piano.png

3. درسهای ویدیویی

هنگام آموزش از طریق درسهای ویدئویی، گزینه های زیادی در اختیار شماست، شما به سادگی یک دی وی دی را تماشا می کنید و هر وقت که احساس راحتی کنید، "درس ها" را ادامه میدهید. به این شکل، نیازی به هماهنگ کردن برنامه زمانی خود با معلم پیانو ندارید، نیازی به ترک خانه و رانندگی برای رسیدن به کلاس نیست، و به لطف شگفتی های فن آوری، بدون نیاز به صرف هزینه اضافی، میتوانید آموزش ببینید. این استاد شب و روز در دسترس شماست، و اگر بخشی از درس را فراموش کنید، برای اینکه برگردید و دوباره آن را انجام دهید، نیازی به هزینه ی اضافی نیست. آموزش های ویدیویی نمی دانند چه کسی آنها را تماشا می کند، بنابراین نمی تواند مانند یک معلم واقعی مستقیماً به هنرجو بپردازد.
در این حالت، شما تقریبا تضمین میکنید که معلم های خوبی داشته باشید (یعنی حتی اگر خط کشی برای تنبیه کردن داشته باشند هم، دستشان به بچه ها نمیرسد)، آنها مطمئنا موسیقی را میشناسند و اگر دهانشان بوی بد بدهد، فرزندان شما اذیت نمیشوند. اگر یکی از روش های آموزشی جواب نداد، میتوانید تلویزیون را خاموش کنید و شاید برنامه دیگری را امتحان کنید.
درسهای ویدیویی اغلب بهترین روش های (نمایش دادن تصویر و ارائه ی توضیح در مورد آن) را به کار میگیرند. از آنجایی که اغلب به روش حرفه ای تولید می شوند، معلمان تمایل دارند که مشتاق به نظر برسند و نمی توانند بخشی از درس را "از قلم بیاندازند". چیزی که ممکن است هنگام تدریس، در " زندگی واقعی" اتفاق بیفتد.

از برتری های دیگر این رهیافت، نسبت به آموزش خصوصی، آنست که والدین هم می توانند درسها را با فرزندان خود تماشا کنند، با آنها یاد بگیرند، هدایتشان کنند، و در تمام مراحل یادگیری با فرزندانشان تعامل داشته باشند.

درسهای ویدئویی اغلب به صرفه هستند، اما شما را با چالش های جدی روبرو میکنند.

اول اینکه معلم ها تعاملی با بچه ها ندارند، به طوری که آنها نمی توانند به شاگردان خود بگویند اشتباهی دارند، یا یه سوال هایشان پاسخ دهند، درحالی که این تعاملات در فرآیند آموزش پیانو ضروری هستند.
دوم اینکه، دی وی دی نمیداند فرزندان شما تمرین می کنند (یا اصلا دی وی دی ها را تماشا می کنند یا نه)، بنابراین نمی تواند پیشرفت شاگردان را پیگیری کند. در نهایت، دیسک های آموزش موسیقی، مانند شیوه سنتی، غالبا بر آموزش نت خوانی تکیه دارند و توضیحات زیادی در مورد علائم موسیقی ارائه میکنند در حالیکه کودکان هنوز نمیتوانند چیز جالبی بنوازند که آنها را مشتاق نگه دارد. بنابراین لازمست والدین و فرزندان، به شدت منضبط باشند. با این حال، اگر یکی از این دو، انگیزه ای قوی داشته باشد، راه مقرون به صرفه ایست، اگر چه ممکنست زیاد پایدار نباشد، زیرا آموزش بدون بازخورد، شبیه اینست که شما در اتاقی بدون آینه تنها هستید.

سوم، هنگامی که شاگردان، بخشی از درس را درک نمیکنند، هیچ منبعی برای پرسیدن یا مشورت در اختیارشان نیست، فقط میتوانند درس را تکرار کنند و سعی کنند بخشهایی که نیاموخته اند را حدس بزنند. این شکاف ها اغلب ناشی از وجود پروفسورهای ویدیویی است، آنها فکر می کنند دارند به زبان مادری خود حرف میزنند، در حالی که مشغول گیج کردن بچه ها و حتی پدر و مادرها، با حشویات موسیقایی هستند. این فقدان تعامل و بازخورد، فشار زیادی بر یادگیرنده تحمیل میکند.

در نهایت، علاقه ای در فرزندان شما بوجود نمی آید و ممکنست خیلی سریع از تماشای سخنرانی معلمی که "برای" آنها حرف میزند نه "با" آنها؛ خسته شوند. معضل قدیمی علاقه مند نگه داشتن فرزندان به تمرین هم، سر جای خودش باقی می ماند و عدم وجود معلمی که بگوید که آیا بچه ها درست تمرین کرده اند یا نه، می تواند یک مشکل واقعی باشد.

نتیجه گیری رهیافت آموزش از طریق درسهای ویدئویی:
مزایا: مربی حرفه ای، زمانی که آماده ی یادگیری هستید برایتان مهیاست. اغلب مقرون به صرفه است.
معایب: بازخوردی وجود ندارد؛ لازمست فوق العاده با انضباط باشید و همچنان برای اینکه خوب پیشرفت کنید باید دردسرهای یادگیری الفبای موسیقی به روش سنتی را به جان بخرید. اینکه معلم "برای" بچه ها سخنرانی کند، میتواند کسل کننده باشد.