piano.png
4- درس های کامپیوتری

قریب بیست سال پیش، یک پروتکل کامپیوتری موسوم به MIDI (Music Instrument Digital Interface) ایجاد شد تا نمادهای نُت خوانی و نواختنِ موسیقی را به فرمتی که قابل تشخیص برای کامپیوتر باشد، ترجمه کند. این پیشرفت، برای بسیاری از معلمان، نوازندگان و آهنگسازان به منزله ی یک انقلاب بود. که البته در ابعاد مختلف، حقیقتا انقلابی رخ داده بود، و پس از آن، برنامه های آموزشی موسیقی، این امکان را یافتند که عمده ی جنبه های تکرار شونده در یادگیری پیانو را، توسط کامپیوتر بر عهده بگیرند اما به شکلی تعاملی.

این تکنولوژی مزایای متعددی دارد.

نخست اینکه بر خلاف فیلم، حالت تعاملی دارد و می تواند چرخه ای بازخوردی ایجاد کند که برتری های قابل توجهی نسبت به بازخورد توسط انسان دارد، هم دقیق تر است و هم سازگاری با آن ساده تر (نیازی هم نیست بوی بد دهان انسان را تحمل کنید). علاوه بر اینها، با استفاده از برنامه ی مناسب، تمرین واقعا می تواند به "بازی" سرگرم کننده ای تبدیل شود که کودکان دوست دارند بازی کنند چون از چالش هایش لذت می برند. بچه ها می توانند بدون تحمیل هزینه های زیاد، ساعت ها تمرین کنند، در عین حال بازخورد هایی دقیق دریافت کنند، ولو اینکه بازخوردها الزاماً موزیکال نباشند.
آموزش به وسیله ی کامپیوتر، مانند آموزش ویدیویی، گزینه ای نسبتا ارزان است، گرچه نیاز به یک کیبورد میدی یا دیجیتال دارد. خوشبختانه این کیبوردها، کالاهایی هستند که به طور گسترده در Apple، Radio Shack، Best Buy و البته در فروشگاه های موسیقی و یا آنلاین در دسترسند. سعی کنید برای سالهای نخست، کیبوردها را کمی کوچکتر انتخاب کنید تا به راحتی در مقابل کامپیوتر قرار بگیرد و به سادگی قابل جابجایی باشد، به طوری که فضای مقابل کامپیوترتان هم توسط یک کیبورد بزرگ، اشغال نشود. بسیاری از این کیبوردها، به وسیله یک کابل پرینتری از نوع USB به آن متصل می شوند. بطوری که بدون وجود کابل الکتریکی و پریز، صرفاً با یک رشته کابل (USB) حتی امکان بازی ویدئویی را با یک لپتاپ که فقط از باطری جریان میگیرد را فراهم میسازد. همچنین با پیشرفت کودک، کیبوردها هم می توانند پیشرفته تر شوند و زمانی که کودک میخواهد قطعات پیچیده تر را بنوازد به یک کیبورد دیجیتال در ابعاد و سایز کامل ارتقا یابند.

علاوه بر اینها، کودکان می توانند در هر ساعت از شبانه روز، با هدفون تمرین کنند بدون اینکه برای سایرین مزاحمتی ایجاد شود یا هنر آموزان از نواختن نت اشتباه خجالت بکشند. بعضی از برنامه ها به شما این اجازه را میدهند که تقریبا هر فایل MIDI را درون برنامه (ایمپورت) وارد کنید، و ده ها هزار فایل میدی آنلاین وجود دارد که میتوانید استفاده کنید، هرچند این فایل ها مانند "جعبه شکلات" هستند، شما باید در میان آنها جستجو کنید تا ارنجمنت مناسب را بیابید و باید به قانونی بودن یا نبودن آن هم توجه کنید (اشاره دارد به درنظر گرفتن حقوق مولف در استفاده از فایل های MIDI که شامل قانون کپی رایت هستند-م). متأسفانه بسیاری از برنامه های کامپیوتری، فرمت های اختصاصی خودشان را دارند که انتخاب آهنگ را به چند ده یا شاید چند صد آهنگ موجود در آن قالب محدود می کند، همین امر موجب میشود انواع موسیقی که فرد می تواند یاد بگیرد، محدود به همان تعدادی باشد که طراح برنامه انتخاب کرده است.
چالش استفاده از این برنامه ها، دو وجه دارد. یکی اینکه آنها برنامه های کامپیوتری هستند، و بسیاری از مردم ممکن است با رابط ها و پروسه های کامپیوتری راحت نباشند. هیچ چیز بدتر از این نیست که بخواهید از طریق یک سیستم نوشتاری مبتنی بر متن (بخش Help که در همه ی نرم افزارهای کامپیوتری وجود دارد-م)، معمای چگونگی اتصال و استفاده از کامپیوتر را حل کنید، و تنها برای اینکه دستور العمل های اولیه ی نت خوانی را از یک برنامه ی کامپیوتری به شکل انتزاعی بیرون بکشید ساعتها وقت صرف کنید، و بارها تمرین کنید در حالی که هنوز قادر به نواختن نیستید. درگیری با دو رابط گیج کننده برای رسیدن به یک هدف، بهایی است که باید پرداخت کنید!
دوم اینکه هرچند که این روش آموزشی، جدید و منحصر به فرد است، اما اکثر برنامه ها هنوز از آموزش نت خوانی موسیقی به عنوان وسیله ای برای آموزش نوازندگی استفاده میکنند. توجه داشته باشید که آیا کسب توانایی خواندن نت های موسیقی هدف نهایی است یا مرحله ی نخست. شروع یادگیری با نت های موسیقی اساسا کاربر را به مسابقه ای جهنمی وارد میکند که شامل آزمونهای تعاملی با بازخوردهاییست که به شکل دردناکی دقیقند، و می تواند شما را به این نتیجه برساند که از عهده ی انجام دادنش بر نمی آیید.

بنابراین، شما باید با دو رابط کاربری گیج کننده سر و کله بزنید در حالی که هدفتان تنها یادگیری یکی از آنهاست! دو رابط کاربری نا آشنا برای یادگیری نواختن موسیقی - یکی کامپوتر و دیگری نماد های موسیقی. ممکن است احساس کنید به جای یک معلم، دارید به کامپیوتر جواب پس میدهید.

علیرغم تمام پیشرفتهایی که تکنولوژی داشته است، از لحاظ تاریخی، این رویکرد، با اینکه پتانسیل های فراوانی دارد اما به تنهایی قادر به غلبه بر چالش های سنتی یادگیری موسیقی نیست و نمیتواند کاری کند که مردم بتوانند به سرعت نوازندگی را یاد بگیرند.

نتیجه گیری رهیافت آموزش از طریق کامپیوتر
مزایا: تعاملی، آموزش خوب از طریق تکرار، مناسب برای تعمق، مناسب برای خود آموزی، در صورت وجود انگیزه و پشتکار.
معایب: تعامل در این روش فقط شکلی از تمرین های خسته کننده ی معمول است، با این تفاوت که استاد بی رحم و بی تفاوت است. مهارت هایی که می آموزید، نمیتوانند فراتر از چیزهایی باشند که با فشردن یک کلید در یک زمان مشخص قابل اندازه گیریست. این روش اغلب با تمرین خواندن نت های موسیقی آغاز میشود، بنابراین میراث دار همان گیج کنندگی، همان کاستی ها و همان چالش هاست.