تدریس موسیقی تبلیغ شما در اینجا

تشريح مراحل میکس , مستر , ايا میکس و مستر = تنظیم هست؟

1. POORYA PLAY OUT

POORYA PLAY OUT Banned

سلام
    من می خواستم مراحل میکس رو جدا گفته و بعد ار اون مراحل مستر رو بطور خلاصه بیان کنید
    هدف از این کار اینه که ما تمایز میکس رو از مستر بدونیم و بدونیم چه مراحلی در میکس انجام میشه و چه مراحلی در مستر
    از نام بردن پلاگینها و ابزارهای میکس و مستر خودداری کنید چون قبلا در یک پست دیگه این کار انجام شده
    ....................................................................................................................................
    سوال دومم اینه هست که میکس و مستر = تنظیم هست
    خوب اگه اینجوری پس چرا در البوم یک شاخه نیلوفر نوشته میکس و مستر محسن چاووشی و محمد رضا اهاری
    و در پشت همون سی دی نوشته شده تنظظم محمد رضا اهاری
    و یا چرا در البوم ژاکت ضمن معرفی افراد که میکس و مسترینگ این البوم رو انجام دادن در پشت قاب سی دی نوشته شده تنظیم سینا حجازی

2.  

آموزش آهنگسازی و تنظیم

آموزش آهنگسازی

3. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi مدیر کل تیم مدیریت

تنظیم موسیقی بحثش کاملا جداست. و تنظیم کنندگی گاها کاری به مراتب سخت تر از آهنگسازی هستش.
    میکس هم یعنی اینکه اجزا موسیقی رو درست با هم ترکیب کنیم که هم صدا خوب و واضح شنیده بشن و از لحاظ فرکانسی در جای مناسب خود قرار بگیرن و کارهایی از این دست.
    مسترینگ یه علم وسیع هستش و تعریفش ممکنه خیلی تخصصی تر اینها باشه.
    اما معمولا اخرین مرحله کار مسترینگ هستش که میتونه شامل : اکولایز کلی موسیقی. کامپرس یا لیمیت موسیقی. واید کردن موسیقی. نویز گرفتن و ....... خیلی موارد دیگه که ممکنه بر حسب نیاز اضافه بشه.
    در مورد لیبلهایی آلبوم های موسیقی اونم توی ایران توصیه میکنم خیلی جدی نگیری.
    من خودم بارها شده که پشت لیبل ها خوندم مثلا درامز فلانی... اما دقت که میکنم میبینم نه درامز وجود داره و نه درامری... همش رو با vst اجرا کردن.
    اینها ملاک نیست.

wolf.0511 و pe32_64 از این پست تشکر کرده اند.
  4. POORYA PLAY OUT

POORYA PLAY OUT Banned

امید جان منظور شما رو درک نکردم اخرش تنظیم همون میکس و مسترینگه یا نه یه مقوله جداست
    یا نه منظورتون اینه تنظیم همون میکس و مسترینگه و برای جواب ایم تناقضها می تونیم بگیم که مشکل از نوشته های رویه کاور یا سی دی هست که به اشتباه می نویسند

5. Omid-Mohebbi

نه خیر تنظیم با رکورد و میکس و مستر فرق میکنه گاها بعضی ها فکر میکنن تنظیم همون میکسینگ هستش اما غلطه.
    اینجوری میگم :
    شما اومدین و یه آهنگ ساختین شامل خط ملودی و وکال ها.
    حالا تنظیم کننده که باید مثل آهنگساز سواد خوبی داشته باشه میاد و این آهنگ رو تنظیم میکنه به این صورت که خط ملودی شما رو مثلا کدوم ساز اجرا کنه. ( اینم بگم که تنظیم کننده خوب باید هم سازها رو خوب بشناسه و هم زبان اونها رو منظور نوع نواختن هستش و هم محدوده اونها رو ) و یا آهنگ به چه ریتمی و با چه اجزا ریتمی اجرا بشن. و در کل ساز بندی آهنگ با تنظیم کننده هستش.
    البته بازم این تعریف خیلی خلاصه شده.

