61727-extra-large.jpg

مقدمه:

نرم افزار نوئندو (Nuendo) محصول شرکت اشتاینبرگ یک نرم افزار جامع در بخش Post-Production است که از این برنامه در مواردی نظیر صداگذاری فیلم، تلویزیون، بازی های کامپیوتری، آهنگسازی و دیگر موارد صنعت صدا مورد استفاده قرار میگیرد. محیط این برنامه با محیط کیوبیس بسیار شباهت دارد. در مقایسه میشه گفت تقریبا تمامی امکانات کیوبیس رو شامل میشود به علاوه امکانات بیشتردر مدیریت فایلهای ویدئویی و همچنین افکتهای بیشترو دیگر امکانات که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

قابل ذکر است که برای بررسی دقیق تر برنامه نوئندو و درک بهتر تفاوت آن با کیوبیس 10 میتونم بگم بغیر از قابلیت VST-Transit که برای اشتراک فایلهای صوتی و پروژه ها بین موزیسین ها تحت سرویس ابری (Cloud Service) است، تمامی امکانات و قابلیتهای کیوبیس رو شامل میشود.(البته در این مورد برنامه نوئندو پلتفرم تحت شبکه مختص به خود برای اشتراک فایل ها و پروژه ها را دارد). لذا از پرداختن کامل به قابلیتهای مشترک کیوبیس و نوئندو صرف نظر میکنیم و میتوانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد امکانات و قابلیت های Cubase 10 به لینک معرفی نرم افزار کیوبیس پرو Cubase 10 مراجعه کنید.60406-extra-large.jpg

بخش Post-Production :

در این بخش نوئندو با پشتیبانی از کدک ها و فرمتهای مهم ویدئویی و موتور جوستجوی قدرتمند و بهینه و همچنین مدیریت امن دیتای فایلها در پروژه بسیار توانمند عمل میکند.

یکی از بخش های مهم در مبحث پست-پروداکشن مدیریت دیالوگ هاست. در نوئندو با تعریف و ساخت ماکروها و کلیدهای اختصاصی، ویرایش گروهی فایهای چند کاناله، ویرایش جامع فیدها (Fade) و پردازش آفلاین انعطاف پذیر این امر میسر شده است. همچنین امکان اتصال نرم افزارهای ویرایش گر به برنامه وجود دارد. پردازش Event های مختلف بصورت همزمان و مدیریت هزاران فایل و کلیپ وامکان ویرایش سریع آنها ازدیگر قابلیت های برنامه در این بخش است.

همچنین این برنامه با داشتن امکانات کیوبیس برای آهنگسازان گزینه بسیار مناسبی نیز می باشد. دست طراحان صدا نیز برای تولید انواع افکتهای صوتی با کمک ابزارهایی مثل Sound Randomizer و VoiceDesigner کاملا باز میباشد.

ابزار جدید برش فایلهای ویدئویی و قابلیت تراز کردن (Re-Align) مجدد فایلهای صوتی با کلیپ های برش خورده نیز سرعت عمل کاربر را هنگام ویرایش را نیز بالا میبرد.

اگر نیاز به دوبله کردن یک فیلم با زبان های مختلف یا سینک کردن صدای گوینده بر روی یک کاراکتر و یا جایگزینی صداهای رکورد شده با کیفیت پایین داشته باشید، قابلیت ADR (Automatic Dialog Replacement) در نوئندو به کمک شما اومده و در زمان ویرایش صرفه جویی بسیار زیادی میشود. فایل های CVS تولید شده در برنامه اکسل را نیز میتوان وارد نرم افزار کرد و با کمک آن Marker یا نشانگرها را ایجاد کرد. مانیتورینگ و رکورد با قدرت مانور بالا در برنامه باعث شده امکان ضبط Foley (برای اطلاعات بیشتر در مورد Foley به مقاله تکنیک های صدا گذاری فولی مراجعه کنید) به راحتی امکانپذیر شود. همچنین نوئندو اماکن ایمپورت و اکسپورت فایلهای AAF را همانند کیوبیس دارد.

در نوئندو 10 امکان ادغام پروژه ها، ایمپورت و اکسپورت آرشیو ترک ها و وارد کردن Stem های چند کاناله از دیگر ترک ها نیز وجود دارد. همچنین قابلیت تهیه فایل Backup از پروژه نیز است.

از دیگر قابلیت ها در این بخش:
  • پشتیبانی از فرمت Surround تا 22.2 کانال، Dolby Atoms-9.1 و Auro-3D
  • دارای بیش از 100 پلاگین و امکان ضبط تا رزولوشن 384 کیلوهرتز
  • امکان خروجی در حالت Multi-Master برای ذخیره پروژه ها با زبان های مختلف
  • قابلیت نامگذاری و تهیه Sheet Cue خروجی از لایه ها برای ارائه یک دید کلی از پروژه
60418-extra-large.jpg

Game Audio :

در بخش صداگذاری بازی های کامپیوتری نوئندو قابلیت اتصال به میان افزار Wwise را دارد.(Wwise یک برنامه پیشرفته ساخت شرکت Audiokinetic است که برای صداگذاری در صنعت بازی بسیار مورد استفاده قرار میگیرد). با اتصال به این برنامه شما امکان ارسال مستقیم ترک های صوتی رو به برنامه Wwise به همراه نام ترک ها و مِتادیتای آن ها را دارید و هرموقع نیاز به ویرایش ترکها بود میشه به راحتی به نوئندو برگشت و تغییرات مدنظر را اعمال کرد. امکان ارسال تمام بخش های یک کامپوزیشن به عنوان سگمنت یا اجزا موسیقی بازی شامل ترک های صوتی، MIDI ، نشانگرها و لوپها به Wwise نیز وجود دارد. همچنین در Wwise میتوان پروژه نوئندو را ایجاد کرد و یا از نوئندو به عنوان ویرایشگر midi استفاده کرد.

قابلیت ناموازی بودن روند کار در برنامه نوئندو برای ساخت موسیقی بازی بسیار موثر و به اصطلاح Intractive عمل میکند، بطوریکه میتوان قطعات موسیقی را بر اساس چرخه مارکرها ایجاد و آن ها را به چند کانال Buss بصورت موازی ارسال و تمامی ترک ها را همان لحظه با افکت های اعمال شده و اطلاعات تمپوی مربوطه رندر کرد و یا پس از آن دوباره به محیط نوئندو باز گشت و تغییرات مورد نیاز را اعمال کرد.

دیالوگ در بازی ها معمولا شامل کلیپ های صوتی جداگانه است که بر اساس رویدادهای بازی اجرا میشوند و بر همین اساس ممکنه یک خط دیالوگ دارای بیش از ده ترک صوتی مجزا باشد که انجین بازی باید همه آنها را شناسایی کرده و در زمان درست اجرا کند. نوئندو میتواند بصورت اتوماتیک تمامی رویدادها صوتی را بصورت همزمان تغییر نام دهد. با کمک فایلهای CVS و ایمپورت کردن آن ها تمامی اطلاعات، نام ها و مکان قرارگیری لایه های صوتی را میتوان وارد برنامه کرد و برای اطمینان از صحت ویرایش های انجام شده یک پیش نمایش از نتایج دراختیار داشت.

همچنین قابلیت AGC (Audio Game Connect) در نوئندو امکان ارتباط با سیستم Preforce Version Control را به کاربر میدهد. Version Control این اجازه را به کاربر میدهد که بر روی تغییرات پروژه در هر زمانی مدیریت داشته باشد و همکاری کردن بر روی پروژه ها را نیز تسهیل میکند. همچنین هر تغییراتی بر روی پروژه در نوئندو در پس زمینه مانیتور میشود و نیازی به دخالت مستقیم وغیرضروری کاربر نمی باشد.

60417-extra-large.jpg

بخش Broadcasting :

این بخش یکی از توانایی های مهم نوئندو است و با پشتیبانی از فرمت ویدئویی مهم مانند MP4، ProRes، DNxHD و... و همچنین فرمت های صوتی Broadcast Wave(BWAV)، MXF، AAF،OMF و ...گستره وسیعی از فرمت ها را پوشش میدهد. با کمک فرمت AES31 که توسط انجمن مهندسی صدا AES توسعه یافته و از فایل سیستم FAT32 و تحت فایل صوتی Broadcast Wave میتوان پروژه ها را بین ایستگاه های کاری رد و بدل و در برنامه های دیگری که از این فرمت پشتیبانی میکنند استفاده کرد.

با اتصال به شبکه های LAN و WAN می توان مشترکاً بصورت گروهی بر روی پروژه ها کار کرد. همچنین میتوان فایلهای خروجی را بر روی سرور ذخیره و به عنوان یه یک پروژه جدید مورد استفاده قرار داد. با ابزار Channel Batch export میشه از صحنه های علامت گذاری شده و یا کلیپ های برش خورده بصورت گروهی خروجی گرفت.

Loudness Meter مجتمع در نوئندو تمامی استانداردهای روز دنیا در بخش Broadcasting را در اختیار کاربر قرار میدهد.نوئندو منحنی حجم صدا را در یک ترک جداگانه بر اساس مقیاسShort-term و True peaks ضبط می کند .حتی می توان مقدار لادنس و پیک ها را بصورت دستی تعیین کرد.

با کمک سخت افزار NUENDO Syncstation کاربر میتواند سیستم های سخت افزاری صوتی و تصویری مورد استفاده در صنعت برادکست رادیو و تلویزیون را با برنامه نوئندو همسازن سازی یا اصطلاحا Sync کند.

یکی از قابلیتهای مشترک با کیوبیس که کاربردی است گزینه Direct Offline Processing می باشد که با کمک آن میتوان بر روی هر ترک و یا بخش های برش خورده ترک بصورت جداگانه پردازش انجام داد و افکتهای مورد نظر را اعمال کرد که این عمل بصورت غیر مخرب یا Non-Destructive و بصورت realtime است یعنی میشود بعدا تغییرات دلخواه رو اعمال و یا افکتی را حذف یا اضافه کرد.

61726-extra-large.jpg

دیگر قابلیت های نوئندو:

با کمک گزینه Free mode نوئندو به شما امکان ضبط درهر زمان و موقعیت از نوار زمان یا timeline بصورت کاملا مجزا از لیست مارکرها و رکورد های قبلی را میدهد. همچنین شما می توانید بین حالت تکرار ضبط یک بخش (به عنوان مثال دیالوگ) و استیج رکورد جابجا شوید که در بخش ضبط دیالوگ و صداگذاری فیلم و بازی و ... بسیار انعطلاف پذیر وکاربردیست.

پلاگین Multipanner با پشتیبانی از صدای فراگیر 22.2 کاناله و Dolby Atoms برای شبیه سازی یک فضای کاملا سه بعدی.

با کمک پلاگین Anymix Pro میتوان حرکت سیگنال های صوتی را در یک فضای فراگیر (Surround) را مانند دور و یا نزدیک شدن را نسبه به شنونده شبیه سازی نمود. حتی میتوان مقادیر EQ و Loudness را جداگانه به صورت اتوماتیک اعمال کرد. با استفاده از این ابزار نیز میتوان میکس های استریو را به Surround 8.1 تبدیل کرد و بالعکس. پریست های مختلفی نیز در اختیار کاربر قرار داده شده است.

همانطور که گفته شد نوئندو از تکنولوژی Ambisonics کاملا پشتبانی میکند ، با استفاده از میکروفون هایی که ازاین تکنولوژی پشتیبانی میکنند میتوان رکورد هایی انجام داد شبیه به حالتی که شما در یک فضای کروی قرار گرفته اید و از همه زوایای داخلی فضای کروی سیگنال های صوتی ای را دریافت میکنید. همینطور در نوئندو میتوان صداهای امبیسونیکس میکس شده را وارد برنامه کرد و با ابزار Ambisonic Panner فایلهای سورس mono ، استریو و یا فراگیر را تبدیل به یک فایل میکس شده امبیسونیکس کرد. نیز میتوان مقدارتاثیرسیگنال مرجع و امبیسونیکس را در میکس فراگیر تنظیم کرد.

نوئندو قابلیت اتصال به هدست های واقعیت مجازی VR مدل های Oculus Rift و HTC Vive را دارد و شما میتوانید مستقیما به محتویات واقعیت مجازی بصورت realtime یا آنی مشاهده کنید. همچنین نوئندو از ماوس های 3Dconnexion نیز پشتیبانی میکند. با سینک کردن پلیر رایگان GoPro VR player امکان پخش فیلم های 360 درجه ای در نوئندو نیز وجود دارد.

نوئندو از سیستم dearVR SPATIAL CONNECT که توسط شرکت Dear Reality توسعه یافته نیز پشتیبانی میکند. این سیستم به طراحان صدا، موزیسین ها و مهندسین صدا این امکان را میدهد که صداهای سه بعدی را مستقیما در VR تولید کنند با امکان کنترل ابزارها با ژست های حرکتی بدن در محیط واقعیت افزوده.

با کمک قابلیت VST Connect SE 4 میتوان از طریق اینترنت با موزیسین های دیگر همکاری کرد و ضبط مالتی ترک فایلهای صوتی و میدی را انجام داد. تمام اطلاعات برای امنیت بصورت رمزنگاری رد و بدل میشوند. قابلیت ویدئو چت نیز وجود دارد.

امکان rendering فایل های ویدئویی در آپدیت های بعدی نیز در نظر گرفته شده است.

2 گیگابایت افکت های صوتی با کیفیت 24bit/48kHz با فرمت WAV شامل فایلهای سراند 5.1 کاناله دردسته بندی های مختلف صدای حیوانات، آتش،صنعتی،تکنولوژی، آب ، وسایل نقلیه و ...

از قابلیت های بسیار کاربردی مشترک نوئندو و کیوبیس Retrospective Record که با کمک آن میتوان اطلاعات MIDI را بدون فعال کردن Record در حافظه ذخیره و فراخوانی کرد. مثلا با میدی کنترولر یه ملودی را اجرا کردیم اما دکمه رکورد را فراموش کردیم فعال کنیم، با کمک این گزینه میتوانیم نت ها را از حافظه فراخوانی کنیم و با این کار ایده ای را ازدست نمیدهیم.

اطلاعات بیشتر در سایت Steinberg

قیمت نرم افزار نوئندو : 980 یورو