این ویدئو، کمک بزرگی به شما خواهد کرد تا بدانید که فولی چیست و هنرمند فولی، چگونه صداهایی را به فیلم اضافه میکند که واقعی به نظر برسند.


Foley-Stage.jpg


صداهای فولی، چه تفاوتهایی ایجاد میکنند؟
چه چیزی درمورد صدای فیلمهای غیر حرفه ای، باعث میشود تا این حد... آماتور، به نظر برسند. حتی اگر وضوح یا کیفیت صدا هم خوب باشد (که معمولا نیست) بازهم احساس میکنیم عمق صدایی که میشنویم کم است، یا صدای شنیده شده، لاغر و تو خالیست. پاسخ اینست که سازندگان فیلم، از جلوه های صوتی فولی استفاده نکرده اند.

فولی دیگر چیست؟
افکت های فولی جلوه های صوتی هستند که پس از خاتمه یافتن تصویربرداری به فیلم اضافه میشود. صداهایی مانند قدم زدن، خش خش لباس ها، به هم خوردن ظروف، تا شدن کاغذ ، باز کردن و به هم کوبیدن در، مشت زدن، شکستن شیشه، و غیره و غیره. به عبارت دیگر، اغلب این صداها، همانهایی هستند که صدابردان در صحنه، منتهای سعی خود را به کار میگیرند تا از ضبط شدنشان طی فیلمبرداری جلوگیری کنند.
وظیفه ی اپراتور صدا اینست که مکالمات و تنها مکالمات را به طور واضح ضبط کند. در نگاه اول اینکه سعی کنیم صداهایی را به فیلم بیفزاییم که صدابردار تلاش کرده از ضبط کردنشان اجتناب کند، ممکنست عجیب به نظر برسد اما واژه ی کلیدی در اینجا، کنترل است. با محو کردن این صداها حین فیلمبرداری و اضافه کردنشان پس از خاتمه ی کار، میتوان بر زمانبندی و سایر خصوصیات جلوه های صوتی، کنترل کامل داشت.
برای مثال، یک برداشت مقدماتی از دوچرخه سواری که ژاکت چرمی پوشیده را در نظر بگیرید. ممکن است تاثیر این صحنه، با شنیدن صدای خش خش ژاکت در زمان ورودش افزایش یابد، اما آیا واقعا می خواهید هر بار که او حرکت می کند این صدا را بشنوید؟ با اضافه کردن FX فولی بعد از فیلمبرداری، ما می توانیم شدت این صدا را کنترل کنیم، و زمانی که مکالمه آغاز می شود آن را محو نماییم. حتی صدایی به سادگی صدای حرکت چکمه روی شن ها، اگر از حد معمول بلند تر باشد، میتواند بر درک ما از گفتگو ها تاثیر بگذارد. برای هنرپیشه هم بهتر است هرجور راحت تر است لباس بپوشد. اگر پاهای او در کادر نباشند، میتواند از کفش ورزشی یا حتی جوراب استفاده کند. صدای چکمه، بعدا با تکنیک های فولی، اضافه خواهد شد.

فولی چگونه انجام می شود؟
فولی معمولا توسط هنرمندان فولی انجام میشود. در حالت ایده آل آنها بر روی استیج فولی ( فضایی با انواع سطوح در دسترس و وسایل صحنه) منطقه ای با انواع سطوح ممکن و غرفه)) در یک استودیوی فولی (استودیوی تخصصی صدا) می ایستند. هر استودیوی صدای بعد از تولید، تولید صدا استودیو اصلاحات کوچک اما خاص خود را انجام خواهد داد. هنرمندان فولی در مقابل خود نمایشگری دارند که فیلم را به شکل واضح نمایش میدهد تا آنها بتوانند FX صدای مناسب را، متناسب با زمان رخ دادنش، حین تماشای فیلم، اضافه کنند.
کارهایی که آنها انجام میدهند می تواند شامل راه رفتن، دویدن، هل دادن یکدیگر، ایجاد اصطکاک با لباسهایشان، حمل لوازم یا شکستن اجسام باشد. همه ی این کارها در حالی انجام میشود که هنرمند اطمینان از تناسب FX صدا با تصویر، در حال مشاهده ی نمایشگر است.
هرچند که به طور فزاینده، بسیاری از FX های صدای فولی، بدون هنرمندان فولی انجام میگیرند. جلوه های صوتی به صورت الکترونیکی ذخیره شده و پس از تولید فیلم، توسط مهندس صدا و به وسیله ی یک صفحه کلید مورد استفاده قرار میگیرند در حالی که وی از طریق نمایشگر، صحنه ها را مشاهده میکند. این شیوه از فولی، ضعف های خود را دارد و باعث میشود صداها بی مزه و تکراری به نظر برسند و انعطاف پذیری صداهای حقیقی را نداشته باشند. اما این روش بسیار ارزان تر از اجاره یک استیج فولی و پرداخت هزینه ی هنرمندان فولی برای ایجاد جلوه های صوتی است.

