بفرمایید بمیرید!

اگر مایل به خودکشی هستید، با این وسیله بدون هیچ نگرانی از دردِ کشته شدن، میتونید به هدف خودتون برسید (یعنی به آخرین هدفتون!!):smile:

57664495.jpg

51888.jpg

suicide-pod_resize_md.jpg


اشتباه نکنید! این یک سفینه فضایی نیست! یک کپسول در طرح ها و رنگهای مختلف، برای خانواده های خوشبخت!!! توش میتونید راحت دراز بکشید، با موزیک آرام و زیبا، تحت اثر نیتروژنِ مایع با طعم اسانس گیلاس به آخرین رویای خود فرو برید! :joyful-54:

کپسول مرگ یا تابوتِ زیبا؟!
این یک کپسول هست بنام Sarco که در هلند توسط یک پزشک استرالیایی Philip Nitschke و یک مهندس ابداع و ساخته شده. در واقع دکتر Philip Nitschke با انگیزه ی کمک به بیماران لاعلاج که مایل به مردن هستند (Euthanasia) این رو ایده پردازی کرده و ساخته. ولی از آنجاییکه مرگ آسان و راحتی رو در اختیار قرار میده، در نظر افرادی که مایل به خودکشی هستند هم وسیله ی جالبی اومده!

Euthanasia یا همون مرگ خودخواسته، ظاهراً موضوع ساده ای به نظر میرسه، که شامل حال افراد بیمار لاعلاج یا ناتوان جسمی میشه. ولی پرداختن به این موضوع در عمل خیلی پیچیده میشه. نوع بیماری (جسمی یا روانی)، سن بیمار، قوانین مدنی در ارتباط با تصمیم استقلال در تصمیم گیری فردی، آزادی حقوق فردی، کهولت یا بیماری و شرایط مالی/اقتصادی بیمار فاکتورهایی هستند که موضوع رو پیچیده میکنند.

اینکه مثلاً یک بیمار 70 ساله ی سرطانیِ حاد که خودش خبر داره که روزهای آخر عمرش رو میگذرونه، تصمیم گیری برای حق Euthanasia رو راحت تر میکنه. طبق قوانین مدنی در اکثر کشورها، یک کِیس اینچنینی، حق Euthanasia رو داره. ولی موضوع به اینجا ختم نمیشه. بیمارِ مایل به Euthanasia، در چه سنی باید باشه تا قانوناً این حق به اون تعلق بگیره؟ آیا نداشتن بنیه ی مالی برای مداوای بیماری میتونه در تصمیم گیریِ فرد تاثیر گذاشته باشه؟ آیا این حق، شامل حالِ بیمار لاعلاج روانی هم میتونه بشه؟ آیا تصمیم گیریِ بیمار روانی برای Euthanasia اعتبار قانونی داره؟ شرایط اجرای این مرگ خودخواسته، با در نظر گرفتن قوانین جنایی چطور باید باشه؟ مستقیم با استفاده از یک روش کُشنده، یا غیر مستقیم با قطع روند دارویی/درمانی؟ کدام بیماریهای لاعلاج شامل این قانون میتونه باشه؟ و . . .

اینها سوالهایی هستند که موضوع رو برای تایید و قانونی کردن Euthanasia برای تصمیم گیرندگان حقوقی در کشورهای مختلف، سخت و پیچیده میکنه.
سویس اولین کشوری بود که سالها پیش در زمان جنگ جهانی دوم قانون Euthanasia رو تصویب کرد. Euthanasia در امریکا فقط در چند ایالت قانونی هست؛ اون هم از نوع غیر مستقیم. استرالیا ظاهراً بیشترین مخالف رو در تصویب این قانون داشته. چون همین پارسال قانونش تصویب شد، اون هم در مورد فقط یکسری بیماری های لاعلاجِ خاص، با اجرای شرایط غیر مستقیم. دلیل اینکه دکتر فیلیپ از استرالیا بلند شده اومده هلند تا این کپسولِ Sarco رو بسازه، همینه که قانوناً در استرالیا حق ساختن این کپسول رو نداشته!

مخالفان Euthanasia معتقدند که موافقت با این مرگ خود خواسته، در پیشرفت علم پزشکی تاثیر منفی میذاره. غافل ازاینکه به دور از چشم مخالفان، Euthanasia سالهاست که بطور مخفیانه در همه جای دنیا داره اتفاق میافته! شاید باور کردنش مشکل باشه اگر بدونیم که آمار قابل توجهی از مرگهای بیمارستانی رو Euthanasia از نوعِ مخفی تشکیل میدند! حتی در مخالف ترین کشورهای جهان! موضوع با درخواست شفاهیِ بیمار از پزشک یا پرستار شروع میشه، کار انجام میشه و دیگه هیچ وقت این موضوع به بیرون درز نمیکنه! حتی بعضاً در خواست از طریق نزدیکان بیمار، که مایل به ادامه ی درد کشیدنِ بیمارِ خودشون نیستند، انجام میشه!

با توجه به سیستم حقوقی در غرب که کلاً در تمام امور زندگی، تصمیم گیری یک فرد در مورد خودش رو از حقوق قانونی و طبیعیِ شخص میدونه، انتخابِ "مرگ خودخواسته" نمیتونه شامل این حقوق فردی نشه. ولو اگر فرد بیمار هم نباشه، تصمیم گیری برای ادامه دادن یا ندادن زندگی، حقیه که فرد خودش میتونه در موردش تصمیم بگیره. روزانه صدها نفر در دنیا با روشهای سنتی و درد آور خودکشی میکنند که مطمئناً دوست داشتند که این اتفاق بدون تحمل درد انجام بشه. بنابر این آیا لازم هست که داوطلبان Euthanasia که بیماری دارند رو از خودکشی کنندگان سالم جسمی که در وضعیت روانی یا اجتماعیِ ناسالم هستند جدا کنیم؟

یک پیرمرد 104 ساله ی استرالیایی اخیراً موضوع داغ اخبار شده که اومده سویس تا مرگ خودخواسته ی خودش رو عملی کنه!این پیرمرد 104 ساله بیماری خاصی هم نداره که بخواد لاعلاج اعلام بشه، و بخاطر همین قوانین استرالیا مخالفت کرده. چیزی که میگه اینه که طی 20 سال اخیر از زندگی لذتی نمیبره و براش مثل زندان شده.

روانشناسان معتقد هستند که بالای 80 درصد افراد سالم جسمی که دست به خودکشی میزنند (چه موفق و چه ناموفق)، در وضعیت تصمیم گیری مقطعی به سر میبرند. بنابر این خارج از اون مقطع زمانی، شخص تصمیم متفاوتی خواهد داشت. این روانشناسان در جلوگیری از خودکشی های معمول همیشه تاکید میکنند.

با توجه به فرهنگ و قوانین حاکم بر ملتها در کشورهای مختلف، من به این فکر میکردم که اگر این کپسول Sarco در کشورهاییکه سیستم دیکتاتوری در اونها حاکم هست وارد بشه، دولتها براحتی میتونند برای اجرای حکم اعدام از اون استفاده کنند!

اطلاعات کلی

نویسنده
Farhood
نمایش‌ها
1,674
نظرها
6
آخرین بروزرسانی

نوشته‌های بیشتر در عمومی

نوشته‌های بیشتر از Farhood

اشتراک‌گذاری این مطلب