history-film-music.jpg


وقتی در مورد فیلم های مورد علاقه خودتان و اینکه چرا دوستشان دارید صحبت می کنید، چند بار موسیقی متن فیلم به موضوع بحثتان تبدیل شده است؟

البته برخی از فیلم ها موسیقی هایی مثال زدنی دارند که در دوران خود با استقبال زیادی همراه بوده اند ، فیلمهایی مانند The Graduate و Saturday Night Fever.

بعضی از موسیقی های متن فیلم ها را هم به سادگی میشود شناخت و به یاد آورد مانند بن هور و جنگ ستارگان.

در واقع ، موسیقی یک مؤلفه ی محوری در ساخت فیلمهاست - حتی اگر متوجه آن نشده باشید.

اما موسیقی فیلم چطور به تکامل رسید؟ در این مقاله نگاه کوتاهی به تاریخچه ی موسیقی فیلم خواهیم انداخت.

film-music.jpg


قبل از سالهای ۱۹۲۰
در دوره ی سینمای صامت، گفتگویی در فیلمها وجود نداشت، ولی فیلمها کاملاً بی صدا نبودند.

فیلمسازان آن زمان می دانستند که مخاطب برای افزودن عمق به تصاویر دو بعدی که روی صفحه نمایش مشاهده میکند، به چیزی بیشتر نیاز دارد.

از آنجا که در آن زمان امکان افزودن موسیقی به فیلمها وجود نداشت ، فیلمساز ها موسیقی را در حین پخش فیلم، به شکل زنده اجرا یا پخش میکردند - درست شبیه همان چیزی که در تئاتر ها رایج بود. پخش موسیقی علاوه بر آن، صدای بلند پروژکتورهای آن زمان را هم پوشش میداد.

موسیقی زنده هم می توانست هر چیزی باشد، از یک پیانوی دیواری گرفته تا یک کوارتت زهیِ استاندارد. و نوازندگان معمولاً موسیقی را در زمان پخش فیلم، به شکل بداهه مینواختند ، اگرچه بعدها موسیقی را به خاطر سپردند و شروع به نواختن موزیک یکسان برای هر فیلم، کردند.

موسیقی زنده دین خود را به فیلمهای کمدی ادا کرد، چون موزیسین ها توانسته بودند موسیقی را با حرکات تند و تیز فیلم های آن عصر، هماهنگ کنند.

c13ec88b2c92ffbcb41091311c820de5.jpg


دهه ۱۹۲۰
با پیشرفت فناوری تا دهه ۱۹۲۰ ، امکان افزودن صدا به فیلم فراهم شد. یعنی نه فقط مکالمه ها، بلکه موسیقی هم به فیلم افزوده شد.

در حالی که در ابتدای این دهه هنوز هم کمدیهای پر سروصدا (اسلپ استیک) پر رنگ تر بودند ، اما اواخر دهه ۱۹۲۰ موزیکال ها جایگزین آنها شدند.

این موزیکال های اولیه به شکل محسوسی، مبتدیانه بودند. با شروع موسیقی، تمام حرکات متوقف می شد تا موسیقی در فیلم گنجانیده شود و هنرپیشه ها بتوانند آواز بخوانند.

هرچند که در آن زمان ، همین پیشرفت انقلابی در عرصه ی فیلمسازی محسوب میشد و مخاطبان از این عدم تداوم آزرده نمیشدند. در دهه ی بعد ، موسیقی فیلم، گامهای بزرگی رو به جلو برداشت.

دهه ۱۹۳۰
در آغاز دهه ۱۹۳۰ ، فضای فیلمها تا حدی از موزیکال فاصله گرفت چون در آن زمان فیلمسازان دریافتند که چگونه از موسیقی به عنوان عنصر محرک احساسات استفاده کنند. آنها شروع به استفاده از موسیقی کلاسیک کردند تا با استفاده از آن، از روند قصه و شخصیتهای داستانِ فیلم پشتیبانی کنند.

در طی این دهه ، کارگردانان شروع به استفاده از موسیقی هایی کردند که کاملاً مختص فیلم آنها باشد ، در نتیجه برای ساخت موسیقی کار خود را با آهنگسازان آغاز کردند. اولین موسیقی متن کاملاً انحصاری برای فیلم، در سال ۱۹۳۳ توسط مکس اشتاینر افسانه ای برای فیلم کینگ کنگ نوشته شد.

بعد از اواسط دهه ی ۱۹۳۰ ، فیلمسازان با آهنگسازان همکاری تنگاتنگی پیدا کردند. رایج بود برای فیلمها موسیقی های محرکی ساخته شود که فراتر از موسیقی "وسترن قدیمی" ساخته شده در آغاز دهه بودند.

امروزه هنوز هم فیلمسازان به دنبال موزیسین هایی هستند که متخصص نوشتن موسیقی فیلم باشند.

f0b75eb782d4b959cdde43fb1976b1de.jpg


دهه ۱۹۴۰
در واقع اواخر دهه ۱۹۳۰ بود که فیلمسازان به قدرت موسیقی جَز در فیلم های خود پی بردند. اما این امر در دهه ی ۴۰ بیشتر رواج یافت.

استفاده از موسیقی جَز برای فیلم نوعی شکاف نژادی ایجاد کرد.

وقتی فیلمسازان می خواستند لحظات سرگرمی و جشن را به تصویر بکشند ، بیشتر از نوعی جَز سویینگ شکل استفاده می کردند که در آن از ویولن و سایر سازهای سمفونیک استفاده می شد. این ورژن همگن سازگار شده، به "جز سفید" معروف بود و به مخاطبان سفید پوست، نوعی از موسیقی غریب را ارائه می داد.

این امر به آنها اجازه داد که با گذشت زمان ، موسیقی خالص تر و لطیف تر جَز را با ترومپت ها و ساکسفون ها ترکیب کنند که به آن "جز سیاه" گفته می شد و از آن برای نشان دادن شخصیت های بی اخلاق، یا در زمانی که نزاعی رخ میداد، استفاده میشد.

دهه ۵۰
اگرچه ارائه ی موسیقی سمفونیک هنوز هم در دهه ۱۹۴۰ وجود داشت ، اما در دهه ی ۱۹۵۰ با محبوبیت وسترن اسپاگتی، بازگشتی باشکوه را رقم زد.

آهنگسازان مجبور بودند موسیقی ای بنویسند که در حد وسیعی در بیان صحنه های فیلم نوشته شده باشد، و در عین حال به اندازه کافی بزرگ باشد تا بتواند فضاهای خالی فیلم را پر کند.

بنابراین آهنگسازان، موسیقی را برای ارکستر کامل می نوشتند و گیتار توَنگی و ترومپت اسپانیایی را به آن اضافه می کردند تا صدایی وسترن بدست آورند. این موسیقی به عنوان زمینه ای برای تعقیب و گریزهای بر روی اسب و نبردهای با اسلحه مورد استفاده قرار می گرفت و امروزه هم مشابهش در کارتون ها وجود دارد.

دهه ۱۹۶۰
دهه ی ۱۹۶۰ دوران موسیقی غیر عادی و نا مطبوع بود. که دلیلش را میتوان محبوبیت فیلم های علمی تخیلی و تعلیقی در طی این دهه عنوان کرد.

آهنگسازان آوانگارد در حال استفاده از سازها به روشهای جدید و غیر معمول بودند. به عنوان مثال ، به جای اینکه گیتار را بنوازند، به پشتش ضربه می زدند تا صدایی غیر معمول و غیرقابل شناسایی ایجاد کنند و بتوانند بر تعلیق موسیقی بیفزایند.

در همین حین ، موزیکال ها بازگشتی نصفه و نیمه داشتند.

در این دهه طلیعه های استفاده از موسیقی راک در فیلم ها پدیدار میشدند که پس از آن بسیار مورد استقبال عموم مردم قرار گرفت.

legendarische-western-for-a-few-dollars-more-zaterdag-te-zien-op-rtl-7.jpg


دهه ۱۹۷۰
تجربیاتی که در دهه ی ۶۰ حاصل شده بود، در دهه ی ۷۰ افول نیافت. اما تولید موسیقی فیلم، به تکنیک های کلاسیکی بازگشت که دهه های قبل مورد اقبال بود.


آهنگساز جان ویلیامز نقشی محوری در این بازگشت داشت. او در سال ۱۹۷۷ با نوشتن موسیقی متن فیلم جنگ ستارگان، موجبات این بازگشت را فراهم کرد تا میراث آهنگسازان مشهوری نظیر مکس اشتاینر را دوباره زنده کند. به شکلی که جمع کثیری از آهنگسازان برای نوشتن موسیقی متن، به این ریشه های اولیه رجوع کردند.

در همین حال ، موزیکال ها رو به زوال بودند. با این وجود ، باید توجه داشت که در این دهه و در سال ۱۹۷۵، سینما دوستان برای اولین بار به تماشای فیلم Rocky Horror Show نشستند.

Star-Wars-A-New-Hope-banner.jpg


دهه ۱۹۸۰ و دوران پس از آن
اصوات سینتی سایزری در فیلم ها برای اولین بار در دهه ۱۹۸۰ به کار رفت و انقلابی در موسیقی متن فیلم ها بوجود آورد. این بدان معنی بود که می شد موسیقی یک فیلم کامل را فقط با استفاده از یک اجرا کننده، به انتها رساند. همچنین آهنگهای پاپ - خصوصاً راک معاصر - توانستند به پایه ای برای موسیقی فیلمها تبدیل شوند.

امروزه، با پیشرفت های مداوم تکنولوژی ، موسیقی فیلم می تواند چنان دقیق، قصه و شخصیت های فیلم را برجسته نشان دهد که تماشای فیلم را به تجربه ای واقعی تبدیل کند.

تاریخ موسیقی فیلم گسترده است
امیدوارم نسخه ی مختصر ما از تاریخ موسیقی فیلم، بتواند الهام بخش شما باشد تا در مورد این موضوع جذاب بیشتر بدانید.

vector-free-silent-film-with-text-illustration.jpg


با تشکر از @Farhood گرامی که زحمت ویرایش را عهده دار شدند.