اکسپریمنتالیسم و پیامدهایش

در دنیایی زندگی میکنیم که همه چیز به سمت «اکسپریمنتال» و تجربی تر شدن می‌رود. به خصوص هنر، به خصوص هنر موسیقی. بدون شک اگر آرتیست هایی مثل جان کیج نبودند، هنری هم در کار نبود! هنر درجا میزد، با ابعاد دیگر زندگی ما آمیخته نمیشد و این داستان های تکراری. ولی چرا این نوشته نگاشته شد؟
برویم سراغ موسیقی اکسپریمنتال. اگر فرض را بر این بگیریم که در اینجا، Experimental Rock را مد نظر داریم و گروهی مانند Ulver را سنگ ترازو قرار دهیم، در کارهایشان میتوانیم Black Metal بشنویم، Dark Ambient بشنویم، Post-Rock هم بشنویم. در واقع در سه دوره زمانی، سه سبک متفاوت داشته و اکنون به سمت این رفته تا هر سه سبک را با یکدیگر ترکیب کند، صدا بسازد، و سپس نتیجه را به دنیای بیرون عرضه کند. ولی چرا این نوع موسیقی، در جوامع ما درک نمی‌شود؟
اولین کارهایی که به صورت کاملا Experimental منتشر کردم، بازخورد خوبی نداشتند (هنوز هم بازخورد خوبی ندارند، برایم هم مهم نیست!)، اما چه کسانی بازخورد خوب نمیدهند؟ افرادی که چیزی از تئوری موسیقی نمیدانند! به عبارتی جوامع راک و متال ایران!
متاسفانه، اکثریت قریب به اتفاق افرادی که در این سبک ها کار میکنند، افرادی هستند که به صورت تجربی یک یا دو ساز را یاد گرفته اند و روز سوم توانسته اند Nothing Else Matters را کاور کنند. مشکل اینجاست که این اشخاص، خود را دانای کل قضیه میدانند و از روز پنجم فعالیت راک و متال، می‌شوند سبک شناس و تحلیلگر. مثلا در یکی از این جوامع، بحثی پیرامون موسیقی پراگرسیو پیش آمد، شخص داشت بنا به اطلاعات غلط خود، تز میداد که فلان گروه، پراگرسیو است. نقل قولی از کورس های معتبر دانشگاه های انگلستان در زمینه تئوری موسیقی برایش آوردم، شخص منبع را «چیپ و بی ارزش» خواند!
نمیدانم چقدر استاد موسیقی داریم و نمیدانیم، افرادی که از بزرگان موسیقی جهان بیشتر میدانند! افرادی که معتبر ترین منابع در مورد سبک شناسی و تئوری موسیقی را ناچیز می‌شمارند!
و اما این ها چه ربطی داشت به اکسپریمنتالیسم؟ بحث آن بود که پس از اتمام بحث بی نتیجه موسیقی پراگرسیو، نت هایی را در گروه منتشر کردم که یک اپرای ساده را به نمایش گذاشته بود، طبق آن دانش ناچیز و کوچک خودم در مورد موسیقی کلاسیک، سعی در نوشتن اپرایی کردم و برگه موسیقی را در گروه منتشر ساختم، همان شخص گفت «چقدر شاخه به شاخه می‌پری؟، تا دیروز drone حالا اپرا؟» برایم عجیب بود که اولا چه ایرادی دارد شخصی همه سبک های مورد علاقه‌اش را گوش دهد، بنوازد یا حتی بسازد؟ و از آن گذشته، اگر این اکسپریمنتالیسم نیست پس چیست؟! اکسپریمنتالیسم یعنی همین، یعنی آنقدر غرق شاخه های مختلف شوی تا بتوانی چیزهای جدید بسازی!

اطلاعات کلی

نویسنده
projektnoire
نمایش‌ها
1,264
آخرین بروزرسانی

نوشته‌های بیشتر در عمومی

 • ووکالیست جوان!
  واقعاً که صداش خیلی بهتر از خیلی خواننده های تیونریِ امروزه!
 • شرم سیاسی!
  اشتباه نکنید، این تصاویری از افغانستان یا عراق نیست، که سربازهای...
 • چیزی برای خوردن
  - فقط 50 سنت میخوام - برای چی؟ - برای خریدن یه چیزی برای خوردن - چی...
 • ماه
  در یک طرف دنیا، مردمانی زندگی میکنند که از سطح ماه نمونه برداری کرده...

نوشته‌های بیشتر از projektnoire

اشتراک‌گذاری این مطلب