1. بخش مرکز دانلود افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
  رد اعلامیه
 2. بخش مقالات افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
  رد اعلامیه

سقوط هواپیما، رسانه، مارتونِ عدم صداقت!

توسط Farhood · ‏24/2/18 · ·
 1. یک واحد رسانه ی خبری، معتبرترین راه ارتباط اطلاعاتی با مخاطب (ملت اون کشور) محسوب میشه، و این چیزی نیست که من همین الآن اینو قانون گذاری کرده باشم! ماهیت رسانه ی خبری، این صداقتِ 100% رو ایجاب میکنه.
  ولی اینطور که از سایتهای خبری خودمون پیداست، ظاهراً برعکسِ این موضوع داره اتفاق میافته! حتی در این مورد هم در کشور عزیز ما، آب سربالا میره! یک سانحه ی هوایی رخ داده، مثل سایر سوانح مشابه در جهان؛ حالا در سایتهای خبری، یک ماراتون در دروغ گویی راه افتاده! کافیه تصاویر خبریِ استفاده شده رو یک مروری بکنید. دیگه نیازی نخواهد بود که به محتوای خبری اونها فکر کنید:

  باشگاه خبرنگاران جوان (وابسته به صدا و سیما)
  تحت عنوان "پیدا شدن لاشه هواپیما در کوه دنا"، عکسی از سانحه ی پرواز 8387 یک شرکت هواپیمایی چینی رو قرار داده که در 2010 اتفاق افتاده بود!

  0011.jpg  خبرگزاری تسنیم
  تصویر قلّه ی K2 ی هیمالایا رو مونتاژ کرده با قلّه ی Matterhorn آلپ سویس در کنار هم، و بعنوان قله ی "دنا" که بعلت مرتفع بودن امکان سرویس هلیکوپتری نیست، صحبت کرده!

  0022.jpg

  این یکی تصویر صانحه ی پرواز 214 شانگهای به سانفرانسیسکو رو که در 2013 اتفاق افتاده بود، بعنوان عکس خبری پرواز تهران یاسوج قرار داده!

  0033.jpg  حتی یکی از همین خبرگزاری ها که ظاهراً زرنگ تر از سایر خبرگزلری ها بوده (!) اومده بعنوان عکس مستند خبری از پرواز تهران یاسوج، یک عکس سقوط هواپیما قرار داده که با ذلّت تمام در فتوشاپ ساخته شده و در واقع چنین تصویر مستندی در جهان آفرینش اصلاً وجود نداره!

  0044.jpg  . . . و دیگه من نمونه نمیارم چون خودتون با یک سرچ ساده میتونید انواع اقسام این تصاویر خبری "صادقانه" رو در سایتهای خبری ما براحتی پیدا کنید!

  به چیزی که الآن فکر میکنم اینه: اگر از"عکس"، که ماهیتاً مستند تر از "تکست" هست، چنین استفاده ای بشه، به محتوای خبری که بصورت تکست نوشته میشه چطور میشه اعتماد کرد؟!
  mohammad rezaa, sparrow, امین پیشه ور و 3 کاربر دیگر از این پست تشکر کرده اند.