1 person likes this.
  6. hmd_kro

hmd_kro عضو سایت هنرمند

به طور خلاصه: تنظیم یعنی انتخاب و چیدمان اجزای آهنگ.

به طور مثال شما ملودیی رو در ذهنتون ساختید. به انتخاب بخشهای دیگه مثلا درامز و نوعش که از کدوم نوع درام باشه، پدها، سازهای همراهی کننده،زمان شروع و خاتمه، تنظیم میگن.
    تقریبا بخش زیادی از کارها با تنظیم کنندست.

7. POORYA PLAY OUT

POORYA PLAY OUT Banned

hmd_kro ممنون

دارم یکم قاتی می کنم مثال رو امید جان با این توصیفی که شما کردید و قطعا هم درسته من برام یه سوال پیش میاد این وسط اهنگساز چکارست ؟
    نه خدایش اهنگساز باید با چه رویه بگه این قطعه رو من ساختم اخه میدونی که تنظیم کننده میگه با این الت باید نواخته شه باید این ریتم رو داشته باشه
    باید اینجوری چیده شه و میکس و مستر و هم که وارد قظیه میشه اهنگسازی بل کل رنگ میبازه

حالا من هر 3 تا رو قاتی کردم تنظیم و مستر و میکس

شما میگید که در مستر از اکولایزر استفاده میشه خوب در میکس هم همینطور تمایزی نیست این وسط بین این دو
    و همچنین در میکس و تنظیم ....در تنظیم میگه چه التی باید نواخته شه و با چه ریتیم و در میکس هم این موارد وجود داره
    تمایز مشخصی نیست بین این مقولات

8. Omid-Mohebbi

چرا قاطی کردی ؟
    خیلی ساده ست. یکی هستش که خوب میسازه اما نمیتونه خوب تنظیم کنه خوب میده به یه تنظیم کننده. ممکنه اون آهنگساز کار رو در ذهنش ساخته باشه و اصلا بلد نباشه روی کاغذ بیاره.
    گاها خیلی جاها هم میبینیم که آهنگساز و تنظیم کننده یک نفرند. که عادیه.
    در میکس شما میاید و ترک فرضا پیانو رو سولو میکنید و اکولایز مناسب با اون رو انجام میدین و همچنین بقیه سازها جز به جز و الی آخر اما در مسترینگ اکولایز کلی موسیقی هستش.
    برای مثال تنظیم کننده که توی استودیو من کار میکنه خودش یه پا ساند من هم هستش و ما سلایق همدیگه رو خوب میشناسیم و اون هم روش کار من رو. میاد کار رو میسازه و یا فقط تظیم میکنه. میکس هم انجام میده و ترک به ترک به میز من انتقال میده و من فقط وکال میگیرم و مسترینگش میکنم.

9. POORYA PLAY OUT

POORYA PLAY OUT Banned

پس یعنی اینکه هر افکت یا کاری که رویه اهنگ در مستر انجام میگیره رویه کل اهنگه اگه کمپرس باشه و.....
    اگه اینطوری باشه که ما باید استریو رو از مسترینگ حذف کنیم چون با گذاشتن استریو رویه کل اهنگ کیک هم به استریو تبدیل میشه

میکس و تنظیم رو دونستم ممنون

یه سوال دیگه هم داشتم
    در بین
    تنظیم کننده
    میکس کننده
    و مستر کننده
    کدام یک تاثیر بیشتری رویه اهنگ دارن

10. mehrshad_king

mehrshad_king عضو سایت

يه سوال؟
    آيا تنظيم لول هر ساز بر عهده آهنگسازه يا تنظيم كننده يا ميكس كننده؟

11. Omid-Mohebbi

به عهده مهندس میکس هستش.
    اما اونهایی که کارشون براشون مهمه معمولا نظر هم میدن و تا جائیکه کار خراب نشه معمولا صدابردارها هم به نظر صاحب کار یا تنظیم کننده احترام میذارن.
    خودم من هم همینطور رفتار میکنم. البته تا جائیکه کار از دست نره.
    خیر استریو ایمیجر از لازمات مسترینگ هستش.
    دقت کنید که این پلاگین نمیاد مثلا کیک رو استریو کنه بلکه به کل موسیقی عمق و پهنا میده.

