jingle-bells-font-1.jpg

جیمز لُرد پیِرپانت دومین پسر جان پیرپانت، در بیست و پنج آپریل هزارو هشتصد و بیست و دو، در بوستون ماساچوست به دنیا آمد.

☃ از ابتدای تولد به عنوان فرزند یک کشیش؛ موسیقی بخش مهمی از زندگی جیمز محسوب میشد، و احتمالاً بسیاری از آموزش های اولیه خواندن و نواختن را در خانواده خود آموخته بود. او در ۱۴ سالگی از خانه فرار کرد و به خدمه یک کشتی تجاری صید نهنگ پیوست و تا 21 سالگی به عنوان یک دریانورد خدمت کرد.

RDMFgp.jpg

⛄ در سال 1845 به نیوانگلند برگشت، جایی که پدرش به عنوان کشیش کلیسا مشغول به کار بود. در همان دوران جیمز با (میلیسنت کووی) ازدواج کرد، صاحب دو فرزند شد.
در 1849 با هدف راه انداختن کسب و کار، همسر و فرزندانش را نزد پدرش در ماساچوست ترک کرد و راهی سانفرانسیسکو شد. جایی که به عنوان عکاس، به کار پرداخت اما تجارتش به دلیل آتشسوزی که در آن زمان رخ داد، شکست خورد.

quote-jingle-bells-jingle-bells-jingle-all-the-way-oh-what-fun-it-is-to-ride-in-a-one-horse-ja...jpg

همچنین گفته می شود که پیرپانت در دوران تبِ طلا در حدود سال 1849 در کالیفرنیا حضور داشت و نامش در میان اعضای کمیته موسیقی یک کلیسای یونیتاری در سانفرانسیسکو، به چشم میخورد.

🔔 در سال 1851 به ماساچوست بازگشت و در مدفورد ساکن شد. جایی که آهنگ مشهورش (جینگل بلز) را نوشت.
هرچند که این آهنگ، نخستین اثر او در مقام آهنگساز نبود اما او این حرفه را در 1852 با انتشار اولین آلبومش در بوستون، آغاز کرد.

maxresdefault (1).jpg

در 1857 با همکاری یک آهنگساز دیگر، آلبومی از او منتشر شد. این اولین آلبوم پیرپانت بود که مورد استقبال قرار گرفت. در همین سال، کمپانی الیور دیتسون، اولین ادیشن (جینگل بلز) را تحت عنوان The One Horse Open Sleigh منتشر کرد و دو سال بعد، دومین ادیشن این قطعه، به نام (جینگل بلز) توسط همان کمپانی، نشر یافت.
از آن پس، این آهنگ به موفقیت چشمگیری دست پیدا کرد و در چهار گوشه ی جهان شنیده شد.

maxresdefault (2).jpg

⚰ در 1856 میلیسنت از دنیا رفت و پیرپانت، در کلیسایی در جورجیا، به عنوان نوازنده ارگ مشغول به کار شد. وی همزمان به تدریس خوانندگی و نوازندگی ارگ می‌پرداخت.
یک سال بعد، جیمز با الیزا جین پِرس ازدواج کرد و صاحب فرزند شد.
در جریان جنگ داخلی، به گردان پنجم سواره نظام جورجیا پیوست و به عنوان منشی، در جبهه ای خلاف پدرش خدمت کرد و قطعاتی هم نوشت از جمله "پرچم نبرد ما"، "حمله برای جنوب" و "ما فتح می کنیم یا می میریم".

image-placeholder-title.jpg

🪦 پیرپانت، سالهای آخر عمرش را در منزل پسرش درفلوریدا گذراند و سرانجام، در 5 اوت 1893 درگذشت. به درخواست خودش، وی را در گورستان لورل گراو در ساوانا، کنار برادر خوانده اش توماس که در اولین نبرد بول ران کشته شده بود به خاک سپردند.

❄ آهنگ (جینگل بلز) ساخته ی جیمز لرد پیرپانت، از محبوب ترین و مشهور ترین قطعات موسیقی دنیاست.

Copy+of+Down+By+The+Station+(1).jpg

☆ منابع: