تدریس موسیقی محک موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
آموزش آهنگسازی
60 x 468 آموزش آهنگسازی و تنظیم

SoundProof کردن اتاق...

1. Silence

Silence عضو سایت

می خوام یه اتاق (تقریباً...) 3*4 رو Soundproof کنم...که با خیال راحت در هر لحظه از شبانه روز بتونم ساز بزنم و تمرین کنم...و هم اینکه بدون فکر به بلندی صدا و خروج اون از اتاق بتونم موسیقی گوش بدم...

هزینه کار خیلی برام مهمه...چون نمی تونم زیاد هزینه کنم...

چند راه به نظرم رسیده...
    1- استفاده از فوم (یه لایه یا دو لایه...)...
    2- استفاده از موکت + فوم...
    3- استفاده از تخته سه لا یا تئوپان (نوپان...) + فوم...
    4- استفاده از شونه تخم مرغ به عنوان لایه زیرین و فوم به عنوان لایه رو...
    5- استفاده از یونیلیت و فوم...

می خوام بدونم کدوم روش بیشترین بهره رو می ده؟...(کمترین خروج صدا...به طوری که شب ها هم بشه ساز زد و با خیال راحت موزیک گوش داد...)...
    هزینه کدوم کمتر می شه؟...

اگه راه دیگه ای هم هست که جوابگو باشه و هزینه زیادی هم نداشته باشه ممنون می شم عنوان کنید...

پ.ن: چند تا از تاپیک های این بخش رو خوندم...یه چیزایی دستگیرم شد...اما یه تاپیک جداگانه ایجاد کردم که اگه سوالی خارج از محدوده اون تاپیک خواستم بپرسم، اینجا بتونم بپرسم...
  2. Silence

Silence عضو سایت

یه راهنمایی حتی؟...
  3. Harmony

Harmony Well-Known Member مدیر تالار

زیاد عجله نکنید دوستانی که تاپیک رو ببینن و در تواناییشون باشه حتما کمک میکنند.این روزا به خاطر امتحانات یکم دغدغه ها بیشتره.
  4. milad2000

milad2000

سلام

سلام دوست عزیز . چیزی که شما میخوای نیاز به وسایل بیشتری داره اما برای اکوستیک کردن اتاق با شرایطی که شما گفتی من راهنماییت میکنم .1- این کار بستگی به عرض دیوار اتاقت داره اگه عرضش کمتر از 30 سانت باشه شما باید اولین لایت رو با مقوا شروع کنی دولایه مقوا به همه جای اتاق بعد از مقوا موکت و بعد از موکت فوم البته باید عرض فومهات هم حدود 20 سانتی باشه با این کار شاید 10 یا 15 درصد از صدای توی اتاق شما از بیرون شنیده بشه .ولی اگه عرض دیوارت بیشتر 30 بود میتونی مقوا رو هم نزنی .
  5. arjang000

arjang000 عضو سایت

شما اگه بگید بودجه ای که برای این کار در نظر دارید چه قدر هست قطعا دوستان بیشتر شما رو راهنمایی میکنند..اما با این حال من یه سری توضیحات به شما میدم.
    استفاده از تایل روی زیر ساخت مناسب کار پر هزینه ای است اما خوبه
    برای در اتاق هم راهایی زیادی وجود داره که از جمله پوشاندن در با چند لایه ابر و روکش چرم هست.یا اینکه کلا از درهای دوجداره استفاده کنید که باز هم به طور 100% راه خروج صدا رو نمیگیره.اگر پشت در راهرو وجود داره بهترین کار اضافه کردن در دیگری هست که حالت اتاق در اتاق رو به وجود میاره.
    موکت بعیید میدونم بتونه جلوی خروج صدا رو بگیره.اما شونه تخم مرغ به خاطر شکل هندسی که داره خاصیت اکوستیک خوبی داره مخصوصا اگه بتونید دولایه شونه تخم مرغ به صورت نامنظم روی هم بزارید
    استفاده از یونولیت به تنهایی مطمعا نیستم جواب بده و اگر هم با اضافه کردن فوم به یونولیت اتاق رو بپوشونید هزینش کم نمیشه
  6. Silence

