اخیرا نسخه جدید نرم افزار قدرتمند و معروف مسترینگ WaveLab توسط شرکت صاحب نام Steinberg معرفی شد که قصد داریم به بررسی قابلیت های جدید این نسخه بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

wavelab-9-special-01.jpg

طراحی مجدد محیط کاربری :

محیط برنامه در این نسخه بطور کامل تغییر کرده و به گفته شرکت سازنده تغییرات انقلابی در رابط کاربری صورت گرفته و از طراحی تب یا نوار ایده گرفته شده که دسترسی به ابزارهای ضروری را بسیار سرعت میبخشد.در واقع نسخه جدید بر اساس محیطی تک پنجره ای بوده که شامل تب یا نوار مرکزی که شامل نمایشگر waveform و ابزارهای پرکاربرد میباشد. پنجره بالایی ابزارهای گوناگونی جهت اندازه گیری و نمایش خطاها و ایرادات فایلهای صوتی میباشد. همچنین ابزار معروف مسترینگ این نرم افزار تغییر کرده و دارای امکانات جدیدی میباشد که در ادامه مقاله مورد بررسی قرار خواهیم داد. قابل ذکر است که در نسخه 9 به کار بر این قابلیت داده شده که از سیستم جدید docking استفاده کرده و ابزارهای مختلف رو به سلیقه خودش چیدمان کند که این کار با برنامه را سرعت بخشیده و راحت تر می کند.

csm_Multiple_Spaces_in_WaveLab_9_with_Ribbon_a909dd6e56.png

بخش مرکزی محیط کاربری شامل ابزارهای جهت نمایش، ویرایش، تحلیل ، رندر و ... میباشد که همگی حساس به محتوا بوده و بصورت داینامیک نمایش داده خواهند شد و ابزارهای لازم نزدیک به پنجره waveform قرار گرفته اند.

csm_ribbon-tab-collage_042fe4b116.png
امتیاز دیگر نوار بار اینست که میتوان ابزاری مد نظر دیگری رو نیز به آن اضافه کرد که به صورت منوی Drop-down همیشه در دسترس باشند. همچنین منوی file-tab نیز در این نسخه نوار ابزار اضافه شده است که میتوان اعمال رو بصورت گروه بندی جهت پیکربندی پروژه در اون قرار داد. به عنوان مثال خروجی صوتی به فورمتهای مختلف.

نسخه 9 نرم افزار wavelab مفهوم تازه ای از ایجاد پروژه ها بصورت گروهی نیز فراهم دیده است. این قابلیت به کاربر داده شده است که دسته ای فایلهای صوتی را بصورت گروه درآورده و سپس آنها را در یک قالب ایجاد کنید. همچنین برای پروژه های بزرگ هم پنجره مدیریت فایلها قابلیت نمایش تمام ساختار پروژه را به سه صورت : فایلهای گروهی، فایلهای صوتی مجزا و فایلهای صوتی به هم پیوسته را دارد.

csm_docking-collage-added-space_ff84fa9090.png

همانطور که پیشتر ذکر شد بخش مسترینگ (Mastrering Section) به طور کامل بازطراحی شده. بخش افکتها برای انعلاف پذیری بیشتر و ایجاد زنجیره پلاگینها به 12 اسلات افزایش یافته است. پنجره تظیم پردازش پلاگین ها بصورت جداگانه قابل ویراش است. به عنوان مثال شما میتوانید افکت مورد نظر خود را بصورت مونو ، استریو یا M/S ویرایش کنید. همچنین تمام پنجره مانیتورینگ فایلهای صوتی با امکان Mid/Side توسعه داده شده است. Resampler جدید امکان دسترسی مستقیم به تغییر نرخ نمونه گیری (Sample Rate) را هنگام playback داده است.

در نسخه جدید پنجره های شناور رو میتوان به صورت ستونهای باریک جهت افزایش فضای محیط کاری برنامه در مکان های مختلف قرار داد کهwavelab بصورت اتوماتیک نیز مکانهای مورد نظر رو پیشنهاد میدهد.

wavelab-9-special-02.jpg
MasterRig

قوی ترین مجموعه پلاگین های ارائه شده توسط شرکت اشتاینبرگ نیز با نام MasterRig همرا با نسخه جدید برنامه نیز معرفی شده که قابلیتهای بیشماری رو برای مسترینگ در اختیار کاربر قرار میدهد. این مجموعه شامل 6 ماژول افکت باکیفیت بالا که هرکدام با قابلیت چند بانده و هر کدام قابل استفاده دوبار در زنجیره (Chain) افکتها میباشند. ماژول های کامپرسور، اوکلایزر و سچوریتور برای هر باند بطورت جداگانه از پردازش M/S پشتیبانی میکنند که این مهم به کاربر امکان دسترسی به بخش های جداگانه از صدا برای انجام ویرایش های لازم با دقت بالا را فراهم میکند.

csm_ms-in-audio-montage_59f794c550.png
انعلاف پذیری بالای MasterRig به شما اجازه میده زنجیره افکتها رو بصورت Drag and drop مدیریت کنید و تنظیمات و ترتیب مورد علاقه خود را ذخیره کنید و با حالات گوناگون ترتیب و انواع چیدمان دیگر افکتها در Chain نیز مقایشه کنید.

csm_master-rig-collage-adjusted-order_78b3490730.png

MasterRig شامل افکتهای زیر میباشد :

- Compressor با سایدچین داخلی و انتخاب انواع کامپرسور

- Dynamic EQ با 4 باند

- Saturator چهار بانده

- Limiter جهت استفاده به عنوان ماکسیزمایزر یا لیمیتر Brickwall

- Equalizer هشت بانده با امکان استفاده از 4 نوع EQ برای هر باند بصورت جداگانه

- Imager با پشتیبانی از 4 باند

wavelab-9-special-03.jpg

پشتیبانی کامل از پردازش Mid/Side :

در نسخه 9 امکان دسترسی مستقیم به حالات Mid یا Side با راست کلیک بر روی Waveform و انتخاب گزینه Audio Montage و یا Audio Editor برای هریک از فایلهای صوتی فراهم شده است. این قابلیت قدرت مانور بر روی سیگنالهای M/S فایلهای صوتی برای ویرایش های پیچیده از جمله برش، ویرایش بصورت طیفی (Spectrum Editing) ، لول بندی، آنالیز لودنس و ... را افزایش می دهد.

امکان تحلیل هر یک کانالهای M/S بصورت جداگانه و استفاده از افکتهای مختلف بر روی آنها به عنوان یک کلیپ، ترک یا افکت خروجی نیز از قابلیتهای جدید میباشد.

wavelab-9-special-04.jpg

دسترسی سریع و مدیریت راحت پروژه ها :

تب جدید با عنوان File tab به عنوان یک قطب مرکزی برای ایجاد یا باز کردن فایلها بصورت پیوسته، ویرایشگر فایل صوتی، پردازش دسته ای، پادکست، سی دی صوتی یا دی وی دی عمل میکند. قابلیتهای بیشتر این بخش شامل حالات ورودی و خروجی، رندرینگ، خروجی DDP، XML، CD cue و غیره میباشد. همچنین کاربر امکان دسترسی به تنظیمات هریک از گروه ها را به سادگی تب Preferences فراهم کرده است.

csm_file-tab_dd7191cb3a.png
ایجاد پروژه جدید یا باز کردن آن در نسخه جدید راحت تر و سریعتر شده است. هنگام اجرای WaveLab Pro 9 شما میتوانید گزینه های مختلفی رو برای ایجاد پروژه جدید انتخاب کنید. همچنین میتوانید به سرعت آخرین پروژه هایی رو که بر روی آنها کار کرده اید رو از لیست مربوطه باز کنید.
csm_wavelab-pro-9-screenshot-project-manager-added-space_02eff32dbf.png
پروژه های بزرگ معمولا دارای ساختار پیچیده های هستند و برای مدیریت راحت تر نیاز به امکانات خاصی هستند. نسخه 9 نرم افزار به کاربر کمک میکنه که فایلهای صوتی و دسته هایی از فایلها رو به راحتی مدیریت و مرتب کند و همچنین امکان دراگ اند دراپ سرعت و راحتی کار رو دوچندان کرده است. پنجره مدیریت پروژه با ساختار درختی به شما اجازه میدهد تا فایلها و گروه ها رو مدیریت و نام گزاری ، حذف یا به Audio Montage انتقال داده و یا در یک پنجره ویرایشگر جدید باز کنید.
csm_cubase-wl-xchange_46466b9a1f.png
نسخه 9 نرم افزار WaveLab اولین نسخه ای است که با برنامه های Cubase و Nuendo بطور کامل یکپارچه شده که امکان میکس و مسترینگ و سوئیچ بین برنامه ها را براحتی فراهم کرده است. باز کردن ویولب مستقیما از داخل کیبویس یا نوئندو و ویرایش فایل یا فایلهای مد نظر و آپدیت شدن فایلهای ادیت شده بصورت خودکار فقط با یک کلیک از قابلیتهای این نسخه میباشد.

csm_cubase-wl-xchange-2_f67cfdd4bb.png

بازگشت به برنامه های ذکر شده جهت انجام میکس و اعمال تغییرات مورد نظر امکانپذیر است. همچنین جهت باز کردن پروژه میکس نیازی نیست مسیر پوشه پروژه ذخیره شده توسط کیوبیس یا نوئندو را به Wavelab معرفی کنید، خود برنامه بصورت خودکار از طریق فایل صوتی خروجی گرفته شده توسط آن برنامه ها ، نرم افزارهای مربوطه رو باز میکند. (البته برای استفاده از این قابلیت باید کاربر نسخه 8.5.10 یا جدیدتر نرم افزار کیوبیس و نسخه های آتی نوئندو را در اختیار داشته باشد.)

csm_more-plugs-collage_452996c937.png

WaveLab Pro 9 نیز دارای دو پلاگین قدرتمند دیگر با عناوین Multiband envelope shaper و Multiband expander و همچنین یک ReSampler بر پایه تکنولوژی SoX جهت تغییر نرخ نمونه گیری هنگام اجرا و خروجی میباشد.

csm_Naming-Scheme_3768c1c836.png
برخی قابلیت های دیگر نرم افزار WaveLab 9 :

نسخه جدید امکان اتوماسیون بصورت Envelope-based برای افکتهای کانال Send شده به کلیپها ، افکتها ، ترکها و افکتهای خروجی را فراهم کرده است.

نسخه جدید قابلیت خروجی گرفتن بصورت گروهی در حالات مختلف و به شکلی راحت فراهم کرده است. همینطور از فرمت های خروجیMP3 و AAC نیز پشتیبانی میکند. در نسخه امکان نامگذاری اسامی فایل ها و یا آلبوم خروجی وجود دارد.

WaveLab 9 در دو نسخه Pro و Element به فروش میرشد که نسخه المنت امکانات کمتری دارد.

منبع : سایت Steinberg