ouktddgc.jpg
حدود یک سال پیش وقتی iLoud اومد به بازار، کسی فکر نمیکرد بعدها موضوع اینقدر جدّی بشه. یک جفت اسپیکر کوچولو، که بیشتر شبیه ست های بلندگو ی لپتاپ برای یوزرهای عام هست. ولی الآن نه تنها بعنوان "مانیتور" ازش استفاده میشه، بلکه استاندارد جدیدی از استودیو مانیتور رو بعنوان "ریفرنس با حجم کوچک" ابداع کرد، که بنام "مایکرومانیتور" از این استاندارد اسم برده میشه.

iLoud Micro Monitor | پرشین موزیک | مرجع تخصصی موسیقی ایران

پاسخ فرکانسی این مایکرومانیتور حتی از بعضی استودیو مانیتورهای حرفه ای هم فلَت تر هست.

iloudmm_frequency_response.jpg


چیزی که یوزرها رو شوکه کرده، کیفیت ریفرنس این محصول هست که برای اولین بار با این حجم کوچک در مارکت مانیتور تجربه میشه. مجله ی معتبر Sound On Sound این مایکرومانیتور رو با جنلک Genelec 8010 مقایسه کرده.

پاسخ فرکانسی 55 تا 20,000 هرتز، از طریق یک تویتر 3/4 و یک ووفر 3 درایو میشه، بعلاوه ی سیستم Bass Reflex برای رنج پایین.

سیگنال انالوگ از طریق یک جفت RCA وارد مدار Crossover میشه، بعلاوه ی یک ورودی TRS 1/8 اینچ برای کسانی که میخوان مستقیم از گوشی تلفن یا تبلت سیگنال رو ترنسفر کنند و بشنوند. iLoud دارای یک DSP داخلی هست، مجهز به کنترلر ایکولایزر (EQ) که در پشت پنل یونیت تعبیه شده.

iloudmm_points_front.jpg


ضمناً این محصول مجهز به دریافت صدا از طریق بلوتوث هم هست.
Bluetooth-Transparent-PNG.png


این مایکرومانیتور مجهز به یک پایه ی متحرک هست که در صورت نیاز میشه با تغییر زاویه ی اون، جهت پخش صدا رو تغییر داد.

iloudmm_2_positions.jpg


و همچنین مجهز به قابلیت سِت شدن با پایه های استاندارد میکروفون، برای چیدن در بیرون از میز کار.

iloudmm_mic_stand.jpg


پکیج این محصول با اداپتور و کابل الکتریکی، کابل بریج (برای اتصال دو مانیتور به هم)، کابل RCA و کابل TRS 1/8 برای فروش ارایه میشه. وزن 1.72 کیلویی کلّ این پکیج یکی از قابلیت های مثبت این محصول هست که راحتی حمل و نقل اون رو برای یوزر ساپورت میکنه.

iLoud_MM_Bag1.jpg


IK Multimedia iLoud به قیمت 250 دلار در مارکت جهانی در معرض فروش هست. این قیمت برای چنین صدایی غیر قابل باور هست.

من برای کار میکس از Beyerdynamic 1990 استفاده میکنم. وقتی شنیدم بعضی ها حتی برای میکس هم از iLoud استفاده میکنند، خیلی موضوع برام جالب شد! و این باعث شد من هم یک جفت سفارش بدم، چون به هرحال آنچنان قیمتی هم نداره. چیزی که در اولین تست منو شوکه کرد، صدای فرکانس پایینی بود که به هیچ وجه به یک جفت بلنگوی کوچولو نمیومد! اگر چشمهای یک یوزر حرفه ای رو ببندند و صدای اینو بشنوه، بطور قطع فکر میکنه که صدا از یک جفت درایور 5 اینچی داره پخش میشه!! من واقعاً نمیدونم این محصول چطور طراحی شده که در این حجم کوچک چنین صدای بیسی رو میتونه اجرا کنه.

این محصول بخاطر حجم کم و در عین حال صدای High-End امید جدیدی در یوزرهای حرفه ای به وجود آورده. وقتی شنیدم بندها و هنرمندان حرفه ای (مثل جیسون فریز از Green Day، جوردن رودِس از Dream Theater، ریک سیمپسون پرودیوسر Cold Play و . . .) از این مایکرومانیتور استفاده میکنند، جالب بود برام، اما زیاد تعجب نکردم چون اینها هنرمند هستند، نه متخصص صدا. ولی وقتی شنیدم مهندسین غول میکس و آدیومن هایی مثل Rafa Sardina که 13 بار جایزه گرَمی برده، و یا Brian Chirlo که 7 بار گرمی برده، از iLoud استفاده میکنند، شوکه شدم! مخصوصاً دِیو پنسادو (Dave Pensado) که خودش میگه "از iLoud برای کارِ میکس هم استفاده کرده"!!! میتونید از زبان خودش بشنوید:

"iLoud Micro Monitor Is Amazing!” Pensado’s Place Excerpt

کالج موسیقی Berklee هم برای استفاده ی هنرجوها رقم بالایی از این محصول رو سفارش داده.

با توجه به چیزی که در سایتهای ایرانی دیدم، قیمت این محصول در ایران حدود 1.650 فیکس شده، که فکر میکنم بیش از دوبرابر 250 دلار میشه. البته تعجبی هم نداره چون به هرحال وارد کننده ی این محصول متعلق به خیابان مقدس "جمهوری" در تهران هست! اینطور که شنیدم، ترنسفر پول از ایران به کشورهای دوبی و همسایه راحت تر شده. دوستان اگه بتونند خودشون (و یا چند نفری) مستقیم از خارج از ایران خرید کنند، بمراتب براشون ارزون تر تموم میشه، ضمن اینکه مغبون مافیای خیابان "جمهوری" هم نمیشن!

iloudmm_Sequence_22.jpg