چند همسر گزینی!😁

چند همسر گزینی یا همون پلی گامی در بعضی جوامع از قدیم وجود داشته که معمولاً باورهای مذهبی پشت اون هست. اما موردی که شاید نشنیده باشید، چند همسری در مسیحیانِ "مورمن" هست. کلیسای مرکزیِ این فرقه از مسیحیت، در شهر سالت لیک سیتی، مرکز ایالت یوتا در امریکا قرار داره که این ایالت بیشترین جمعیت مورمن ها رو در کنار هم داره.

از آنجاییکه چند همسر گزینی در قوانین مدنیِ امریکا وجود نداره، سالهاست که بینِ قانون گذاران امریکا و مردم مورمن کشمکش وجود داره. بارها با تصویب انواع قوانین پیش گیرنده و فشار آوردن به کلیسای مورمن، اومدند که جلوی این چند همسری رو بگیرن، ولی نتونستند و کماکان ازدواج چند همسری در بین مورمن های امریکا ادامه داره که دور از انتظار هم نیست. مقابله کردن با کنش هاییکه زیربنای باور مذهبی توش باشه، به این آسونی نیست.


6817686.png


2+978+5.png

همونطور که در تصویرها هم دیده میشه، خانواده های پر جمعیتی هم محسوب میشن با اون تعداد بچه، که به هر حال طبیعیه. وقتی به تعداد کارخانه ها افزوده میشه، آمار سالیانه ی محصولات تولیدیِ هم طبعاً میره بالا! در بین خانواده های مورمن، آمارِ 1 پدر، 24 مادر و 149 بچه هم وجود داشته، که دیگه اون بیشتر از اینکه خانواده باشه، یک اثر هنری بوده.

در آیین مورمن ها، داشتنِ چند همسر برای مرد صرفاً توصیه نشده، بلکه تاکید شده. ضرورتی برای ثواب و پاداشِ آخرت. برای همین، زنانِ این خانواده ها موضوع رو براحتی پذیرفتند و با قاطعیت تمام هم از پلی گامی حتّی دفاع میکنند. در سال 2017 فرمانداریِ یوتا با تصویب یک ماده ی جدید، پلی گامی رو ممنوع، و اشخاص چند همسر گزین رو مشابه یک جنایتکار (Felon) معرفی کرد که متخلف رو میتونست تا پشت میله های زندان هدایت کنه. ولی بلافاصله مردم ریختند بیرون و با اعتراض و راهپیمایی جلوی این تصویب رو گرفتند. بطوری که فرمانداری هم ماده ی جدید رو پس گرفت و صرفاً جریمه رو جایگزین کرد (مثل جرایم راهنمایی و رانندگی) که تازه اون هم نه برای پلی گامی، بلکه برای پیامدهای جانبیِ احتمالیِ پلی گامی، که اگر دیده بشه در این خانواده ها، اِعمال بشه. مثل عدم رعایت مساوات (حالا هر نوع مساواتی!)، برخوردهای تبعیضی با کودکان، ضعف توان مالیِ مرد برای جمعیتِ زیاد خانواده، و غیره. وقتی ریشه ی یک باور در "مذهب" باشه، هیچ کاریش نمیشه کرد. برای همینه که دولتمردان برای انجام مقاصدشون از مذهب بعنوان اهرم استفاده میکنن!

بعضی از مردان پلی گامیست مورمن، از آزادی عمل دینی خودشون سو استفاده میکنن و برای ازدواج میرن سراغ سنین پایین تر (دختران 16~17 ساله) که دیگه این نوع کِیس ها ربطی به پلی گامی نداره و پرونده میره روی کِیس کودک آزاری و طرف مستقیم میره پشت میله ها.

در عکس های زیر که راهپیمایی اعتراضی علیه قانون جدید رو نشون میده، محتوای نوشته های پلاکاردها جالب توجهه:

13xp-bigamy-superJumbo.jpg

32826866816.png

مورمن ها البته در همه چیز با سایر فرقه های مسیحی تفاوت دارند. تفاوتهای عجیب و غریب. ولی من در این بلاگ فقط در مورد ازدواجشون صحبت کردم.

پس عربستان تنها کِیس پلی گامی نیست. عربستان کشور دوستِ امریکاست. اگه نبود، همین پلی گامی رو امریکا آنچنان عَلَم میکرد و میکوبید تو سر عربستان که صدای "تروریسم" بِده!


داشتم فکر میکردم به این که یارو چنتا چنتا همسر داره، ما همون یکیش رو هم نداریم :meh-56:
خانومهای ایرانی، یاد بگیرید که چطور در کنار هَووی خودتون با آرامش و دوستی و عشق و صفا زندگی کنید! 😂

دیدن این ویدئو هم در این رابطه جالبه! (پدر این خانواده که پنج تا زن و 24 تا بچه داره، اسم و سن بچه هاش رو درست یادش نمیاد :roflmao:)

اطلاعات کلی

نویسنده
Farhood
نمایش‌ها
405
نظرها
7
آخرین بروزرسانی

نوشته‌های بیشتر در گوناگون

نوشته‌های بیشتر از Farhood

اشتراک‌گذاری این مطلب