12. Masoud-A

Masoud-A عضو سایت

با تشکر از توضیحات استاد محبی عزیز ،
    ودر تکمیل صحبتهای ایشون (بااجازه) عرض کنم که :
    ببین پوریا جان ، در موسیقی سبکهای مختلفی وجود داره و برخی از اون سبک ها دارای وکال و یا صدای خواننده هستند و برخی دیگه هم فقط موزیک هستند و خواننده ای ندارن !
    در ساخت موزیکهای با کلام یا بهتر بگم با صدای خوااننده(مثل سبک پاپ) چندین مرحله وجود داره که با زبانی ساده عرض میکنم :
    اولین مرحله ساخت شعر یا همون متن موزیک هست که به گفته ی خیلی از اساتید پایه ی موزیک هستش که زیاد این مبحث رو کاری بهش نداریم - که خب همونطور که میدونید این مرحله با شاعر هست.

پس از آماده شدن شعر نوبت میرسه به ساخت ملودی یا بهتر بگم مرحله ی آهنگسازی.حالا این آهنگسازی چیه ؟ شما شعر رو از شاعر میگیرید و نحوه ی بیان اون رو یا بهتر بگم لحن خوندن شعر رو میسازید که به این میگن ساخت ملودی.ساده ترش میشه این - به لحن خوندن خواننده میگن ملودی و به ساخت ملودی میگن آهنگسازی !
    هرکسی حتی یه آدم عادی میتونه آهنگساز باشه - شما یک شعر مینویسی و اون رو با یک لحن خاص در ذهنت میخونی ، در اصل شما یک ملودی ساختی !
    خب حالا که ملودی ساخته شد ، این آقای آهنگساز باید بیاد و کارش رو دریک فرمت و قالب خاصی بده به تنظیم کننده...که این قالب بستگی به علم آهنگساز داره - گاهاً دوستانی که به بنده ملودی میدن واسه ی تنظیم ، ملودی رو با یه گیتار اجرا کردن ، گاهی با یک پیانو اون رو اجرا کردن ، گاهی با صدای خام و بدون هیچ سازی اون رو خوندن و صداشون رو بهم میدن(که البته در اینصورت باید بدون ذره ای فالشی بخونن که تنظیم کننده متوجه خط ملودی بشه) و گاهی هم بعضی از دوستان که تجربه ی بیشتری دارن روی ملودیشون یک آهنگ ساده تنظیم میکنند و اون رو میدن به من تا تنظیم نهایی رو انجام بدم.
    البته دقت کنید که اکثر دوستان حرفه ای قبل از اینکه هرگونه موزیکی اجرا بشه یک نمونه از ملودی رو با صدای خواننده رکورد میگیرن و درطی مراحل تنظیم از صدای خود خواننده برای ماکت موزیک استفاده میکنن ، که روش هر تنظیم کننده ای متفاوته و زیادم مهم نیست و مهم اینه که از هر راهی که بریم در نهایت باید یک آهنگ تنظیم بشه !
    گاهی دوستان آهنگساز که از علم موسیقی خوبی برخوردارند ، قبل از اینکه شعری داشته باشند خط ملودی یا همون لحن خوندن رو بصورت نت وارد دفترچه نت میکنن و بعداً برای اون آهنگ یا خط ملودی یک شعر انتخاب میکنن و این هم بستگی به روال کاری آهنگساز داره !!!
    فرضاً خود من تا حدخیلی کم دستی در ترانه سرایی دارم و گاهاً برای یکسری از دوستانم که پروژه ای رو میسازم تمام کارهای شعر ، ملودی و تنظیم رو خودم انجام میدم و گاهی شده که در هنگام نوشتن شعر ، همون موقع ملودی کلام کار هم میاد تو ذهنم و اون رو ضبط میکنم - به هرحال روش ها مختلفه و امیدوارم که تا اینجا مبحث رو درک کرده باشی !
    پس تا این مرحله هیچ موزیکی وجود نداره - یعنی فقط ما یک شعر داریم و یک ملودی کلام که در اصل نشون میده اون شعر چطوری باید خونده بشه !
    حالا میرسیم به تنظیم...

تنظیم موسیقی !
    همونطور که گفتم شعر پی و پایه ی کار هست - ملودی یا آهنگسازی بدنه یا اسکلت کاره و تنظیم چیدن دیوارهاست و تزیین کردن کار - اگه ساخت یک موزیک رو نقاشی فرض کنیم تنظیم به معنای رنگامیزی اثر هستش ! پس همونطور که مشخصه تنظیم قسمتی از کار هستش که مردم ، مخاطبان و شنوندگان اثر با اون سروکار دارند و اونها تنظیم رو میبینند و بقیه ی مراحل برای مردم عادی معنایی نداره - پس تنظیم موسیقی امری بسیار مهم هستش.
    تعریف ساده ی تنظیم : تنظیم همون موزیکی هست که ما میشنویم !
    تنظیم کننده میاد و روی ملودیی که آهنگساز ساخته یک موزیک تنظیم میکنه و خواننده میاد روی اون موزیک میخونه !
    بهتر به تنظیم بگم تنظیم ساز - همون کاری که با نرم افزار سروکار داره...هر تنظیم کننده یک نرم افزار اصلی برای خودش داره ، من نیوئندو ، شما اف ال ، دیگری سونار و...!
    تنظیم در اصل همونکاری هست که ما در نرم افزار انجام میدیم اما متاسفانه گاهی اوقات خودمون نمیدونیم برای چی در اف ال استودیو یک ریتم و بیس و پد و ملودی رو درکنار هم سکوئنس میکنیم !!!
    اگر ما یک ملودی رو برداریم و برطبق اون ملودی آکوردگیری کنیم ، ریتم بسازیم ، بیس لاین بسازیم و...همه رو درکنار هم بچینیم اونوقت داریم تنظیم میکنیم ! چی رو تنظیم میکنیم ؟ یک ملودی رو ، یک آهنگ رو ، یک موسیقی رو...
    اما اگر بی هدف در نرم افزارمون این اجزا رو بسازیم ، هرچند که اثرمون زیبا هم باشه نمیشه اسمش رو گذاشت تنظیم بلکه میشیم یک موزیک پروداکشن !!! و همونطور که اول توضیحاتم گفتم ، آهنگ ما میشه جز کارای بی کلام !
    البته جالبه که بدونید در برخی سبک های باکلام مثل همین سبک سنتی خودمون چیزی به اسم تنظیم وجود نداره و ساخت ملودی رو با حظور سازهای زنده ی خودشون انجام میدن و در این سبک فقط مبحث آهنگسازی وجود داره (که البته استثنا هم هست) که البته آهنگساز این سبک باید از علم کامل موسیقی بهره مند باشه !
    برگردیم سر بحث خودمون...
    بعد از اینکه موسیقی تنظیم شد چکار میکنیم ؟
    بعد از تنظیم موزیک ، صدابرداری و ادیت صدا رو انجام میدیم و سپس ،
    بعد از اون نوبت میرسه به مرحله ی میکس که استاد گرامی ، جناب آقای محبی توضیح دادن !
    آقا پوریا اشاره کرد که اکولایزر دادن در میکس هست و در مسترینگ هم هست و استاد محبی هم فرمودند که در میکس شما افکتها رو بصورت جدا جدا به اجزای موزیکتون میدین ! یعنی فرضاً شاید در مرحله ی میکس شما برحسب نیاز یک اکولایزر خاص به بیس بدین و باز برحسب نیاز یک اکولایزر جدا به کیک بدین !
    به قول آقای محبی شما در میکس معمولاً اجزای کار رو بصورت سولو(تنها) اجرا میکنید - فرضاً لاین پیانو رو به تنهایی (درحالت سولو) پخش میکنید و میکستون رو روی اون شروع میکنید - تاجایی که لازم هست از افکتهای مختلف روی پیانو استفاده میکنید تا صدای پیانو به اون چیزی که در ذهن دارید تبدیل بشه.

