آخرین ارسال‌ها
Farhood

موزيك و فيلمهاى موزيكال

توضیحات تکمیلی
تقریباً از همون ابتداى اختراع سينماتوگراف، فیلمهایی با مضمون "سرگرم کننده" (Entertainment) شروع به تولید شد که موسیقی و آواز در اون محوریت اصلی رو داشت. از معروف ترین اونها در سالهای آغازین، The Jazz Singer رو میشه اسم برد. این فیلم ضمن موزیکال بودن، اولین فیلم ناطق تاریخ سینما هم بود. یعنی بازیگرها با صدای خودشون صحبت میکردند. (در دوران پیش از ناطق، دایلوگ وجود نداشت. موسیقی سرتاسر فیلم رو همراهی میکرد و مکالمات بصورت کتبی لابلای تصویر نمایش داده میشد.) کم کم ضمن آواز در کنار دایلوگ، رقص (یا حرکات موزون!) هم به کار اضافه شد. تولید در این ژانر بقدری بالا گرفت که اکثر کمپانی های سینمایی هالیوود در طول سال فقط "موزیکال" تولید میکرند. در دورانی که چیزی بنام تلویزیون وجود نداشت، طبعاً دیدن چنین صحنه هایی از رقص و آواز و موزيك برای مردم، فقط از طریق سینما امکان پذیر بود. دهه های 50 و 60 میلادی اوج این ژانر بود که آثاری مثل Mary Poppins, Dancing in the Rain, The Sound of Music و هنرمندانی مثل فرد آستر، جینجر راجرز، جودی گارلند و خیلی های دیگه رو در تاریخ سینما به یادگار گذاشتند. از اون آثار، بعنوان آثار کلاسیکِ سینمای موزیکال اسم برده میشه. آوازهایی از اون دوران به یادگار موند که هنوز هم کاور میشن.

با ورود تلویزیون و تغییرات فرهنگی اواخر دهه 60 میلادی در غرب، کم کم از مشتری اون نوع موزیکالهایی که آنچنان هم منطق داستانی رئاليستى نداشتند (مثلاً یه دفعه لباس شخصیتها و دکور صحنه عوض میشد و شخص شروع به آواز خوندن میکرد) کاسته شد. مخصوصاً باب شدن "موزیک ویدئو" در تلویزیون، انگیزه ای برای دیدن مشابه چنین تصویرهایی رو برای بیننده در سینما باقی نمیذاشت. ولی ژانر موزیکال از بین نرفت، بلکه وارد مسیر دیگه ای شد که دیگه آنچنان هم سرگرم كننده محسوب نمیشد. تا جایی که در سال 2001 فیلم موزیکالی ساخته میشه که در عین موزیکال بودن، سکانسهای موزیک اون منطق داستانی جدى داره و در انتها نه تنها بیننده با ذهنی سرشار از سرمستی از موسیقی سینما رو ترک نمیکنه، بلکه بسیار هم غمگین و افکاری سیاه و عمیق سینما رو ترک میکنه (Dancer in the Dark).

الآن پس از گذشت سالها از دوران کلاسیکِ موزیکال (سالهاى 50 و 60)، آثار اون دوره دوباره شنونده پیدا کرده و تولید کنندگان موسیقی شروع به احیای همون آثار کردند، با امکانات دیجیتال. ارکستر John Wilson Orchestra یکی از ارکسترهای قوی انگلیسی هست که در تبحر اجرای موزیک "ارکسترال جَز" شهرت داره. ویدئوی بالا گوشه ای از اجرای این ارکستر رو در حین ریکورد استودیویی قطعات کلاسیکِ موزیکال سینمایی نشون میده.

John Wilson رهبر این ارکستر که سن چندان زیادی هم نداره، رهبری هست که تک تک اعضای ارکستر، ارتباط کاری بسیار رضایتمندی با اون دارند؛ و یک چنین ارتباط موفقی مابین رهبر و نوازندگان ارکستر، یک موفقیت بزرگ برای یک رهبر محسوب میشه.
  • تشکر
واکنش‌ها: Mehdikhodaei
هنوز پاسخی ارسال نشده است.

اطلاعات کلی رسانه

دسته‌بندی
ویدئوها و تصاویر جالب و دیدنی
ارسال توسط
Farhood
تاریخ انتشار
بازدید
140
نظرات
0
امتیاز کاربران
0.00 star(s) امتیازها 0

اشتراک‌گذاری این رسانه

بالا