10 پیانوی گران قیمت دنیا

در دنیای فوق لوکس، روال رایج اینست که همه چیز، سفارشی باشد. از اتومبیل ها و جت ها گرفته تا گجت های تکنولوژیک و عطرهایی که مخصوص خانه ها ساخته میشوند، همه چیز باید سفارشی و خاص باشد تا مورد توجه قرار بگیرد.
در نتیجه، طبیعی است که سرمایه گذاران بزرگ صنعت گرند پیانو ها، با شور و اشتیاق، خدمات خود را به این مشتری ها ارائه کنند‌.
این امر برای عشاق پیانوهای لوکس، فقط تلاش برای در اختیار داشتن سازی خوش صدا نیست، بلکه بیان سبک زندگی شخصی و رقابتی است که آتش اشتیاقشان را شعله ور میکند.

piano-with-golden-keys.jpg


گران ترین پیانوها، با کدام قطعات ساخته میشوند؟

پاسخ واضح است: قطعاتی که دست ساز هستند. فرایندی که به تولید گرانترین پیانوهای جهان می انجامد شاهکار فوق العاده مهندسی است. ده ها هزار قطعه متحرک باید به شکلی کاملاً هماهنگ با هم عمل کنند تا بتواند حرکتی دقیق و بی درنگ رقم بزنند. حرکتی که پیانیست را قادر می سازد تا نمایشی باشکوه خلق کند. همه این قطعات، دست ساز، به صورت دستی مونتاژ شده اند تا کیفیت پیانو، کاملا تحت کنترل باشد. اما این تازه ابتدای کارست. مواد اولیه پیانوهای لوکس بسیار خاص و در نتیجه، بسیار کمیاب هستند. به عنوان مثال بلوتنر (Blüthner)، فازیولی (Fazioli ) و دیگر تولیدکنندگانی که میراث دار این صنعت هستند، فقط از چوب صنوبر برای ساند بُرد پیانو، انواع چوب های کمیاب ، لوسیت درجه یک صنعتی و فیبر کربن استفاده می کنند.

mnm_Top_11_Best_Acoustic_Piano_Brands_In_The_World_large-1.jpg


برخی از گران قیمت ترین پیانوهای لوکس دارای ورق طلا یا نقره هستند ، با صدف مروارید روی انواع چوب های کمیاب خاتم کاری شده اند و در میان قسمتهای تشکیل دهنده، نورپردازی هایی به شکل سفارشی؛ کار شده و دارای آلیاژهایی مانند کروم و آلومینیوم هستند. همه این کارها توسط استادکاران آموزش دیده و متخصص با دست انجام می شود و صدها یا هزاران ساعت طول می کشد تا تولید شوند. اما قبل از شروع کار پر زحمت ساخت ، پیانو باید طراحی شود و محاسبات مهندسی انجام گیرد تا نتیجه نهایی نه تنها خیره کننده به نظر برسد ، بلکه خوش صدا هم باشد. تمام نسبت ها، اندازه ها و وزن مواد اولیه، همگی بر کیفیت صدا، طنین صوتی، ثبات و دوام پیانو تأثیرگذار هستند. امری که نیازمند طراح و سازنده ای ماهر است تا از ابتدا هر یک از این سازهای شگفت انگیز را روی کاغذ طراحی کند. تعداد بسیار کمی از این افراد در جهان وجود دارد - و ایده آنها و زمانی که صرف میکنند، بخشی از هزینه های ساخت یک پیانوی لوکس است.

71GtC4NNKhL._AC_SL1500_.jpg


در این مقاله 10 پیانوی گران قیمت دنیا را مشاهده خواهید کرد.

1. اشتاین وی و پسران، مدل گالری (Steinway & Sons Pictures, Pictures at an Exhibition)
2.5 میلیون دلار

Steinway-Sons-Pictures-at-an-Exhibition.jpg


در حال حاضر گران قیمت ترین پیانوی موجود در بازار ، Steinway است که توسط هنرمندی به نام Paul Wyse نقاشی شده است. این پیانو با برچسب قیمت 2.5 میلیون دلاری، جزئیاتی دارد که در این اثر هنری مجلل، به وضوح قابل رویت است.

