خطرناک تر از گلوله

Oh my god!.jpg


این تصویری از یک ویدئو هست که در اون این خانم نشسته در اتاق بیمار (عباس کیارستمی) در بیمارستان، سه تار میزنه و خودش هم میخونه.
گرچه از تصویر به وضوح پیداست که در یک بیمارستانی در ایران هست، ولی هرجای دنیا هم اگر این اتفاق می افتاد، یک اتفاق تکان دهنده بود برای من و خیلی های دیگه. این اتفاق اگر در اروپای شمالی (که اطلاع کامل دارم) می افتاد، اون خانم به جرم اختلال در روند بهبودی بیمار، بازداشت میشد. اصلاً همین کافی بود که اون ساز رو موقع ورود به بیمارستان دستِ ملاقاتی ببینند، در دم با یک اردنگی میفرستادنش بیرون از محوطه بیمارستان.

بیمار، یک انسانی محسوب میشه که اعضای فیزیولوژیک اون مثل انسانهای سالم کار نمیکنه و بازتابِ شنیدن موسیقی در سیستم عصبیِ شخص بیمار، مثل فرد سالم نیست و چه بسا موجب واکنش های تخریبی در بدن شخص بشه. اصلاً علوم "موسیقی درمانی" بر همین اساس بنیان گذاری شده. تشخیص اینکه چه نوع موسیقی در روند بهبودی بیمار میتونه نقش مثبت (و یا حتی منفی) داشته باشه رو موزیک تراپیست ها انجام میدن. شنواندن موسیقی برای بیمار به همین راحتی نیست. سیستم عصبی فرد بیمار بسیار بسیار حساس تر از فرد سالمه. موزیک تراپیست ها سالها در دانشگاه تحصیل میکنند تا همین تشخیص ها رو درست انجام بدند. این کاری که این خانم انجام داده مثل این میمونه که برای بیمار انفلوانزا (مثلاً) بریم داروخونه و یک دارو رو بصورت "رندُم" از داروخونه بخریم و بیاریم بدیم بیمار استفاده کنه! در این وضعیت بیمار خیلی باید خوش شانس باشه تا تلف نشه. هرچند که کیارستمی در یک بیمارستان در فرانسه درگذشت، ولی با توجه به توضیحات بهمن (پسرش) و سایر افراد ملاقاتی، بزرگترین آسیب ها رو در یک بیمارستان در تهران دیده بود، که دیگه بعدش برای ادامه ی بهبودی میبرنش فرانسه. با این اوصاف دیدن این ویدئو دیگه نباید تعجبی داشته باشه. ظاهراً خانم های خواننده در ایران سرخوردگی های ناشی از ممنوعیت آواز خواندن در مقابل مردم رو در بیمارستان ها تلافی میکنند.

لینک این ویدئو رو یکی از دوستانم به من داد. این دوستم از موزیک تراپی چیزی نمیدونه (صدابردار هست اهل ترکیه) ولی حتی برای اون هم کار این خانم عاقلانه به نظرش نرسیده بود، و برای همین لینک ویدئو رو برای من که بالاخره در این کار هستم داد و نظر منو خواست. کیارستمی در ترکیه طرفدارهای خاصی داره. در ترکیه کسی نیست که در زمینه ی هنری فعالیت کنه و کیارستمی رو نشناسه. حتی اکثراً مردم عادی شون هم میشناسنش. حالا بگیم اون خانم متوجه نیست، ولی آیا اون بیمارستان هیچ مسئولی در این ارتباط نداره؟ پزشک ها، مسئولین بخش ها، رئیس بیمارستان . . . یعنی اونها هم چیزی در این مورد نمیدونند؟ پس اونها چکاره اند؟ حتی اگر قرار به اجرای موسیقی برای بیمار باشه، تحت تصمیم، تایید و نظارت موزیک تراپیست باید انجام بشه. در واقع برای یک موزیک تراپیست، موسیقی اون معنیِ معمولِ موسیقی رو نداره. معنیِ "دارو" داره براش. دارویی که به همون اندازه که میتونه جان یک بیمار رو نجات بده، با یک اشتباه هم میتونه بیمار رو به F بده و به دیار رحمت بفرسته. و طبق اخبار رسیده، برای کیارستمی هیچ موزیک تراپیستی استفاده نشده بوده (در واقع ما در بیمارستانهای ایران اصلاً موزیک تراپیست نداریم).

حالا اگر ما این ویدئو رو دیدیم، بخاطر این بود که بیمار، یک شخص سرشناس بود که در این وضعیت ازش تصویربرداری شده بوده و در رسانه های سایبری هم شر شده. چه بسا که همین الآن هم یک چنین بلایی سر بیمارهای معمولی در بیمارستانهای ما میاد و کسی تصویری نمیگیره و شر نمیکنه.
 • تشکر
واکنش‌ها: pe32_64 و Light

اطلاعات کلی

نویسنده
Farhood
نمایش‌ها
220
نظرها
3
آخرین بروزرسانی

نوشته‌های بیشتر در وبلاگ نوشته های زندگی روزمره

 • امنیت
  امروز داشتم یک سری مناطق بکر دنیا رو در یوتیوب میدیدم (کلا یکی از راه...
 • رویای کالیفرنیا
  حدود سه سال و نیم پیش در مورد بیخانمان های امریکا طی یک بلاگ صحبت کرده...
 • انفجار بیروت
  چند روز پیش در بیروت انفجار مهیبی رخ داد که پر انرژی ترین انفجار غیر...
 • مرگ زودرس!!
  اگه منو مجبور کنن تو یه همچین اتاقی کار کنم، تو همون نیم ساعت اول میمیرم:

نوشته‌های بیشتر از Farhood

اشتراک‌گذاری این مطلب