66279-extra-large.png


اکثر کاربران شرکت اشتاینبرگ را با نرم افزارهای کیوبیس و نوئندو می شناسند. کاربران و آهنگسازانی که نیاز به نت نویسی و تهیه پارتیتور دارند معمولا سراغ نرم افزارهای معروفی مانند MuseScore,Sibelius,Finale و ... میروند. اما شرکت اشتاینبرگ از سال 2016 با معرفی نرم افزار Dorico وارد عرصه برنامه های نت نویسی شد و با ارائه بروز رسانی ها و افزودن قابلیت های مختلف توجه بسیاری از آهنگسازان را نیز به خود جلب کرده است. اخیرا نسخه سوم این نرم افزار نیز معرفی شده که شامل امکانات و بهبودهایی است که این برنامه رو بیش از پیش قابل رقابت با نرم افزارهای رقیب کرده است.

برنامه شامل دو نسخه Element وPro می باشد که نسخه المنت امکانات کمتری نسبت به پرو دارد. در این مقاله به بررسی امکانات این برنامه می پردازیم.

محیط برنامه بسیا پویا و کاربر پسند و هوشمندانه طراحی شده است، لذا کار با برنامه برای هنرجویان و اساتید موسیقی آسان و سرعت عمل نت نویسی در آن نیز بالاست. ابزارهای گوناگون ویرایش همگی در دسترس و سازگار با نیازهای کاربر برای نت نویسی بند، ارکستر یا حتی یک گروه موسیقی مدرسه می باشند.

Dorico نیز برای انتشار و چاپ پارتیتورها به زیبایی و بصورت اتوماتیک صفحه آرایی و قالب صفحات را تنظیم میکند. این برنامه با کمک الگوریتم پیشرفته ای که دارد از درهم رفتگی و تداخل نشانه ها وعلائم موسیقایی به سادگی جلوگیری میکند.

66283-extra-large.png

امکانات اضافه شده در نسخه 3 :

در پارتیتورِ مربوط به رهبر ارکستر، نت هایی که برای چند نوازنده نگارش شده اند را برای اشراف بیشتر رهبر بصورت فشرده بر روی تعداد کمتری خطوط حامل مینویسند که این کار معمولا دشوار و زمانبر است. در نسخه 3 دوریکو میتوان با یک کلیک بصورت هوشمندانه پارتیتورهای رهبر ارکستر را بصورت استاندارد ایجاد کرد.

درنسخه جدید پشتیبانی گسترده ای از نت نویسی گیتار و سازهای فِرِت دار صورت گرفته است. میتوان نت ها را بر روی خطوط حامل یا تبلِچِر و یا هر دو نمایش داد. دوریکو نمایش نت های سازهایی با فاصله نا منظم بین پرده ها (Fret) مانند ساز دالسیمر (Dulcimer) و یا سازهایی که طول یک سیم یا بیشترآن از بقیه سیم ها کوتاه تر است مانند Banjo را نیز به راحتی مدیریت میکند. همچنین دوریکو دارای کتابخانه ای از صدها فورم آکورد است و از انواع تکنیک های اجرایی گیتار پشتیبانی میکند. نیز میتوان در نت نویسی انگشت گذاری دست چپ را هم انجام داد.

دوریکو از پلاگین های با تکنولوژی VSTi نیز پشتیبانی میکند که در نسخه سوم امکان ایجاد الگوهای (Templates) مختلف با تنظیمات وی اس تی های مورد استفاده در پروژه وجود دارد. همچنین میتوان این الگوها را بین کاربران دیگر به اشتراک گذاشت. پشتیبانی از VST Expression نیز برای اجرای زیبا تر و دقیق تر تکنیک های مختلف به این نسخه اضافه شده است.

شرکت اشتاینبرگ با همکاری Soundiron که یکی ازتولیدکنندگان شناخته شده در زمینه تولید سمپل و بانکهای نرم افزار Kontakt است یک بانک با نام Micro Olympus Choir برای سمپلر اختصاصی اشتاینبرگ یعنی Halion Sonic تولید کرده اند که شامل اصوات گروه کر با آواج های Ah و Ooh است که نسخه کامل آن با آواج های مختلف نیز بزودی برای هلیون سونیک منتشر می شود.

در نسخه 3 قابلیت جدیدی اضافه شده که بصورت هوشمندانه برنامه میتوان تنظیمات مورد نیاز برای پدال گذاری هارپ را محاسبه کند و نت هایی که امکان اجرا با پدال را در موقعیتی خاص ندارند را با رنگ قرمز نمایش دهد. میتوان علائم پدال دلخواه را نیز خیلی سریع اضافه کرد که در کل پارتیتور یا بخش مربوط به هارپ و یا هردو بصورت اتوماتیک نمایش داده شوند.

همچنین میتوان کامنت هایی برای یادآوری نکته ای خاص در هر مکان از پارتیتور قرار داد و حتی از آنها لیستی برای چاپ خروجی گرفت.

در نسخه جدید بهبودهایی در نمایش و موقعیت قراگیری Lyric ها انجام شده و میتوان آن ها را یکجا در یک ویرایشگر دیالوگ مجزا دید که این امر سبب سهولت و افزایش سرعت عمل در ویرایش و رفع خطا های احتمالی در نگارش می شود.

در موسیقی های تجاری مانند فیلم، تلویزیون و یا اجرای روی استیج معمول است که شماره میزان ها را بالا و پایین حامل ها و در یک مکان یا بیشتر در بین سازهای هم گروه قرار میدهند. در نسخه سوم دوریکو تنظیمات ویژه ای برای این موضوع در نظر گرفته شده که میتوان نحوه نمایش و مکان قرارگیری شماره ها را تعیین کرد. همچنین با بهینه سازی های صورت گرفته برای ارتباط بین شماره میزان ها و میزان هایی که بصورت پشت سر هم نت سکوت در آن ها قرار گرفته باعث شده است که بخش های پارتیتور خوانا تر شوند.

