A.png

B.png

C.png

F.png

G.png

H.png

J.png

K.png

L.png

N.png

O.png

Q.png

R.png

S.png

T.png

U.png

V.png

W.png

X.png

Y.png

Z.png

ZZZZ.png

ZZZZZ.png

ZZZZZZ.png


حدود سه سال و نیم پیش در مورد بیخانمان های امریکا طی یک بلاگ صحبت کرده بودیم. ولی طی همین چند سال، آمار و وضعیت چنان تغییر کرده که الآن به یک بحران جدّی تبدیل شده، که قابل پیش بینی هم بود. روز به روز به تعداد بیخانمان ها در امریکا اضافه شده و در تمام شهرها محدوده های وسیع تری رو اشغال کردند. با توجه به آمار سال 2019 کالیفرنیا اولین رتبه در این بحران رو به خودش اختصاص داده. بعد بترتیب نیویورک، فلوریدا، تگزاس، ایالت واشنگتن (سیاتل) و ایالت های دیگه. عجیب تر اینکه از هونولولویِ هاوایی که بهشت توریست های پولدار دنیا به شمار میاد، بیش از 6 هزار بیخانمانِ خیابان خواب آمار داده شده که با توجه به جمعیت و مساحت کمِ این شهر/ جزیره، آمار کمی نیست.

Homelessness (2019).png

عکس هایی که در بالا دیدید، فقط از کالیفرنیا هست، که بیشترشون مربوط میشه به لس انجلس، رویای خیلی از جوانها. کارشناسان قطبی تر شدن سیستم اقتصاد امریکا، افزایش بیکاری در سطح کشور، ناکارآمدی مدارس کشور بطور عام و مهاجرت بی رویه از ایالت های دیگرِ امریکا رو بعنوان عوامل اصلی و اولیه ی این بحران مطرح میکنند. با توجه به پیش بینیِ این کارشناسان، این بحران طی 5 سال آتی بیش از سه و نیم برابر کنونی افزایش خواهد داشت.

شهرداری ها و مراکز دولتی از کمک های غذایی و پوشاک به بیخانمان ها بخاطر هزینه بر بودن، پرهیز میکنند. فقط بعضی NGO ها و انجمن های خصوصی گاهاً چادر، لباس و مواد غذایی برای بیخانمان ها تهیه میکنن که همون هم بخاطر بیشتر بودن تقاضا، به جنگ و نزاع بین خود بیخانمان ها ختم میشه. هر چند که صرفاً تغذیه و پوشاک و چادر تمام نیازهای بیخانمان ها نیست. اونها به هرحال نیاز به دستشویی، حمام و امکانات شستن البسه هم دارند که در این زمینه هیچ کمکی از دیگران دریافت نمیکنند. به همین دلیل مناطق تجمع این بیخانمان ها انباشته از زباله و مواد زاید، و حتی مدفوع انسانی هست. این شرایط باعث شده حتی عبور عابران از کنار محل و محیط زندگی بیخانمان ها بخاطر بوی تعفن سخت و غیر قابل تحمل باشه.

بیخانمان ها در پی جستجوی غذا گاهاً کلّ محتویات سطل های شهری رو روی پیاده رو خالی میکنند تا از میان زباله ها چیزی برای خوردن پیدا بکنند، ولی دیگه زباله ها رو مجدداً به سطل برنمیگردونن. و این موجب هجوم چندین برابر موشها در این مناطق شده که باعث شده سازمان بهداشت جهانی (WHO) در مورد شیوع بیماری های قابل انتقال از جمله تب تیفوس از طریق موش و سایر جوندگان در آینده نزدیک، هشدار جدی به دولت امریکا بده.

در یکی از سمت های لس انجلس که مرکز شرکت های تولید و توزیع مواد غذاییِ حاضری برای فروشگاهها و رستورانها هست، تجمع بیخانمان ها زیاد شده (برای دریافت تَه مانده ی غذا) و اون محل کم کم تبدیل شده به یکی از آلوده ترین مناطق شهر. و متعاقباً بخاطر احتمال گسترش آلودگی در خود مواد غذایی، تولید کنندگانِ مواد غذایی تمام مشتریان خودشون رو از فروشگاهها و رستورانها از دست دادند. چون به هرحال با توجه به آلودگی اون محیط، همون مواد غذاییِ تولیدی هم خطر آلودگی پیدا میکنن.

در بعضی مناطق، فروشگاهها، مغازه ها و محل های تجاری، مازادِ کالاهای خودشون رو (مثل کارتن، بسته بندی و غیره) عمداً در کنار خیابان انباشته میکنند تا همین بیخانمان ها با فروش اونها به مراکز بازیافت، امرار معاش کنند و در ضمن خود اینها هم وقت خودشون رو در بازیافت مواد زاید کالاهای خودشون تلف نکنند. ولی همین باعث دامن زدن به تجمع زباله و آلودگی در مناطق شهر شده.

به گزارش لس انجلس تایمز شهرداری ها هر روز چهار نیروی مختلف به مناطق بیخانمان نشین اعزام میکنند:

1- گروه جمع آوری زباله و ضایعات
طیِ هر 24 ساعت، انبوهی از زباله ها و مواد زاید در محیط زندگی بیخانمان ها توسط خودشون انباشته میشه. بطوری که در یک منطقه ی بیخانمان نشینِ دوهزار نفره، زباله های جمع شده ی روزانه به چند تُن میرسه.

2- گروه پاکسازی
این گروه هر روز برای شستشوی محیط از فضولات انسانی و دفع خزندگان و حشرات موجود به منطق تجمع بیخانمان ها فرستاده میشن. با این وجود کار این گروه در فصل سرما بسیار طاقت فرسا و سخت هست.

3- گروه بهداشتی/درمانی
آمار بیخانمان های بیمار بالاست که با توجه به شرایط زندگی اونها دور از انتظار هم نیست. این گروه با جدا کردن بیخانمان های بیمار از محیط، ضمن اینکه در بهبودی بیمار کمک میکنن، بلکه مهم تر از اون، باعث پیشگیری از شیوع بیماری بین سایرین هم میشن. اغلب بیخانمان ها دچار اعتیاد هستند که اونها هم بخشی از گروه بیماران رو در مناطق بیخانمان ها تشکیل میدند.

4- نیروی پلیس
شرایط زندگی بیخانمان ها باعث شده که هر نوع خلافی رو بدون درنظر گرفتن پیامدهاش انجام بدند. عدم امنیت از هر نوعی، از شاخصه های شرایط زندگیِ این بیخانمان هاست. توزیع و فروش مواد مخدر، دزدی بیخانمان ها از هم، درگیری های فیزیکی و حتی قتل بین بیخانمان ها باعث شده تا حضور پلیس در اون مناطق ضرورت پیدا کنه. بر اساس گزارش LAPD، از هر منطقه ی دو هزار نفریِ بیخانمان نشین در لس انجلس، روزانه یک الی دو جسد کشف میشه. بارها پیش اومده که طرف برای از دست ندادن جایی که از قبل برای خودش در نظر گرفته با بیخانمانِ دیگه درگیر شده و انتهای ماجرا به قتل یکی از اونها منجر شده (معمول هست که هر بیخانمان اون قسمت از پیاده رویی رو که خودش اشغال کرده رو منطقه ی خودش اعلام میکنه و در اصطلاح میگه "منطقه ی مستعمره ی من"!!). بعضی از بیخانمان ها هم عمداً مرتکب قتل میشن تا در زندان شرایط بهتری رو بدست بیارن، مخصوصاً اگر فصل سرما نزدیک باشه. بخاطر همین اوضاع، وجود نیروی پلیس در اون مناطق یک ضرورت محسوب میشه.

شهرداری ها گرچه کمک غذایی به بیخانمان ها نمیکنن، با این حال گسیل کردن این چهار نیرو به مناطق بیخانمان، ضمنِ ضرورت بالایی که داره، هزینه ی کمی هم به دنبال نداره.

الآن به تمام شرایطِ اشاره شده در این بلاگ در مورد بیخانمان های امریکا، ویروس کرونا رو هم اضافه کنید!

اطلاعات کلی

نویسنده
Farhood
نمایش‌ها
384
نظرها
6
آخرین بروزرسانی

نوشته‌های بیشتر در وبلاگ نوشته های زندگی روزمره

نوشته‌های بیشتر از Farhood

اشتراک‌گذاری این مطلب