چرا با فولی به خود زحمت میدهیم؟
بدون فولی، صدای فیلم، خالی و بدون عمق است - به نظر می رسد که بازیگران در خلاء صحبت میکنند. صدابرداری که کارش را خوب انجام داده باشد، گفتگوها را به ما تحویل میدهد و غیر از آن، هیچ صدای دیگری وجود ندارد. اما فیلم ما برای زنده نشان دادن تصاویر، نیازمند بیشتر از اینهاست. ما نیاز داریم کمی از صداهای دیگر را هم بشنویم، مثل صدای حرکت لباس ها، مبلمان، و غیره - اما این صداها لازمست کنترل شوند به طوری که آنها هیچ یک از گفت و گوها را تحت الشعاع قرار ندهند.


یکی از دیگر استفاده های رایج فولی جایگزینی صدای فیلم های مستند است. فیلم های تاریخی قدیمی بدون صدا بی جان به نظر می رسد. اضافه کردن فولی این امکان را میدهد که به چنین تصاویر طولانی و مرده ای جان ببخشیم. دفعه بعد که یک فیلم مستند تاریخی را تماشا میکنید، با دقت و از نزدیک احتمالا میتوانید بعضی از جلوه های فولی مثل قدم زدن را زیر صدای گوینده بشنوید.
فولی علاوه بر اینها، می تواند به منظور افزایش کمدی یا اکشن صحنه نیز به کار رود. چند فیلم کمدی تماشا کنید، متوجه خواهید شد که بسیاری از صداها، برای افزایش اثر کمدی به کار رفته اند. و گاهی اوقات صدای فولی طنز آمیز است. همانطور که در صحنه های اکشن، بازیگران واقعا با مشت همدیگر را نمیزنند؛ اگر هم واقعا مشتی رد و بدل شود، ما نمیتوانیم صدای رضایت بخشی از آن صحنه ضبط کنیم. با مشت زدن و خرد کردن چیزهایی مثل کلم، کرفس و گوشت گاو، هنرمندان فولی می توانند صداهای منحصر به فردی ضبط کنند که به واقعیت نزدیک تر است.

بله، اما چرا آن را به نام فولی میخوانند؟
این تکنیک ها به افتخار جک فولی، نامگذاری شده است که تکنیک های اساسی مدرن امروز را بنا نهاد و همچنان مورد استفاده اند. همان گونه که بسیاری از واژه ها که به افتخار شخصی نامگذاری شده اند، مرسوم است که فولی را با حرف بزرگ F مینویسند.
آیا فولی فقط در استودیوهای بزرگ استفاده میشود؟
خیر. افزودن ساده ترین جلوه های فولی مثل صدای قدم زدن، خش خش لباس، و حمل وسایل، برای فیلم هایی با بودجه ی پایین هم ممکنست. اگر به اجرا کننده ی فولی دسترسی دارید، تلاش کنید فولی را به فیلم خود بیفزایید.
مخاطبان شما ممکنست معنی واژه ی فولی را ندانند، اما به واقع گرایی غیر قابل وصفی که فیلم یا مستند شما را متمایز خواهد کرد، توجه میکنند.
این همان چیزی نیست که شما میخواهید؟

سپاس فراوان از استاد @Farhood گرامی بابت ویرایش و @Light عزیز، بابت افزودن ویدئو.

منبع:
What is Foley? | Sound Ideas