فیلم غیر هالیوودیِ "جوکر"

71H4EDEfcwL._SY679_.jpg

فیلم جوکر به رغم اینکه محصول امریکاست، ساختار هالیوودی نداره. هیچیک از نشانه های هالیوودی رو در قصه ی این فیلم نمیبینید. نه از سوپر هیرو خبری هست و نه از هیولا و روبات و بلایای عجیب و غریب آسمانی. حتی یک پلان CGI در این فیلم وجود نداره. با این وجود، این فیلم با ورود به ماه چهارم اکران، رقم فروش یک میلیارد دلار رو رد کرد! خب این نشون میده که فرمول نخ نما شده ی هالیوودی آنچنان هم مطمئن و قابل اتکا نیست. جوکر فیلمی هست که براحتی میشه نشست پای فیلم و با لذت و تعمیق تماشا کرد.

در جاییکه از شخصیت جوکر همیشه یا برای ژانر ترسناک استفاده شده و یا بعنوان آنتاگونیست فیلمهای سوپر هیرو (مثل بتمن)، طرف اومده یک شخصیت کاملاً متفاوت و جدید از «جوکر» خلق کرده که حتی از بُعد تجاری هم هالیوودی ها نسبت به این فیلم فرسنگها عقب موندند.

شکسپیر میگه «قصه هرچه به زندگی مردم نزدیکتر باشه، ملموس تر و قابل قبول تر هست». بیننده ی این فیلم، مخصوصاً بیننده ی جامعه ی امریکا با دیدن وقایع داستان این فیلم بمراتب سریعتر و راحت تر همذات پنداری میکنن تا مثلاً Dark Fate. چون وقایع قصه ی فیلم جوکر از جنس زندگی خود مردم هست. مخصوصاً جامعه ی بحران زده ی قشر ضعیف امریکا که فشار همه جانبه ای رو دارن تحمل میکنند. ساختار کاپیتالیستیِ جامعه امریکا هر سال که میگذره بیش از پیش قطبی تر میشه، قوی ها قوی تر و ضعیف ها ضعیف تر میشن.

فروش بالای یک میلیاردی این فیلم نشون میده که برای بیننده ی امریکایی و حتی غیر امریکاییِ مشابه با جامعه ی امریکا، دیگه مُسکّن هایی نظیر فیلمهای هالیوودی کاری از پیش نمیبرن و احتیاج به درمان ریشه ای دارن. اینکه مثلاً فیلم 200 میلیون دلاریِ Dark Fate فقط 260 میلیون دلار فروش کرده ولی جوکر 55 میلیون دلاری بالای یک ملیارد دلار فروش کرده (که هر دو فیلم هم محصول 2019 هستند)، تلنگر بزرگی برای تولید کنندگان فیلمهای هالیوودی باید باشه. حالا محتوای فیلم جوکر هم که میتونه یک زنگ خطر جدّی برای گردانندگان جامعه ی امریکا باشه، که این هم خودش قابل تامل هست.

ضمناً موسیقی فیلم جوکر بسیار کار قوی و قابل توجهی هست که با قدرت و زیبایی تمام با فیلم مچ شده. موسیقی این کار از Hildur Guðnadóttir هست که قبلاً در مورد این آهنگساز تاپیک اختصاصی داشتیم.

دیگه زیاد نمیخوام در مورد وقایع خود فیلم صحبت کنم تا اگر بخواید فیلم رو ببینید، براتون لو نره.

اطلاعات کلی

نویسنده
Farhood
نمایش‌ها
336
نظرها
1
آخرین بروزرسانی

نوشته‌های بیشتر در عمومی

نوشته‌های بیشتر از Farhood

اشتراک‌گذاری این مطلب