در نسخه جدید قابلیت جدید ویرایش Velocity نت ها در بخش Play mode معرفی شده است که براحتی میتوان حجم صدای نت ها را با دراگ کردن ماوس تنظیم کرد. با ابزارهای Line یا Pencil میتوان تغییرات را به نرمی اعمال کرد. نیز میتوان مقدار تمپو را براحتی از بخش Time track تغییر داد.

برای اجرای تکنیک گلیساندو دوریکو در نسخه جدید بصورت اتوماتیک از نت های مجزا استفاده میکند و به کاربر امکان کنترل اجرای گلیساندو را بصورت خطی، سریع و یا آهسته را میدهد.

در دوریکو 3 می توان هارمونیک های طبیعی و مصنوعی را به راحتی ایجاد کرد. کافیست موقعیت مورد نظر در سری هارمونی ها را مشخص کنید تا دوریکو بقیه کار را انجام دهد. همچنین این نسخه ابزارهایی برای اجرای دقیق تر تکنیکها و مدت زمان اجرای تکنیک ها را دارد که با کمک خطوط مربوطه میتوان اجرای دو تکنیک متفاوت را به هم متصل کرد.

66282-extra-large.png
66280-extra-large.png

از دیگر ویژگی های Dorico میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

» ‏استفاده از موتور صوتی با کیفیت کیوبیس در این برنامه با پشتیبانی از سمپل ریت 192 کیلوهرتز و 64 بیت شناور برای ارائه صدایی تمیز و شفاف

» 5 مود مختلف Setup,Write,Engrave,Play,Print که بصورت مجزا در تب هایی جداگانه قرار گرفته اند که هر کدام برای سهولت کار با برنامه دارای ابزارهای ویژه ای هستند و با انتخاب هریک پنل های دیگر مخفی میشوند.

» دوریکو همانند یک دستیار هوشمند عمل میکند و به کاربر برای انجام یک نت نویسی بدون خطا و استاندارد کمک میکند. این برنامه مفاهیم موسیقایی از جمله ریتم، تونالیته و ... را درک کرده و بصورت اتوماتیک تا حد ممکن نت نگاری تمیز و خوانایی را ارائه میدهد.

» استفاده از یک قالب بندی ویژه برای صفحه آرایی پارتیتورهای موجود در پروژه و امکان اضافه کردن فایلهای Text و عکس بر اساس چیدمان دلخواه کاربر در صفحات.

» دوریکو دارای یک سکوئنسر است که دارای پیانور رول، ترک ویرایشگر تمپو، تنظیم Velocity و میدی کنترولر نیز می باشد.

» نت نگاری دقیق درام نیز بسیار ساده است. دوریکو بصورت اتوماتیک جهت استم ها را تشخیص داده و میتواند نت ها را در یک گروه درام کیت نیز بصورت یک کیت 5 خطی درام و یا جداگانه نمایش داده و ویرایش کند.

» میکسر دارای Send/insert و یک چنل استریپ با 4 بند EQ نیز در برنامه تعبیه شده است. خروجی هر ساز بصور ت مجزا در کانال جداگانه ای در میکسر قرار گرفته است و همچنین از ریورب REVerence نیز بهره گرفته شده است.

» دوریکو نیز همانند کیوبیس و نوئندو امکان وارد کردن ویدئو را در برنامه دارد. میتوان نشانگرهایی (Markers) را در نقاط مد نظر ایجاد کرد که در پارتیتور نیز نشان داده میشوند. دوریکور میتواند از اطلاعات Tempo Track ورودی و خروجی تهیه و بصورت فایل Midi ذخیره کند و با کمک آن اطلاعاتی مانند کسر میزان، تمپو و مارکرها را بین DAW های دیگر رد و بدل کرد.

» در دوریکو امکان اجرای نت ها در حالت Swing وجود دارد و میتوان مقدار تاثیر را براساس مقدار تمپو آهنگ مشخص کرد. حتی میتوان اجرای سویینگ را بر روی یک ساز بصورت مجزا از اجرای عادی دیگر سازها اعمال کرد.

» امکان کپی چند میزان و همچنین قفل کردن میزان برای جلوگیری از تغییرات هنگام ویرایش اجزای نت های قرار گرفته درمیزان های دیگر. همچنین امکان تغییر گام ، تونالیته و یا فواصل میکروتونال مورد نظر کاربر بصورت هوشمندانه وجود دارد.

» دوریکو امکان مدیریت قطعات موسیقی متفاوت در موومان های مختلف مانند سونات، سمفونی، اپرا و ... را دریک پروژه را به کاربر می دهد. هر پروژه میتواند شامل قطعات مختلف موسیقی باشد.

» پشتیبانی از فورمت MusicXML برای به اشتراک گذاری پروژه ها بین نرم افزارهای نت نویسی دیگر.

» امکان پرینت بر روی پشت و روی کاغذ (در صورتیکه پرینتر از این قابلیت پشتیبانی کند) و همچنین امکان پرینت بصورت گروهی با انتخاب قالب های جداگانه.

» دوریکو از استاندارد VST3 نیز پشتیبانی میکند.

» بسیاری قابلیت های دیگر که برای اطلاع میتوانید به لینک زیر مراجعه کنید.

Steinberg - Dorico Features

$$ قیمت نسخه Pro این نرم افزار 559 یورو و قیمت نسخه Element برنامه 100 یورو می باشد.