bullying-kids.jpg
همونطور که امروزه خوندن در مورد موضوع School Bullying یا "قلدری دانش آموزی" در غرب اپیدمی شده و به نوعی اکثر خوانندگان پاپ غربی در این باب ترانه ای دارند، بند پاپ/راک نروژی Ylvis چند هفته پیش قطعه ای رو رلیز کردند که در بین این همه که شنیدم، جالب ترین و خاص ترین نوعش بود. با اینکه کشورهای اسکاندیناوی کمترین آمار Bully رو دارند، این بند نروژی ، این قطعه رو به شکلی جدیدتر و بصورت اکاپلا ارائه کردند، با لیریک مرتبط و به همون نام Acapella، که دیدن ویدئوی اون خالی از لطف نیست:

لینک ویدئو در گالری


در باره ی Bullying
Bully یا زورگویی و قُلدری، گرچه از قدیم بین دانش آموزان معمول بوده، در 10-15 سال اخیر در غرب به یک معضل بسیار جدی تبدیل شده (که احتمالاً رواج فیلم گرفتن از همین صحنه ها در مدارس توسط موبایل در پررنگ شدن این موضوع تاثیر داشته). این موضوع با دعواها و نزاع های معمول دانش آموزی فرق داره. در School Bullying معمولاً طرف زورگو چند نفر هستند (3-4 نفر) و طرف مقابل تنها. و یا طرف زورگو چثه ی بزرگتر و قوی تری داره و طرف قربانی ضعیف تره. در School Bullying عامل درگیری یک طرفه هست و درگیری با برنامه و نقشه ی قبلی انجام میشه.

به دلایلی که من هنوز مطلع نیستم، مدارس کشورهای انگلیسی زبان، آمار بسیار بالاتری در این مورد دارند که مدارس امریکا در رأس اونها قرار داره (که با توجه به فرهنگ خشونت که در امریکا عادی محسوب میشه، دور از انتظار هم نیست!). در این کشورها یک نوجوان میدونه که در صورت تنبیه فیزیکی شدن از طرف معلم یا هر بزرگتری بخاطر حقوق کودک و نوجوان، قانون حامی اون هست. و همینطور میدونه که اگر خودش دست به خشونت فیزیکی بزنه، بخاطر صغیر بودنش توسط هیچ محکمه ای محاکمه ی جدی و سنگینی در انتظارش نیست. در چنین شرایطی ارتکاب به چنبن خشونت های یک طرفه، دور از انتظار نیست. این زورگویی های مدرسه ای در امریکا از سنین اواسط ابتدایی شروع میشه و در سنین دبیرستان، به اوج خودش میرسه که در این سن، موارد تهدید به قتل با سلاح گرم هم گزارش شده! تمسخر، اذیت و دست انداختن یک همکلاسی (مثلاً بخاطر لباس خاص، طرز حرف زدن، شکل مو وچاقی و . . .)، از معمول ترین موضوعات هستند که بهانه ی شروع Bullying محسوب میشن. ولی گاهاً هم دلایل این زورگویی، برای بزرگترها و مسئولین بسیار پیچیده و بغرنج میشه و پی بردن به اون غیر ممکن. چند سالی هست که رسانه ها، سینما و موزیک، این موضوع رو هدف قرار دادند تا با تاثیر فرهنگی بتونند در کاهش این معضل قدمی بردارند. با این حال مشکل School Bullying هنوز به قوت خودش باقی هست. در امریکا آمار بسیار بالایی از خودکشی دانش آموزان قربانیِ School Bullying رو میتونید از طریق اینترنت تحقیق و مطالعه کنید.