوتی دستکاری کرده و تغییر داده. در یک بایگانی نشون میده که در سال 1966 نوزده سال داشته. و در یک سند دیگه مربوط به سال 1978 مارتا 25 ساله قید شده! با این حال طی محاسبه ای که بعد از مرگ مارتا انجام شده، این شخص ظاهراً در سال 1924 متولد شده. کما اینکه اگر متولد 1940 بود، در این ویدئو باید 70 ساله میبود، که خیلی پیر تر از 70 سال نشون میده. با توجه به استانداردهای سلامتی و میانگین مرگ در پیری در اروپا، مارتا در این ویدئو کاملاً بالای 90 سال رو نشون میده.
هنوز پاسخی ارسال نشده است.

اطلاعات کلی رسانه

دسته‌بندی
ویدئوها و تصاویر جالب و دیدنی
ارسال توسط
Farhood
تاریخ انتشار
بازدید
140
نظرات
0
امتیاز کاربران
0.00 star(s) امتیازها 0

اشتراک‌گذاری این رسانه