Pictures_of_an_Exhibition_chickplus.jpg


نام پیانو به قطعه ای به نام (تصاویری در نمایشگاه) از مدست موسورگسکی آهنگساز روس اشاره دارد و به معنای واقعی کلمه، تجربه بازدیدکنندگان از مشاهده یکی پس از دیگری تصاویر را نشان می دهد.

steinways-pictures-at-an-exhibition-piano1-1492702382-view-1.png


این پیانو که شاهکاری تمام عیار است، تصاویری از موسیقی و پرتره آهنگساز - خود مودست موسورگسکی - را به تصویر می کشد. پایه های پیانو به شکل ساعت های جادویی کوکوی روسی است و نیمکتی سفارشی به سبک فولکلور قرون وسطایی روسیه دارد که حکاکی شده است. این پیانو، با تمام ویژگی های منحصر به فردی که گفته شد، مسلما موزه روسفیلی را در بهت فرو میبرد.


2. اشتاینوی و پسران، فیبوناچی (Fibonacci)
2.4 میلیون دلار

Steinway-Sons-Fibonacci-piano-1024x819.jpg


پسران اشتاینوی جشنواره ای باشکوه را برای چشم و ذهن به ما تدارک دیده اند. پیانویی اصالتا نیویورکی با طراحی قوی، که گویی نمایش عینی نسبت های ماوراییِ دوره رنسانس در سریِ فیبوناچی است. این مدل محدود اشتاینوی لوکس، توسط فرانک پولارو طراحی شده. سازی که با بیش از 2 میلیون دلار قیمت، یکی از گران ترین و خیره کننده ترین سازهای تولید شده توسط بهترین برند های پیانو است. سازی که برگرفته از مارپیچ فیبوناچی است که در طراحی بدنه پیانو از فرم بدنه ی صدف ناتیلوس استفاده کرده و فرم آن بدون تغییر کاملا حفظ شده است.

DAvxBR5W0AEntb1.jpg


بدنه چشمگیر این پیانو، با چوب های کمیاب با دست تراش خورده و روکش خارجی هم، به شکل دست ساز قرار داده شده است. یک اثر هنری واقعی است که درخور بهترین صنعتگران دوران رنسانس است و خود فیبوناچی هم به آن افتخار خواهد کرد! حتی آقای اشتاینوی هم به این گرند پیانو خواهد بالید! اگر 2.4 میلیون دلار پولی است که میشود یک عمر با آن زندگی کرد، بهتر است به پیانوی فیبوناچی اشتاینوی نگاه نکنید.


3. ابوالهول بکشتاین (C. Bechstein Sphinx)
1.2 میلیون دلار

c-bechstein-sphinx-grand-piano-01.jpg


این ساز شگفت آور و اعجاب برانگیز ، نسخه ای المثنی از پیانویی تاریخی است. در واقع کپی اولین نسخه از پیانویی است که توسط بکشتاین در سال 1886 برای نمایشگاه ویژه ای در لندن ساخته شد. گرند پیانویی به سبک امپراتوری ناپلئون بناپارت که بیش از 1800 ساعت کار هنری و 32 ماه زمان، صرف ساخت آن شده و در نگاه اول، چشم هر بیننده ای را خیره میکند. اثری پوشیده شده از پیکره های مطلا با ترکیبی از نقوش یونانی ، مصری و رومی که لازمه اصلی سبک امپراتوری ناپلئون هستند.

68_original_file_I0.jpg


می توانید این پیانو را در خانه حقیقی اش، در پاله گارنیه (سالن معروف اپرا در پاریس در همین استایل) تصور کنید. طلای درخشان در کنار چوب های گرانبها، سمفونی مرگباری از عظمت است که نفس ها را در سینه حبس میکند. در زیر درپوش پیانو C. Bechstein 212 grand grand نوشته شده است. تا جایی که می دانیم این پیانو، سومین پیانوی گران قیمت دنیاست که توسط یکی از میراث داران این صنعت، تولید شده است.

با حدود نیمی از قیمت پیانوی اشتاینوی، پیانوی شگفت انگیز ابوالهول 1.2 میلیون دلار برای شما آب میخورد. قیمتی که ضمانت کننده ی کیفیت و منحصر به فرد بودن این گرند پیانو است.


4. بلوتنر، لوسید اگزو (Blüthner, Lucid EXO)
960،000 دلار

Bluthner-Lucid-EXO-Grand-Piano_10.jpg


لوسید اگزو بیشترین تفاوت را با دو نمونه ی اول دارد. هر آنچه که درباره پیانوهای لوکس می دانستید فراموش کنید، زیرا آنچه که قرارست مشاهده کنید، طرحی از آینده است؛ آینده ای در زمان حال. لوسید اگزو، با استفاده از قابلیت چاپ سه بعدی مختص بلوتنر و فیبر کربن، حاصل تکامل دانش پیشروترین میراث داران ساخت پیانوهای لوکس در جهان است.