Silence عضو سایت

ممنون بابت پاسخ و راهنمایی...
    دیواری که به سمت اتاق خودی هست...10CM...دیواری که به سمت اتاق همسایه ست 20CM باید باشه که با توجه به میزان خروج و ورود صدا بعید می دونم رعایت شده باشه و همون 10CM کار شده باشه...

در مورد مقوا...همون مقواهایی که برای بسته بندی یخچال و وسیله های این چنین استفاده می شه منظورتونه؟...
    به جای مقوا می شه از کارتون پلاست استفاده کرد؟...

سوال بعدی اینکه فوم که فرمودید عرضش 20cm باشه...منظور طول و عرض فوم بود...(قاب موزاییک شکل...)...یا ضخامت فوم مد نظرتون بود...(این تیکه رو دردست متوجه نشدم...متاسفانه...)...

سوال بعدی اینکه...فومی که مد نظر شماست...از این فوم های فلت هست؟...یا از این فوم های با سطح هرمی شکل؟...ممنون می شم یه قیمت حدودی هم از فوم بدید...
    Last edited by a moderator: ‏26/1/11
  7. Silence

Silence عضو سایت

خب...من چون قیمت وسایل و اجرا کردن این مورد رو نمی دونم...و حتی تصوری هم از قیمت ها ندارم...شاید اگه قیمتی بگم خیلی پرت باشه...و این تاپیک رو زدم که هم بهترین راه حل رو پیدا کنم...هم یه قیمتی دستم اومده باشه...
    خودم انتظار دارم زیر 500 در بیاد...(حالا نمی دونم زیادی پرته قیمتم یا نه...)...اگه کمتر از این هم در بیاد که خیلی بهتره...

در مورد شونه تخم مرغ...مشکلی که دارم اینه که به نظرم اجراش زیاد کار راحتی نیست...مخصوصاً وقتی بخوای به عنوان لایه زیرین استفاده کنی و روش یه لایه از یه متریال دیگه اجرا کنی...(شکل و ظاهر اتاق هم بعد از اجرای کار برام مهمه...چون قراره هم محل زندگی باشه...هم محل تمرین...)...

با این توضیحاتی که دادم...پیشنهاد شما چیه؟...
  8. arjang000

arjang000 عضو سایت

معمولا در استودیو از تایل استفاده میکنند و قیمت اون بستگی به مرغوب بودن جنسش داره و بر اساس متر مربع قیمت داده میشه.جنسی که در استودیو های نیمه حرفه ای ازشون استفاده میشه معمولا حدود 14000 تومن برای هر متر مربع هست که هزینه نسب هم باید در نظر گرفت و اکثرا قبل از نسب تایل زیر ساخت مناسب رو براش تهیه میکنند که اگه اشتباه نکنم با چوب نئوپان این کار رو انجام میدن.
    ممکنه پر هزینه باشه(بر اساس مساحت دیوار ها و سقف اتاق شما)اما هم از نظر آکوستیک و هم از نظر زیبایی ارزششو داره
    چند نمونه عکس براتون سعی میکنم قرار بدم
    شما در نوشته اولتون گفتید که میخواهید صدا از اتاق بیرون نره.اگه فقط بحث آکوستیک داخلی بود خیلی کم هزینه و شیک میشد درستش کرد.
    اما من فکر میکنم مشکل اساسی شما خروج صدا از در و پنجره(اگه اتاقتون پنجره داشته باشه) هست.چون معمولا از دیوار صدا بسیار کم عبور میکنه.اگر در آپارتمان زندگی میکنید کارتون سخت تر میشه.
    از نظر من شما دیوار های داخلی رو با فوم مناسب یا چیزی که انعکاس نداشته باشه و مقاوم باشه بپوشونید (در این مورد از فروشندگان راهنمایی بخواهید) و هزینه اصلی رو برای در ورودی اتاق انجام بدید که از جمله تعویض در اتاق با در دوجداره که حدودا 250000 تا 300000تومن هزینه خواهد داشت یا استفاده از ابر و چرم برای در راه های خوبی هستند
    Last edited by a moderator: ‏27/1/11
  9. Silence

Silence عضو سایت

مشکل اصلی من دیوارها هستن...که بیشترین مساحت رو تشکیل دادن...و بیشترین خروج صدا رو هم دارن...بهترین گزینه برای عایق کردن دیوارها چیه؟...که کمترین خروج صدا رو داشته باشم...

در رو با چند لایه ابر و موکت و چرم می تونم یه کاریش بکنم...اما هنوز برای دیوارها مطمئن نیستم باید از چه متریالی استفاده کنم...
  10. Silence

Silence عضو سایت

کسی نظر دیگه ای نداره؟...
  11. mamad gonzo

mamad gonzo

گویا کلا این قسمت اکوستیک تار عنکبوت بسته است!
  12. Dervish

Dervish Member عضو سایت

سلام اینطور که من متوجه شدم شما اتاقی میخوای که هم صدا ازش بیرون نیاد ، هم از بیرون داخلش نشه .
    طبق آزمایشاتی که من انجام دادم . تنها چیزی که باعث میشه 70% صدا خفه بشه ، هوای داخل اتاق هست .
    اوصولا اتاق های اکوستیک رو در کنج اتاق میسازند تا هم ساخت راحتر و هم کم هزینه تر بشه . چون در کنج نیاز به ساخت 2 ضلع هست یک دیوار و یک درب .

اما پیشنهاد من :

اتاقکی دقیقا وسط اتاق خونتون بسازید . بعضی از دوستان هم نوع متریال ساخت رو گفتند . که من موکت نمدی رو هم اضافه میکنم .
    صدایی که از اتاق اکوستیک خارج میشه تقریبا 50 % صداست .
    و هوای بیرون اتاقک اکوستیک هم تا مرز 70 % صذا رو خفه میکنه . و صدایی که از اتاق اصلیتون خارج میشه بعد ا برخورد با دیوار های دوم به صفر میرسه .
    امیدوارم کمکتون بکنه .
  13. magnetic

magnetic Active Member عضو سایت

ببخشید یهو پریدم وسط میشه بگین تایل چیه؟:smile (73):
  14. shepeskof

shepeskof Member عضو سایت

به نظر من از تایل استفاده کن تو بازار ارزون قیمت ولی کیفیت بالا هم موجوده!!! چون یکی از رفیقام رفت واسه استودیوش تایل آکوستیک بگیره!!! ولی بخاطر هزینه کم!!! رفت از تایل هایی که واسه اتاق های کنفرانس استفاده میشه!! استفاده کرد!!!

آنچنان بازگشتی داشت که بیا و ببین!!! مثلا میگفتی سجاد!!! صدا تو دد روم گنگ بود!!! انگار یکی داره با تو سجاد رو تکرار میکنه!!! که مجبور به خرج بیشتر شد!!! رفت تایل استاندارد گرفت!!! روی همونا زد که مشکل بازگشتش حل شد!!! واسه بیرون رفتنش هم!!! یه سازه کاذب ایجاد کرد و یه در آکوستیک دیگه هم اظاف کرد!! شانس آورد تونست اطاق رو جمع کنه!!!

حالا میرسیم سر بحث شما!!
    شما تا حد امکان از وسایل غیر استاندارد واسه اینکار استفاده نکن!!! که مجبور به خرج دوباره نشی!!! در عوض یکم بیشتر خرج کن و با اهل فن مشورت کن!!! که کیفیت خوبی واسه مدتی که تو اون محل ساکنی داشته باشی!!!
  15. shepeskof

shepeskof Member عضو سایت

دوست عزیز تایل به صفحات آکوستیک سوراخ سوراخ دار گفته میشه!!! (اونایی که مربعی هستن!!! تو سینما ها میبینی!!!)
  16. magnetic

magnetic Active Member عضو سایت

سلام
    به نظرتون این روش صد در صد soundproof میکنه؟
    دیوارو با شونه تخم مرغ بپوشونی بعد یونولیت بزنی.:smile (49):
  17. sinayadegar021

sinayadegar021

من همیشه این رو میگم که یونولیت هیچ نقشی در استودیو نداره
  18. hameddavari83

hameddavari83 Active Member عضو سایت

سلام دوست عزیز شما برای ساند پروف کردن هیچ کدوم از روشهای بالا رو انجام نده فقط اون دوستی که گفت وسط اتاقت یه اتاق دیگه بزن اون تا حدودی درست گفت بقیه دوستان خواهشمندم کتاب مبانی فیزیک ساختمان1 اکوستیک رو مطالعه بفرمایند در این زمینه توضیحات مفصلی داده
    خب دوست عزیز شما یک محدودیتی داری و اون محدودیت هزینه است که خیلی خیلی دست کم گرفتیش
    ولی بنده بهترین رو پیشنهاد میدم
    ما دو نوع جاذب صدا داریم جاذب های الیافی و پوسته ای
    الیافی یا متخلخل مثل پشم سنگ ابر یا اسفنج
    پوسته ای مثل فوم پلی اتیلن تاتومی mdf ورق pvc یا همون تایل البته این تایلهایی که در بازار موجوده در خریدشون باید خیلی خبره باشی تا مورد مد نظرت رو پیدا کنی به نظر من نخر چون هزینه اش بالاست
    اما پیشنهاد من به شما برای sound proof کردن
    ابتدا یه فکری به حال درب کن که مهمترین قسمتش هست لمسه باشه و اگر دو تا درب با فاصله بالای 50 cm کار کنی عالیه
    خب دیوارههارو با چوب سازه بندی کن و داخل سازه ها پشم سنگ کار کن هر چه بالاتر بهتر که متاسفانه باز محدودیت مالی....
    بعد از ابر استفاده کن حالا یه فکری به حال زیبا سازیت بکن که ورق mdf خوبه برای این داستان
    متاسفانه هزینه ات تا همین جا کمه کمش به 1500000 میرسه اما ارزشش رو داره اگر بتونی لابلای پشم سنگ و ابر از یک لایه هوا استفاده کنی عالی میشه در اخر باید بگم که اسپری فوم پلی یورتان هست که برای درز گیری عالیه ولی اول بودجه خودت رو افزایش بده پیشنهاد میکنم کلمه ساند پروف رو در یوتیوب سرچ کنی ویدیوهای بسیار عالی پیدا میکنی در این ضمینه
    پیروز باشید
تاپیک های مشابه: SoundProof کردن
انجمن عنوان تاریخ
Acoustic ( اکوستیک ) سوالی درباره آکوستیک کردن کل خانه ‏14/4/14
Acoustic ( اکوستیک ) کمک و راهنمایی برای اکوستیک کردن این اتاق با عکس ‏19/3/14
Acoustic ( اکوستیک ) راهنمایی برای آکوستیک کردن اتاق 3 در 4 ‏13/1/13
Acoustic ( اکوستیک ) مشاوره و طرح مشکل برای عایق کردن پنجره ‏22/11/12
Acoustic ( اکوستیک ) مشاوره برای آکوستیک کردن اتاق3.5 *4 ‏17/9/12

این صفحه را به اشتراک بگذارید

عبارت های جستجو شده

1. ایا با چوب میشه اتاق سکوت برای استودیو خانگی زد