Farhood

Jos Slovick

توضیحات تکمیلی
فیلم "1917" از فیلمهای داغ روز هست که بیننده ی زیادی هم پیدا کرده. این فیلم داستان بسیار ساده ای داره، ولی بلحاظ ساختار و تکنیک، فوق العاده متفاوته و توصیه میکنم حتماً بینید. از معدود فیلمهای جنگی هست که پروپاگاندا نیست و اصلاً قابل مقایسه با دانکرکِ معیوب و امثالش هم نیست. فیلمبرداریِ صحنه ها وان شات (One Shot Capture) هست (طولانی و بدون کات). کلّ فیلم در واقع دو سکانسه! در این فیلم هر مکان فقط یک بار دیده میشه، و دیگه دوباره اونجا رو نمیبینیم. در عین ساده و تک خطی بودن داستان، اینکه بشه نَفَس تماشاگر رو بُرید، حتی در ساکت ترین و خلوت ترین صحنه ها، اون هم با نمای طولانی و بدون کات، کار هر فیلمسازی نیست. در این فیلم به رغم جنگی بودنش، صحنه ی درگیری و آتش با دشمن خیلی کمه. این فیلم با اینکه یک فیلم جنگیه، در بعضی صحنه ها یا بعضی دایلوگ ها خودِ مقوله ی "جنگ" فی نفسه زیر سوال میره.

همونطور که فیلمساز در همه ی موارد سبک و نوع ساختاری خودشو پیش برده، موسیقی این فیلم هم متفاوت در اومده. آهنگساز این فیلم تامس نیومن (Thomas Newman) هست که فکر میکنم برای اولین باره که دست به یه همچین ساختاری از موسیقی زده! بسیار خلوت و در عین حال سنگین و رمز آلود. از جیغ و داد و فریاد ارکستر خبری نیست (به رغم فیلمهای جنگیِ معمول).

آوازی که در این ویدئو میشنوید و میبینید کاملاً بدون ساز و بصورت ووکال سولو اجرا و ریکورد شده که در صحنه ی ماقبل آخر فیلم استفاده شده. اسم این آواز The Wayfaring Stranger هست که از آوازهای قدیمی و سنتی محسوب میشه که شاید به 150 یا 200 سال قبل برگرده. لیریک این آواز محتوای تراژیکی داره که قدیم ظاهراً در جنگ های داخلی امریکا اینو میخوندند، و بعدها دیگه به نوعی تبدیل شد به یک نغمه ی جنگی. انتخاب این نغمه برای این فیلم هم یک هوشمندیِ دیگه برای فیلمسازش محسوب میشه که بصورت سولو اجرا و استفاده شده.

ووکال این آواز رو Jos Slovick اجرا کرده که بیشتر از اینکه خواننده باشه بازیگر تآتره. این آواز طی 150-200 سال اخیر، صدها بار توسط خواننده های مختلف اجرا شده که اغلب با ارکستر بلوگرَس و یا اکامپنیمان گیتار هستند (احتمالاً بخاطر اینکه از امریکای قدیم میاد). من فقط یک اجرا شنیدم که برای ارکستر و کُر خردسال تنظیم شده که شنیدنش خالی از لطف نیست.
هنوز پاسخی ارسال نشده است.

اطلاعات کلی رسانه

دسته‌بندی
ویدئوها و تصاویر جالب و دیدنی
ارسال توسط
Farhood
تاریخ انتشار
بازدید
274
نظرات
0
امتیاز کاربران
0.00 star(s) امتیازها 0

اشتراک‌گذاری این رسانه