Bluthner-Lucid-EXO-modern-transparent-piano_4.png


پیش از تولد EXO سالها تحقیق و نو آوری به عمل آمده تا ایده ساخت این پیانوی لوکس از آینده، عملی شود. اسکلت بیرونی، مکانیزمی است با کارایی بالا؛ که توسط پنل های لوسیت نامتقارن به طور یکپارچه در طراحی بدنه ادغام شده است. شیوه رنگ آمیزی و ساخت سفارشی را میتوانید در Blüthner Lucid Pianos مشاهده کنید.

با این پیانوهای بدنه شفاف، میتوانید آینده ساخت پیانو را در همین زمان تجربه کنید. با اینکه قرار نیست قیمت 1.2 میلیون دلاری پیانوی بکشتاین را بپردازید و برچسب قیمت هنگفت پیانوی اشتاینوی و پسران هم، روی این پیانو به چشم نمیخورد، اما لوسید اگزو، یکی از 10 پیانوی گران قیمت دنیاست.


5. بوسندورفر، اپوس 50 (Bösendorfer, Opus 50)
750،000 دلار

Bösendorfer-Opus-50-piano-1024x819.jpg


پیانوی افسانه ای نیمه کنسرت اپوس 50 را، یکی از قدیمی ترین تولید کنندگان پیانوی دنیا ساخته است. این ساز برای یادبود 185 سالگی برند تجاری ساخته شده و پنجاه هزارمین پیانوی ساخته شده توسط این سازنده است. اساس این پیانو، مدل 225 است که با روکش چوب ارغوانی فرانسوی ، افرا ، گلابی و گردو مزین شده است. روی اغلب سطوح پیانو، ورقه طلای 24 عیار کار شده است که با دو تندیس مونث در جلوی ساز، زیبایی را به اوج میرساند. این گنجینه، پیانویی لوکس به سبک نئوکلاسیک است که در حقیقت تجسمی از شکوه و زیباییست که شما را وا میدارد در مقابل این سازنده میراث دارِ وینی (اتریش)، که سنت را به روز کرده است، سر تعظیم فرود آورید.
این پیانو به سبک سایر مدل های این کمپانی، بیش از 88 کلید ساخته شده است. بطوری که نُت F پایین ترین نُت آن است (92 کلید) و عمق خاصی به صدادهیِ ارکستریِ شاخصِ پیانوهای بوسندورفر میبخشد (پیانوهای بوسندورفر معمولاً 92 یا 97 کلید ساخته میشوند.م).


6. فازیولی، ام لیمینل (Fazioli, M Liminal)
695،000 دلار

liminal-05.jpg


این پیانوی لوکس پست مدرنیستی، به معنای واقعی کلمه شبیه یک قایق رویاییست که در طراحی آن از طرح قایق بادبانی لوکس واقعی و فرم دلفین ها الهام گرفته شده. شکل کاملاً منحصر به فرد و شاخص این ساز، تناسبی دارد که وقتی پیانو را بر روی پایه اش میبینید ، تصور اوج گرفتن را تداعی میکند. پیانویی که با درپوش مثلثی شکلش، به طرز شگرفی شبیه قایقی رمانتیک است که بادبان هایش را گشوده باشد.

Fazioli__M._Liminal2b0fcb2e-7538-439b-a78e-521aa894601d.jpg


پایه ی ستونیِ کروم در نگاه نخست یک جذابیت لوکس از خود نشان میدهد، و انحنای دریایی بدنه ی آن که با انعکاس نور بازی میکند، گویی آبهای نیلگون فرنچ ریویِرا را مجسم میکند.

liminal-10.jpg


درون این الماس هنر مهندسی، پیانوی مدل F183 با عملکرد بی عیب و نقصش در تولید صدا، امضای فازیولی را پای خود دارد. Fazioli M Liminal بهترین پیانوی دنیا، برای کسانی است که صدا و اکشن و طراحی مفهومی Fazioli را ارج می نهند. در حالی که این پیانو یکی از گرانترین پیانوهای جهان است ، اما اندازه آن، به بزرگی برخی همتایانش نیست. در واقع گرند پیانویی در سایز کوچک است که گرند کنسرتی نیست. پیانوی شگفت انگیزی است برای تمام قرون و اعصار...


