10412-LG.jpg

فرانتس ژاور گروبر، معلم؛ آهنگساز و نوازنده ارگ کلیسا بیست و پنجم نوامبر هزار و هفتصد و هشتاد و هفت در هوخبرگ اتریش متولد شد.
او فرزند بافنده ای فقیر بود که انتظار میرفت شغل پدرش را دنبال کند و تا 18 سالگی به عنوان بافنده کار کرد.
پس از آن تعلیم دید تا به عنوان معلم مشغول به کار شود و موسیقی را نزد یک نوازنده ارگ کلیسا فرا گرفت.
در 1808 با ماریا الیزابت فیشینگر انگلسبرگر ازدواج کرد. آنها صاحب دو فرزند شدند که هر دو، در جوانی درگذشتند.

Franz_Xaver_Gruber_(1787-1863).jpg

❄ گروبر در 1816 زمانی که در کلیسای سنت نیکولاس نوازنده ارگ بود، با راهبی به نام جوزف مور، ملاقات کرد که در نوشتن اشعار مذهبی مهارت داشت. این دو نفر در 1818 آهنگ Stille Nacht را در حالی ساختند که به دلیل خراب شدن ارگ کلیسا، ملودی را برای گیتار تنظیم کردند. آهنگی که برای اولین بار، در مراسم نیمه شب کریسمس، در کلیسای سنت نیکولاس اجرا شد اما تا مدتی بعد، به شهرت نرسید.

⛄ اگرچه نسخه چاپی (Silent Night) Stille Nacht در سال 1819 منتشر شد، اما برخی معتقد بودند که این آهنگ، یک موسیقی سنتی تیرولی (تیرول، منطقه ایست در اروپا، و در شرق آلپ ) است که اصل و نسب قابل ردیابی ندارد و برخی منابع نیز، آن را به میشل هایدن، موتزارت و بتهوون نسبت دادند‌.
گروبر که تا سال 1855 در مورد این موضوع سکوت کرده بود، در این زمان برای اولین بار نسخه تصحیح شده متن مور و ملودی اصلی را با نام خود منتشر کرد.

SilentFREEFirst_BIG.jpg

وی آهنگسازی پُرکار بود و گفته میشود که آهنگسازی بیش از 60 سرود را انجام داده و همچنین موسیقی هایی برای رقص و اپرا نوشته است.

او پس از مرگ همسر اولش، با یکی از شاگردان سابق خود به نام ماریا براتفوس ازدواج کرد. آنها صاحب ده فرزند شدند که چهار نفر از آنها به بزرگسالی رسیدند.

گروبر سرانجام در هفتم ژوئن سال 1863 در سن هفتاد و پنج سالگی در سالزبورگ دیده از جهان فروبست.


☃ منابع: