CLP665GP-xlarge.jpg

1- هر تعداد پیانو که میتوانید را امتحان کنید.
هر پیانو متناسب هر شخص نیست! قبل از تصمیم گیری برای خرید پیانو، باید سلایق موسیقی خود را کشف کنید؛ برند های مختلف پیانو را امتحان کنید، سبک ها، سایز ساز و عمر ساز در ارتباط با تغییر صدا، وزن کلاویه ها و سطح کیفیت پیانو ها را بیازمایید.

اولین پیانویی که دیدید را نخرید؛ به خودتان فرصت دهید تا حداقل پنج پیانو را قبل از تصمیم گیری بیازمایید و هرگز یک پیانو را بعد از اولین نواختن و بررسی، خریداری نکنید.

2- به اهمیت اکوستیک اتاق توجه کنید.
عواملی مانند اندازه اتاق، جنس پوشش کف و سقف، همگی بر اکوستیک اتاق تاثیر می گذارند، بنابراین صدای پیانو، زمانی که در خانه ی شماست، و زمانی که در خانه ی همسایه ی شماست؛ می تواند کاملا متفاوت باشد. هنگام خرید یک پیانو، توجه داشته باشید که مکان فعلی پیانو با مقصد کاملا متفاوت است.

فضای قرارگیری یک پیانو، باید مکمل صدای آن پیانو باشد. صدای پیانویی با تن شفاف و تیز در یک اتاق کوچک و فرش شده، زیباترست چون گاهی اوقات، محیط نرمی که جاذب صداست؛ صدای تیز و شدید ساز را تعدیل میکند.

3- بدانید چه کسی مسئول جابجایی پیانو است
تولید کنندگان پیانو (و برخی از خرده فروشان آلات موسیقی) معمولا می توانند ساز شما را تا مقصد جابجا کنند ... که البته اغلب با دریافت هزینه ای اضافی است. اما اگر شما از یک فروشنده خصوصی خرید می کنید، به احتمال زیاد مسئولیت انتقال پیانو را خودتان باید بر عهده بگیرید.
فوق العاده مهم است که پیانوی شما توسط حرفه ای ها جابجا شود - هم به خاطر سالم ماندن ساز، و هم برای ایمنی جابجا کنندگان. در شرایط معمولی، یعنی اگر نخواهید پیانو را چندین طبقه از طریق پلکان یا از پنجره جابجا کنید، انتقال ساز میتواند بین 75 تا 600 دلار برای شما هزینه داشته باشد.

4- یک شخص حرفه ای را به خدمت بگیرید تا به شما کمک کند.
داشتن یک راهنمای حرفه ای در کنارتان، کار بسیار آگاهانه ایست، چرا که حضور او در انتخاب ساز، بررسی و یا جابجا کردن پیانو می تواند از لحاظ صرفه جویی در بودجه، بسیار به نفع شما باشد. یک خریدار پیانو با دانش متوسط - با وجود اینکه مشکلات رایج در پیانو ها را تشخیص میدهد - مهارت لازم برای پیش بینی مشکلات آینده و هزینه های تعمیرات را ندارد.
اجازه ندهید هزینه های اضافی مانع از استخدام یک متخصص شود. اگر یک ساز نامناسب خریداری کنید، در نهایت مجبور به پرداخت هزینه برای تعمیرات خواهید شد، و اگر امکان تعمیر ساز وجود نداشته باشد، باید با از دست دادن 15 فوت مربع از فضای زندگی خود کنار بیایید! نزدیک ترین شعبه ی "انجمن تکنسین های پیانو" نسبت به محل اقامت خودتان را پیدا کنید و در موارد تعمیر و نگهداری با آنها مشورت کنید. (چنین شعبه ای در ایران وجود ندارد؛ یا اگر وجود دارد، مترجم از آن بی اطلاعست )

5- تمام کلاویه های پیانو را تک به تک بررسی کنید.
خجالت نکشید و تمام کلاویه ها را با شدت و کشش متفاوت، به صدا در آورید و پدال ها را در اکتاوهای مختلف آزمایش کنید.

6- اگر قصد خرید یک پیانوی دست دوم را دارید،
قبل از تملک و آوردن ساز به خانه، سوال های دیگری هم هستند که باید بیاموزید و بپرسید.

7- از شنیدن طول عمر پیانو نگران نشوید؛
یک پیانوی سالم طول عمری بین 30 تا 60 سال دارد، بنابراین اگر شنیدید که مالک ساز، آن را 20 سال پیش خریداری کرده، شوکه نشوید.


8- مشکوک شوید اگر...
دیدید فروشنده تلاش میکند توجه شما را به ارتقای ظاهری یک پیانو جلب کند. پوشاندن یک پیانوی ارزان قیمت با لعاب براق، تنها یکی از تاکتیک هایی است که فروشندگان ممکنست به کار گیرند.

9- با بررسی پیانو ها قبل از بازدید، در زمان خود صرفه جویی کنید.
اطلاعات پایه ای را از طریق تلفن و یا ایمیل، از صاحبان فعلی ساز بپرسید تا پیش از بازدید، از ارزش نسبی آن مطلع باشید.

10- برای هزینه های انتقال و کوک کردن ساز هم، از پیش برنامه ریزی کنید.
میزان دقیق این هزینه ها، بر اساس مکان، فاصله، سبک پیانو و سلامتی ساز محاسبه میشود ؛ هزینه های انتقال نیز، به سهولت انتقال ساز بستگی دارد و اینکه آیا شما خواهان بیمه ی انتقال ساز هستید یا خیر.

با تشکر از @Farhood گرامی بابت ویرایش.

منبع:
10 Tips for Buying an Acoustic Piano