7. فازیولی، روکش طلا (Fazioli, Gold Leaf)
450،000 دلار

Fazioli-Gold-Leaf-piano-1024x819.jpg


زمانی که درمورد بهترین پیانوهای دنیا سخن میگوییم، لازمست به پیانوی روکش طلای فازیولی اشاره کنیم. این جواهر پیانوها، بر اساس مدل F228 و با روکش ورق طلای 24 عیار، تماما با دست ساخته شده است.

goldenleaf-02.jpg


کاور پلی استر با فرمول منحصر به فرد، روی لایه ای از طلا که بدنه را در بر گرفته را می پوشاند و آن را از آسیب های سطحی و خط و خش محافظت میکند. این کاور پلی استر، علاوه بر اینکه درخشندگی طلا را افزایش میدهد، از کدر شدن ورق طلا هم جلوگیری میکند تا پیانو، همواره ظاهر زیبای خودش را حفظ کند. خطوط کلاسیک این پیانو بسیار زیبا هستند ، به شکلی که نمای طلای پیانو، هم از جلو و هم از اطراف، جلوه ای مسحور کننده و چشم نواز دارد.


8. بلوتنر، سِری باشکوه (Blüthner, Supreme Edition) با درپوش خاتم کاری شده از طلای ۲۴ عیار
420،000 دلار و بالاتر

36405124_409911086085215_8727270869983821824_n_1.jpg


بلوتنر، نام تجاری الهام بخشی است که برای بیشتر از صد و شصت سال، سرآمد نو آوری و ساخت زیباترین پیانوهای دنیا بوده است.
اگر بگوییم بلوتنر و اشتاینوی، برای بیش از یک قرن، رقابتی تنگاتنگ داشته اند تا بیشترین سهم بازار پیانو های با کیفیت را نصیب خود کنند، مبالغه نکرده ایم. بلوتنر این شاهکار هنری را که در نوع خود بی بدیلست، با خاتم کاری به وسیله طلای ۲۴ عیار، زیر درپوش پیانو، خلق کرده است و نتیجه ی آن، خیره کننده است. ساز فوق العاده ی آبنوس، که هنگام باز بودن درپوش پیانو، تابلوی چشمگیری از طلای درخشان است. لازم به ذکر نیست که درپوش این پیانو، گران قیمت ترین بخش آنست.


9. بوگانی (Boganyi)
390،000 دلار

Boganyi-piano-1024x819.jpg


در صحنه برندهای پیانو، بوگانی مجارستانی یکی از تازه وارد هاست.
بوگانی که پیانیست کنسرت بود، رویای پیانوهایی از آینده را در سر داشت که بدنه آنها، تنها از جنس فیبر کربن باشد. و این اتفاقی بود که در حقیقت رخ داد. پیانویی طراحی شده توسط گروه طراح صنعتی Peter Uveges که به شکل یکپارچه از جنس آلومینیوم و فیبر کربن است. سازی که در یک نگاه، تداعی کننده ی پرواز است.

boygi-1.jpg


قاب آهنی اش، به رنگ قرمز آجری نمای درخشانی به این ساز بخشیده است. تا امروز تنها معدودی از این ساز در جهان ساخته شده است، اما مطمئناً چنین زیبایی بدیعی، نظر مجموعه داران مشتاق را به خود جلب خواهد کرد. هر ساندبورد پیانوی Boganyi دارای گارانتیِ بی سابقه ی 100 ساله است.


10. بلوتنر، لوسید کندویی (Blüthner, Lucid Hive Extravaganza)
200 هزار دلار به بالا

Grand_piano_lucid_Hive_Xtravaganza_White_4.jpg


پیانوهای کریستالی بلوتنر لوسید، در دنیای پیانوهای گران قیمت، اسم و رسمی برای خودشان دارند‌. ساز هایی با اسکلت شفاف، شبیه کندوی عسل که از لوسیت صنعتی درجه یک ساخته شده اند و روح آینده نگرانه ی سازنده، در آنها تجلی یافته است. تداخل نور و سایه در این طرح کندویی، دیدنی ترین جلوه های نور را ایجاد می کند.

Grand_piano_lucid_Hive_Xtravaganza_Purple_2.jpg

بلوتنر این طرح را در اندازه های مختلف، از سایز بِیبی گرند (5.1 فوت) تا 9.2 فوت و بزرگتر از آن، عرضه می کند. رنگ را هماهنگ با طراحی داخلی فضایی که در اختیار دارید، میتوانید سفارش دهید. بهترین صنعتگران جهان برای تولید سازهای کریستال لوسیت بلوتنر، در خدمت شما هستند.

با تشکر از @Farhood گرامی بابت ویرایش

این مقاله ترجمه ای است از: