Drone

این ظاهراً معادل فارسی نداره، من همون Drone نوشتم.

همین 10 سال پیش اگه این ویدئو رو میدیدیم، قطعاً میگفتیم این "ترفند سینماییه" (CGI). ولی الآن بدون هیچ ترفندی میشه این تصاویر رو بطور واقعی گرفت:

Norway from Above - 4K Drone Video

Drone این پرنده ی کوچک کنترلی، با ساخت و امکانات بسیار ساده، این امکان رو فراهم کرده که آماتورترین یوزرها هم بتونن چنین تصاویر زیبایی ثبت کنن. تصاویری که خلقِ اون تا پیش از این فقط بوسیله ی ترفندهای سینمایی امکان پذیر بود. Drone مثل یک هلیکوپتر کوچک (ببخشید، بالگرد کوچک!) هست که بصورت کنترل از راه دور هدایت میشه. معمولاً مجهز به دوربین تصویربرداری هستند که یوزر بصورت همزمان (Live) میتونه با دیدن تصویر مخابره شده از Drone روی تبلت یا Video Glasses، اون رو هدایت کنه و ضمناً بتونه تصویر بردای هم بکنه.

Drone ها در اشکال، اندازه ها و کاربردهای مختلفی تولید میشن. اولین Drone ها برای مصارف نظامی تولید شدند که برای ردیابی و گرفتن اصلاعات نظامی استفاده میشد. حدود یک دهه قبل هم کمپانی های تولیدی شروع کردند برای استفاده ی عمومی که صرفاً استفاده های تفریحی و تصویربرداری شخصی بود، تولید کردند. ولی بعدها Drone ها استفاده های دیگه ای هم پیدا کردند. از جمله: عملیات نجات از آب، بازرسی سدّ ها، نظارت بر مرزها، نظارت بر آتشسوزی جنگل، نظارت بر شبکه های حمل و نقل، تحویل بسته، کنترل آفت و انگل در مزارع، جستجوی افراد گم شده در مناطق طبیعی دور از شهر، و . . . کلّی موارد دیگه.

تا 10 سال پیش برای گرفتن تصویر های هوایی برای فیلم های سینمایی از هلیکوپتر استفاده میشد که محدودیتها و دردسرهای فراوان خودشو داشت. الآن حتی در هالیوود هم برای گرفتن پلن های هوایی سینمایی از Drone استفاده میکنن. از آنجاییکه دوربینهای تعبیه شده در Drone ها مجهز به Stabilizer هستند، تصویرها بسیار نرم و بدون کوچکترین لرزش ثبت میشن.

چند مدل Drone:

NASA-Drones-727x485.jpeg


dronas-68489768.jpg


403513_445_206_contain.jpg


race_vision_220_fpv_pro_drone_58989_1_.jpg


81JEzv7eXAL._SL1500_.jpgبا این وسیله از صعب العبور ترین نقاط هم میشه تصویر گرفت. در این ویدئوی 3 دقیقه ای از لوکیشن های متنوعی تصویربرداری شده که میتونید ببینید:

DJI Spark - Best Footage

همونطور که همیشه هر پدیده ی جدیدی مشکلات جدیدی هم با خودش میاره، Drone هم خارج از این قاعده نبوده. یکی از این مشکلات حریم شخصی هست. تا پایان 2016 تعداد 500000 دستگاه در امریکا فروخته شد. در حال حاضر در کل جهان تعداد بیش از 1500000 دستگاه Drone در حال استفاده ی کاری یا تفریحی هستند. با این حساب، چیزی بنام Privacy شدیداً زیر سوال هست.

مشکل گویا از Privacy هم فراتر رفته! از آنجاییکه آپراتورهای این وسیله، یوزرهای عادی و شخصی هستند، هیچ مجوز رسمی استفاده و یا "تعلیم پرواز" در مورد اون وجود نداره. یوزر براحتی میتونه Drone خودش رو در محوطه ی فرودگاهها که هواپیماها مدام در حال تیک آف و لندینگ هستند هم به پرواز دربیاره؛ و این میتونه عامل جدیدی برای صوانح هوایی باشه.

در ویدئوی زیر یک مورد خطرناک رو در فرودگاه کندِی نیویورک میتونید ببینید:

NYC Drone Collision (happens at 00:16)

بله! کافی بود که اون Drone فقط چند متر نزدیکتر به بدنه ی هواپیما پرواز میکرد، صاف میرفت داخل موتور سمت چپ و کشته شدن کل مسافرین و خدمه 100% بود. مخصوصاً که هواپیما در حال تیک آف هست و هنوز به اندازه کافی ارتفاع نگرفته تا بشه هواپیما رو تا یک محل مناسب بطور موقت با یک موتور گلاید کرد.

در امریکا و فرانسه شروع کردند قوانینی در مورد این وسیله وضع کردن. ولی از آنجاییکه این وسیله مورد استفاده ی عمومی پیدا کرده، امکان محدود کردن یوزرها بسیار سخته. تا الآن هیچ سقوطی برای هواپیمایی که Drone عامل اون باشه گزارش نشده. ولی به هرحال با بالا رفتن آمار استفاده از این وسیله، امکان این اتفاق طبعاً بیشتر میشه. معلوم نیست تصادم جدّی Drone با هواپیما کجا و چه زمانی اتفاق خواهد افتاد، و سرنوشت چه کسانی در انتظار این اتفاق مهیب این واقعه هست. اما ظاهراً تا یک هواپیما ساقط نشه، این خطرات جدی گرفته نمیشه تا راهکاری هم برای اون اندیشیده بشه. در واقع الآن این وسیله بطور کامل پتانسیل استفاده ی تروریستی بسیار جدی هم داره. مخصوصاً که Drone ها از 1000 کیلومتری هم قابل کنترل هستند و تا ارتفاع 11000 پایی هم میتونن پرواز کنن.

اطلاعات کلی

نویسنده
Farhood
نمایش‌ها
1,321
نظرها
8
آخرین بروزرسانی

نوشته‌های بیشتر در تکنولوژی

نوشته‌های بیشتر از Farhood

اشتراک‌گذاری این مطلب