مرحله ی آخر ، مسترینگ :
    خب این مرحله رو هم اساتید محترممون بارها و بارها توضیح دادن و بسیار هم وسیعه و توضیحش در یک مقاله و یک کتاب محاله !
    ساده و کوتاه که بخوام بگم این میشه : شما در میکس هر لاین و هر قسمت موزیک رو جداگانه افکت میدین اما در مسترینگ شما دارید کل موزیکتون رو افکتکاری میکنید و البته تا اونجایی که من اطلاع دارم هرنوع افکتی ، افکت مسترینگ محسوب نمیشه - بیشتر در مرحله ی مستر شما دارید کل اجزای کار رو ترکیب میکنید و یک افکت رو که میدین به کل کارتون اعمال میشه ! همونطور که استاد محبی عزیز فرمودند معمولاً کامپرس کردن ، لیمیت کردن ، انتخاب اکولایزر و...در مرحله ی مسترینگ قرار داره که متاسفانه اکثر تنظیم کننده ها از جمله خودمن بعنوان یک عضو کوچیک ، در این قضیه مشکل داریم و گاهاً دوستان حتی نمیتونن این معقوله ی مسترینگ رو درک کنن.

واما سوال آخر آقا پوریا :
    ببینید ساخت یک موزیک باکلام فرضاً درسبک پاپ همونطور که توضیح دادم مراحل مختلفی داره - اما واقعاً نمیشه گفت چه کسی روی کار بیشترین تاثیر رو داره.
    شما فرض کنید اگر ترانه سرا یک شعر بد رو تحویل بده به نظرتون کل پروژه به نابودی کشیده نمیشه ؟ یا اگر آهنگساز برای یک شعر خوب ، ملودی بدی بسازه - هرچقدرم که تنظیم کار زیبا بشه اون اثر ماندگار نخواهد شد - چونکه مردم دارن یک لحن یا بهتر بگم نحوه ی خوندن بدی رو میشنون و یا اگر تنظیم کننده یک شعروملودی رو خراب کنه کل اثر نابود شده و یا اگر یک کار خیلی قشنگ از لحاظ شعر ، ملودی و تنظیم رو به بدی میکس و مستر کنن کل کار خراب شده - گاهی خواننده بد اجرا میکنه و کار از بین میره و گاهی هم نقصانهایی که تنظیم کننده داشته در مرحله ی میکس و مستر جبران میشه - فرضاً گاهاً تنظیم کننده یه قسمت موزیک رو بیش از اندازه خالی میسازه اما در مرحله ی میکس ، میشه چنان فضاسازیی ایجاد کرد که هیچ کمبودی درکار حس نشه !
    پس همونطور که مشخصه یک اثر خوب چندین پارامتر داره که اگر اونها رو رعایت کنیم به یک کار خوب میرسیم !
    " شعر ، آهنگسازی(ملودی) ، تنظیم ، صدابرداری(وکال خواننده) ، میکس و مسترینگ "

از محضر اساتید محترم پوزش میطلبم.
    امیدوارم که مطالب بالا حتی به اندازه ی یک دانه ی ارزن به علاقه مندان کمک کرده باشه.
    باتشکر
    خدانگهدار

فقط با عرض پوزش دو تا نکته باقی مونده که باید شفاف سازی بشه :

1. اول اینکه در قسمت آهنگسازی ، دوستان آهنگساز و تنظیم کننده ی حرفه ای میان و خط ملودی رو بصورت نت مینویسن و میدن به تنظیم کننده ! اما خب اکثر دوستان ملودی رو بصورت گوشی میدن به تنظیم کننده ! یعنی به همون روشهایی که در بالا عرض کردم.

2. در نوشته ی بالا ، در اون قسمتی که گفتم اگر کار رو بی هدف بسازیم میشه یک موزیک بی کلام ، خدایی نکرده سوتفاهمی نشه ، من قصد توهین نداشتم - بسیاری از اساتید همین سایت در زمینه ی ساخت موزیک انلی یا همون موزیک خالی یا آهنگهای بیکلام فعالیت میکنن - بنده تنها منظورم این بود که اگر یک موزیک رو بدون توجه به یک ملودی کلام خاص بسازیم نمیشه بعداً روی اون آهنگ کلامی گذاشت و دراصل اونکار بیکلامه ! اما خب خیلی از اساتید هستند که روی کارای بی کلام بصورت تخصصی وقت میزارن.یادمه حتی یکی از اساتید میگفت اخیراً در سبک ترنس برخی از ترنس پروداکشن ها میان و برای بعضی از سبکای با کلام ترنس ابتدا یک موزیک میسازن و بعد برطبق آکوردهای موزیک ساخته شده روی اون کار ملودی میسازن و درنهایت وکال میزارن روش که البته این مورد استثنا هستش و تا اونجایی که من اطلاع دارم برای کارایی هست که وکالشون زیاد نیست و خیلی هم کارشون ملودی محور نیست و صدای خواننده یک تزیین در کار هست - ولی در سکی مثل پاپ که وکال محوره نمیشه اول موزیک ساخت و بعد رفت روی اون خوند !!!

Last edited by a moderator: ‏11/6/10
    sir.iman و mehdi_isanejadm از این پست تشکر کرده اند.
  13. maradona

maradona عضو سایت

بحث خوبی شد ما هم یاد گرفتیم

با این وجود به نظر من کار تنظیم کننده به مراتب سخت تر از یک آهنگساز هست . چون من خودم با دهان و توی ذهنم ملودیهای خارق العاده ای خلق میکنم اما نمیتونم اونها رو به یک اثر تبدیل کنم و اون ملودی هم در نطفه خفه میشه و از یاد میره . البته آهنگساز هم وقتی بخواد نت نویسی کنه و اسکلت و بار و بیت اون نوشته بشه خودش نیاز به سواد موسیقی بالا داره و سخت هست اما کار تنظیم کننده وسیع تر و فراگیر تر هست و فرضا اگه آهنگساز از یک کلید سل استفاده میکنه اما تنظیم کننده باید برای نوازندگان شاید مجبور بشه از 7 تا کلید موسیقی هم استفاده کنه به عنوان مثال .

حالا ما که داریم با نرم افزارها بازی بازی میکنیم اسممون چی میشه ؟ بازی کننده ؟:smile (36): اما خارج از شوخی اگه علم موسیقیمون رو بالا ببریم خود نرم افزار مشکلی نیست و مهم قوی بودن در فوت و فن موسیقی هست

14. POORYA PLAY OUT

POORYA PLAY OUT Banned

ميشه يكم بيشتر توضيح یا کمی روشن تر حرف بزنید من متوجه نشدم
    خوب اگه استریو ایمیجر رو رو مستر قرار بدیم کل اهنگ رو استریو می کنه کیکم عضوی از اهنگه خوب کاملا عادی که کیک هم استریو میشه
    اما اگر بفرماید که بر رویه دیگر کانالها غیر از کانال مستر بگذاریم اینطوری میشه اما باز به قول شما تمام افکتها در مستر رو کانال اصلی(مستر) قرار می گیره
    خوب

15. Porya

Porya مدیر ارشد تیم مدیریت مدیر ارشد

اشتباه نکنید !
    استریو ایمیجر صدا رو استریو نمیکنه ، فقط باعث عریض شدن صدا میشه که بستگی به تکنیک پنینگ داره .
    استریو ایمیجر به هیچ عنوان روی صدا های مونو تاثیر نمیذاره و از اونجا که کیک جز ساز هایی هست که باید بدون پن و به صورت مونو استفاده بشه ، خوب مشخصه که هیچ آسیبی نمیبینه .

16. Masoud-A

Masoud-A عضو سایت

دوست گرامی اگر توضیحات بنده رو کامل میخوندین متوجه میشید که اگر با نرم افزار به قول خودتون بازی کنید چی میشه...
    ولی خب همونطور که قبلاً هم عرض کردم دوستان زیادی هستند که با هدف روی موزیکهای بی کلام کار میکنند - در سبک های مختلف موسیقی های بدون کلام میسازن ، یکی در سبک کلاسیک و یکی هم در سبکهای الکتریک که امروزه اکثر کسانی که موسیقی بی کلام تولید می کنند یا نوازنده هستند و قطعات خودشون رو در قالب آلبوم منتشر می کنند و یا ترنس پروداکشن هستند ، مثل ای تی بی - تیستو و...!
    که این عزیزان بیشتر Producer هستند تا تنظیم کننده چون در اصل هم چیزی رو تنظیم نمی کنند بلکه فقط مشغول خلق یک موزیک هستند.
    (البته درسته که بازهم دارن یکسری ساز رو کنار هم میچینن اما تنظیم به معنای تنظیم آهنگ یا تنظیم ملودی هست و وقتی ملودی وجود نداره دیگه تنظیمی هم نیست و سازها در سبکهای بی کلام و سبکهایی مثل ترنس که اکثراً بدون وکال هستش داره جهت ساخت یک موزیک کنار هم چیده میشه ، پس این افراد میشن تولیدکننده یا سازنده ، نه تنظیم کننده !)
    با تشکر

17. POORYA PLAY OUT

POORYA PLAY OUT Banned

نمیدونم شاید من در اشتباه باشم اما شما فقط ملودی رو در وکال میبینید یعنی اهنگ بدون کلام تنظیم نمی خواد خوب چه فرقی داره با وکال یا با کلام
    نتهای لید رو خواننده ادا میکنه بی وکال یا بدون کلام نتهای لید رو یک سینت اجرا میکنه پس اینجا هیچ فرقی با هم ندارن پس تنظیم همیش وجود داره

18. Masoud-A

Masoud-A عضو سایت

پوریای عزیز کار چه باکلام باشه و چه بی کلام یک موسیقی هست !
    اما مراحل ساخت اون موسیقی بسته به سبکش متفاوته...
    منظور من از کلام صدای خواننده نیست ، بلکه منظور اون آهنگ و ملودیی هست که آهنگساز ساخته !
    ببین دوست من ، همونطور که گفتم درنهایت چه کار با کلام باشه و چه بی کلام یک موزیکه - اما در بیانات تخصصی اسم سازندگان اینها با هم فرق داره !
    ببین شما چطور میگی همه جا تنظیم هست ؟ ببینید مفهمو تنظیم اینه که شما دارید یک خط ملودی رو تنظیم میکنید - یک ملودی که برای یک شعره خاصه.شما دارید سازها رو کنار هم میچینید تا بشه اون ملودی رو روشون خوند درسته ؟ پس بازم میگم اینجا به این کار میگن تنظیم چون شما دارید موسیقی رو برای یک ملودی خاص تنظیم می کنید - معمولاً درسبک های پاپ و راک و... به اینکار میگن تنظیم.

اما دقت کنید که همین کار رو در سبک سنتی ایران وقتی انجام میدین دیگه به اون تنظیم گفته نمیشه ، بلکه به اینکار میگن آهنگسازی و مبحثی به اسم تنظیم وجود نداره در این سبک !

در موزیکای ترنسی که وکال محور نیستند به سازندگان اونکارها نمیگن تنظیم کننده ، بلکه به اونا میگن Producer ، چون درواقع اونا دارن یک موسیقی رو میسازن و ملودی خاصی رو تنظیم نمی کنند !
    فرضاً شما تا بحال دیدین که به دیجی الیگیتور بگن تنظیم کننده ؟ یا به تیستو بگن تنظیم کننده ؟ حالا شاید اینها در کارنامشون چندتا تنظیم هم انجام داده باشند اما سبک کار اصلیشون چیز دیگریست که تنظیم نام نداره.

ودرآخر پوریاجان من اینها رو از خودم نمیگم و نظر شخصیم نیست بلکه حاصل تجربه و مطالعه هست و هروقت در انجمن بحثی بشه که من چیزی در مورد اون بدونم به خودم لازم میدونم تا زکات دونسته هام رو بجا بیارم و در اون بحث شرکت میکنم و اگر در جایی نکته یا بحثی که شده رو بلد نیستم در اون موضوع پست نمیدم و بیشتر ناظر و یادگیرنده هستم تا شرکت کننده در بحث و بخاطر همینه که در تمام موضوعات ارسال نمیکنم و گاهاً حضور کمرنگی در بحث ها دارم...

موفق باشی

19. Rasoul_khoshnevis

Rasoul_khoshnevis عضو سایت

سلام به دوستان عزیز ، واقعا چه بحث جالبی. و من هم زیاد از این بحث سوال دارم یکی اینکه نمیدونم چی بهش میگن!
    فرض که من یه آهنگ ساختم وقتی به اون آلات موسیقی اون آهنگ اکولایزر و افکت دادم میشه میکس و مسترینگ یا وقتی که آهنگ ساخته شد و خواننده روی اون رکورد کرد تنظیم صدای خواننده میشه میکس و مسترینگ البته من تا اونجایی که میدونم هر دوشون درسته اما میخوام اطمینان کامل کسب کنم و یه مشکل اساسی دیگه که توی میکس آهنگ دارم اینه که آهنگ ساخته شده انگار فضای جالبی نداره مثلا انگار صدای بیس کمه ، زیادش کنم ایندفعه خیلی زیاد میشه! حالا گذشته از بیس سازهای دیگه ای هستن که بازم این مشکل رو روی تنظیم صداشون دارم خواستم در این باره هم بدونم که از یه نمودار خاصی استفاده میشه مثلا : بیس 50% - استرینگ - 60% و......
    یا بنا به سلیقه هست؟ البته این بیس و استرینگ و بقیه ی ساز ها در قسمتی که صدای وکال بعدا روش رکورد میشه هستن نه قسمت ملودی آهنگ . :smile (74):

Last edited by a moderator: ‏16/6/10
  20. VINVIN

VINVIN Banned

سلام من آهنگسازم کارای خوبی هم میسازم اما تا وقتی توی اف ال گوش داده میشه خوبه !!
    اما وقتی خط به خط رندر میکنم و بعد توی برنامه nuendo میچینم صداها خیلی گنگ میشه !!
    تازگی ها با چند تا افکت حدودآ یاد گرفتم صداهارو تفکیک کنم که واضح تر بشه اما به نظر خودم
    کارم یه مستر الکیه و هیچ مستر کننده ای قبولش نمیکنه !!
    ولی جنس صدا خوبه !!
    خواستم منو راحنمایی کنید که چطور میتونم مسترینگ رو یاد بگیرم ؟؟؟؟؟

متشکرم !!!

21. persian-pride

persian-pride عضو سایت

سلام دوست عزیز شما اگه توی تایپیک ها سر بزنید خیلی چیزها رو یاد میگیرید اما در مورد اون افت کیفیت هم باید بهتون بگه که افت کیفیت هنگام تبدیل نت ها به فرکانس ها یه چیز طبیعیه این loos data رو میتونید فقط کم کنید اما به هر حال هست.در ضمن اگه میگفتین که این ثپرندر ها رو با چه فرمتی انجام میدید بهتر میشد راهنماییتون کرد.اما حتما این رندر ها با فرمت wav باشه تا کمترین افت کیفیت اتفاق بیفته.البته بنده به شما پیشنهاد میکنم از رندر های زیاد بپرهیزید و تا خد امکان از ریوایر استفاده کنید

تاپیک های مشابه: تشريح مراحل
انجمن عنوان تاریخ
آرشیو مطالب قدیمی اموزش و تشريح مراحل ساخت يك اهنگ ‏23/3/12
آرشیو مطالب قدیمی مراحل کلی ساخت یک آهنگ ‏14/8/11
آرشیو مطالب قدیمی لطفا مراحل کاری من رو بررسی کنید ‏23/1/11
آرشیو مطالب قدیمی مراحل ساخت آهنگ ‏13/3/10
آرشیو مطالب قدیمی از کجا آهنگسازی رو با کامپیوتر شروع و چه مراحلی را دنبال کردید ‏3/3/10

این صفحه را به اشتراک بگذارید

عبارت های جستجو شده

1. میکس و مستر

,
  2. میکس مستر

,
  3. میکس ومستر

,
  4. ميكس و مستر,
  5. سواد تنظیم آهنگ,
  6. اموزش تنظیم و میکس و مستر ,
  7. مراحل اموزش تنظیم اهنگ وبیت ,