Harvey & Irma Hurricanes

۱ - وقتی‌ فروشنده ادعا میکنه که جنسش رو از "آمریکا" میاره، همونطور که قبلاً عرض کردم، از فروشنده مدرک بخواهید. مدرک فروش، یه ورق کاغذ ساده نیست. در واقع یک صفحه استیکر سه قسمته است. یعنی‌ میشه از ورق پشتش جدا کرد و به یه جایی‌ چسبوند. (دو تا ویدئو در رابطه با همین موضوع در صفحه آپارات راکرز نیشن آپلود شده).

۲ - تا اینجای کار طوفان هاروی که دو هفته پیش در آمریکا صدمات جانی و مالی‌ زیادی زد، معلومه نتیجه‌اش چی‌ شده (حالا باید منتظر نتیجه ایرما که داره از روی فلوریدا رد میشه، باشیم). در مناطقی از شهر‌های سواحل شرقی‌ ایالت تگزاس، ارتفاع آب جمع شده به بیش از دو متر رسیده بوده. میزان آب گرفتگی به صورت میانگین چیزی حدود ۱ متر و ۲۰ سانت بوده. کسانیکه در این مناطق فروشگاه لوازم موسیقی‌ داشتند، در زمان تخلیه شهر، نه تنها فرصت جمع آوری لوازم موجود در فروشگاه‌هاشون رو نداشتند، بلکه درواقع باید بدون دست زدن به اموالشون، منتظر بازرسان بیمه‌ باشند تا میزان خسارت مشخص بشه. بعد از اون می‌تونن هر کاری که دوست داشته باشند با اموالشون بکنن.

۳ - فکر می‌کنید با این اموال سیل خورده و چند روز تو آب مونده چکار می‌کنن؟ خیلی‌ ساده. این اموال باید از چرخه فروش خارج بشن چون دیگه هیچ "وارنتی" روشون نیست. اصلا کسی‌ دیگه اونها رو با قیمت اصل نمی‌خره. از طرفی‌، صاحب مال احتمال ۹۵ درصد، خانه‌اش رو هم از دست داده و تا بخواد خانه‌اش رو تعمیر کنه، مدتها طول میکشه. خیلی‌‌هاشون هم که اصلا از اون منطقه کوچ خواهند کرد. پس طرف برای بدست آوردن مقداری پول بیشتر، این ساز‌ها و لوازم موسیقی‌ رو با قیمت بسیار پایین میفروشه. یعنی‌ شاید یه گیتار ۲۰۰۰ دلاری رو بتونی‌ ۱۰۰ دلار بخری. شخصاً در سال ۲۰۰۵ بعد از طوفان کاترینا به یک همچین موردی بر خوردم و طرف تمام اموالش رو گذاشته بود پشت یه کامیون، کوچ کرده بود به شهر ما در مریلند و تو پارکینگ یه شاپینگ سنتر داشت ساز هاش رو میفروخت مفت.

۴ - اینجاست که مشکل شروع میشه. در حال حاضر سه تا از فروشندگان ساز ادعا می‌کنن که ساز رو از آمریکا میارن. دو تا شون چرند میگن مثل هلو. یکیشون که خیلی‌ همّت کنه از سر مرز بانه "کیلویی" ساز میاره. یکی‌ شون هم که بالای صفحه اینستگرامش زده "تمام ساز‌ها از آمریکاست". که صد البته تا همین ۱ سال پیش داشتند "موس موس" من رو میکردن که ساز هام رو تبلیغ کنن و پورسانت بگیرن که من شاید ۱۲ تا ۱۵ بار بهشون گفتم "نه" (ولی‌ ول کن نبودن که. پیغام‌های تلگرامشون هست). سومیش هم بالای صفحه اینستاگرامش زده "همه ساز‌ها مستقیماً از کالیفرنیا" که صد البته معلوم نیست از کجای کالیفرنیا و کدوم فروشگاه (این یکی‌ احتمال داره بصورت مسافری چند تا ساز آورده باشه). من که شک ندارم اینها ساز‌هاشون همه از دوبی‌ و ترکیه میاد. ولی‌ مشکل اینجاست که اون کسانیکه در دوبی‌ تو این زمینه کار می‌کنن، اکثرشون ‌ایرانی هستند و ترک‌های ترکیه هم که از ما دغل تر. احتمال اینکه اونها این ساز‌ها رو بخرن و بیارن و به ایران بفروشند، خیلی‌ زیاده. سودش رو اونها و فروشنده ‌ایرانی میبره، این شما خریداران هستید که یه چیزی قاعده "دسته بیل" بصورت "عرضی" میره تو پاچه تون.

۵ - مواظب باشید. از طرف مدرک معتبر بخواهید. اینکه فروشنده فقط بگه "از آمریکا" و یا "ناف کالیفرنیا" ساز میاریم کافی‌ نیست. اینکه مدرک خرید طراحی‌ شده با فتو شاپ و نرم افزار‌های دیگه بدن دستتون هم کافی‌ نیست.

فرشاد
  • تشکر
واکنش‌ها: projektnoire و pe32_64

اطلاعات کلی

نویسنده
F. METAL
نمایش‌ها
632
آخرین بروزرسانی

نوشته‌های بیشتر در دلمشغولی ها

نوشته‌های بیشتر از F. METAL

اشتراک‌گذاری این مطلب